PALUBA
April 27, 2024, 07:43:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 62   Go Down
  Print  
Author Topic: Što je ostalo od JNA?  (Read 357936 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #630 on: February 09, 2014, 04:12:58 pm »

Quote
Jedno malo čudno pitanje ali dali je ta aktivnost bila za zamazivanje očiju tj. maskiranje nečega drugog?
Ovo pitam jer se sjećam sa teme o Žrnovnici da je iznad objekta bila isto tako farma nečega.

Gdje to piše? Ja nikad ništa slično nisam čuo, iako sam se godinama šmuc'o oko Žrnovnice.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #631 on: February 09, 2014, 04:17:24 pm »

Ma piše negdje po temi, čini mi se da je to bilo sa ove strane gdje je sad nova škola.

poz.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #632 on: February 09, 2014, 04:20:07 pm »

Držali su janjce ako se ne varam ,i to Vojna policija čak ,no i drugi su objekti imali ekonomate u sklopu graničari pogotovo ili?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #633 on: February 09, 2014, 04:25:30 pm »

Držali su janjce ako se ne varam ,i to Vojna policija čak ,no i drugi su objekti imali ekonomate u sklopu graničari pogotovo ili?

Da to je tačno. Imali smo nekoliko ovaca i to čisto iz zezancije. Veliki prostor, bogato travom, a velika
korist. Tako smo imali za na ražanj kojom prigodom. Ali to nije bilo iz nikakvog maskiranja ili prikrivanja.
I nigde se to i nije vodilo kroz koje kakvo knjigovodstvo kao vojna imovina....
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #634 on: February 09, 2014, 04:30:39 pm »

Eto točno to sam načuo janjce i kokoši Smiley ,izvor fb stranica VP Split : "U avgustu 91 pukovnik Pantovic je bio komandant objekta i stalno se raspitivao za ovce i kokoske,a moj kapetan Dabic je htio da puca u kekerezca jer ga je budio rano,kukurikao mu pod prozorom."
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #635 on: February 09, 2014, 04:50:38 pm »

Ekonomija se nalazila i u Beloj Crkvi i bila je odlična za držanje discipline medju vojnicima-vozačima. Znalo se: ko napravi glupost - ide na ekonomiju i pozdravlja se sa kategorijama.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #636 on: February 09, 2014, 04:56:52 pm »

Vojne ekonomije nisu korišćene za maskiranje "objekata posebne namene". To ne bi bilo ni racionalno, čak i da su postojali uslovi zbog potrebe da na ekonomijama boravi veći broj ljudi (vojnika i sezonskih radnika) različitih kategorija.

Držanje malih bašta i uzgoj pokoje svinje ili ovce, kao što je rađeno na karaulima, ne spada u prave vojne ekonmije, ali jeste bio način poboljšanja ishrane ili ovoga što navodi Orićareb.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #637 on: February 09, 2014, 05:15:54 pm »

Evo jednog skeniranog članka o vojnoj ekonomiji , preuzetog i iz knjige Mihajla-Miše Dugića, "Veterani somborskih vazduhoplovaca - Vazduhoplovni nastavni centar  Sombor", 2013, Sombor.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Ekomomija Sombor cr.jpg (404.06 KB, 976x900 - viewed 87 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #638 on: February 09, 2014, 06:03:00 pm »

Ovo sa vojnim ekonomijama mi ne drži nešto vodu, sigurno su nešto mutili ali da ne idemo u detalje.

Držali su janjce ako se ne varam ,i to Vojna policija čak ,no i drugi su objekti imali ekonomate u sklopu graničari pogotovo ili?

Da to je tačno. Imali smo nekoliko ovaca i to čisto iz zezancije. Veliki prostor, bogato travom, a velika
korist. Tako smo imali za na ražanj kojom prigodom. Ali to nije bilo iz nikakvog maskiranja ili prikrivanja.
I nigde se to i nije vodilo kroz koje kakvo knjigovodstvo kao vojna imovina....

Znam da nisam toliko senilan, " držali janjce da imaju šta zavrtit na ražanj ", ma koga to mutiš oriĆ.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,5995.msg133816.html#msg133816

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #639 on: February 09, 2014, 06:29:50 pm »

Znam da nisam toliko senilan, " držali janjce da imaju šta zavrtit na ražanj ", ma koga to mutiš oriĆ.
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,5995.msg133816.html#msg133816

Bilo je kako sam naveo i ništa više od toga. Za bilo šta više od toga bilo je potrebno odgovarajuće formacijsko ljudstvo, a
onda bi to bilo sasvim nešto drugo. A mi u Žrnovnici nismo imali za to nikakve druge mogućnosti. I sam kompleks objekta,
koliko god izgldao ogroman ustvari i nije bio podesan za više nego za 5-6 ovaca. Bio je ograđen, ovce su bile slobodne i
samo im se gledalo na vrijeme dosuti vode. Ostalo je regulisala priroda.

Imali smo mi preča posla od čuvanja ovaca. To je sva istina...
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #640 on: February 09, 2014, 06:43:30 pm »

U Žrnovnici je bilo blago, ali sa sjeverne strane, točnije na pramcu brda sjevero zapadno ima nekoliko malih kućica gdje i dandanas u nekima, gdje ih požar nije zahvatio, stoji slama, a neki govore da kad su vatrogasci gasili požar da je u tim kućicama nešto pucalo, kasniej se pročulo po selu da to ipak nisu bile mine, nego protuavionski meci.
Išao sam istraživati i zaista naišao na 20-ak kartonskih tuba sa metalnim aluminjskim čepima, mjesta eksplozije i za nevjerovati jedan čitavi ko` novi protuavionac.
Slikao sam ga, rastavio, deaktivirao i bacio; a bna sliku naiđoh ovdje u kompjutoru pa ću je podijeliti s vama:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1 (16).jpg (76.97 KB, 480x640 - viewed 80 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #641 on: February 09, 2014, 07:02:20 pm »

Triba si ga u moršu stegnit ,i opalit brokvom desetkom otpozadi Smiley ,svaka čast al ja ne bi ima "cojones" rastavljat metak ,šta se tiče razminiravnja ja mislim da je bilo minirano i od strane JNA i od njih kasnije i razminiran jedan dio ,kasnije je opet bilo razminiravanje krajem krajem devedesetih čak kasnije malo ,sa istočne strane i sad na kapiji stoji tabla minirano mada bi sve trebalo biti očišćeno ali nikad se ne zna ...
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #642 on: February 13, 2014, 12:10:45 pm »

http://dnevno.hr/vijesti/hrvatska/114761-gdje-su-nestale-silne-nekretnine-bivse-jna-i-ssno-hoce-li-netko-konacno-napraviti-reviziju-nekretnina-hdz-a-i-sdp-a.html

Neke od nekretnina i objekata koje su dobile novog vlasnika:

- vojarna na Trsatu u Rijeci – 30 milijuna eura
- vojarne u Puli - 5 milijuna eura
- vojarna Slatina - milijun eura
- vojarna u Križevcima - 8 milijuna eura
- vojarna “Gaj” u Osijeku - 10 milijuna eura
- vojarna Dračevac Split- 10 milijuna eura
- vojarne u zagrebačkim naseljima Prečko, Špansko, Selsk - 30 milijuna eura
- vojarne u Šibeniku - 20 milijuna eura

- skladište „Nova Ves-Barutana“, Varaždin
- skladište „Barutana – Caprag“, Sisak
- kompleks „Podoštra“ Gospić –
- skladište „Bertoši“, Pazin

- skladište „Šuma“, Kerestinec
- dom HV-a Dugo Selo

- dom HV-a Križevci
- skladište „Sesvetska Sopnica“
- poslovni prostori Dugo Selo

- poslovni prostor, Ozalj
- poslovni prostor Knin

- zapovjedništva Osijek, Virovitica, Pula, Sinj

- vojarna "Neretva" + "Sidrište" Ploče
- vojarne "Našice". Dr. A. Starčević Jastrebarsko

- vojarne Samobor, Dugo Selo, Karlovac, Slunj, Josipdol, Petrinja, Glina, Otočac
- vojarna Šepurine

- vojarna Beli Manastir

U najskorije vrijeme istu će sudbinu doživjeti vojarne u Slavonskom Brodu, N. Gradišci, Čakovcu, "Višnjik" u Zadru, "Palacin" Šibeniku, vojarne u Puli, Splitu, Sinju, Bjelovaru, Križevcima, Rogoznici, Karlovcu, Sisku, Korčuli, Rijeci, Pazinu, Imotskom, Osijeku i Zagrebu, kao i 24 skladišta u istim gradovima, 10 ugostiteljskih objekata te osam ureda za obranu, jedan vojni poligon, jedno vojno vježbalište, strelište i ambulanta.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #643 on: February 17, 2014, 06:28:13 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

Češka vila’ čeka investitora

Povjerenstvo za raspolaganje nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske pri Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) donijelo je odluku o raspisivanju poziva za iskazivanje interesa dostavom pisma namjere s idejnim rješenjem za realizaciju projekta unutar ugostiteljsko-turističke zone “Češka vila” na otoku Visu.

Riječ je o devastiranoj vojarni bivše JNA na poluotoku Sv. Juraj ukupne površine od oko 80 tisuća metara četvornih koju čine kompleks s vilom, hangar JK „Vis“ i potkop koji se koristio kao minsko skladište.

Slično kao i u slučaju Kupara, i Češka će se vila ulagaču s najboljim projektom dati na raspolaganje do najviše 99 godina, ponudit će se u najam ili koncesiju, s time da će se razmatrati i opcije obnavljanja postojećeg objekta, koji je zaštićen kao kulturno dobro, ali će se omogućiti i kandidiranje projekata kojima se predviđa gradnja novih objekata u skladu s urbanističkim planovima uređenja.

Zanimljivo je da je grad Vis u međuvremenu, nakon zahtjeva za mirno rješenje spora, podnesenih 21. prosinca 2010. godine Općinskom državnom odvjetništvu u Splitu, još 26. travnja 2011. Općinskom sudu u Splitu podnio tužbu protiv RH kojom traži vlasništvo nad Češkom vilom i da još nije sazvano prvo ročište.

Višani prema Prostornom planu na toj lokaciji planiraju zonu T-1 kapaciteta 120 postelja, određene su granice pomorskog dobra, obavljena je procjena predmetne nekretnine i stavljanje u funkciju ovog bivšeg vojnog kompleksa uvelike bi pomoglo gospodarski oporavak grada i otoka, smatraju oni.

Za provođenje projekta oživljavanja bivšeg vojnog kompleksa formirano je povjerenstvo za ocjenu ponuda u kojem su Ivo Radica, gradonačelnik grada Visa, Alen Čičak, zamjenik predstojnika DUUDI-ja, Ratomir Ivičić, zamjenik ministra turizma, Ivica Martinić, savjetnik ministra unutrašnjih poslova, i Biljana Bukić,voditeljica odjela zemljišta u DUUDI-ju.

Viški gradonačelnik Ivo Radica, na naš upit hoće li grad Vis sada povući tužbu kratko odgovorio da će o svemu kazati više kada na adresu grada odluka stigne i službeno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst i snimka: Bogoljub Mitraković


* ImageHandler.jpg (54.28 KB, 680x415 - viewed 76 times.)
« Last Edit: February 18, 2014, 07:42:15 pm by leut, Reason: uređena vijest » Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #644 on: February 18, 2014, 07:25:25 pm »

Jos ima par mjeseci (i vise,jos prije nego sam isao na brod) sam obecao da cu slikat meteo postaju na hridi galija ispred lore.za vikend sam uhvatio vremena pa evo i slike:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1392747487832.jpg (514.95 KB, 676x768 - viewed 66 times.)
Logged
Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 62   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.