PALUBA
March 28, 2024, 10:06:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti - Švedska  (Read 60827 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #75 on: July 28, 2015, 10:32:13 pm »

Mnogo je dobro očuvana za podmornicu iz 1916, a Rusi su izgubili samoi podmornicu Bars u Švedskim vodama.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Барс_(подводная_лодка)

Edit:

Moja greška, izgubili su i malu podmornicu Som.
« Last Edit: July 28, 2015, 10:56:48 pm by MOTORISTA » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #76 on: July 28, 2015, 11:04:22 pm »

Možda je to ta?
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #77 on: July 29, 2015, 01:01:24 am »

Ministarstvo odbrane Svedske je potvrdilo da se najverovatnije radi o podmornici "Som" koja je potonula 1916. godine.

Izvor je na svedskom, ali u sustini pisu da je Ministarstvo inostranih poslova kontaktiralo rusku ambasadu u Stockholmu sa gore navedenom informacijom. Dalje sledi intervju sa pronalazacima iz Ocean X Team-a.

http://www.dn.se/nyheter/sverige/forsvaret-ubaten-av-allt-att-doma-fran-1916/
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #78 on: July 29, 2015, 07:02:31 am »


Hvala prijatelju za direktne informacije.Na fotci koja se vidi na Vašem linku vidi se da je nadgrađe (laki trup)ipak sa "oštrim" pramcem.Međutim na fotci makete se to ne vidi tako da možda i nisam napravio grešku.Da ne odemo previše OFF "idealistički " jeste Ruska carska P i tko ne ide u detalje može se upotrebiti za "zamajavanje" kako je eto otkrivena Ruska podmornica (iz kog vremena nije bitno).Važno je da je Ruska i da je otkrivena u Švedskim vodama i da "zamajavanje" da bi se prikrilo nešto drugo može da traje.
Da pređem na meni interesantniju oblast.Imao sam zaista popriličan broj rođaka u Švedskoj.Neki su i u braku sa Šveđanima.Slabije održavam vezu jer su moja generacija ili "izumrli" ili se ne bave informatikom.Sa preostalim se čujem ponekad telefonom.
Znam da su se Šveđani plašili i ranije "Rusa" ali to nije bila paranoja.
Šveđane sam video kao izuzetno razuman i tolerantan narod.Sjećam se da da sam smatrao da su oni više socijalisti nego mi i za vrujeme Tita, i ako su Kraljevina.Nisu išli na taj liberalni kapitalizam nego im je bila razvijena srednja klasa (bogatstvo raspoređeno na veći broj ljudi itd.).
Da ne "razvlačim" dalje objašnjiva mi je i "mržnja" prema  doseljenicaima ali i ne prema Slovenima.Nemam zvanična istraživanja ali mislim da su doseljeni daleko brojniji sa "muhamedanskim"religijskim uvjerenjima nego Slaveni(katolici,pravoslavci itd.).
Ovo izvalačim iz izjave K.Bilta da su Sloveni najveći problem Europe, i aktuelne da u Donbasu treba izvršiti etničko čišćenje od "Rusa".
Bilo bi interesantno znati  kojem opredeljenju pripada K.Bilt.Možda znate više,no koliko sam pratio informacije,zadnji izbori za Europski parlament su u dobrome označeni kao nacionalistički,čak su neke partije morale da mijenjaju ime na izborima,da bi mogle učestvovati.
Pošto pretjerujem sa dužinom posta,Vi ste dali da se na vlasti u Švedskoj nalaze i desničari-nacionalisti.Da li je na toj strani i navedeni K.Bilt?

Poz
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #79 on: July 29, 2015, 07:41:59 am »


Руска мала подморница "Сом", класе "Белуга", од којих је направљено 7, потонула је у судару 10. маја 1916. године. Пошто Балтичко море има смањен салинитет у односу на нпр. Средоземно (купао сам се у Ростоку, па знам да је бљутаво), рђање трупа је успорено, па је то разлог што је подморница прилично добро очувана.
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #80 on: July 29, 2015, 11:26:49 am »

Važno je da je Ruska i da je otkrivena u Švedskim vodama i da "zamajavanje" da bi se prikrilo nešto drugo može da traje.

Ovo je sama sustina svega i glavni razlog zasto se ova vest vrti po medijima vec nekoliko dana. A to "nesto drugo" je ovde u Svedskoj jedna ogromna tabu tema, i previse je opsirna da bi se se mogla svesti na samo par recenica, tako da u nju necu da zalazim.

Sto se tice Carl Bildt-a, on pripada Moderatima, koji su zvanicno liberalno-konzervativni ali u sustini zesci kapitalisti. Na vlasti trenutno nisu Svedske Demokrate (nacionalisti), nego su socijalisti zajedno sa moderatima napravili sporazum u decembru prosle godine cime je fakticki ukinuta prava demokratija u Svedskoj, mada iskreno ne znam ni da li je uopste i bilo poslednjih 8-10 godina. Ali sad sam vec skrenuo s toga sto sam nameravao da napisem.
Carl Bildt vise nije aktivan  u svedskoj politici jer je presao da radi za ICG (International Crysis Group) u Briselu. Njegove izjave koje ste naveli su zadnji trzaji bivseg politicara kako bi pokazao Svedjanima da je jos uvek "tu", iako fakticki nije. Inace mislim da je on "covek" koji je najvise anti-ruski nastrojen na celokupnoj svedskoj politickoj sceni, i zato ga obavezno zovu iz medija cim su Rusi u pitanju.

A sto se tice desnicara-nacionalista, tu prvenstveno mislim na SD (Sverigedemokraterna), oni su vise protiv svedskog pristupanja NATO-paktu nego protiv Rusije, sto je dosta interesantno.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #81 on: July 30, 2015, 06:31:41 am »


Hvala Vam @srbin 1!

Drago mi je da ste mi pojasnili situaciju.I moj je stav da ovo izgleda malo vezano za temu ali samo površno.Samo zašto što se "često" Švedska javlja koja je ugrožena od "Rusa",Vaše objašnjenje ipak doprinosi razumijevanju ZAŠTO je to tako.

Imam problema pristupu internetu naročito naveče,pa se izvinjavam što nisam reagovao ranije.Nastojat ću pročitati i ovo o Međunarodnoj Kriznoj Grupi u kojoj je g.K.Bilt,jer mi je naziv poznat ali se ne sjećam uloge te organizacije.

Na kraju,Vaša zadnja rječenica u vezi desničara-nacionalista,ne treba da Vas "opterećuje".Nema tu pravila,pogledajte recimo Francusku(Le Pen)i vidjet će te sličnu situaciju.Politika zaista nije nauka i nemože se "uhvatiti" ništa kao realno.Negdje važi jedno a negdje drugo.Postoje nacionalisti koji vole svoju državu i ne vole da im drugi upravljaju,postoje također i oni kojima je nacionalizam samo sredstvo da se "uvuku" velikima u d***pe
misleći da će tako dobro proći-profitirati.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #82 on: July 30, 2015, 06:57:35 am »

PS,da dodam u vezi sa "nejasnoćom" političkih naziva-definicije i nauke.Vidite da se ni socijalisti nisu više socijalisti sa Palme-om,koji je valda i eliminisan zato što je smatrao,iskreno,da ako se nešta radi,onda to nemože biti samo formalno(to se samo naziva tako a iza iza toga,suština nemora biti to).Imamo da je i cio svjetski sistem urušen zbog te lažne moralnosti koja u sebi krije ljudsku pohlepu i tko zna kako će se to završiti.

Poz.

« Last Edit: July 30, 2015, 07:05:49 am by Karlo » Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #83 on: July 30, 2015, 06:40:26 pm »

Nema na cemu! Ako imate jos pitanje, rado cu na njih odgovoriti ako budem mogao! Sto se tice cele price u vezi sa podmornicom, daljih informacija nije bilo. Glavna vest je finsko naoruzavanje zbog "moguce ruske agresije"  Grin

A za politicke struje se slazem, ima ih svakakvih. Smiley
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #84 on: November 07, 2015, 06:07:07 pm »

Podvodno vozilo primećeno blizu gasovoda Severni tok
Tanjug   07.11.2015.

Bespilotno podvodno vojno vozilo na daljinsko upravljanje, na kojem ima ekploziva, otkriveno je prilikom rutinske kontrole na morskom dnu u Baltiku, u blizini gasovoda Severni tok, objavili su danas švedski mediji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kako je saopštio portparol švedske vojske Jesper Stolpe podvodni drom, koji je juče otkriven u međunarodnim vodama, severno od ostrva Gotland, ne može da se deaktivira pre 9. novembra, ali se procenjuje da ne predstavlja opasnost ni za brodove ni za gasovod, tim pre što je odsečen kabl preko kojeg se njime upravlja, prenosi Raša tudej. Ovakva vrsta podvodnih dronova se uobičajeno koristi za uništavanje eksplozivnih sredstava koja se ne mogu izvući s morskog dna. Prilikom te operacije biva uništen i sam dron. Pošto na dronu nema oznaka nijedne zemlje, ne zna se kome bi mogao da pripada jer armije mnogih država koriste takva sredstva. Švedska armija, inače, isključuje mogućnost da je u pitanju planirana sabotaža na gasovodu Severni tok koji povezuje Rusiju i Nemačku. Taj gasovod je izgradio ruski energetski gigant Gasprom u saradnji sa nemačkim, francuskim i holandskim kompanijama.

Izvor: www.blic.rs


* Screenshot_1.png (342.33 KB, 510x348 - viewed 135 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #85 on: November 07, 2015, 08:19:33 pm »

Meni je ovo interesantniji članak nego neki predhodni sa "neotkrivenim" ili podmornicama iz WWI.

Pošto se radi o novinarskom članku ne može se niti očekivati veći broj podataka.Ipak evo nekoliko više pitanja nego odgovora.

Kako to da Šveđani znaju da se ne smije izvaditi prije navedenog datuma?(sem ako nije njihov).Možda griješim jer je fotka samo ilustracija ali mislim da je ovo prevelika dimenzija za bilo koju TC na podmornicama.Možda se koristila paluba za prenos do odredišta,ali i sami priključak i kabl (koji treba da se odmotava)trebali bi imati posebnu  pregradnju za te svrhe.Prema tome,vjerojatno se koristi površinski brod za kontrolu drona. Onda je interesantno,kako se nezna čiji je dron jer brod nije mogao ostati neotkriven.
Interesantna je i tvrdnja da Švedski nije i ako se "motao" oko gasovoda koji su pored "Rusije" gradile i Njemačka itd.Dakle,ne bi to (diverziju)oni uradili zbog ovih drugih.Mislim da je ovo samo na prvi pogled tako,jer se sjetite šta je sve rađeno za Južni tok i ako nije građen samo od strane "Rusa",pa su morali preći na Turski tok,a znate kako je to prošlo,i na kraju i rat u Siriji se dobrim djelom vodi zbog zbog drugog gasovoda,koji bi trebao da "odstrani" zavisnost od "ruskog" gasa.
Moguće da ovaj dron i nije imao taj destruktivni dio,ali bar izviđanje za kasnije,je imao.Možda to i nisu Šveđani, nego zna se tko,ali to nije bilo bez njihovog znanja.Nelogično je da "Rusi" žele da oštete sami sebi gasovod.

Poz.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 483



« Reply #86 on: November 08, 2015, 12:34:48 pm »

Ovo je ROV(remote operated underwater vehicle).Otpušta se s broda,ne iz podmornice,danas u vrlo širokoj primjeni u offshore industriji,no isto tako koristi ih i vojska.Vjerujem da je ova fotografija samo ilustracija.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #87 on: September 29, 2016, 06:53:25 am »


ŠVEDSKA je u srijedu objavila da od 2018. ponovo uvodi obvezno služenje vojnog roka, osam godina nakon njegovog ukidanja.

Ta skandinavska zemlja, koja nije iskusila nikakav oružani sukob na svom teritoriju unazad dva stoljeća, novačenje je ukinula 2010., ocijenivši da to nije dobar način stvaranja moderne vojske.

"Nadam se da ćemo naći put prema postojanijem, funkcionalnijem i snažnijem načinu regrutiranja", kazao je ministar obrane Peter Hultqvist. Nova politika zahvatit će švedske mladiće rođene nakon 1999. Očekuje se da će u vojsku nakon 2018. svake godine biti pozvano oko 4000 mladića. Ministar je objasnio da broj dobrovoljaca nije dovoljan da bi se održala zadovoljavajuća kvaliteta vojne spreme.

Tu odluku bi trebao usvojiti i parlament, a očekuje se da će lijeva vlada dobiti potporu oporbe desnog centra.

Izvor: Hina / www.index.hr
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #88 on: September 29, 2016, 08:45:06 am »

Regrutacija bi trebala da pocne od jula sledece godine. Uz obavezni vojni rok, i dalje ce se moci prijaviti i dobrovoljno. Cifra od 4000 regruta vazi samo za prvu godina, nakon toga je plan da se postepeno povecava, i do 2022. godine se planira godisnja regrutacija od 8000 ljudi.

Problem u Svedskoj vojsci su realno niske plate za ovaj standard. Prosecna plata u Svedskoj, za uzrast 18-24, iznosi otprilike 22.000 SEK, dok je vojnicka plata 18.000 SEK, s tim sto se na godisnjem nivou nikako ne moze ocekivati neka velika povisnica. Zbog toga su sad odlucili da krenu sa novim "beneficijama" kako bi se vojnici zadrzali u Vojsci. To je takodje jedan razlog zbog cega se razmatra uvodjenje obavezne vojne obaveze, jer je to nacin da se vise ljudi prikljuci Vojsci, a da se troskovi realno svode na minimum. Takodje, regruti na vojnom roku mesecno dobijaju 4500 SEK.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #89 on: March 03, 2017, 07:30:13 am »

Како преносе BBC и званични сајт шведске владе, Шведска поново уводи обавезни војни рок. На регрутацију ће бити позвано око 13000 младића и девојака рођених 1999. године. Међу њима ће бити изабрано 4000 који ће након 1. јануара 2018. бити упућени на служење војног рока у трајању од 9 до 12 месеци. Од 2020. године број регрута ће се повећати на 5000 у 2020, 6000 у 2021. и по 8000 у периоду од 2022. до 2025.

Ова одлука се образлаже погоршањем безбедоносне ситуације у окружењу, али и недовољним одзивом добровољаца који су након 2010. попуњавали јединице шведских оружаних снага. Током прошле године, Шведској је недостајало око 1000 људи у активном саставу и око 7000 резервиста.

Интересантно је да Шведска није укинула обавезни војни рок, него га је 2010. само суспендовала. Том приликом је влади остављена могућност да је поново уведе. Током претходне две године парламентарна комисија се бавила проблемом попуњавања оружаних снага и крајем септембра прошле године објавила свој извештај, који између осталог препоручује и врађање војног рока као једну од мера за попуњавање оружаних снага.

Извори: BBC, www.government.se

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.