PALUBA
April 27, 2024, 09:20:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 62   Go Down
  Print  
Author Topic: Što je ostalo od JNA?  (Read 358079 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #165 on: April 19, 2011, 09:03:22 pm »

Jure, ti si neverovatan, uspeo si na jednom mestu uhvatiti cetiri SNAR-10 sistema, to ti je artiljeriski radar smesten na MT-LB sa kupolicama za mitraljeze 7.62mm.
Topovi na kojima se vide tockovi, verovatno su stariji tipovi Bofors-a 40mm L60, a krajnji topovi se na zalost skoro i ne vide, pa ne mogu da procenim o kojim se radi.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #166 on: April 19, 2011, 09:08:20 pm »

@rasho. Prvi put čujem da za naziv "radar" u kontekstu mog riječnika "tenk" Cheesy.
Hvala na informaciji, cijenim to! Wink

@trpe grozni. He he Wink
Vi pomognete meni na otkrivanju pa i ja dam vama nešto "ukusnog", jer znam da vam je to napeto Smiley
A čuj nisam htio puno slikavati i vrtiti se tuda, mada me nitko ne upozorava, al opet, neželim ponoviti pogreškusa Žrnovnicom i onom demagnetzizacijom na Marjanu.
Al kad malo bolje pogledaš, oni su izloženi vanka, što će reći, i nije neka tajna, može da vidi tko oće, a upozornje ko gleda, zakon i je tu da se krši, ahhaha šala mala Wink

P.S. ja sam slikao glavno, a netko tko ima bolje oko od mene i bolji digitalac, možda me nadmaši pa uhvati slikati bolje neke dijelove ili sa druge neke pozicije, koju ja ovog puta nisam ni tražio baš, jer ponavljam, nisam se htio vrtiti puno... :/
još jedno obećanje odrađeno! Cheesy
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #167 on: April 19, 2011, 09:52:15 pm »

Ma nema frke, samo da znas da na net-u nema bas mnogo fotkica ove igracke, pa bi mogao da dozivis da te neki maketar izljubi po putu. Grin Grin Grin
Inace MT-LB nije tenk, to je nesto izmedju oklopljenog traktora i oklopnog transportera, vrsi svakakve poslove i svasta se na njega kaci.
U Bugarskoj u sklopu civilne zastite, sluzi cak i za izvlacenje civilnih kamiona koji su zaglavili u sneznoj mecavi.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #168 on: April 19, 2011, 10:12:58 pm »

Ahahahahaa, a jesi me nasmija sad Cheesy
Ajde neka! Wink
Znam da nije tenk jer nema cijev za granate, al je oklopno vozilo i ima gusjenice, pa sam ga eto tako nestručno nazvao Wink Al o tome ako idem dublje u diskusiju obranit se nemogu od rečenoga i nemogu o tome pametovati, tu jednimo mogu nešto naučiti ili izvući deblji kraj Smiley
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #169 on: April 20, 2011, 12:30:21 am »

Ako ima neko da je služio u mornaričkoj pješadiji u Trebinju a volio bi da se podsjeti kako izgleda kasarna u Trebinju rado ću je slikati i postaviti slike na forum Cheesy

 Ja sam sluzio u Trebinju, septembarska 91-ve. Tad tamo vec 2 godine nije postojala mornaricka pesadija, vec samo obicna smrtna pesadija i sanitetski centar koji je prebacen u avgustu 91-ve u NS.
Imam nekih slika iz vojske i par sam napravio pre 3 godine na putu za more (pauza u TB-u), nisam mogao da verujem da ulazim posle toliko godina u tu kasarnu.
 Osim tog skolskog dela i SUP-a koji je smesten u zgradi bivse Komande, ostatak kasarne izgleda ocajno, prepusteno zubu vremena.

Bilo bi lepo ako je neko sluzio ranije, voleo bih videti slike iz nekih srecnijih vremena kad je tamo bila mornaricka pesadija.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #170 on: April 20, 2011, 07:59:50 am »

Jure, znači u moru ispred sv.Kaje nema više TČ Vukovar?
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #171 on: April 20, 2011, 09:36:12 am »

Jure, sve ono od tehnike što si slikao je otpad i upravo tu i pripada. Na tom mjestu je nekada bio vojni otpad na kojeg si mogao otići i nešto kupiti. Tehnika koja čeka zbrinjavanje je prije bila u Lori a nije uništena vjeroajtno zato što se i adekvatno zbrinjavanje treba platiti.
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #172 on: April 20, 2011, 10:36:37 am »

@MORNAR. Nema, u moru nema ništa. Prošle godine je bio jedan brod opituran u vojnu boju, al iman malo lošiji vid i na tu udaljensot nisam mogao pročitati ime, neznam gdje je sad :?

@Plavnik. Neznam, zato i ponavljam, objavljujem slike pa da vi kažete izravnije što je što. Al ne izgleda mi toliko napušteno i staro, opiturani su sasvim OK:?
Nisam znao da si mogao kupiti?
Gore sam napisao da sam vidio male minijaturne tenkove u Lori, al su onda premješteni ovdje, a sad pojma neman gdje su:?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #173 on: April 20, 2011, 01:02:21 pm »

Evo dvije iduće (ujedno i poslijednje vezano za Kaštela) slike:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Koja slika Jure!

Pored ovoga, što su Trpe i Rasho videli, mislim, da bi u pozadini mogao biti "čuveni" TON - Obalski top 100 mm M-87.

Koliko mi se čini, nema kotača na lafetu, štit je sličan kao na D-30 ali čist, plinska kočnica na cevi bi odgovarala, tako i povratni mehanizam..

Obalne baterije
Obalne baterije
Obalne baterije

LPB
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #174 on: April 20, 2011, 07:08:44 pm »

Po obliku stitnika i gasnog amortizera, moguce je da su u pitanju TON topovi, samo, na slici je prikazano cak cetiri topa. Do duse, mi ne znamo kolko ih je proizvedeno.
Takodje moguce je da je u pitanju D-30 haubica, ali ispod orudja vidi se postolje koje je stacionarno, a ja nemam informacija da je D-30 koristena u obalskoj artiljrtiji.

@Jure, sledeci put kada budes isao tamo, pitaj nekog jel mozes poslikati samo top, stim da on moze da pogleda fotke koje ces napraviti, pa ako nesto izlazi iz pravila, obrisi na licu mesta.
(Pusta nada, poslednja umire. Grin Grin )
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #175 on: April 20, 2011, 07:12:05 pm »

Pridružujem se molbi za još pokoju sliku tehniki, i SNAR i Boforsa i TON-a.

Hvala unapred.

LPB
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #176 on: April 20, 2011, 08:36:17 pm »

Ja bih bio vrlo zahvalan za više slika SNAR-10. Unapred hvala Jure!
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #177 on: April 22, 2011, 11:56:53 am »

O radarima ćemo kad otiđem i zamolim vojnika, samo polako Wink

Evo ekipa, obiša sam tunele u bolnici Firule. Nisam išao u Vojnu bolnicu i tražio tunele za na Firule, nego obrnuto, jer na Firulama imam jednog doktora s kim sam dobar, dok ovdje nemam nikoga; al čim nekoga upoznam ili čujem da radi odmah ću ga zamoliti da mi povuče vezu da vidim taj tunel koji vodi do bolnice Firule.
Prvi kat ispod zemlje na Firulama su tuneli i ima ih puno, to su hodnici veliki sa puno soba gdje je u vrijeme rata bila prebačena cijela bolnica skoro i dole se mogu normalno njima voziti kolica i cijela bolnica je iz kraja na kraj povezana njima. Svakim tunelom ne samo da vas može odvesti s jednog na drugi kraj bolnice već i možete izaći jednim odvojkom izvan kapije bolnice. Dan danas ga ekipa koristi da šmugnu s posla kad tribaju ranije Wink
Dugi kat ispod zemlje su tunela 2-3 i samo par prostorija. Tu ekipa dođe često zapaliti cigaretu, jer se u bolnici nesmi pušit. Jedan od tih tunela uskim hodnikom (tipa onaj u Žrnovnici) vodi vas do vojne bolnice. Tako mi je rečeno. Znači nisu povezani hodnikom širokim za kolica već samo da čovjek može proći. Zračne linije od jednog kraja bolnice Firule do početka vojne bolnice Križine iznosi oko 300m.
Vjerovali ili ne, higijena je na nuli teškoj! Unutra sam vidio mačku! Neman pojma kako je mogla da uđe unutra? Žohare, poške, krpe stare po podu, ajme ti ga Bože šta je doli… .
Pošto se ovo ne radi o JNA, a ovu sam temu započeo ovdje (u prijašnjim postovima) da ne otvaram drugu samo zbog bolnice po savjetu moderatora Bore P. ovo sam napisao ovdje, tako da bez ljutnje, ovo je samo prolazna tema kao odgovor i dokaz na moje tekstualne teze o ovome.
Evo i tri slike tunela:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Nadalje evo u istom postu ću nastaviti vezano za isto prijašnju temu koju sam otvorio ovdje, a sad je li se radi o JNA ili ne, to vama ostavljam na razglabanje, također bi volio znati.
Nema mi odgovora na moja postavljena pitanja i dalje… . Ja sam bio jučer u obilazak sa prijateljem koji živi tu u blizini i koji se je igrao prije davno tu i opalio sam par slika.
Rečeno je da Turska kula nikad nije bila pod Lorom. Uredu, a je li ikad imala ikoje vojne svrhe? Znači ikada, ima 50 ili 20 godina?
Tuneli u Turskoj kuli vi tvrdite da nisu bili ni Lorini ni vojni. Uredu.
A kako opravdavate bunkere kojih ima zasigurno preko 10 komada na Turskoj kuli (ja sam otprije znao samo za 3)? A prijatelj mi govori da mu je otac rekao da je tu bilo skladište municije i zbog toga mu branio kao djetetu da se igra.
Ne znam, al bunkeri, a nikad nije bila vojna!?? Ma daj-te!
Jedna mala napomena koju sam čuo od njega da mu je stari pričao, nevezano za vojsku. Na turskoj kuli su siromašniji splićani vadili kamen i klesali ga, pa od toga pravili kuće. U Splitu prevladava stijena „tupina“ od koje se radi cement, jako je „rota“ (mrvi se i propada u rukama), a na Turskoj kuli je bila najkvalitetnija i tvrda stijena.

Dole ćete vidjeti prvu sliku gdje je slikana špilja. Ta mala špilja/pećina nije nešto velika, al je zanimljiva, pa sam je uslikao, nema nikakve veze s vojkom, bar tako mislim da nije imala:?

Svakome bi preporučio ako želi ići u obilazak Žrnovnice, nek malo napravi „zagrijavanje“ na Turskoj kuli, prođe sve one putove i putiće, koji svaki od njih vodi ili do bunkera ili do vrha stijena ili na mjestu gdje su bili topovi.

Evo dvije slike, a kasnije i iduće, jer mi post neda da postam više od pet slika:

Špilja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Bunker koji kad se gleda odozgo ima oblik broja 4 ili munje. Ulaz, pa su vrata na lijevo i onda je prolaz i mjesto veće na desno.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1a.JPG (251.25 KB, 1728x1296 - viewed 488 times.)

* 1b.JPG (262.67 KB, 1728x1296 - viewed 448 times.)

* 1c.JPG (337.58 KB, 1728x1296 - viewed 444 times.)

* 1d.JPG (598.38 KB, 1728x1296 - viewed 428 times.)

* 1e.JPG (533.91 KB, 1728x1296 - viewed 414 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #178 on: April 22, 2011, 02:10:34 pm »

Evo idućih slika:

Ispred ovog bunkera gdje je nacrtan vojnik je jedna cijev koja je šuplja, što mi ukazuje da je vjerojatno odvod i dovod kisika i da ima ispod njega nešto. Drugo što mi je zanimljivo je i ovo nešto u betonu, a to je hrvatska šahovnica sa prvom kockom BIJELOM!
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

1. bunker u zemlji. Ploča poviše glave je jedino betonska, doli je sve u zemlji, čak i zidovi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

2. bunker. –II-
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedna od 4-5 ovakvih ploča betonskih sa 4 rupe sa svih strana. Kaže mi prijatelj da mu je otac rekao da su tu bili topovi, a na ovim mjestima grede i da su pokrivani granama.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

-II-
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1a.JPG (318.66 KB, 1245x934 - viewed 78 times.)

* 1b.JPG (304.76 KB, 968x727 - viewed 74 times.)

* 1c.JPG (313.46 KB, 1107x830 - viewed 47 times.)

* 1d.JPG (302.7 KB, 1245x934 - viewed 43 times.)

* 1e.JPG (318.67 KB, 1383x1037 - viewed 60 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #179 on: April 27, 2011, 05:39:07 pm »

Evo Boro P. i ostali koji ste me zamolili da vam ponovo uslikam ove radare. Pitao sam vojnika koji drži tu stražu nekakvu, rekao mi je da me unutar nesmije pustiti da ih slikam, jedino izvan ograde ili gore sa ceste ako uspijem, da je to van njegove dužnosti. Nažalost, izbliza nisam mogao jer on neda. Otišao sam gore na prometnu cestui slikao ih počno i dole u blizini kapije isto bočno, također i sprijeda kao i prijašnje slike, al ovaj put bliže ogradi, bez straha, jer je on znao da slikajem.

Evo slika:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nadam se da će vam biti nešto od pomoći... :?
Kasnije još imam dvije slike koje su možda i značajnije...


* DSC00524.JPG (370.79 KB, 1556x1167 - viewed 168 times.)

* DSC00525.JPG (289.98 KB, 1383x1037 - viewed 157 times.)

* DSC00527.JPG (361.32 KB, 1383x1037 - viewed 111 times.)

* DSC00528.JPG (369.33 KB, 1728x1296 - viewed 136 times.)

* DSC00529.JPG (363.49 KB, 1728x1296 - viewed 125 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 62   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.