PALUBA
April 28, 2024, 09:53:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija: Žena u borbenim jedinicama  (Read 101698 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #105 on: October 18, 2009, 02:19:52 pm »

@tpku_2b

Tebe je neka baš iznervirala... To ipak ne bi trebalo da ti da za pravo da generalizuješ stvari.

PS Da li svaki član posade tenka skida zatvarač topa, ili samo nišandžija, i da li se ta radnja radi svakodnevno?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #106 on: October 18, 2009, 02:54:22 pm »

Kad se radi na tenku neke teže stvari sva posada radi. Ako se naprimjer namješta gusjenica koja je pukla tu treba baš snaga. Žensko tu može samo da posmatra sa dovoljne daljine. Da ne smeta.

Pitanje.

Šta radi plavuša između dva Slovenca.

Smeta.

Šta radi plavuša između dvojice tenkista.

Ništa.

Pročitajte moj tekst na dijelu žene u podmornicama

Ljudi, zec u šumi, a vi pravite ražanj.

Neka odu u podmornice, neko će to da posmatra i razmatra. Nakon toga će biti odluka ostaju li tamo ili ne. Mi možemo ovdje da pišemo koliko hoćemo, ali to je druga vojska, drugačiji način razmišljanja, obuke itd.

Nekad je moja firma radila izuzetno komplikovane memorije koje su se pravile od feritnih torusa, mikroskopske veličine. Prve verzije Orkana. Licenca za izradu tih memorija je kupljena od američke firme Teledyne. Trebalo je kroz ferit koji sam ja teško mogao i da vidim provuku tri žice tanje od ljudske dlake. Dve za adresu i jedna za upis ili čitanje podataka. Firma Teledyne je tražila od nas da im pošaljemo na obuku žene koje su prošle menopauzu, koje imaju sređen porodični život, smirene po ponašanju itd, itd. Takve su i otišle u San Francisko na obuku. Morale su biti izuzetno smirene dok sastavljaju te memorije. Ako američke firme traže određen profil žena za određen posao, to će najvjerovatnije tražiti i američka vojska.

Ko preživi pričaće.

Pozdrav

Vlado


Pozdrav

Vlado
« Last Edit: October 18, 2009, 03:01:34 pm by vladimir_16 » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #107 on: October 18, 2009, 03:25:45 pm »

@tpku_2b

Tebe je neka baš iznervirala... To ipak ne bi trebalo da ti da za pravo da generalizuješ stvari.

PS Da li svaki član posade tenka skida zatvarač topa, ili samo nišandžija, i da li se ta radnja radi svakodnevno?

... ne prijatelju ... mene je iznerviralo to sto se njima daje mogucnost da (zlo)upotrebljavaju mogucnost pretplate na vojnicku platu, a sve u smislu najnovijih reorganizacija, transformacija i prestrukturalizacija ... "u moje vreme" o takvim stvarima nije bilo ni pomena, a prosao sam sve moguce skole (Vojne!!!) koje postoje , a i ne smatram sebe nesto posebno starim ... ovo je izgleda neka nova "moda" koja sve vise pocinje da lici na pomodarstvo, a sve iz razloga o kojima ne bih sada  Wink... razlozi su najrazlicitije vrste, od toga da nemamo dovoljno strucnih ljudi, koji su uzgred, proveli po 10 i vise godina u trupi,po nekoliko puta goreli u tenku, pa se , naravno, moraju dovesti mladji narastaji, u vidu indisponiranih i ocajnih domacica , koje imaju po 8 razreda osnovne skole, eventualno neku srednju, koje su izgubile vid gledajuci spanske serije,  a strpljenje od prevelikog broja otkaza kod novopecenih privatnika, pa bi sada da se zalebe u Vojsci ... i da bi propast bila potpuna, sve ovo sam video, prosao i doziveo na sopstvenoj kozi, i u svojoj (bivsoj!!!) jedinici ...upravo zbog jedne takve i stoje ove zagrade!!! ...  sta i kako doticne rade, ne bi se moglo opisati ni u formatu bestselera, a broj kombinacija dokle ta umobolija ide, jednak je beskonacnosti ...  ali , iza njih su godine iskustva , kao i mentalni sklop koji je predodredjen za vojnicki poziv ... a ako jos pricamo o sklonostima i afinitetima rada u jedinicama gde je potrebno poznavanje tehnickih aspekata borbenih sredstava, njihovog odrzavanja, dijagnostifikovanja kvarova, kao i konkretnog odrzavanja, mislim da su tu neprikosnovene ... zato, skidanje zatvaraca topa na tenku je samo jedan od aspekata cele ove moje price, i to vojnici na odsluzenju redovnog vojnog roka uce u prva 3 dana obuke na tenku ... ako doticne vojnikinje ne mogu tu lekciju "da nauce" , mislim da one ipak NEMAJU STA DA TRAZE U BORBENIM JEDINICAMA ... a sto se rada na tenku tice, svaki tenkista zna da svako na tenku radi sve , i da vozac, naravno - ako je profesionalac, mora da zna da rasklopi zatvarac, kao sto i nisandzija mora da zna da vozi tenk ... a to, da li se odrzavanje tenka vrsi svakodnevno, o tome je i iluzorno govoriti ... tenk na terenu, narocito u uslovima povecanje vlaznosti, zimi i slicno, odrzava se NON-STOP!!! ... zato, jedino ako zene nisu nesto znacajno uznapredovale u evolutivnom smislu, pa su naprasno postale tehnicki orijentisane, kao i fizicki adaptibilne na zahteve rada u artiljeriji ili OiMJ, onda milsim da im je mesto u kuci zajamceno do kraja sveta ... neka puste Vojsku, i neka svoje komplekse lece na nekom drugom mestu, jer ipak, po mom nekom misljenju, prvo treba da nauce da zamene gumu na autu, pa onda gusenicu na tenku ... a ne da misle, da su samim tim sto su obukle uniformu "u'vatile tenk za cevku" ... za to je ipak potrebno malo vise vremena, a s'obzirom na ove nove narastaje, nista me ne bi cudilo ... mada ... 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #108 on: October 18, 2009, 03:54:53 pm »

Nadam se da se članovi Palube iz Slovenije neće naljutiti zbog vica. Ništa lično. Ako se ko naljuti, izvinjavam se unapred.

S poštovanjem za sve članove Palube

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #109 on: October 18, 2009, 04:37:08 pm »

Žene u borbenim jedinicam sve je to zbog ravnopravnosti polova i demokratije. Ajde neka ih u pozadini u štabovima ali i tu većina samo "čisti pištolje" nadređenim i to im je sve što rade čast izuzetcima.

P.S. evo i posade za Tenk ove sigurno mogu skinuti zatvarač, samo ako uspiju ući u tenk  Grin
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* woman_bodybuilder.jpg (37.3 KB, 414x539 - viewed 136 times.)

* 590555ef9fc4584184bcc10b70ef48a7.jpg (20.74 KB, 303x404 - viewed 171 times.)

* annanicolesmith.jpg (71.88 KB, 333x500 - viewed 134 times.)
« Last Edit: October 18, 2009, 04:39:15 pm by trifko86 » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #110 on: October 18, 2009, 04:42:27 pm »

Žene u borbenim jedinicam sve je to zbog ravnopravnosti polova i demokratije. Ajde neka ih u pozadini u štabovima ali i tu većina samo "čisti pištolje" nadređenim i to im je sve što rade čast izuzetcima.

P.S. evo i posade za Tenk ove sigurno mogu skinuti zatvarač, samo ako uspiju ući u tenk  Grin


U pravu si Trifke, ove mogu da skinu zatvarač, samo je problem što TO VIŠE NISU ŽENE! Pa pogledaj na šta liče! Kao Švarceneger iz mlađih dana!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #111 on: October 18, 2009, 04:56:19 pm »

Ja sa ovim ne ulazim u tenk.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #112 on: October 18, 2009, 05:07:37 pm »

Ja sa ovim ne ulazim u tenk.

Pametno. A iskreno, sa kakvim mislima bi se za nekom od njih tri okrenuo na ulici? Sigurno ne sa uobičajenim!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #113 on: October 18, 2009, 09:31:30 pm »

Ја мислим да нашем колеги Tpku_2 треба омогућити да спроведе обуку новопримљених ,а и оних од раније, "кафе куварица", маникираних војникиња и сличних, из његове јединице у скидању затврача са тенка. Па ако их он томе не научи две су ствари очигледне: жене нису за борбене јединице, а и он не пролази као учитељ. Ово се наравно, мало шалим, али пола и у збиљи. Неће бити да су баш све жене у војсци као у његовој јединици. Ја памтим и познајем оне које јесу прави војници. већ сам рекао да нису мушке норме за жене. За њих су мало "слабије" норме, прилагођене њиховој биолошкој грађи. То је апсолутно нормално. Да, по томе треба све њих тестирати. Која не задовољи, није ни да буде кафе куварица у војсци.

А кад смо код знања ево једног чисто мушког примера. Примера незнања као универзалне категорије.

Давне 1984. године у јединице РВ и ПВО тек пристигле специјалне бомбе са сузавцем (АГ 1 и АФ 1, још су у употреби). Добиле их све јединице војне полиције и у јединицама су биле већ неколико месеци. Након неког заједничког скупа припадника војне полиције, на коме су били присутни и тадашњи начелник безбедности РВ и ПВО, начелик војне полиције РВ и ПВО и начелник штаба КРВ и ПВО, начелник АБХО неке ваздухопловне базе, као стручно лице, на ареродрому где се то збивало, добио задатак да одржи показно занимање   о употреби бомбе. Било неко хладно време, руке се смрзавају. Ми стојимо напољу и колега, иначе капетан 1. класе рода АБХО прича: "бомба служи за .., састоји се од..., користи се ... ". Иначе све време држи у руци бомбу (АГ 1) која је у траспортном контејнеру, ваљкастој пластичној кутији зелене боје која је по средини (у круг) обележена жутом самолепљивом траком и наравно ознаком бомбе. Бомбе се иначе пакују прво у најлонску врећу, па затим у пластични контејнер, а онда по (чини ми се) 20 комада у картонски округли контејнер. Од свих присутних ја сам једини ту бомбу имао прилике да видим и користим још пар година раније. Дакле, држи он бомбу у контејнеру и каже да је то траспортни контејнер и да ће је он сада извадити како би нам демонстрирао дејство. И поче човек да покушава ноктом да одлепи самолепљиву траку на контејнеру. Остали стоје и гледају. Како је врло хладно он каже: "баш је хладно, руке ми се смрзле па не могу да ово скинем". Прилази му један капетан, командир вода ВП,  па покушава да му помогне. Приђе и други, па из великог контејнера узе другу бомбу па и он покушава да скине самолепљиву траку. Генерал и начелник штаба гледају и ћуте. Ја то гледам и не могу да се чудом начудим. Средство стоји већ пола године у јединици, а официри, полицајци и "стручњак" из АБХО појма немају да изваде бомбу из контејнера. А вади се једноставно. Одшрафи се горња половине те кутије и извади бомба која је, као што рекох, додатно спакована и у најлонску кесу.

Ја сам иначе, чим су бомбе дошле у моју јединицу, узео упутство које је пристигло уз њих, добро га проучио и на обуци, у склопу теме "специјалне ручне бомбе" демонстрирао војницима њихово коришћење. Бомбу сам и иначе познаво и користио на обуци од раније док сам био командир "Вода војне полиције специјалне намене 282.бВП. Дакле, знао сам како се то користи. Да не бих брукао "стручњаке" ја приђем полако начелнику војне полиције РВ и ПВО и кажем му тихо: "то се тако не вади". "Него како", пита он. "Одшрафи се", кажем ја. "Па покажи им, видиш да не знају". Приђем ја и полако и једноставно са све рукавицама на рукама одшрафим кутију и извадим бомбу, поцепам најлонску врећу и извадим бомбу. Генерал и начелник безбедности се згледаше и начелник каже:"брука и срамота, нико незна да ово користи а стоји вам у јединицама, срам вас било, плате нисте зарадили". Сви ћуте, посебно "АБХ-јац".

Ово сам испричао као доказ да је незнање универзална категорија и није везана за пол. Кад неко нешто зна, када је мајстор заната, онда ће моћи да уради то што се очекује од њега. Без обзира да ли је мушко или женско. Ако не зна, на пример како се расклапа затварач топа, или вади бомба АГ 1 и АФ 1 из контејнера, џаба му снага и "мушкост".
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #114 on: October 19, 2009, 01:44:45 pm »

Hehe , imali smo takve bombe u vodu vojne policije u Nis-u , samo kod nas su bile spremne za upotrebu , bez najlonske kese i bez transportne kutije.
Do duse i ja sam nasao uptstvo , pa sam ga sa zanimanjem procitao.
@Dzumba , koja je od njih imala na dnu zaptivajucu tapu , pa se kada se baci odijala od demonstranta ?? Mislim da se radilo o AF-1 , aluminiumski kontejner valjkastog oblika sa crvenom trakom kao i crvenim natpisom kao oznaka.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #115 on: October 19, 2009, 08:53:13 pm »

Изаћићемо из теме, али да ти одговорим. Можда отворимо тему специјалне ручне бомбе.

То (алуминијумско тело, црвена кружна линија на њој) није бомба АГ -1 нити АФ 1. То је лансирна бомба ЛРБ, мислим да је имала ознаку М-3 (али нисам сигуран). Не знам како то мислиш "одбијала" од демонстраната. Лансирна се није одбијала. Ако би те директно звекнула убила би те на месту, или бар теже повредила. Није ни била намењена за сузбијање нереда, већ за отворени простор и противтерористичка дејства. Лансирала се са АП М-70 помоћу додатка. Она је врло слична по облику и дејству бомби АГ 1. Имала је ојачано дно (због испаљивања са ласера).

Бомба ручна специјална АФ-1 је била од гуме, окугла  и могла је да одскочи. Упаљач је имао детонатор који би бомбу тренутно распршио, док је АГ 1 , као и ЛРБ била димна, односно димила је око један минут. Иначе бомбе АГ и АФ су старије конструкције, још негде са краја 70-тих година прошлог века, док је  ЛРБ новија, с почетка 90-тих година прошлог века.

Постојале су и димне кутије са сузавцем које су се лансирале из лансера са ВПБ - М-86. Могле су да направе  велику димну завесу, посебно ако би се ласирале из свих шест лансера.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #116 on: January 26, 2011, 02:19:25 am »

Hm, da je situacija stani-pani, bi li se uopće postavljala ovakva tema? Doista, nije pitanje je li - nego kako i kada.
Možda ja na ovo temu gledam pristrano budući da imam dvije rođake koje su bile partizanke iz borbenih jedinica. Jedna je prešla Neretvu i Sutjesku (i nije mogla rađati).
Inače, u Lici je 1942. formirana Prva ženska četa. (U toj je postrojbi bila i Jovanka Budisavljević, buduća Broz.) U NOR-u je oko 2000 žena postalo časnicama. Partizansku spomenicu dobilo je više od 3300 žena, a devedesetak Orden narodnog heroja. Jedina jugoslavenska generalica bila je dr. Roza Papo - general-major sanitetske službe.

 
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #117 on: January 26, 2011, 04:01:52 pm »

... da se ja pitam, ova bi se tema zvala " Dok sedim na proplanku ..."  pravilo pravilo pravilo
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #118 on: January 26, 2011, 04:04:40 pm »

... da se ja pitam, ova bi se tema zvala " Dok sedim na proplanku ..."  pravilo pravilo pravilo

Ali, eto... ne pitaš se.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #119 on: January 26, 2011, 08:47:54 pm »

Ova vest će sigurno da te oraspoloži, klik ovde.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.