PALUBA
April 29, 2024, 12:23:12 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija: Žena u borbenim jedinicama  (Read 101716 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #135 on: January 27, 2011, 11:30:02 pm »

 
« Last Edit: January 27, 2011, 11:37:25 pm by tpku_2b » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #136 on: January 27, 2011, 11:37:15 pm »

А зашто би то било чудно?
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #137 on: January 27, 2011, 11:38:24 pm »

Ne bih da zalazim u raspravu jer ne znam ni sam sta da mislim o tome jer u svakom slucaju vreme ce pokazati kako ce se zene snaci u sluzbi,ali kolega Dzumba me je podsetio kad je spomenuo Jasnu Sekaric na cuvenu Ruskinju koja je bila u vojsci za vreme drugog svetskog rata,uostalom pogledajte snimak kratak je.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/AU0DJGidzpI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #138 on: January 27, 2011, 11:40:53 pm »

... da se ja pitam, ova bi se tema zvala " Dok sedim na proplanku ..."  pravilo pravilo pravilo

Ali, eto... ne pitaš se.

... u ovom i u narednom postu 2 Admina, a razliciti k'o "nebo i Zemlja" ... pardon, k'o "voda i Zemlja" ...  Wink
Logged
Бродски мали
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 673



« Reply #139 on: January 28, 2011, 10:56:09 am »

Само вас посматрам!
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #140 on: January 28, 2011, 01:41:25 pm »

Само вас посматрам!
Ako ako :-)
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #141 on: January 28, 2011, 04:00:42 pm »

Само вас посматрам!
Ako ako :-)


 ... I TREBA!!!  Wink
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #142 on: February 19, 2011, 08:37:13 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Roza Papo.jpg (102.47 KB, 690x720 - viewed 172 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #143 on: February 19, 2011, 09:14:48 pm »

Dvije slike sudionica 2. svjetskog rata. Jedna slika je snimljena na Sutjesci. Žena kraj nosila je iz Šibenika.


* teta.jpg (79.46 KB, 1019x667 - viewed 85 times.)

* teta (1).jpg (39.39 KB, 322x567 - viewed 75 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #144 on: February 27, 2011, 07:42:08 pm »



   Pa evo gospodo da i ja nesto napisem na ovome iz prve ruke. Naime,koliko zenama nije mesto u srpskoj vojsci,toliko nasi oficiri ne znaju da komanduju njima. Iz prve ruke (moja jedinica ) mogu reci da su devojke koje rade kafe kuvarice i svalerke staresinama dok vojska (muska) radi sve najteze poslove. Samo jednoj devojci skidam kapu koja je odbila kancelariju i pridruzila se nama jadnicima na poligonu. ZNaci ima ih ali su retke Smiley Situacija sa baze od pre oko 6 meseci : Uzbuna se dize,i jedna od pripadnica lepseg pola izjavljuje " A jel moram i ja bas sam oprala kosu?" A da ne kazem kako su sve iznenadno "dobile" na pasuljanama i presedela celu vezbu u satorima...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #145 on: February 27, 2011, 07:46:34 pm »

Po meni, osnovni problem je odnos muškaraca na položaju prema ženama u jedinici. Ako bi on da bude fin, predusretljiv itd. normalno je da će ona iskoristiti...

kahm...
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #146 on: February 27, 2011, 10:11:05 pm »


U monografiji Druga dalmatinska proleterska brigada (Split, 1982.) – koja se najistočnije borila u Ivanjici (Srbija), a najzapadnije kod Trsta (Ilirska Bistrica, Slovenija) - nalazi se i poglavlje „Žene-borci brigade“.
Neke od tih zapisa dio suvremnih čitatelja zacijelo će primiti s ironijom, pa i cinizmom.
„Ana Grgurov iz Vodica od svoje devetnaeste godine je hrabri strijelac i bombaš, a često i nišandžija na puškomitraljezu. Istaknuti puškomitraljesci njene čete rado su je željeli, budući da je bila hrabra, staložena i odličan pomoćnik, a u slučaju da se nišandžija zamori pa neprecizno gađa, uloge su se mogle brzu zamijeniti. Ana je precizno pogađala neprijatelja. Bila je izvanredno izdržljiva noseći svoj puškomitraljez, a pomagala je i pomoćniku u nošenju municije. Na dugom maršu oko Grahova i Čeva, bila je uzor u borbi prsa u prsa protiv četnika. Milka Borić iz Brista sa sedamnaest je godine borac. Odličan je borac, nišandžija na puškomitraljezu i bombaš u četi. Sa tri druga kod Kokina Broda (Srbija) na Novu 1944. godinu ručnim bombama učinila je takav podvig da je omogućila bataljonu da se organizirano izvuče iz neravne borbe s Nijemcima, a 1945. godine osobno je zarobila višeg njemačkog oficira. Jolanda Lovrin s Iža, bila je zadnja u zaštitnici bataljona kada se on po izvršenom zadatku na Barama (Sutjeska) povlačio u sastav glavnine brigade. Mileva Marelić s Iža uvijek je bila precizan strijelac, ručnu bumbu mogla je baciti daleko. Hrabro je poginula s puškumitraljezom u ruci, u decembru 1943. godine na Jabuci, zajedno s Marijom Knežević.“
Te su žene bile pripadnice 1. bataljuna Druge dalmatinske, a slični su primjeri bili i u ostalim dijelovima brigade. „U 2. bataljonu ističemo nekoliko žena-boraca i puškomitraljezaca. Bile su to: Ljubica Antulov, Slavka Katić, Marija Šegić, Kata Božanić-Tina i Milica Paćić. One su bile pojam odvažnosti u svakoj borbi, a naročito u težim situacijama. U 3. bataljonu podvizi triju drugarica odnose se i na Maricu Ćebo iz Imotskog, koja je u svojoj devetnaestoj godini vodni delegat i pomoćnik na teškom mitraljezu. Uvijek je nosila malu talijansku pušku i bombe na opasaču. Kad je bilo teško ranjena u nogu i zarobljena, borci su je otpisali i unijeli u spisak poginulih. Međutim ona je izdržala teške rane i još teže uvjete zarobljeništva. Vjera Poljak iz Rupotina - Solin, vodni delegat i pomoćnik puškomitraljesca, hrabro je prebrodila sve teškoće 9. dalmatinske udarne divizije u 4. ofanzivi, zatim u 2. dalmatinskoj brigadi do njenog teškog ranjavanja u obe noge u Konavlima 1944. godine, kada je zarobljena, mučena i strijeljana od ustaša, a da im nije kazala ni svoje ime. Senka Radonić, iz Pitava s Hvara, bila je veliki borac. Uvijek je bila dobrovoljac kad bi to zatrebalo, izuzetno hrabra i izdržljiva i nakon teškog ranjavanja u augustu 1943. godinc.“ Četvrti bataljon imao je također tri izrazito hrabre junakinje Iva Jukić iz Bitelića - Sinj, Dragica Raos iz Vrgorca i Darinka Maglov iz Polače kud Knina. Uvijek su bile spremne na najteže zadatke u borbi. Hrabra Iva i "šmajserka" kosila je svojim automatom neprijatelje svih boja, od 1942. do 1945. godine. Darinka je poginula u junu 1943. godine na Sutjesci, a Dragica u martu 1944. godine na Čevu u Crnoj Gori.“

„U teškim okršajima 2. bataljona kod Kalinovika hrabro je poginula bolničarka 2. čete Marija Šegić iz Malog Iža. U neprestanim jurišima na četnike, gdje im je zadat veliki udarac, izginulo je dosta boraca. Marija je priskočila do puškomitraljesca i punila mu okvire kako bi njegov pomoćnik, dok ona to obavi, mogao tući četnike svojom puškom. U jednom takvom jurišu poginula je Marija kao pomoćnik puškomitraljesca, marta 1943. godine na položaju oko Humca.“

Užasi rata vide se i iz ovakvih primjera iz mojega zavičaja. „U 1. bataljonu na dužnosti referenta saniteta nalazila se Tonka Guina iz Donjeg Segeta. Udala se 1939. godine za Vinka Guinu-Dinama, kvalificiranog električara, iz poznate revolucionarne trogirske porodice. Vinko je prije rata radio u tvornici ferolegura »La Dalmatiene« u Šibeniku. Kao predratni član KPJ i aktivist u URS-ovim sindikatima, protjeran je 1940. godine s posla. Iste godine i Tonka je rodila kćerkicu Volgu, a krajem 1941. godine i sina Krasnodara. Talijanski fašisti Tonku su uhapsili u prvoj polovini 1942. godine zajedno sa sestrom Zorkom i zatvorili u trogirsku tvrđavu. Ovdje su ih mučili, naročito Tonku, da prizna gdje joj je muž Vinko. Čim je puštena iz zatvora, zajedno sa sestrom Zorkom, septebra 1942. godine otišla je u partizane. Ostavila je majci i sestri dvoje male djece, Volgu od dvije godine i Krasnodara od devet mjeseci. Vinko je sretno izašao iz rata, ali je 1953. godine poginuo u prometnoj nesreći u Komiži na otoku Visu. Krasnodar je poslije očeve smrti dobio ime Vinko. Tonka je poginula 1. januara 1944. godine u selu Radojnji kod Nove Varoši u borbi protiv četnika.“
Ili, „Perina Kapetanović iz Segeta ostavila je troje djece: sina Franu od četiri godine, Mariju od dvije i Katicu od osam mjeseci, a s mužem Ivanom 1942. godine došla u brigadu. Poginula je juna 1943. godine na Sutjesci, a njeno dvoje mlađe djece okupator je zapalio zajedno s kućom.“
Ili, „Ljuba Bedalov iz Solina, s mužem Antom-Zmajem, članom KPJ od 1937. godine, čiji je bila vjerni suradnik, napustila je Kaštel-Kambelovac i dvoje male djece, sina Ivana i kćerkicu Ivanku, da bi 1942. godine postala borac brigade. Poginula je kao bolničarka 2. bataljona u teškim borbama koje je njezin bataljon vodio 7. juna 1943. godine na Gornjim Barama.“

Prema utvrđenim podacima, „od ukupnog broja drugarica (342) koje su prošle kroz brigadu, bilo je: Hrvatica 218, Srpkinja 68, Crnogorki 9, Muslimanki 8, Slovenki 2“, a za ostale nema podataka o njihovoj nacionalnoj pripadnosti. Od te, dakle, 342 žene poginulo ih je više od trećine! Odnosno, „Na borbenom putu brigade od njenog formiranja ((3. listopada/oktobra 1942.)) pa do završetka rata, poginulo je ili umrlo od zadobivenih rana 120 drugarica. Od toga broja poginulo je: 1942. godine 6 drugarica; 1943. godine 93 drugarica; 1944. godine 15 drugarica; 1945. godine 6 drugarica.“ Najmanje dvije poginule imale su manje od 15 godina.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #147 on: February 27, 2011, 10:13:35 pm »

Kao prinos diskusiji s aspekta povijesti može poslužiti i ova fotografija dijela Druge dalmatinske snimljena za borbi 1944. u Crnoj Gori.


* zen_2dlm_cg_1944.jpg (92.51 KB, 678x503 - viewed 89 times.)
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #148 on: February 28, 2011, 12:09:58 am »



   Pa evo gospodo da i ja nesto napisem na ovome iz prve ruke. Naime,koliko zenama nije mesto u srpskoj vojsci,toliko nasi oficiri ne znaju da komanduju njima. Iz prve ruke (moja jedinica ) mogu reci da su devojke koje rade kafe kuvarice i svalerke staresinama dok vojska (muska) radi sve najteze poslove.
   Situacija sa baze od pre oko 6 meseci : Uzbuna se dize,i jedna od pripadnica lepseg pola izjavljuje " A jel moram i ja bas sam oprala kosu?" A da ne kazem kako su sve iznenadno "dobile" na pasuljanama i presedela celu vezbu u satorima...

... 
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #149 on: February 28, 2011, 08:13:12 am »



   Pa evo gospodo da i ja nesto napisem na ovome iz prve ruke. Naime,koliko zenama nije mesto u srpskoj vojsci,toliko nasi oficiri ne znaju da komanduju njima. Iz prve ruke (moja jedinica ) mogu reci da su devojke koje rade kafe kuvarice i svalerke staresinama dok vojska (muska) radi sve najteze poslove. Samo jednoj devojci skidam kapu koja je odbila kancelariju i pridruzila se nama jadnicima na poligonu. ZNaci ima ih ali su retke Smiley Situacija sa baze od pre oko 6 meseci : Uzbuna se dize,i jedna od pripadnica lepseg pola izjavljuje " A jel moram i ja bas sam oprala kosu?" A da ne kazem kako su sve iznenadno "dobile" na pasuljanama i presedela celu vezbu u satorima...

Dragi gospodine to sto si ispricao je verovatno  je tacno.... ali to ponajmanje govori o tome kakve su zene i da li im je mesto u jedinicama a najvise govori o nama muskarcima.....
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.