PALUBA
April 25, 2024, 09:22:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 62   Go Down
  Print  
Author Topic: Što je ostalo od JNA?  (Read 357717 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #15 on: February 17, 2010, 06:01:10 pm »

Gljive u Titovom skloništu


17.02.2010.

Strogo tajni i strateški podzemni objekat „Soča”,
zbog neperspektivnosti, služiće ubuduće za proizvodnju pečuraka

 
U sklopu proizvodnog dela „Soča”
je povezana sistemom ogromnih hala

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Novo Goraždež – Kada su državni i vojni stratezi predratne Jugoslavije odlučili da na području današnjeg Novog Goražda otpočnu gradnju tajnog, strateškog, višenamenskog i preskupog podzemnog objekta „Soča”, ni u snu nisu mogli sanjati da će on jednog dana preći u običnu, civilnu nadležnost, te da bi mogao biti uzgajalište gljiva.

To se ipak dogodilo krajem 2002. godine kada je Vlada Republike Srpske kao neperspektivan podzemni objekat „Soča”, sa celokupnom instalacijom i opremom, ustupila bez naknade opštini Novo Goražde. Tako je basnoslovno skupi objekat, koji je prema procenama vojnih analitičara koštao više od 600 miliona, a neki tvrde čak i više od milijardu američkih dolara, koji nisu nikada koristili ni bivša JNA, a ni VRS, ustupljen jednoj od najnerazvijenijih opština Republike Srpske.

Prema rečima Slavka Mastila, čoveka koji je kao stručnjak na održavanju i jedno vreme šef obezbeđenja u „Soči” radio od 1963. godine pa sve do penzionisanja, početkom 2003. godine u posete ovom objektu svojevremeno su dolazili gotovo svi tadašnji najviši vojni i državni rukovodioci bivše Jugoslavije. Jedino, kako kaže, ovde nije bio Tito, mada je zasigurno bio jedan od inicijatora gradnje ovog i sličnih podzemnih objekata u bivšoj Jugoslaviji.

Sve do pred poslednji rat „Soča” je bila pod režimom visoke vojne i državne tajne, sa specijalnom stražom i posadom za održavanje. I mada su u „Soču” uložena ogromna finansijska sredstva, zbog postupne izmene vojnostrateških planova ovaj objekat praktično nikada nije ni korišćen, mada je bio potpuno završen.

A da se radilo o pravom malom podzemnom gradu najbolje govore podaci: ukupna površina podzemnih tunela i odaja je 15.000 metara kvadratnih. Na industrijski deo otpada 13.000, a na specijalni uređeni 2.000 kvadratnih metara prostora.

U sklopu proizvodnog dela „Soča” je povezana sistemom proizvodnih hala. Tu su, sve do brojnih krađa i provala poslednjih godina kada ovaj objekat više nije bio pod stražom, bili ogromni uređaji za zagrevanje i hlađenje vazduha koji se sistemom velikih cevi razvodio po celom objektu, zatim sistem od sedam vlastitih trafo-stanica i agregat velike snage. O grandioznosti objekta svedoči i broj od oko 2.000 neonskih sijalica kojima je bio osvetljen, a na svaki dužni metar u proizvodnim halama bile su instalisane utičnice za trofaznu struju. Uz pomoć pumpi voda se crpila iz Drine i slala u rezervoare – dva za industrijsku vodu kapaciteta 120, a treći za pitku vodu od osam kubnih metara. Pored 13 uređenih mokrih čvorova i magacinskog prostora, radionice na drugom nivou specijalnim liftom su povezane sa proizvodnim halama i sa uređenim prostorom. „Soča”, inače, ima tri blindirana ulaza na prvom, a četvrti je na drugom nivou koji je bio namenjen za transport i snabdevanje.

Od svega je najinteresantniji uređeni prostor koji podseća na objekte iz naučnofantastičnog filma. Pored ostalog, tu je bilo 98 numerisanih kancelarija i soba montažnog tipa, po sistemu kontejnera u nizu. U sklopu njih su i dve veće sale za sastanke, prostor za vlastitu ambulantu i veliki restoran.

„Soča” je u posleratnom periodu bila posebno interesantna za pripadnike Sfora koji su je čak pet puta detaljno pregledali, a medijski je bila u žiži interesovanja tokom 2002. godine kada je tadašnja Vlada RS donela odluku da baš ovde odlaže radioaktivni otpad! Zahvaljujući protestima građana u opštinama gornjodrinske regije ta odluka je poništena.


Tajna gradnja

Gradnju ovog podzemnog objekta, koji je sličan ali nešto veći od onog kod Konjica, otpočela je bivša JNA 1948. godine, a nastavila slovenačka firma „Soča”, po kojoj je i dobio ime. Građevinske radove na kopanju i betoniranju sistema tunela, sve do 1963. godine, radilo je u dve smene po 800 radnika! U tom periodu se izmešta i magistralni put zbog dodatne izolovanosti i tajnovitosti.

Od 1963. do 1978. godine brojne ekipe stručnjaka sa cele teritorije nekadašnje Jugoslavije instališu najsavremeniju domaću i svetsku opremu. Uređeni tajni prostor „Soče” bukvalno je blindiran sa posebnim zidovima i metalnim vratima debljine preko jednog metra i opremljen za rezervnu ratnu lokaciju Generalštaba bivše JNA kao i tadašnjeg najvišeg političkog rukovodstva SFRJ, sa Josipom Brozom Titom na čelu.


Budućnost u gljivarstvu

Kako „Soča”, za razliku od sličnog objekta u Konjicu, nažalost, nije sačuvana jer su je svi odreda, počev od 1992, a posebno nakon 2002. godine čerupali i bukvalno poharali, opština Novo Goražde se opredelila da napušteni lavirint tunela, sada bez struje, opreme i infrastrukture, ponudi zainteresovanim proizvođačima gljiva. Tako je sa firmama „Belkol” iz Kragujevca i „Lana internacional” iz Novog Goražda dogovoren zakup za proizvodnju gljiva šitaki. Ponuđači su se obavezali da će ovde zaposliti 45 radnika.

Slavko Heleta
Izvor: Politika
  


* soca-proizvodna-hala-dva-2.jpg (19.23 KB, 250x178 - viewed 526 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #16 on: July 06, 2010, 01:22:15 am »

Ovu temu sam zamislio kao mjesto gdje bi pisali o tome što je ostalo od nekadašnje JNA, njenih baza, kasarni, luka, aerodroma, instituta, bolnica, odmarališta, zavoda...Kakva je njihova sudbina, da li se još uvijek koriste za vojne namjene ili su predani civilnom sektoru? Kakva im je daljnja sudbina,. kakvi su planovi? S obzirom da živim u Splitu krenit ću od svoga grada, a vjerujem da će biti zaniml [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] jivo jer su mnogi stariji forumaši služili vojsku u Splitu...


  Split


Grad Split danas obuhvaća 8 naselja: Split, Kamen, Stobreč, Žrnovnica, Sitno Gornje, Sitno Donje, Srinjine, Slatine (o. Čiovo). (http://www.split.hr/Default.aspx)
U gradu je bilo sjedište i komanda Vojno-pomorske oblasti (VPO) kao i Jugoslavenske ratne mornarice (JRM) te čitav niz što većih, što manjih vojnih objekata, pa krenimo redom:


Komanda VPO - Banovina. Danas je u njoj smještena splitska gradska uprava, objekt će biti prenamjenjen u luksuzni hotel po modelu javno-privatnog partnerstva. Tvrtka koja dobije posao, dobiti će 99-godišnju koncesiju na Banovinu, a zauzvrat će izgraditi novu zgradu gradske uprave na Trgu Hrvatske bratske zajednice, pored zgrada Suda i Policijske uprave. (http://www.split-ra.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=66)

Dom JNA - hotel Ambasador, smješten u neposrednoj blizini Matejuške, danas u vlasništvu obitelji Tomislava Ivića, legendarnog trenera Hajdukove "zlatne generacije" iz sedamdesetih. Objekt će se vratiti prvotnoj namjeni za koju je i građen, nakon obnove i dogradnje biti će to mali luksuzni hotel. (http://gi-zasplit.org/novitade/35-iz-medija/524-ambasador-e-biti-pravi-splitski-brend)

Depadansa - predana na korištenje lokalnoj zajednici, pred dvije godine temeljito preuređena za potrebe Središnjeg odijela Gradske knjižnice Marka Marulića, danas jedne od najsuvremenijih i najopremljenijih knjižnica u Hrvatskoj (http://www.gkmm.hr/)

Hotel Duilovo - danas Hotel Zagreb, devedesetih dom mnogobrojnih prognanika i izbjeglica, još uvijek u sastavu MORH-a (PLETER usluge), u sklopu Gradskog projekta Duilovo, omogućena dogradnja i prenamjena objekta. (http://split-ra.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=41)

Vojna bolnica - iako odavno nije vojna, ova bolnica smještena na Križinama, u narodu je još uvijek poznata kao "Vojna bolnica", a zovu je još i "Nova bolnica", službeno "Bolnica Križine". Danas zajedno sa Bolnicom Firule i Splitskim toplicama (sumporno lječilište) čini jedinstveni Klinički bolnički centar Split (KBC Split). (virtualna šetnja bolničkim kompleksom http://draft.gideon.hr/kbcsplit/index.php?show=6)

Institut pomorske medicine - smješten u sklopu bolničkog kompleksa na Križinama (Vojna bolnica), od 16. rujna 1991. djelovao je kao ustanova HRM pod imenom Institut pomorske medicine Hrvatske ratne mornarice. Danas zajedno sa Institutom zrakoplovne medicine i vojnim ordinacijama primarne zdravstvene zaštite čini Vojno zdravstvenoo središte Zapovjedništva za potporu OS RH. Prizemlje objekta nedavo predano na upotrebu KBC Split. (http://hr.wikipedia.org/wiki/Institut_pomorske_medicine)

Hidrografski institut JRM - danas Hrvatski hidrografski institut (HHI). Izvan je vojnog sustava i kao državni institut obavlja znanstveno-istraživačke, razvojne i stručne radove vezane uz sigurnost plovidbe Jadranom, hidrografsko-geodetsku izmjeru Jadrana, marinsku geodeziju, projektiranje i izradu pomorskih karata i nautičkih publikacija, oceanološka istraživanja, istraživanje geologije podmorja, te izdavačko-tiskarske poslove. (http://www.hhi.hr/indexh.html)

Ratna luka Lora - sjedište Hrvatske ratne mornarice i jedina Pomorska baza u Hrvatskoj (sa dva odjeljka - Sjever-Pula i Jug-Ploče). U Lori se danas nalazi većina postrojbi HRM: Zapovjedništvo, Zapovjedna satnija, Flotila HRM (Zapovjedništvo flotile, Divizijun za površinska djelovanja, Divizijun za potporu, Protuminski divizijun, Odred rezidencijalnih brodova), Obalna straža (Zapovjedništvo, 1. Divizijun), Bojna Obalnog motrenja i obaviješćivanja, Učilište HRM "Petar Krešimir IV". U Lori se nalazi i Dom Hrvatske vojske u kojem se često organiziraju za javnost otvorene manifestacije - predstave, koncerti, skupovi, pa čak i sajmovi, a sportskim terenima se za treninge i nastupe koriste nogometaši NK "Krilnik". Prostorima u Lori privremeno se za predavanja koristi i Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu. (http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatska_ratna_mornarica)

Lučica Poljud - danas luka učilišta HRM "Petar Krešimir IV".

Baza za demagnetizaciju brodova - smještena na Marjanu. Dugoročnim planom razvoja objekt je proglašen perspektivnim i njime se još uvijek koristi HRM.

Postaja za kontrolu brodskog magnetizma - hrid Galija, njena sudbina mi je nepoznata, ali pretpostavljam da je još uvijek u funkciji.

Visoka I - nekada vojarna (kasarna) "Dalmatinskih proleterskih brigada", danas sveučilišni kampus Sveučilišta u Splitu. Dva fakuteta koja su se nalazila na rubovima vojarne: Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) i Građevinsko-arhitektonski fakultet (GAF) su obnovljeni i dograđeni. Vojni objekti su porušeni, izuzev dva na krajnjem sjeverozapadu vojarne, u kojima su smješteni Umjetnička škola i dio Umjetničke akademije, ali je u planu i njihovo rušenje kada se izgrade zamijenski objekti. U sklopu sveučilišnog kampusa, na mjestu porušenih objekata, izgrađeni su novi Ekonomski fakultet, Sveučilišna knjižnica, a u tijeku je izgradnja zgrade tri fakulteta (Prirodoslovno-matematički - PMF, Kemijsko-tehnološki - KTF, Pomorski) te zgrade Studentskog doma sa studentskim centrom, restoranom, ambulantom, sportskom dvoranom, trgovinama... U planu i različitim fazama pripreme je i gradnja Pravnog fakulteta, Filozofskog fakulteta, Kineziološkog fakulteta, Umjetničke akademije, Rektorata, Sveučilišnih centara - znanstveno-tehnološkog, multimedijalno-kulturnog, pastoralnog i sportsko-rekreacijskog, još jednog studentskog doma-hostela, garaža, parkirališta, trga, parka, zelenih površina, šetnica...Sve u svemu pravi mali studentski grad u kojem će bit objedinjena većina institucija, fakulteta i studija splitskog sveučilišta koje broji 25.000 studenata. (http://www.unist.hr/)

Visoka II - mala vojarna smještena neposredno ispod vodospreme Visoka (116 m/nm), odmah uz Osnovnu školu "Visoka" (nekada OŠ "Braća Dolci") koju sam i sam pohađao. Tokom rata na prostoru vojarne su se nalazili topnički položaji hrvatske PZO (nakon Marjana najviša točka na području Splita, blizina dviju vodosprema, trafostanice...). Sjećam se da je jednom, dok smo bili u školi, top slučajno opalio  Smiley. Na prostoru vojarne danas su izgrađeni sportsko-rekreacijski centar na otvorenom i pastoralni centar (crkva).

Trstenik - mala vojarna smještena u neposrednoj blizini nekadašnje Vojne bolnice, do pred par godina u njoj su bile smještene postrojbe veze HV, a danas je i ona privedena u civilne svrhe. Objektom se danas koristi Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS) - Služba 112, a u njemu je smješten operativno-komunikacijski centar županijskog centra 112. (http://www.duzs.hr/)

Dračevac - danas poznata i kao vojarna "Sveti Križ". Do pred par godina, sjedište IV. Gardijske brigade "Pauci", prije 2 mjeseca prešla je u ruke Grada Splita koji na njenom mjestu planira gradnju Adriatic Business Centra - ABC Split, koji će se sastojati iz četiri cjeline - sajamskog, kongresno-hotelskog, poduzetničko-tehnološkog i trgovačko-uslužnog dijela, uz parkirališni prostor, javni park, sportsko-rekreacijske sadržaje i svu popratnu infrastrukturu. (http://split-ra.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=41)

Žrnovnica - danas raketna baza, skladište mornaričkog UbS za potrebe HRM. Pod upravom Zapovjedništva za potporu OS RH. (https://www.paluba.info/smf/ratne-mornarice-na-prostoru-jugoslavija/aketna-baza-zrnovnica/)

Lučica Brižine - Sv. Kajo - objekt će se i nadalje koristiti kao skladišni kompleks za potrebe skladištenja strateških zaliha goriva.

Divulje - nakon prelaska u hrvatske ruke formirana je 95. Zrakoplovna baza Divulje-Split, danas Letjelište Divulje u sklopu 93. zrakoplovne baze Zemunik-Zadar (eskadrila transportnih helikoptera Mi-8). U Divuljama su danas smješteni i Regionalno središte za pružanje pomoći i uklanjanje posljedica katastrofa, Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS), Vatrogasno zapovijedništvo za priobalje, Državna intervencijska postrojba - DIP Divulje-Split (vatrogasci), Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS). U planu je i obnova ronilačkog tornja do 2012. (više o tome na http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/42730/Default.aspx)

U ovom pregledu obuhvatio sam objekte na području Grada Splita i pripadajućih mu naselja koji su mi poznati (nažalost za većinu objekata ne znam koje su ime nosili u to doba, ni koje su ih postrojbe JNA koristile, pa sam ih detektirao po lokaciji), kao i značajnije objekte u njegovoj blizini (Divulje, Brižine).
Molim ostale forumaše, posebice one koji su vezani za Split, bilo da su rođeni, žive ili su bili na vojnoj službi u Splitu, da me dopune i isprave tamo gdje je to potrebno. Ujedno pozivam i ostale forumaše da naprave sličan pregled za svoje gradove.







* dracevac_vojarna-240407_thumb.jpg (11.97 KB, 246x163 - viewed 422 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #17 on: July 06, 2010, 01:25:16 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* banovina.jpg (69.99 KB, 674x450 - viewed 1043 times.)
« Last Edit: July 06, 2010, 05:58:41 am by Boro Prodanic, Reason: Dve iste slike u atačmentu » Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #18 on: July 06, 2010, 02:33:28 pm »

hvala Boro greskom sam postavio dve iste slike bivse komande VPO , nisam jos bas vican u postavljanju fotografija ali naucicu polako
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #19 on: July 06, 2010, 07:27:03 pm »

U Samoboru je bilo sjedište puka veze (ne znam koji broj), sa izdvojenim objektima Falašćak, Molvice i Lacković Breg. Za vrijeme rata tamo je formirana i bila 40. pukovnija veze, kasnije 40. brigada veze i 151 samoborska brigada koja je koristila pojedine objekte za logističku potporu. oko 2000. oformljena je posebna postrojba SOVIED (Središte za obuku veze i elektronskih djelovanja) koja je preuzela obuku ročnika, a brigada veze je bila operativna postrojba GSOSRH. Negdje 2007 ili 08, vojarna je postala neperspektivna, pa je potpuno napuštena od HV, a ovih dana traje primopredaja lokalnoj samoupravi, koja još i danas nezna čemu bi sve moglo poslužiti. Spominju se sud, policija, vatrogasci, mladež, sve u svemu prekrasna kakofonija.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #20 on: July 06, 2010, 07:48:50 pm »

Od kraljevine i JRM ostala je ova rivica negdje na Jadranu. Bila se urušila prije 2 godine i ove zime je popravljena.


* P7040463.JPG (50.53 KB, 640x480 - viewed 609 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #21 on: July 06, 2010, 08:03:57 pm »

Ostale su i ove rupetine [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] uknjižene na ime SSNO, makar ih JRM nije upotrebljavala.


* r.JPG (34.35 KB, 500x375 - viewed 1029 times.)

* r1.JPG (34.14 KB, 560x350 - viewed 412 times.)

* r2.JPG (15.88 KB, 560x267 - viewed 203 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #22 on: July 06, 2010, 08:08:08 pm »

Tvrđava Svetog Nikole bila je pod kapom SSNO-a. JRM je napustila tvrđavu 1966. godine kada je signalna postaja premještena na svjetionik Jadrija.


* P7040447.JPG (7.92 KB, 420x208 - viewed 345 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #23 on: July 06, 2010, 08:12:04 pm »

Tvrđava iz drugog kuta. Poslužila svrsi iako nikad bitnica nije pucala iz topova.


* P7040452.JPG (9.5 KB, 540x194 - viewed 383 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #24 on: July 06, 2010, 08:18:02 pm »

Tvrđava svetog Mihovila bila je uknjižena kao vlasništvo SSNO. JRM je napustila signalnu postaju 1959. godine.


* P7040480.JPG (38.92 KB, 680x510 - viewed 375 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #25 on: July 06, 2010, 08:44:37 pm »

U kakvim je uvjetima živjelo i radilo stražarsko osiguranje najbolje svjedoči ova slika. Tada na ovom mjestu nije bilo ni vode. Nakon udara groma u skladište objekti su napušteni 1958. godine. Napušteni, ali i dalje vođeni kao objekti JNA.


* P7040465.JPG (37.99 KB, 747x560 - viewed 363 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #26 on: July 06, 2010, 09:15:23 pm »

Aleksa vrati se kući! Skuvala sam ti pašta šutu!
Poznate rečenice iz još poznatijeg filma. Sve scene su se odigravale ispred i iza ovih vratnica, kao i u stražari.


* Picture 368.jpg (38.61 KB, 600x326 - viewed 360 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #27 on: July 06, 2010, 09:19:53 pm »

Čuveni objekt u kojem se odvijala drama.


* Picture 470.jpg (33.44 KB, 260x736 - viewed 153 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #28 on: July 06, 2010, 09:44:05 pm »

   Zrenjanin:
  Kasarna u Maloj Americi napuštena već par godina.Nekada je u njoj bio centar za obuku sanitetske službe.Dosta velik kompleks malte ne u centru grada sada je obrastao korovom. Ima čuvarsku službu.Dom vojske isto napušten.Namenski građen kao Oficirski dom pre II rata.Skladište " Silos" napušteno. Aerodrom Ečka je neko vreme ,90 imao neku "posadu", 99 je bio lociran jedan T-70 za vrema bombardovanja.Posle toga je dat na upravu Zrenjaninskom Aero klubu a neko vrema je tu izvodila padobransku obuku Žandarmerija. Jedino je skladište u Ečki preko puta aerodroma još u funkciji. Strelište u Šumici je zatvoreno još 82 čini mi se pošto je jedan radnik brodogradilišta pogođen metkom iz M-48 kada su gađanje izvodili učenici 10 razreda srednje škole(onda je bilo usmereno ako se sećate).Sada tamo živi neka porodica izbeglica.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #29 on: July 07, 2010, 01:47:20 am »

Aleksa vrati se kući! Skuvala sam ti pašta šutu!
Poznate rečenice iz još poznatijeg filma. Sve scene su se odigravale ispred i iza ovih vratnica, kao i u stražari.

Film je naravno "Kako je počeo rat na mom otoku", a vojarna? Može li malo više informacija, gdje se nalazi?

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/4Pq3jkHO5fM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Legendarna scena, Božo prevedi  Grin
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 62   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.