Vojvoda Radomir Putnik
(1/12) > >>
tpku_2b:
Радомир Путник (24. јануар 1847 — 17. мај 1917) српски војсковођа, војвода, начелник Главног генералштаба Војске Краљевине Србије у Првом светском рату.

Војник и војсковођа српске војске пуних четрдесет година. Родио се у Крагујевцу 24. јануара 1847. године. Отац Димитрије је био учитељ. Војничко звање је стекао на Артиљеријској школи у Београду. После многих распореда и напредовања у служби 1903. године постављен је за начелника Главног генералштаба. Творац је модерне српске војске. У оквиру школовања и обуке официра увео је решавање тактичких задатака. Српску војску је осавременио новим наоружањем, на кључна места је поставио талентоване официре и није дозволио да се политика умеша у редове војника. Заједно са Живојином Мишићем припремио је све ратне планове за Балканске ратове и за Први светски рат. У периоду од 1912. до 1916. године био је начелник Врховне команде. После Кумановске битке постао је први српски војвода. Са Крфа 1916. године отишао је на лечење у Ницу и годину дана након тога је умро. Бавио се теоријом ратовања. Написао је “Служба ђенералштаба” I и II “Служба и мирно доба” и “Служба у ратно доба”. Презиме Путник његова породица је добила у време када су преци, тачније деда Арсеније, досело са Косова у Белу Цркву. Када су његовог деду, који је тада имао око седам година, упитали како се зове, одговорио је да је он путник у непознатом правцу. Тако су Арсенија назвали Путник. Радомир је у школу кренуо са шест година и ако су и тада деца кретала са навршених седам година. Био је добар ђак, одмерен и учтив, али волео је да се у друштву наметне као први, да се његова слуша. Ту особину је задржао кроз цео живот. Од оца, просветног радника, је чуо да не треба да учи само за школу, већ и за живот. Многим наставницима је задавао главобољу, јер је често постављао потпитања после њихових предавања. У то време наставници нису волели да нашороко и надугачко објашњавају оно што предају, већ су се строго држали задате теме, тако да Радомир није био много омиљен код њих. Највероватније због тога наставник немачког му је дао тројку, а касније се кроз војничку каријеру течно служио немачким језиком и веома ретко је користио речник чак и када чита немачку литературу. Повремено би свирао гитару и певао, углавном када би га замолила мајка или отац.
langsdorff:
                Buduci da sam i sam Putnik , moram odati postu svom slavnom pretku. Vojvoda Radomir Putnik je nesumljivo bio i ostao jedan od najvecih srpskih vojskovodja svih vremena. Drago mi je da ima jos Putnika na ovom forumu.
bizmark:
Одликовања:

Домаћа:
Орден Карађорђеве звезде са лентом 1.реда
Орден Карађорђеве звезде са мачевима 4,3. и 2. реда
Орден Карађорђеве звезде 2. реда
Орден белог орла 5,4. и 3. реда
Орден таковског крста са мачевима 5. реда
Орден таковског крста 4. и 3. реда
Орден Светог Саве 1. реда
Златна и сребрна медаља за храброст
Споменица рата за ослобођење и независност 1876-1878
Споменица рата 1885.
Споменица Освећено Косово 1912.
Споменица рата 1913.
Споменица краља Петра

Страна:
Русија-Орден Светог Ђорђа са мачевима 4. реда
           Орден Светог Станислава са мачевима 3. реда
          Орден Светог Станислава 1. реда
Енглеска-Орден Светог Михаила и Светог Ђорђа са лентом
Француска-Орден Легије части 2. реда
Аустроугарска-Орден гвоздене круне 3. реда
Бугарска-Орден за војничке врлине 1. степена
Kuzma®:
Jedno pitanje za istoricare i poznavaoce tog perioda.

Ako je vojvoda Putnik preminuo 17.05.1917.godine a njegovi posmrni ostaciu Srbiju preneti 1926.godine gde se za to vreme njegovo telo nalazilo? Ni jedan izvor ne navodi gde je bio sahranjen u Francuskoj.

I jedna zanimljivost

Quote

У јануару 1916. године целокупна Врховна команда, укључујући Путника, смењена је с дужности. Војвода је о томе смењивању сазнао од благајника који му је предао плату без додатка који му је припадао као начелнику штаба Врховне команде. Огорчен, војвода је прешао у Ницу где су га француске власти дочекале с почастима и ставиле му на расположење вилу у предграђу.
MOTORISTA:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Navigation
Message Index
Next page