PALUBA
April 27, 2024, 08:00:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija: Žena u borbenim jedinicama  (Read 101630 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #120 on: January 26, 2011, 09:19:39 pm »

Hm, da je situacija stani-pani, bi li se uopće postavljala ovakva tema? Doista, nije pitanje je li - nego kako i kada.
Možda ja na ovo temu gledam pristrano budući da imam dvije rođake koje su bile partizanke iz borbenih jedinica. Jedna je prešla Neretvu i Sutjesku (i nije mogla rađati).
Inače, u Lici je 1942. formirana Prva ženska četa. (U toj je postrojbi bila i Jovanka Budisavljević, buduća Broz.) U NOR-u je oko 2000 žena postalo časnicama. Partizansku spomenicu dobilo je više od 3300 žena, a devedesetak Orden narodnog heroja. Jedina jugoslavenska generalica bila je dr. Roza Papo - general-major sanitetske službe.

 
Dr. Slava Blažević bila je general santiteske službe.
Logged
Kolton
mornar
*
Offline Offline

Posts: 28


« Reply #121 on: January 26, 2011, 10:32:58 pm »

A zašto se samo meni čini da je ovde došlo do manje-više opšte prihvaćenog stava ali ga niko neće/ne sme izgovoriti:
Žene mogu biti itekako korisne u Oružanim snagama, na nekim dužnostima su često i bolje od muškaraca, ali sva ta zaduženja NISU borbene jedinice ! Drugim rečima, sanitet, veza, logistika, tehnička služba, ABHO i mooožda VP, ali strelci, tenkisti, artiljerci NIKAKO !
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #122 on: January 26, 2011, 10:45:03 pm »

Za Rozu Papu (r. 1914.)  sam siguran, a ako Brodarski kaže da je poslije i Slava Blažević (r. 1919. godine?) bila general(ica) onda je tako. angel
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #123 on: January 26, 2011, 10:50:07 pm »

A zašto se samo meni čini da je ovde došlo do manje-više opšte prihvaćenog stava ali ga niko neće/ne sme izgovoriti:
Žene mogu biti itekako korisne u Oružanim snagama, na nekim dužnostima su često i bolje od muškaraca, ali sva ta zaduženja NISU borbene jedinice ! Drugim rečima, sanitet, veza, logistika, tehnička služba, ABHO i mooožda VP, ali strelci, tenkisti, artiljerci NIKAKO !
Sve gore navedeno spada u prvi borbeni postroj.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #124 on: January 27, 2011, 12:41:06 am »

Za ovo je pesadija keva... oni bi rekli ovako: "ako ih nema na nekoj duznosti (strelac, tenkista itd.) onda ih nema nigde" i kraj! Cheesy
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #125 on: January 27, 2011, 10:45:27 am »

Као што сам већ написао не би никад требало генералисати на тему мушко-женских односа у војсци. Жене биолошки, због грађе физички не могу да достигну мушкарце, али психолошки су чвршће (иако то не изгледа тако) и више могу да поднесу. Зато неко могу бити добри тенкисти, као што ће неки мушкарци бити "смотанци" и "сека-персе".

Наравано да им треба давати дужности које су њима ближе (због грађе и других ограничавајућих чинилаца), али их не треба ограничавати да не могу или не смеју да обављају већ помињане пешадијске иил дужности у ОМЈ, ако то оне желе. Свакако, морају знати да обављају посао као и мушкарци. Биће можда спорије у трчању, мање ће моћи да дигну или понесу терета, али ће бити педантније, дисциплинованије, што је некад пресудно.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #126 on: January 27, 2011, 04:50:05 pm »

Da bi one radile negde gde je manje fizickog napora, neki Prv ili staresina mora da predje iz takve neke jedinice (duznosti) u neku jedinicu gde je potreban veci fizicki napor. Neki od njih imaju po 40 i kusur godina i ne ide da trckaraju sa puskom, a zene su mladje i mogu da im "zauzmu" takvo mesto. Svi oni primaju istu platu, nije fer da ne rade svi isti posao. Ako vec ne mogu zbog gradje da rade takav neki posao ne treba ih ni biti u vojsci. Ako vec ne mogu, 30-40% manja plata pa nek nose pistolj, ne moraju ni pusku ako im je tesko.
Znam da ce neki sad ovo iskomentarisati da udare kontru na ovo, ali to je realnost!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #127 on: January 27, 2011, 04:59:39 pm »

Kretanje kadra je normalna stvar. I ti, i ja smo da bi po završetku škole bili postavljeni na dužnost morali nekog "da sklonimo" odatle. Po meni, osnovni problem je odnos muškaraca na položaju prema ženama u jedinici. Ako bi on da bude fin, predusretljiv itd. normalno je da će ona iskoristiti...
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #128 on: January 27, 2011, 05:03:10 pm »

Jeste, sklonili smo, ali smo mogli da radimo bilo koji posao na bilo kojoj duznosti, tj. bili smo spremni za to. One nisu, ipak su one zenski (nezniji) pol i ne mogu bas svasta da rade, a ako je tako nije fer zbog plate itd.
Videcemo kad zena oficir izadje ispred nekog pesadijiskog stroja da komanduje i tako ceo radni vek...otom potom.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #129 on: January 27, 2011, 05:10:12 pm »

Nadji mi jednog oficira koji je ceo radni vek proveo pred strojem. Svako radno mesto ima svoj raspon u činovima  ito je granica za "stajanje pred strojem". Po čemu one ne bi mogle da budu vezisti, intendanti, tehničari...  a da muškarci kao superiorniji, jel, idu na "muške" dužnosti?
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #130 on: January 27, 2011, 05:13:20 pm »

NAprotiv one bi mogle da budu intedanti itd, ali mogu i muskarci da kuliraju u toplom i da lade mu.. Nisu ovde u pitanju samo staresine. Ne spominjes profesionalne vojnike. U jednoj jedinici gde radi moj rodjak kao PRV na duznost lupam strelca su i zene i muskarci, a oni se mrznu i cimaju napolje a one sede po kancelarijama i piskaraju. A isti im je VES i plata. Sto ne ide ne ide. Uvek ce biti odvajanja. Ako vec sede i ne rade nista sto bi trebalo da rade, manja plata i molim lepo.
Niko nije duzan da radi pored svog posla jos neciji za istu platu.
« Last Edit: January 27, 2011, 05:19:25 pm by Nenad » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #131 on: January 27, 2011, 05:25:14 pm »

I sad hoćeš da kažeš da su one samoinicijativno otišle u prostorije dok se tvoj rodja mrzne? Sigurno im je neko odobrio, tj. poslao ih.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #132 on: January 27, 2011, 05:34:40 pm »

Naravno zato sam i reko "uvek ce biti odvajanja"! A i sve se bune zbog toga cenim ga Tongue  E sad zbog cega stvarno se pitam Cheesy
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #133 on: January 27, 2011, 09:54:58 pm »

Ако сам је добро разумео да нема жена не би било ни писара и њима сличних? Када би тој јединици твог рођака сви били мушкарци сви би се мрзнули, нико не би радио административне послове. А јел  специјалци могу без кувара, без техничара, везиста, па и перосналаца ? Или је тамо кувар "егал" са сваким специјалцем , а специјалац  знао да спреми за јело шта ти душа пожели?

Шалу на страну, наравано да постоји подела посла. Али се они не требају делити на мушке и женске, чак ни у војсци. Моја прича и биолошким ограничењима жене односи се на захтева брзине, снаге и слично. Али оне су у границама оног што се очекује од мушких војника само би оцена била за један или два степена нижа. Па најбоље оцењене жене ће бити боље од већине просечних мушкараца. Колико мушких стрелаца гађа боље од Јасне Шекарић? Најбоље женске шахисткиње су у врху чак и када се пореде са мушким. Суштина је у томе да ли неко жене у војску прима да би биле украс или да би обављале користан посао, укључујући и борбене задатке. Управо зато што већина у јединицама размишља слично како неки овде и бива то да им се дају "привилегије" које многе и не траже. Најчешће је: "нису(је) оне (а) за то", хајде да им(јој) дамо да... "чисти, пере, кува, кад је већ ту...". Дајте им да копају ровове, да "цепају" страже, патроле у КЗБ и сл. и отпашће женске "сека-персе". Које "преостану" нека буду и писари (писарке).
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #134 on: January 27, 2011, 10:00:47 pm »

@Dzumba, sta napisa ovo?!?! Cheesy
Izneo sam ne svoje misljenje nego zapazanje. Sto se mene tice lepse je sa zenama, ali to da li je bolje nisam merodavan da sudim. Sve u svemu slazem se sa vecinom sto si napisao. Koja trazi privilegije napolje, koje je igrom slucaja dobiju, nije za "bacanje".
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.