PALUBA
March 28, 2024, 06:12:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Reno R-35  (Read 59306 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #15 on: January 25, 2011, 12:53:28 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* R-35.jpg (62.47 KB, 700x500 - viewed 333 times.)

* R-35 ..jpg (40.63 KB, 687x447 - viewed 272 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #16 on: January 25, 2011, 01:40:10 pm »

Još jedan od Renoa na beogradskim ulicama 27.03.1941. godine. Lokacija zasada nepoznata.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* R-35, 27. mart.jpg (77.23 KB, 590x703 - viewed 302 times.)
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #17 on: January 25, 2011, 05:52:28 pm »

Hm: strašno mi je poznata bijela zgrada u pozadini.
Hm, hm: nešto mi se mota po glavi raskrižje Knez Mihailove i Kralja Petra, posebno ako je ispod bijele zgrade okretište tramvaja (odnosno tolejbusa Drugoga svjetskog rata). 
Hm, hm, hm: možete li fiksirati/povećati firmu (tablicu) na uglu, zasigurno je to od neke gostionice, pa ćemo lakše po tome prepoznati?
Hm, hm, hm, hm: osim toga, nije li na zidu tabličica s imenom ulice. Možete li fiksirati na to? 
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #18 on: January 25, 2011, 06:24:06 pm »

Nažalost, nemam bolju kopiju.

To nam je, što nam je.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #19 on: January 25, 2011, 06:30:19 pm »

Hm, strašno me privukla ova fotka. Poslao sam je jednom vještaku... ali to će potrajati.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #20 on: January 25, 2011, 06:31:42 pm »

Ne žurimo nigde, ima vremena  Smiley

Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #21 on: January 26, 2011, 02:53:37 pm »

Dakle, gdje je snimljena slika nastala 27. ožujka 1941. godine?
Jednom od mojih prijatelja velika zgrada u pozadini sliči na Glavnu (kamenu) poštu. „Ali, nisam siguran pošto na slici nedostaje, odnosno ne vidi se vrh zgrade na kojem je sada časovnik, i koji je neka vrsta kupole. Možda je objašnjenje da je zgrada uslikana pod takvim uglom iz koga se ne vidi vrh“. Dakle, taj arhivist smatra da je riječ o raskrižju Bulevara kralja Aleksandra (bivši Bul. Revolucije, a prije toga također Aleks.) i Resavske (ex Generala Ždanova).
Kolega novinar piše: „Ako me orjentiri nisu prevarili, reč je o raskrsnici Ulice braće Jugovića i Makedonske, u blizini Trga republike (iza kafane Zora). Prepoznao sam čudne lučne prozore nekadašnje sajdžijske radnje, staru zgradu muzičke škole i, sasvim na kraju, višespratno zdanje u kojem je danas Veće sindikata (ugao Dečanske i Nušićeve ulice, gde je ulaz u Terazijski tunel).“
Prijatelj koji je arhitekt sliku je locirao vrlo blizu. Napisao mi je da „ovo u sredini je zgrada Okružnog suda, posle rata srušena, a ona u pozadini je Palata Beograd na Terazijama. Dakle, prizor je otprilike na ulazu Dečanske u Bulevar, što će reci u blizini Prešernove kleti, danas Black Turtle Pub.“
Zasad se svi slažemo da je slika iz centra Beograda!  angel
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #22 on: January 26, 2011, 03:47:33 pm »

Napisao mi je da „ovo u sredini je zgrada Okružnog suda, posle rata srušena, a ona u pozadini je Palata Beograd na Terazijama. Dakle, prizor je otprilike na ulazu Dečanske u Bulevar.

Još me malo ugao muči ali to bi trebalo da bude to ...

Evo one višespratnice iza tj. Palate Beograd. To je sigurno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Rušenje suda i i priprema za izgradnju doma sindikata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ne sumnjam da su ljudi lepo locirali, pozdravi ih i zahvali se u naše ime  Smiley




* vlajkovicevaugao07yr0.jpg (477.05 KB, 851x609 - viewed 287 times.)

* 3549770054_d599305198.jpg (119.04 KB, 500x374 - viewed 296 times.)
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #23 on: January 26, 2011, 05:41:43 pm »

Inače, na posljednjoj su slici posljeratne pripreme za stvaranje Trga Marksa i Englesa (sada N. Pašića). Tu se nalazio i okružni, tj. Sreski ("Seljački") sud, koji je za okupacije služio kao Gestapovski zatvor (prema kome kao da gleda naš tenkist). Velika bijela zgrada na budućem trgu sadašnja je Borba/Novosti, a prije rata, u doba kad je nastala i fotografija koju smo propitivali, bilo je središte Vremena. Čini mi se da je kolega arhitekt koji je iz prve prema svemu sudeći točno locirao tenk i narod pogriješio samo u jednome. Naime, u doba nastanka fotografije tamo nije bila gostionica po imenu Prešernova klet, nakon rata vrlo poznata birtija (iz kojoj sam toliko puta izlazio gordo i dostojanstveno alkoholiziran).
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #24 on: January 27, 2011, 02:43:47 am »

Možemo reći da je naš tenkić bio postavljen na važnom mjestu: ispred medijske kuće Vreme - te ujedno blizu Skuštine i Terazija, a brzo bi došao i do Ratničkog doma (budući Dom JNA), itd.   

Off: Vidim da takoreći interkontinentalni modelator Dreadnought ima i arhitektonskih slika. Bi li bilo moralnopolitički podobno i borbenogotovinski potrebno otvoriti topic VOJNE ZGRADE? U Beogradu su to Generalštab, kasarna 7. puka, Aeroklub, Oficirski dom (SKC), Komanda zrakoplovstva/vazduhoplovstva (Zemun), itd., od kojih su neke i zaštićene (bez aluzija na 1999.).
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #25 on: January 27, 2011, 10:53:48 am »

Da ne idemo više u Off

Off: Vidim da takoreći interkontinentalni modelator Dreadnought ima i arhitektonskih slika. Bi li bilo moralnopolitički podobno i borbenogotovinski potrebno otvoriti topic VOJNE ZGRADE? U Beogradu su to Generalštab, kasarna 7. puka, Aeroklub, Oficirski dom (SKC), Komanda zrakoplovstva/vazduhoplovstva (Zemun), itd., od kojih su neke i zaštićene (bez aluzija na 1999.).

Ima dreadnought od svega po malo, nije problem. A šta nema, ima na internetu  Cheesy

Što se tiče otvaranja tema o vojnim objektima, to može u Nerasporedjene teme. Pa tamo slobodno pokreni  Wink
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #26 on: January 27, 2011, 01:44:10 pm »

OK. Mi ćemo to bratski: ja otvaram topic, a Vi punite  Wink
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #27 on: January 27, 2011, 03:54:41 pm »

Pozdrav svima,
fotografija je slikana na uglu Vlajkoviceve kod zgrade koja je porusena a gde je danas parkic.
U daljini se vidi zgrada koja je od 1941 bila zatvor. Vojska sa tenkovima R-35 blokira prilaz Starom dvoru i skupstini. To isto cini i iz ulice Kralja Milana, a to se vidi na drugim fotkama.
Bojan
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #28 on: January 27, 2011, 04:03:28 pm »

Hvala na info Bojane!  Smiley

I dobro nam došao na Palubu.

Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #29 on: January 27, 2011, 04:16:30 pm »

Bolje vas nasao. Tebe S. pogotovo!!
Ne znam da plivam pa cu da ostanem na kopnu.
B.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.