PALUBA
April 28, 2024, 08:30:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Diskusija: Žena u borbenim jedinicama  (Read 101691 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #150 on: February 28, 2011, 04:35:55 pm »



   Pa evo gospodo da i ja nesto napisem na ovome iz prve ruke. Naime,koliko zenama nije mesto u srpskoj vojsci,toliko nasi oficiri ne znaju da komanduju njima. Iz prve ruke (moja jedinica ) mogu reci da su devojke koje rade kafe kuvarice i svalerke staresinama dok vojska (muska) radi sve najteze poslove. Samo jednoj devojci skidam kapu koja je odbila kancelariju i pridruzila se nama jadnicima na poligonu. ZNaci ima ih ali su retke Smiley Situacija sa baze od pre oko 6 meseci : Uzbuna se dize,i jedna od pripadnica lepseg pola izjavljuje " A jel moram i ja bas sam oprala kosu?" A da ne kazem kako su sve iznenadno "dobile" na pasuljanama i presedela celu vezbu u satorima...



Dragi gospodine to sto si ispricao je verovatno  je tacno.... ali to ponajmanje govori o tome kakve su zene i da li im je mesto u jedinicama a najvise govori o nama muskarcima.....

... sva sreca pa su muskarci u jedinicama susti " profesionalci", inace bi bilo dvostrukih arsina, a zene bi "iskoriscavale" muskarce u najvece ... opet kazem, sva sreca pa nista od toga nije tacno, i nista od toga ne govori o zenama ... Wink
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #151 on: February 28, 2011, 05:28:09 pm »



  Ima i jednog i drugog. Ja u principu nisam sovinista,ali ne vidim zasto bi neko dobio prednost u odnosu na nekog drugog samo zato sto je lapseg pola? Ne vidim razlog zasto se zene trpaju u pesadijske i jedinice za podrsku. Ako je potrebna neka kvota zena ,neka se zaposle po sanitetu,i rodovima gde njihova slabija fizicka konstitucija nije ogranicavajuci faktor,a sad boze moj ako koja odskace zalaganjem i spremnoscu,i radi sve poslove koje rade pripadnici muskog pola dobrodosla je.  Nazalost nije tako. Makar ne jos uvek. Naravno ovde nije rec samo o zenama,vec o vojsci uopste.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #152 on: February 28, 2011, 06:22:25 pm »

Да сам "власт" и да сам прочитао ово што је Тихи написао, већ сутра бих био у тој јединици. Ако је тако, а вероватно јесте, неко би морао да одговара. Овако је то контрапродуктивно женској равноправности и праву  да буду и војници.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #153 on: February 28, 2011, 09:23:51 pm »

Да сам "власт" и да сам прочитао ово што је Тихи написао, већ сутра бих био у тој јединици. Ако је тако, а вероватно јесте, неко би морао да одговара. Овако је то контрапродуктивно женској равноправности и праву  да буду и војници.

   Da si vlast i da si tako nesto procitao,verovatno bi ja dobio po nosu sto pisem takve stvari po forumima  police
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #154 on: February 28, 2011, 10:25:47 pm »

Ако си слагао би (а сигуран сам да ниси), ако си рекао истину (а сигуран сам да јеси) код мене би добио похвалу.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #155 on: February 28, 2011, 11:01:56 pm »

Ако си слагао би (а сигуран сам да ниси), ако си рекао истину (а сигуран сам да јеси) код мене би добио похвалу.

... svaka cast za ovo, ali ja kada sam bio iskren, i to bas u ovoj temi, bio sam banovan, i to na malo duze ... sad, to kod nas uglavnom zavisi od "visine", ali tada se i radilo o malo visim instancama "komandovanja" na forumu, tako da ... ko razume - shvatice! Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #156 on: February 28, 2011, 11:32:22 pm »

На Форуму, као и у војсци, нема дискусија о одлукама шефова.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #157 on: March 01, 2011, 12:35:24 am »

На Форуму, као и у војсци, нема дискусија о одлукама шефова.

... moj jedini problem tada, a i sada , je taj sto nisam odmah shvatio da VOJNIK MOZE DA ODE IZ VOJSKE, ALI VOJSKA NIKADA NE MOZE DA ODE IZ VOJNIKA !!! ... pa makar to bio i forum na internetu ... Wink
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #158 on: March 01, 2011, 01:00:17 am »

Onim protivnicima uključivanja žena u borbene jedinice kojima je stalo do teorijske razine neka pogledaju i članak "Treading Water: Women, Feminism and the Military" (Koprcanje u vodi: žene, feminizam  i oružane snage) Martina van Crevelda objavljen u Polemosu 9-10/2002. 
 U tome radu (prema mojemu mišljenju, s dosta rupa) "part I argues that, contrary to common perceptions, the attempt of modern feminism to put relations between men and women on a new and equal basis is not going anywhere. Part II extends the argument to the military and war, suggesting that women have only made limited inroads into “the last bastion" of male superiority and that what inroads they did make have often been more illusory than real. Part III argues that, even to the very limited extent women have succeeded in penetrating the military, the process has peaked and may now start going into reverse. Part IV suggests that, both in civilian life and in the military, what achievements feminism can show have been bought at such heavy cost as to be counterproductive. Finally, part V sums up the argument by suggesting that, both in civilian life and in the military, feminism’s quest for liberation has been both a myth and a cul de sac. And the faster women realize it, the better both for them and for men."
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #159 on: March 01, 2011, 06:53:23 am »



 Stvar je dosta komplikovana. Nas vojni vrh je samo "zaposlio" zene i to je to. Bez dodatnih propisa,regulativa i slicnih stvari koje bi malo ispeglale stvari. Evo jednog banalnog primera. Kod mene u ceti imamo jednu devojku koja radi sa nama. Kako se mi muskarci presvlacimo u spavaoni (sa sve namestenim krevetima) ona ide u drugu cetu na presvlacenje,a cak ni nema odvojen zenski toalet, a to je samo pocetak tehnickih stvari. Dalek je put potpune pofesionalizacije vojske i u tehnickom i u kadrovskom smislu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #160 on: March 01, 2011, 01:35:41 pm »

Upravo tako Tihi. Koliko se moze primetiti poslednjih godina u ovom drustvu se radi ispunjavanja nekih EU normi pristupa donosenju zakona koji samo stvaraju neke nove probleme. Tako imamo veliki broj zakona za koje nisu uradjeni prateci akti koji trebaju da blize regulisu sam zakon.

Malo je off ali uzmimo samo primer Zakona o bezbednosti saobracaja koji je usvojen pre 1,5 godinu a jos nisu usvojeni pravilnici o tehnickom pregledu, o auto-skolama i slicno pa se naprimer obuka u auto-skoli obavlja po starim propisima a izdavanje dozvola po novim.

Hocu reci da se i u slucaju zena u VS verovatno krenulo od pretpostavke o ravnopravnosti i ravnomernoj zastupljenosti i onda odjednom zene mogu u vojsku. A sta sa tim sto npr. nema obuce u velicini 37-39 (ili je ima u vrlo malim kolicinama), ili sto je sva oprema prilagodjena na muske velicine. Sta sa vec pomenutim spavaonicama? Konkretno kako resiti strazarsku sluzbu i boravak mesovitog sastava straze u istom objektu, kada znamo da cela straza spava u jednoj spavaonici, koristi jedan mokri cvor itd. Dakle najlakse je resiti kao u skupstini da ima najmanje 30% zena, ali je u skupstini i ranije bilo zena pa se ovakvi problemi nisu stvarali. Skupstinu pomenuh kao ustanovu koja je i izglasala odgovarajuci propis kojim se omogucava da zene budu u ulozi profesionalnog vojnika.

Opet imamo i situaciju da kada drzava (pa i vojska) ima problem sa budzetom treba izdvajati odredjene sume novca za razne adaptacije i prepravke objekata kako bi se ispostovalo da se izbegnu odredjene neprijatne situacije kao sto je pomenuto presvlacenje ili toaleti. Ili odvajati muskarce u jedan objekat a zene u drugi, ali kakva je onda to jedinica  u kojoj se iz raznih razloga fizicki odvajaju njeni pripadnici?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #161 on: March 01, 2011, 02:27:59 pm »

Voleo bih da neko iznese iskustva iz JNA, koja je u jednom kratkom periodu imala i zene kao pripadnike rocne vojske. Mislim da je to trajalo oko dve-tri godine, pa je posle ukinulo.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #162 on: March 01, 2011, 04:00:18 pm »


 Kod mene u kasarni zene ne daju strazu. Takodje ne daju ni pozarstva,ponekad dezurstva (offtopic,pozarstva nam nikako nisu izregulisana, vodi se kao normalan dan na poslu iako je ceo dan de facto) . Idu na bazu. Ne znam kako je tamo jos nisam otisao. Ne mogu da se uguram velika je guzva, a moje formacijsko mesto tamo nema,pa mogu ici kao strelac,ili eventualno 82mm posluga...al to je neka druga prica. Idu jer su tamo pare. Spavaone moraju biti namestene kao da neko tu zivi,kao u vojsci. I to se presvlacimo. Ne smemo da pipnemo krevet a kamoli da sednes da se preobujes,sem ako neces da ponovo zatezes krevet...To su samo neki primeri koliko je vojska u raskoraku sa propisima. Tesko se usvajaju novi,stari drze korene.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #163 on: March 01, 2011, 09:25:47 pm »

Jasno je da je ženama mjesto u vojsci ali mi se čini da su i država i vojska krenule u čitav taj proces kao "grlom u jagode". Forsira se ravnopravnost u svemu pa u medijima vidimo žene na tenkovima, kako se muvaju oko topova... ima ih u svim rodovima, službama i na svim dužnostima. Sve je to lijepo ali žene, jednostavno, za neke dužnosti nisu stvorene. Nije im mjesto u PA artiljeriji (radio sam sa tim sredstvima pa pouzdano znam koliko snage i "života" treba da se oko topova radi), sigurno ni u zemaljskoj artiljeriji i vjerovatno na više drugih dužnosti. Isto tako, postoje dužnosti na kojima su ravnopravne ili čak bolje od muškaraca pa bi valjalo nekako žene "kanalisati" prema tim formacijskim mjestima.
Što se tiče problema tipa odvojenih spavaona, mokrih čvorova, nepodesne opreme i sličnih stvari, sve su to tehnički problemi koji se relativno lako rješavaju. Glavni problem je u glavama i shvatanjima muškaraca tj. komandira. Zbog toga se dešavaju, meni nepojmljive stvari, poput nedavanja straže, dežurstva, požarstva, neizlazak na uzbunu... samo zato što su žene u pitanju! Zbog čega se štede? Jesu li bolesne, ograničeno sposobne ili nešto treće? Što se tiče jedinica sa mješovitim sastavom, čini mi se da se krenulo putem u propast. Naravno, krive su starješine. Nihov je posao da jačaju kolektiv i stvaraju od jedinice jedan "organizam" ali oni svojim (ne)djelovanjem čine upravo suprotno. Takvoj jedinici ne treba neprijatelj da bi se raspala. Jedno hipotetičko pitanje, šta sjutra u slučaju nekog (ne daj Bože) rata? Zamolićemo neprijatelja da bude uviđavan i ne forsira mnogo zbog naših koleginica? Ili da odložimo okršaj za par sati jer su upravo oprale kosu? Ili možda da se sve prolongira za par dana zbog redovnih mjesečnih fizioloških procesa?
I opet da napomenem, nisu za to krive žene-vojnici, komandovanje je zakazalo.
Još nešto, mislim da nikakva dodatna regulativa i propisi nisu potrebni. Obezbjediti spavaonu, mokri čvor i puna kapa! Vojnik je vojnik pa zvao se on "Jovan" ili "Jovanka".
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #164 on: March 01, 2011, 09:36:34 pm »

Jasno je da je ženama mjesto u vojsci ali mi se čini da su i država i vojska krenule u čitav taj proces kao "grlom u jagode". Forsira se ravnopravnost u svemu pa u medijima vidimo žene na tenkovima, kako se muvaju oko topova... ima ih u svim rodovima, službama i na svim dužnostima. Sve je to lijepo ali žene, jednostavno, za neke dužnosti nisu stvorene. Nije im mjesto u PA artiljeriji (radio sam sa tim sredstvima pa pouzdano znam koliko snage i "života" treba da se oko topova radi), sigurno ni u zemaljskoj artiljeriji i vjerovatno na više drugih dužnosti. Isto tako, postoje dužnosti na kojima su ravnopravne ili čak bolje od muškaraca pa bi valjalo nekako žene "kanalisati" prema tim formacijskim mjestima.
Što se tiče problema tipa odvojenih spavaona, mokrih čvorova, nepodesne opreme i sličnih stvari, sve su to tehnički problemi koji se relativno lako rješavaju. Glavni problem je u glavama i shvatanjima muškaraca tj. komandira. Zbog toga se dešavaju, meni nepojmljive stvari, poput nedavanja straže, dežurstva, požarstva, neizlazak na uzbunu... samo zato što su žene u pitanju! Zbog čega se štede? Jesu li bolesne, ograničeno sposobne ili nešto treće? Što se tiče jedinica sa mješovitim sastavom, čini mi se da se krenulo putem u propast. Naravno, krive su starješine. Nihov je posao da jačaju kolektiv i stvaraju od jedinice jedan "organizam" ali oni svojim (ne)djelovanjem čine upravo suprotno. Takvoj jedinici ne treba neprijatelj da bi se raspala. Jedno hipotetičko pitanje, šta sjutra u slučaju nekog (ne daj Bože) rata? Zamolićemo neprijatelja da bude uviđavan i ne forsira mnogo zbog naših koleginica? Ili da odložimo okršaj za par sati jer su upravo oprale kosu? Ili možda da se sve prolongira za par dana zbog redovnih mjesečnih fizioloških procesa?
I opet da napomenem, nisu za to krive žene-vojnici, komandovanje je zakazalo.
Još nešto, mislim da nikakva dodatna regulativa i propisi nisu potrebni. Obezbjediti spavaonu, mokri čvor i puna kapa! Vojnik je vojnik pa zvao se on "Jovan" ili "Jovanka".

... sve je to lepo, i prelepo u teoriji ( d ane kazem na forumu), ali kada to treba sprovesti u delo, samo neka mi neko objasni koja je to zena osposobljena za popravku tenka M-84 u uslovima  povisenih mera BG, neposrednoj ratnoj opasnosti, ili ne daj Boze u realnoj situaciji ... pa ni gumu na Yugu ne umeju same da zamene, a hoce da rade zamenu transmisije na tenku ... jedna je slomila nokat i dobila bolovanje, 7 dana, tacnije  9 ( u papirima je pisalo 5, ali 5 radnih dana, + 2 vikenda = 9!!!) ... naredna je dobila zanoktice i ceo dan provela u kantini , i to bas kad je bila popuna gorivom ... zato, nemojte da pricamo o ravnopravnosti i neobaziranju na zene, jednostavno nisu za to stvorene u smislu mentalnog, fizickog, i svakog drugog sklopa koji je potreban Vojsci, i tu se svaka prica zavrsava ... ovo sto se sada radi je samo ocajnicki pokusaj da se na sve moguce i nemoguce nacine zene uvrste u OS neke drzave iz razloga koje sada ne bih da pominjem ... zahvalicu se Pravilniku, i clanu 11. ... Wink
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 23 queries.