PALUBA
April 28, 2024, 07:11:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 62   Go Down
  Print  
Author Topic: Što je ostalo od JNA?  (Read 358187 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #120 on: March 24, 2011, 03:37:48 pm »

Nekadašnji objekt JRM. Obnovile su ga Hrvatske vode za laboratorij. Ostalo je i sidro za plutače kao ukras.


* vodop.JPG (28.64 KB, 580x386 - viewed 57 times.)

* sidro.JPG (37.97 KB, 620x413 - viewed 59 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #121 on: March 24, 2011, 03:45:59 pm »

Nekadašnji objekt JRM. Obnovile su ga Hrvatske vode za laboratorij. Ostalo je i sidro za plutače kao ukras.
Gdje je taj objekt?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #122 on: March 24, 2011, 03:49:23 pm »

Nekadašnji objekt JRM. Obnovile su ga Hrvatske vode za laboratorij. Ostalo je i sidro za plutače kao ukras.
Gdje je taj objekt?
U kanalu svetog Ante.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #123 on: March 24, 2011, 03:53:56 pm »

Nekadašnji objekt JRM. Obnovile su ga Hrvatske vode za laboratorij. Ostalo je i sidro za plutače kao ukras.
Gdje je taj objekt?
U kanalu svetog Ante.

Hvala Brodarski
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #124 on: April 01, 2011, 10:36:03 pm »

@Leut. Netražući i nemisleći na ovu temu da postoji, tražio sam od moderatora Bore P. da mi otvori temu nešto na temu tunela i napuštenih baza u Splitu i oko Splita.
Pojavio si se ti u međuvremenu na temi o Žrnovnici i dao link o njoj.
(ovo ti ne razumin da se pod grad Split vodu sva ova okolnja mista:?)
#Komanda VPO. Ta se je zgrada već napravila, sad se uređuje kako vidim, znači banovina polako ide ća…

„Depadanas“ tu rič jako često čujemo od starijih ljudi, mada pojma neman što znači:? Smiley

Također i hotel Lav, sada luksuzni hotel je bio smještaj za izbjeglice, mada ovaj nema veze s vojskom. Čujem da će se Zagreb obnavljati sada, a da drugi dio uopće neradi?

Što se tiče dviju bolnica, vojna bolnica i bolnica firule su spojeni tunelima i u vrijeme rata tu se je nesmetano prolazilo, a koliko imam saznanja od jedne stare sestre u jednom prostorijama je do prije jedno 7-8 godina još bilo oružje neko zaostalo od „vojnika“ kako ona kaže, mada bolje rečeno ostalo „od rata“.
Bolnica firule ima tunele i za njih se zna i vidljivi su kada se ide na psihijatriju (današnju psihijatriju, dok je prije bila na 2. Ili 3. Katu, al zbog bježanja i samoubojstava prebačena je u prizemlje).

„Baza za demagnetizaciju brodova“. Zašto on služi? Možeš u inbox…

Što se tiče VISOKE I. nije mi žao, puno m ije drago što će to biti tako, jer ovako bi samo propadalo, i pogotovo mi je drago što se ulaže u škole, to posebno!

Visoka II. Da, poslije Marjana je najveća točka u Splitu zato je i smještena vodosprema, pa su se ljudi u zgradama na Sućidru (kvart do; dijeli samo jedno križanje, manji od visoke za 2m nadmorkse vidine) bunili kako nemaju pritiska za vodu i tako često provlačili kroz novine. Nedavno su na Sućidru i Visokoj izgrađerne crkve koje se primjećuju jer su na velikim visinskim razinama.

Pa kako je moguće da je top slučajno opali? Smiley
Znači što je bilo na Visokoj, toga nema više ništa, pa niti ograda bodljikava:?

Što se tiče Dračevca. Bilo mi je u planu otići i poslikati sve to, al što imam slikavati, jad i bijedu. Sve pokradeno, uništeno, ištemani zidovi i izneseni bakreni kabeli.
Ovaj drugi dio di je crkvica, tu je danas Sud, ne znam sad koji, al svakako znam da se tu vadi nalog o nekažnjavanju.

Mislio sam otići u Brižine kod tvornice Dalmacijacementa di su oni pusti brodovi vezani i ograđeni za 2-3 reda ograda. Tu su u dvorištu još vidljivi mali tenkovi, nema zabrane slikavanja, možda slikam pa objavim.
Govoriš o njemu da je skladište goriva, a što je s onim sa sjeverne strane Marjana, također pod vojskom dan-danas isto skladište goriva.
Govorilo se je da su i tu neki mali tuneli u toj jako velikoj strmoj strani Marjana, al o tome u idućem razvijanju teme.

Ti gdje je centar veza na Gripama, ne znam što je danas, al svakako znam da je na tome mjestu dan-danas aktivna velika zvučna uzbuna, koja se redovito i danas aktivira. To bude nedjelja točno u podne 1 ili 2 puta godišnje na lito oko 5-6 miseca prvi put a drugi na kraj lita. Pomorski muzej je baš u tvrđavi.

Sad bi ja nadodao nešto svoje.
Kod današnjeg veletrgovačkog centra CityOne (mada su tada bila bolja i plastenici Antonio Trade-a), ispod splitskog groblja Lovrinac je bila smještena „veza“ kako je zovu ovden popularno i jedan ogranak samo vojnika IZ 204. topničko raketne protuzračne obrane.

Evo prvo slike lokacije, a sutra ću slike nje same:
Vukovarska nije nacrtana pa sam je ja nacrtao, a ovo sam pravokutnikom označio centar trgovački.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

-II-
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Točke su tuneli, a plava crta kapija.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* B.bmp (384.5 KB, 465x282 - viewed 323 times.)

* C.bmp (388.18 KB, 460x288 - viewed 272 times.)

* A.JPG (177.97 KB, 1022x641 - viewed 282 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #125 on: April 01, 2011, 11:04:03 pm »

mislim da je leut već spominja ovaj objekt

poz.


* veza.JPG (81.37 KB, 911x702 - viewed 62 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #126 on: April 01, 2011, 11:41:03 pm »


Što se tiče Dračevca. Bilo mi je u planu otići i poslikati sve to, al što imam slikavati, jad i bijedu. Sve pokradeno, uništeno, ištemani zidovi i izneseni bakreni kabeli.



kasarna Dracevac , nekad [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dracevac2.jpg (99.41 KB, 1025x679 - viewed 270 times.)

* dracevac2-280709.jpg (143.19 KB, 1025x680 - viewed 70 times.)

* ST240407DRACEVAC1_thumb.jpg (110.64 KB, 1025x727 - viewed 143 times.)

* st-dracevac2305-desk_thumb.jpg (116.17 KB, 1025x596 - viewed 68 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #127 on: April 02, 2011, 09:12:59 pm »

@SOLARIS 1972. Pogledao sam detaljno prvi post njegov i ne nalazim ovu vojarnu. Nadalje, tražim i tek nalazim post od minimugica, koji se je očito prijavio samo da pita vezano za nju. Kasnije se ti nadovezuješ i pojašnjavaš.
Svakako moja pogreška.
Taj objekat je sada pod privatnim posjedom. Kako sam doznao od priča po gradu, treba se izdati samo građevinska dozvola, lokacijska je već izdana i tu će se nešto raditi. Vlasnika tog područja zemljišta ima više od 10. Znači očito će se radiuti zgrada ako se nađe zajednički jezik i svakome po stan i alaj bela!
Navodno je i polje okolo bilo minirano do malo prije rata.

@barbakan. Citiraš jedan dio mog teksta;… pa zar nije tako:?

Evo jedan dio slika te vojarne:

Pogled od kuta centra novog prema "šumi" tj. vojarni...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tabla...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kapija.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

:?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nešto betonsko i pogled na zgradu gdje su bile sobe, spavaonice i dr..
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC00247.JPG (163.05 KB, 1728x1296 - viewed 121 times.)

* DSC00249.JPG (362.91 KB, 1728x1296 - viewed 130 times.)

* DSC00251.JPG (345.83 KB, 1728x1296 - viewed 362 times.)

* DSC00253.JPG (416.84 KB, 1728x1296 - viewed 137 times.)

* DSC00254.JPG (405.07 KB, 1728x1296 - viewed 141 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #128 on: April 02, 2011, 09:56:30 pm »

Ta, takoreć kasarna i vidljiv tunel u kutu slike...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Južna strana...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Unutra...obratite pozornost na zidove...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stolovi ispred.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Unutra.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC00255.JPG (216.92 KB, 1728x1296 - viewed 432 times.)

* DSC00257.JPG (299.09 KB, 1728x1296 - viewed 410 times.)

* DSC00258.JPG (159.71 KB, 1728x1296 - viewed 386 times.)

* DSC00260.JPG (368.91 KB, 1642x1232 - viewed 378 times.)

* DSC00262.JPG (284.61 KB, 1728x1296 - viewed 369 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #129 on: April 02, 2011, 10:20:59 pm »

Da , Jure samo sam se nadovezao na tvoju konstataciju da je sve unisteno i pokradeno pa sam postavio slike , vidim da si ulazio unutra i samo mogu da kazem da je strasno i uzasno za nepoverovati a kad sam ja bio tamo to je bila relativno nova kasarna cak nije bila ni dovrsena do kraja u nekim zgradama nisu bili zavrseni unutrasnji a u nekim spoljni radovi . Sve pohvale tebi i za Zrnovnicu i Dracevac za fotose mada je ruzno i unisteno , ti ulazis i slikas gde niko nece da priviri osim lopova  Wink
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #130 on: April 03, 2011, 03:23:56 am »

@Leut. Netražući i nemisleći na ovu temu da postoji, tražio sam od moderatora Bore P. da mi otvori temu nešto na temu tunela i napuštenih baza u Splitu i oko Splita.
Pojavio si se ti u međuvremenu na temi o Žrnovnici i dao link o njoj.

Jure, na Palubi imaš mnoštvo zanimljivh tema, samo treba malo "pronjuškati".  Wink
Evo npr. Dujina tema "Odbrana Splita u 2. svj. ratu"

Quote
(ovo ti ne razumin da se pod grad Split vodu sva ova okolna mista? Smiley

Nije isto Grad Split (jedinica lokalne samouprave) i grad Split (naselje gradskog, urbanog karaktera). Našao sam sljedeće:

Sustav lokalne i područne (regionalne) samouprave organiziran je na dvije razine. Na prvoj razini (jedinice lokalne samouprave) postoji 126 gradova i 429 općina, dok na drugoj (jedinice područne, odnosno regionalne samouprave) razini postoji 20 županija. Grad Zagreb, kao glavni grad Republike Hrvatske, ima poseban status grada i županije, što je regulirano posebnim zakonom. (stanje 2008. godine, nap. leut)

Općenito, općine se smatraju “ruralnim” tipom jedinica lokalne samouprave – prema ZLP(R)S-u, općine su, u pravilu, sastavljene od nekoliko naselja, koja predstavljaju prirodnu, gospodarsku i socijalnu cjelinu, i koja su povezana zajedničkim interesima građana. Gradovi se smatraju “urbanim” jedinicama lokalne samouprave - ZLP(R)S propisuje da status grada imaju sva sjedišta županija (bez obzira na njihovu veličinu) te naselja s više od 10.000 stanovnika (uključujući okolna naselja), koja predstavljaju urbanu, povijesnu, prirodnu, gospodarsku i socijalnu cjelinu. Uz ta dva kriterija, ZLP(R)S propisuje da, kao izuzetak, jedinica lokalne samouprave može dobiti status grada zbog posebnih (povijesnih, gospodarskih, geografskih, prometnih) razloga, iako ne zadovoljava prethodno navedene kriterije.

ZLP(R)S - Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi
Izvor: http://www.polis.com.hr/lokalna/lokalna/terorg.html

Dakle, Grad Split kao jedinica lokalne samouprave obuhvaća 8 naselja - Split, Kamen, Stobreč, Žrnovnica, Srinjine, Sitno G., Sitno D., Slatine (o. Čiovo). Stanovnici svi ovih naselja su građani Grada Splita, biraju splitskog gradonačelnika i splitsko Gradsko vijeće, plačaju komunalnu naknadu i doprinose Gradu Splitu itd. Nadam se da sam ti uspio pojasniti.

Quote
#Komanda VPO. Ta se je zgrada već napravila, sad se uređuje kako vidim, znači banovina polako ide ća…

Ne razumim na koju zgradu misliš? Gradonačelnik, poglavarstvo i GV do daljnjega ostaju u Banovini. Nikakav dogovor o koncesiji i Javno-privatnom partnerstvu još nije sklopljen niti se vode ikakvi pregovori. Zasada je sve stopirano.

Quote
„Depadanas“ tu rič jako često čujemo od starijih ljudi, mada pojma neman što znači? Smiley

Quote
Također i hotel Lav, sada luksuzni hotel je bio smještaj za izbjeglice, mada ovaj nema veze s vojskom. Čujem da će se Zagreb obnavljati sada, a da drugi dio uopće neradi?

Hotel Zagreb na Duilovu radi, djelomično obnovljen. Djelatnici MORH i pripadnici OSRH s obiteljima imaju popust za boravak u hotelu, osim kad su tamo smješteni po službenoj dužnosti - tad im je boravak besplatan. O mogućoj sudbini objekta smo nedavno pisali i na Palubi - Duilovo prostor za rehabilitaciju NATO?!
Više informacija na http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/Hrv_pages/duilovo.asp

Quote
Što se tiče dviju bolnica, vojna bolnica i bolnica firule su spojeni tunelima i u vrijeme rata tu se je nesmetano prolazilo, a koliko imam saznanja od jedne stare sestre u jednom prostorijama je do prije jedno 7-8 godina još bilo oružje neko zaostalo od „vojnika“ kako ona kaže, mada bolje rečeno ostalo „od rata“.
Bolnica firule ima tunele i za njih se zna i vidljivi su kada se ide na psihijatriju (današnju psihijatriju, dok je prije bila na 2. Ili 3. Katu, al zbog bježanja i samoubojstava prebačena je u prizemlje).

Na Firulama postoje, kako ti kažeš, tuneli, odnosno podrumski hodnici. Neznam koja im je svrha i namjena (sklonište?), ali znam da su u njima snimani i neki spotovi, a postali su poznati nakon što je u njima pronađen novac ukraden u velikoj pljački Hrvatkse pošte u Kopilici pred par godina. Moguće je da postoje i na Križinama, ali ove dvije bolnice međusobno, koliko ja znam, nisu povezane nikakvim tunelom ili hodnikom. Međutim postoje planovi da ih se poveže o ćemu su više puta pisali lokalni mediji. Radilo bi se o grijanom hodniku/tunelu kojim bi mogla prolaziti i bolnička vozila.

Quote
„Baza za demagnetizaciju brodova“. Zašto on služi? Možeš u inbox…

Demagnetizacija, odnosno smanjenje ili poništenje magnetskog polja broda koje može izazvati aktivaciju morskih (magnetnih) mina. Brodski magnetizam može utjecati i na pokazivanje magnetskog kompasa. Slika baze sa Wikipedie.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Quote
Što se tiče VISOKE I. nije mi žao, puno mije drago što će to biti tako, jer ovako bi samo propadalo, i pogotovo mi je drago što se ulaže u škole, to posebno!

Slažem se!

Quote
Visoka II. Da, poslije Marjana je najveća točka u Splitu zato je i smještena vodosprema, pa su se ljudi u zgradama na Sućidru (kvart do; dijeli samo jedno križanje, manji od visoke za 2m nadmorkse vidine) bunili kako nemaju pritiska za vodu i tako često provlačili kroz novine. Nedavno su na Sućidru i Visokoj izgrađerne crkve koje se primjećuju jer su na velikim visinskim razinama.

Pa kako je moguće da je top slučajno opali? Smiley
Znači što je bilo na Visokoj, toga nema više ništa, pa niti ograda bodljikava?

Ograda je davno skinuta, jedino što je dan-danas ostalo je jedan bunker za koji nisam siguran da li je iz vremena JNA ili možda čak iz II.S.R. Nalazi se u sklopu ove vojarnice. Inače od starijih sam ćuo da je u njoj bilo smještno vozilo sa radarom, a i učitelj, u vrijeme SFRJ ravnatelj škole nam je pričao da je pri izgradnji škole vojska izričito branila da se postave metalni prozori i vrata, pa su stavljeni drveni. Pretpostavljam da su u vojarni bile smještene postrojbe VOJIN ili možda veza?
Top je opalio vjerojatno slučajno kada se netko od posade malo "zaigrao".

Quote
Što se tiče Dračevca. Bilo mi je u planu otići i poslikati sve to, al što imam slikavati, jad i bijedu. Sve pokradeno, uništeno, ištemani zidovi i izneseni bakreni kabeli.
Ovaj drugi dio di je crkvica, tu je danas Sud, ne znam sad koji, al svakako znam da se tu vadi nalog o nekažnjavanju.

Općinski sud u Splitu. Nasuprot njega smješten je Restauratorski zavod Ministarstva kulture.

Quote
Mislio sam otići u Brižine kod tvornice Dalmacijacementa di su oni pusti brodovi vezani i ograđeni za 2-3 reda ograda. Tu su u dvorištu još vidljivi mali tenkovi, nema zabrane slikavanja, možda slikam pa objavim.
Govoriš o njemu da je skladište goriva, a što je s onim sa sjeverne strane Marjana, također pod vojskom dan-danas isto skladište goriva.
Govorilo se je da su i tu neki mali tuneli u toj jako velikoj strmoj strani Marjana, al o tome u idućem razvijanju teme.

Nije mi poznato da su se na Marjanu, koji je zaštičena Park šuma, nalazila skladišta goriva. Na sjevernoj strani Marjana se nalazi rečena Baza za demagnetizaciju brodova.
Što se tiče malih tunela u strmim stijenama, vjerojatno se radi o špiljama s južne strane Marjana, s renesansnim pustinjačkim samostanom (ermitažom) izgrađenim polovinom 15. st. Više informacija na http://www.split.hr/citylights/15/index_hr.html

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Quote
Tu gdje je centar veza na Gripama, ne znam što je danas, al svakako znam da je na tome mjestu dan-danas aktivna velika zvučna uzbuna, koja se redovito i danas aktivira. To bude nedjelja točno u podne 1 ili 2 puta godišnje na lito oko 5-6 miseca prvi put a drugi na kraj lita. Pomorski muzej je baš u tvrđavi.

Sukladno Pravilniku o postupku uzbunjivanja stanovništva, testiranje sustava uzbunjivanja bi se trebalo vršiti svake prve nedjelje u mjesecu točno u podne znakom za prestanak opasnosti u trajanju od 6o sekundi. Osim u turističkim središtima za vrijeme turističke sezone.

Quote
Sad bi ja nadodao nešto svoje.
Kod današnjeg veletrgovačkog centra CityOne (mada su tada bila bolja i plastenici Antonio Trade-a), ispod splitskog groblja Lovrinac je bila smještena „veza“ kako je zovu ovden popularno i jedan ogranak samo vojnika IZ 204. topničko raketne protuzračne obrane.

Kako sam ranije u temi naveo, trebalo bi se raditi o Radiopredajnom centru "Kila" (RPC) smještenom na lokalitetu Kila istočno od groblja Lovrinac. Nazivan je i LS-22, što je skraćenica za laku stanicu zračnog tipa koja se nekad tu nalazila. Objekt je bio dio sustava radio veza, imao je podzemno armiranobetonsko sklonište, bio autonoman u opskrbi električnom energijom i vodom. Imao je uređenu kružnu obranu, s fizičkom i tehničkom zaštitom (sustav IC-a i geofona).


* ermitraz_marjan.jpg (13.94 KB, 200x243 - viewed 860 times.)

* demagnetizacija_marjan.jpg (168.64 KB, 800x600 - viewed 114 times.)
« Last Edit: April 03, 2011, 03:40:02 am by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #131 on: April 03, 2011, 07:45:54 am »

Stanica za demagnetizaciju brodova bila potpuno renovirana (oprema) i modernizirana oko 1984. godine. sječam se, i velikih radova na objektima u moru. Stanica je bila pod komandom Tehničke radionice u Lori, a ona u sklopu 404. pom. baze. Prema izjavama, jedna od najmodernijih u Sredozemlju. Po mojim podacima bila predata HV (1991) u ispravnom stanju. St. vod. I.kl. koji ju je predao još živi u Splitu.
Sam sam bio zadužen za dio opreme, pa i za psa čuvara (njemački ovčar - Maja se je zvala) Kad je ostarila, trebali su je eutanazirat, to su i napravili. Koliko sam imao problema sa "rashodovanjem", postupak se je vodio kao sa svakim drugim tehničkoi stradstvom koje je išlo u rashod. Administracija je i onda bila zaj....
Po novog psa se išlo u Niš.
Jedno od napajanja je bilo i istosmjerna struja, u postupku demagnetizacije nije smijelo doči do nestanka tog napajanja, zato ja tamo bila baterija od 55kom akumulatora 12 180Ah. To su samo neki fragmenti iz onog razdoblja.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #132 on: April 03, 2011, 04:53:09 pm »

@barbakan. Nisam vidio citat, a vidim slike s Interneta, pa nikako da povežem, mislim da se zezaš kao nemoguće je to, kako to sud, policija ovo ono. Ma je vraga! Ako ćemo iskreno; gore poviše blizu kotlovnice gdje je dan-danas hrpa KAMENOG ugljena odmah ispod je jedno stablo južno nekakvo ukrasno, nejvjerujem da je voće. I pričam ja s jednim vojnikom iz 4.-te gardijske (tzv. splitske) i kaže mi za na selo da odrižem granu tog stabla i posadim na selo, nebitno. I to mi je bila kao opravdanje da ulazim unutra. Vjerujte mi nije mi ni tribalo, pustili me unutra, a nedjelja je bila, bez da me išta pitalo, samo mahnilo rukom. Eto kakva straža (security i to samo 1). A kad je radni dan uopće je i nema doslovno, dođeš s autom možeš šta oćeš radit unutra.

Koliko mi je poznato u Dračevcu nema nikakvih tunela al imaju nekakva 2 mala bunkerića koja su zatrpana smećom i u razini su zemlje negdje blizu ograde.
Unutra sam ulazio sad u 11 misec, tad nije bilo ne samo bakrenih kabela, nego niti aluminijskih okvira kotlovnica da drži temperaturu, niti ograda, koje nisu pilane nego klimane gore dole dok se željezo ne ugrije ne slomi i ne pukne.

Ove slike postavljene su slike ove veze kod Lovrinca, a slike Dračevca mi apsurdno iti postavljat, ogoljeni i ištemani zidovi, a pod pun stakla, novinskog papira, staklene vune, samo šta nenađen mrtvih ljudi još Cheesy

Ma nema na čemu prijatelju, kad vidim ljude koji su spremni diskutirat, onda me odma pukne volja da dam još i još više od sebe; NA ZAJEDNIČKO OBOSTRANO ZADOVOLJSTVO.

@Leut. Hvala ti puno. Al nije da imam puno vremena sad „njuškati“ po Internetu, al ono ako naletim, naletio sam Smiley . Svakako hvala ti na ovoj zanimljivoj temi, mogao bih se opustiti i u par slika i temu malo doraditi jer imam već u glavi pozicije koje nisu slikane Wink

Hvala ti na pojašnjenju! Wink

Što se tiče tunela, obe bolnice imaju podrumske hodnike/tunele podosta ispod površine zemlje. Koliko imam saznanja spojene su. Kada gledaš na Google Earthu i nema tu puno metara spojiti.

Kada si mi opisivao što je demagnetizacija (hvala na tome, usput), sjetih se da sam planirao pisati i o ovom dijelu Marjana, misleći da je nisi spomenuo.
Ne znam je li postoju kakvi tuneli, ali nebih se čudio kad ograda seže sve gore do ceste i na tom dijelu je jako gusta borova šuma. I ne samo to, već je i veliak strmina na tom dijelu, idealno mjesto za takvo nešto.
Ne znam, može se samo nagađati, dok ne dođe netko tko je tu bio.

Citiram:„Sukladno Pravilniku o postupku uzbunjivanja stanovništva, testiranje sustava uzbunjivanja bi se trebalo vršiti svake prve nedjelje u mjesecu točno u podne znakom za prestanak opasnosti u trajanju od 6o sekundi. Osim u turističkim središtima za vrijeme turističke sezone.“ . Da, upravu si, i baš danas sam točno u podne bio na Klisu nešto u jednog prijatelja, kad ono čuje se ogromna jačina sirene u Splitu, i mogu ti reći, gore se i to dobro čuje, da prva nedjelja u mjesecu Wink

Evo slike dvaju tunela:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sa krova slikano.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prvi tunel gdje je mala soba.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Drugi dugi tunel, jedno 40-ak metara.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prvi tunel iznutra. Ono naprijed je kao nekakav otvor. Ovo između novina su nekakve kao dvije debele betonske teške ploče. Neznam što je ispod njih, al me čudi što ovi mangupi "kraljevi bakra" Smiley popularno nazvani nisu to razbili macama i vidili što je:?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dsc.JPG (392.32 KB, 1728x1296 - viewed 101 times.)

* DSC00265.JPG (250.88 KB, 1728x1296 - viewed 87 times.)

* DSC00266.JPG (382.66 KB, 1556x1167 - viewed 159 times.)

* DSC00267.JPG (361.55 KB, 1556x1167 - viewed 84 times.)

* DSC00268.JPG (249.99 KB, 1728x1296 - viewed 127 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #133 on: April 03, 2011, 05:26:06 pm »

-Na stanici za razmagnetiziranje brodova (zvali smo ju SRB) nema nikakvih tunela-potkopa. Ograda je do ceste zato, što je jako strm teren  te je do ceste do obale mora relativno malo prostora (kopna).

-Osobno  ne vjerujem, da su bolnica Firule i bolnica Križine (bivša Vojna bolnica) spojene tunelima. Obe imaju prostorije koje se mogu koristit kao sklonište. (što je normalno uzimajuči u obzir vreme kakda su građene- vrijeme hladnog rata. Gledajući konfiguraciju terena (udaljenost nije važna to se u ono vrijeme nije gledalo, ako je postajao interes) spojni tunel bi morao biti najviše na nadmorskoj visini do 5m, pa onda visina tunela minimalno 2m.... Kada se vidi kako ide cesta ispod zgrade "Krstarica" itd. itd.



Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #134 on: April 03, 2011, 06:24:20 pm »

@Jure ,  Znam Jure da su ono slike sto si postavio tog centra veze , nego sam se ja zapisao malo i prebacio  , Nema takvih stvari na Dracevcu . Pa ti si na  licu mesta i znas kako stvari stoje a i sve dokumentujes fotografijama  . Kad sam prvi put usao to je sve blistalo prvo bilo je novije gradnje , drugo odrzavalo se ma hotel u odnosu kakvih starih kasarni bilo , tacno ja sam slike nasao na netu , a imam i nekih slika unutra ali uvek na slici je neko od mornara i vojnika pa necu postavljati glupo je , pozdrav Jure samo nastavi .
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 62   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.