PALUBA
June 13, 2025, 04:33:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jedan broj, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti - Švedska  (Read 69781 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #130 on: December 10, 2021, 10:41:45 am »

Švedska povećava vojni budžet 45 odsto i produbljuje vojnu saradnju sa Velikom Britanijom
P.Z.S. /sputnjik internešnel 10. 12. 2021.

IZMIŠLJENU „rusku pretnju“ švedski vrh i vodeći političari često koriste kao izgovor za povećanje vojnih izdvajanja.

Samo u periodu od 2021-2025, vojni budžet će se postepeno povećati za skoro 3,1 milijardu dolara, što je povećanje od oko 45 odsto u poređenju sa 2020. Tokom zajedničke posete vojnoj bazi u Arvidjauru u severnoj Švedskoj, švedski ministar odbrane Peter Hultkvist i njegov britanski kolega Ben Volas pozvali su na dublju vojnu saradnju u budućnosti. Stokholm je ponovo formirao puk "Norrland Dragoon Regiment K4" i vratio ga u bazu ranije ove godine, navodeći "rusku pretnju" kao razlog. Prema sporazumu o vojnoj saradnji između Švedske i Velike Britanije iz 2016. godine, britanski vojnici mogu da prođu zimsku obuku u Arvidsjauru i da učestvuju u švedskim vojnim vežbama.

Piter Hultkvist je istakao značaj zajedničkih vežbi, koje, prema njegovim rečima, „šalju signale bezbednosne politike“ o postojećoj saradnji koju treba dalje razvijati. Štaviše, Hultkvist je istako da je ključno produbiti vežbe i interoperabilnost između armija zemalja.

- To znači biti u mogućnosti da sarađujemo u potencijalnoj stvarnoj kriznoj situaciji. Reč je o vojnim krizama u kojima vam je potrebna vojna sila da biste ih rešili, ali je takođe reč o prevenciji da do takvih situacija uopšte ne dođe - rekao je Hultkvist, navodi nacionalna televizija SVT. Prema Piteru Hultkvistu, Švedska nema drugih vojnih pretnji protiv sebe osim Rusije. Zanimljivo je da je Švedska ranije ove jeseni vratila u funkciju puk K4, zajedno sa mnoštvom drugih vojnih jedinica, navodeći kao razlog pogoršanu bezbednosnu situaciju i „veliko nagomilavanje ruskih jedinica“.

- Celokupna bezbednosna politika vremenom se pogoršala zbog dugotrajnog sukoba u Ukrajini i zbog onoga što se dešava u Belorusiji. To utiče na celokupnu bezbednosnu situaciju u našem delu Evrope. Deo švedske strategije je produbljivanje saradnje sa susedima i zemljama koje imaju slične vrednosti kao mi, a Velika Britanija je jedna od njih - rekao je Hultkvist.

Švedska trenutno sarađuje sa svojim nordijskim susedima, baltičkim državama, Francuskom, UK i SAD u okviru NATO-a, uprkos tome što je formalno zadržala svoju politiku neutralnosti. Švedska je takođe povećala svoja vojna izdvajanja, koristeći izgovor da je Rusija pretnja. Tokom godina 2021-2025, vojni budžet će se postepeno povećavati za skoro 28 milijardi švedskih kruna (3,1 milijardu dolara), što je povećanje od nešto više od 45 odsto u odnosu na 2020. godinu, kako je naglasio bivši premijer Stefan Lofven u svom govoru posvećenom vraćanju na dužnost puka K4. On je tada istakao „nagomilavanje“ Ruskih trupa kao jedan od osnovnih razloga za ovoliko povećanje budžeta.

Ranije ove godine, ruska ambasada u Švedskoj je saopštila da Stokholm „nije sklon odstupanju od izabranog kursa konfrontacije prema Rusiji i da ne traži načine da unapredi bilateralnu saradnju“.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #131 on: January 05, 2022, 08:38:52 am »



Šveđani prave agenciju za psihološku odbranu od Rusa


Švedska je pokrenula novu agenciju čiji će zadatak biti braniti tu zemlju od dezinformacija, propagande i psihološkog ratovanja.

To je poslednji u nizu napora švedskih vlasti da nivo vojne i civilne obrane vrati na "hladnoratovski razmer", piše "Telegraf".

Službeno otvaranje Švedske agencije za psihološku obranu dogodilo se isti dan kad je finski predsednik Sauli Ninisto optužio Rusiju da se "upliće u suverenost nekolicine država članica Evropske unije poput Švedske i Finske" tražeći od njih garancije da neće dozvoliti širenje NATO saveza dalje na istok.

'Dezinformacije su pretnja švedskoj demokratiji, našim zakonodavcima i našoj nezavisnosti", kazao je u oktobru 2021. godine švedski ministar unutrašnjih poslova Mikael Damberg na konferenciji za medije na kojoj je ujedno najavljeno da će Henrik Landerholm, bivši zamenik dekana Švedskog vojnog univerziteta biti čelnik nove agencije.

Na konferenciji je Damber kazao da će prvi zadatak nove agencije biti da zaštiti izbore u Švedskoj od raznih uticaja koji su bili posebno vidljivi tokom američkih predsedničkih izbora 2016. i 2021. godine.

"Vrlo važan zadatak agencije u 2022. biće da se osnaži sposobnost društva da prepozna i nosi se sa dezinformacijama usmerenim protiv Švedske, a vezane uz opšte izbore', kazao je Damber.

Posletoga, Landerholm je označio Rusiju, Kinu i Iran kao zemlje koje plasiraju najviše dezinformacija usmerenih protiv Švedske i dodao kako je toj propagandi često cilj jednostavno da izazovu podele u društvu i potkopa poverenje u vlasti.

"Ako pogledamo kako su formirani narativi o tome kako Švedska funkcioniše ili ne funkcioniše, mnogo njih je usmereno ka destabilizaciji ili potkopavanju poverenja u vladine agencije", kazao je Landerholm u intervjuu za švedski radio.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #132 on: January 07, 2022, 03:48:06 pm »

Петак, 07.01.2022.

Шведска безбедност угрожена ако НАТО усвоји захтеве Русије

СТОКХОЛМ - Шведска стратегија безбедности била би у потпуности угрожена ако би НАТО пристао да се уздржи од ширења и ограничи неке од својих активности у Европи, како је то Русија тражила, изјавио је највиши шведски војни званичник, генерал Микаел Биден.

Русија је нагомилала трупе у близини своје границе са Украјином, што је алармирало Запад, преноси Ројтерс. Москва, која негира тврдње Вашингтона да припрема инвазију, жели низ безбедносних гаранција, укључујући обуставу ширења Алијансе на исток. Захтеви Русије узнемирили су европске земље које нису чланице НАТО, укључујући Шведску, која је ојачала везе са Алијансом, преноси Танјуг.

„Предлози који се односе на нови безбедносни поредак уништили би основе наше безбедносне политике”, рекао је генерал Биден за дневни лист „Дагенс Нихетер”. „Наша намера је да постанемо јача одбрамбена сила у свим категоријама и развијамо укупну одбрану. То, међутим, зависи од развијања међународне сарадње”, додао је он.

Шведска влада појачала је дипломатску активност, а премијерка Магдалена Андерсон требало би да се данас састане са шефом НАТО Јенсом Столтенбергом. Она је након јучерашњих разговора са финским председником Саули Нинистом изјавила да о безбедносном поретку Европе не може бити преговора.

„У Шведској ми сами одлучујемо о нашој спољној и безбедносној политици и о томе са киме ћемо сарађивати”, рекла је Андерсон.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #133 on: January 11, 2022, 07:00:49 am »

Nema promene smera spoljne politike
P. Z. S. / Sputnjik internešnl 10. 01. 2022.

ŠVEDSKA ne planira da menja svoju spoljnu politiku i postane članica NATO-a, ali će nastaviti partnerstvo sa vojnom alijansom, izjavila je u ponedeljak premijerka Magdalena Anderson.

Finska premijerka Sana Marin je prošle nedelje rekla da njena zemlja ne isključuje mogućnost da podnese zahtev za članstvo u NATO.

- Švedska je dugo vodila svoju politiku kada je u pitanju bezbednost, uvek smo jasno govorili da imamo partnerstvo sa NATO-om... Politika vlade je jasna — mi ne nameravamo da uđemo u NATO - rekao je Anderson na konferencija za štampu. Premijer je napomenuo da Stokholm takođe održava poseban odnos sa Finskom i naveo da bi za Švedsku bilo rizično da promeni svoj spoljnopolitički pristup. Uprkos tome, u švedskom parlamentu postoji većina koja podržava jačanje veza sa NATO-om.

Rusija je 17. decembra objavila predloge za bezbednosne garancije NATO-u i Sjedinjenim Državama koje nastoje da spreče širenje alijanse na istok. Ranije tokom dana, zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov rekao je posle narednih razgovora u Ženevi sa SAD da je neproširenje NATO-a ključno pitanje za rusku nacionalnu bezbednost.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #134 on: January 13, 2022, 06:55:47 pm »




Cena struje drastično skočila, država uvodi vanredne mere


Švedska vlada izdvojila je 670 miliona dolara kao kompenzaciju domaćinstvima zbog drastičnog rasta cena struje, rekao je ministar finansija Mikel Damberg.

- Ovo je vanredna mera u vanrednoj situaciji, nije uobičajeno da država daje pomoć zbog fluktuacije cena na tržištu - rekao je Damberg švedskoj medijskoj kući SVT.

Cene struje drastično su skočile, pa je tako, primera radi, račun za prosečan stan u najnaseljenijim, južnim delovima Švedske, porastao 266 odsto u decembru.

- Nismo očekivali ovaj nivo cena i udar je veliki - rekao je Damberg i dodao kako će vlada izdvojiti „ogromnu svotu“ kao kompenzaciju građanima.

Oko 1,8 miliona domaćinstava dobiće kompenzaciju od oko 220 dolara po domaćinstvu tokom zime zbog povećanih računa za struju.

Cene struje u Švedskoj rastu zbog hladnog vremena i povećane potražnje, ali i skoka cene gasa na evropskom tržištu.

Švedski mediji javljaju kako građani pokušavaju da smanje potrošnju na razne načine, od isključivanja radijatora do alternativnih načina grejanja, dok neki Šveđani uzimaju kredite kako bi otplatili zimske račune.

Švedska nije prva država u Evropi koja uvodi kompenzaciju građanima zbog skoka cene struje, jer je nedavno to uradila i Norveška, dok je Italija takvu meru uvela u septembru, prenosi RT.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #135 on: January 14, 2022, 07:27:20 am »

Švedska pojačava aktivnosti na ostrvu Gotlandu u Baltičkom moru
Tanjug 13.01.2022.

Švedska vojska saopštila je danas da pojačava svoje vidljive aktivnosti na ostrvu Gotlandu u Baltičkom moru.

Gotland, najveće ostrvo u Švedskoj, je strateški važno i nalazi se oko 330 kilometara od Kalinjingrada, sedišta Baltičke flote Rusije, preneo je Rojters. U 2019. Švedska je rasporedila na na tom ostrvu ažurirani protivraketni odbrambeni sistem zemlja-vazduh. General-potpukovnik Majkl Klason, načelnik zajedničkih operacija u Oružanim snagama, rekao je britanskoj agenciji da trupe od danas patroliraju lukom i aerodromom Visbija, glavnog grada Gotlanda. Švedska nije članica NATO, ali ima bliske veze sa atlantskim savezom i jača svoje oružane snage nakon decenija zanemarivanja u jeku povečhane zabrinutosti zbog ruskog "zveckanja oružjem" u regionu Baltičkog mora, navela je agencija.

Klason je izjavio da je operacija na Gotlandu pokrenuta ulaskom ruskih desantnih brodova u Baltičko more ove nedelje i nakon višegodišnjeg pogoršanja bezbednosnih uslova, uključujući i neposrednu geografsku okolinu Švedske.

"Nedavni bezbednosni razvoj i tenzije na nivou bezbednosne politike nisu promenili tu sliku, već su je pojačali“, rekao je on, dodajući da su oružane snage nedavno zabeležile ekspanziju stranih ofanzivnih sposobnosti u blizini Švedske.

"Ruski desantni brodovi su primer takve ofanzivne sposobnosti“, pojasnio je Klason, navodeći da su brodovi prošli kroz moreuz Veliki Belt i produžili u Baltičko more. Klason je rekao i da oružane snage preduzimaju akcije u drugim delovima Švedske kao odgovor na nedavne ruske poteze, ali je odbio da iznese detalje.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #136 on: January 15, 2022, 07:21:05 am »

Nordijska država poslala značajna pojačanja na Gotland
Novosti online 15. 01. 2022.

ŠVEDSKA je rasporedila borbena oklopna vozila i vojnike da patroliraju na ostrvu Gotland u Baltičkom moru zbog „aktivnosti Rusije u regionu“, saopštila je agencija AFP pozivajući se na izjave švedskih vojnika.

- Oružane snage preduzimaju neophodne mere kako bi zaštitile celovitost Švedske i demonstrirale da smo sposobni da štitimo Švedsku i njene interese - rekao je ministar odbrane Švedske Peter Hultkvist.

Ranije je Švedski radio objavio da Švedska pojačava patrole na ostrvu Gotland zbog situacije koja je nastala u odnosima Rusije i NATO-a.

U Briselu je 12. januara održana sednica Saveta Rusija-NATO. Pregovori su predstavljali nastavak razgovora na temu bezbednosnih garancija između Rusije i SAD koji su održani 9-10. januara u Ženevi. Nakon sednice Rusija-NATO, 13. januara su održani pregovori na platformi OEBS-a u Beču. Zamenik ministra inostranih poslova Rusije Sergej Rjabkov je 13. januara za televiziju RTVI izjavio da je Rusija sada glavni protivnik NATO-a samo zato što se trudi da čvrsto brani svoje interese. On je dodao i da su SAD i njeni saveznici odbili ključne predloge Rusije na temu bezbednosti.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #137 on: January 17, 2022, 01:35:53 pm »



Čiji dronovi lete iznad nuklearki?


Švedske vlasti su zbunjene izveštajima o dronovima koji su navodno viđeni prošle nedelje kako lete iznad dve nuklearne elektrane na obali Baltičkog mora.

Švedska policija saopštila je juče da je pokrenuta preliminarna istraga, dodajući da istrage vode lokalno istražitelji, ali da ih na nacionalnom nivou koordiniše nacionalno operativno odeljenje švedske policije, prenosi agencija AP.

Policija je saopštila i da za sada nema osumnjičenih.

Švedska ima tri nuklearne elektrane: elektranu Forsmark koja se nalazi severno od Stokholma, Oskaršamn u jugoistočnom delu zemlje i Ringhals, najveću od njih.

U izveštajima o dronovima se pominju prve dve nuklearne elektrane.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #138 on: January 18, 2022, 12:05:36 pm »




Dronovi primećeni iznad nuklearnih elektrana: Obaveštajna služba pokrenula istragu u Švedskoj


Švedska obaveštajna služba potvrdila je da vodi istragu zbog toga što su primećeni dronovi u blizini tri nuklearne elektrane u toj zemlji.

Istragu je otvorila švedska policija posle prijava da su dronovi primećeni iznad elektrana kod Forsmarka i Oskaršamna, a pošto je prijavljen i treći slučaj, iznad jedne od najvećih nuklearnih elektrana u Švedskoj kod Ringalsa, slučaj je preuzela obaveštajna služba SAPO.

Očevici tvrde da je dron koji je primećen iznad jedne od elektrana bio dovoljno veliki da savlada jake vetrove koji su u tom trenutku vladali, ali mu je policija izgubila trag.

„Što se tiče slučajeva preletanja dronova iznad tri nuklearne elektrane, procenjeno je da su takve prirode zbog koje preuzimamo istragu od policije kako bi se incidenti detaljnije ispitali“, saošteno je iz švedske obaveštajne službe, prenosi RT.

Švedske vlasti nisu se izjašnjavale ko bi mogao da stoji iza incidenata sa dronovima.

Hans Livang, profesor na Švedskom koledžu za nacionalnu odbranu, rekao je da zemlja nije pripremljena za potencijalnu pretnju dronovima.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #139 on: January 19, 2022, 09:13:30 am »




Širenje na sever: Kako Švedsku i Finsku uvlače u orbitu uticaja NATO-a


Stokholm je protiv bilo kakvih kompromisa s Moskvom po pitanju bezbednosti, izjavio je švedski ministar odbrane Peter Hultkvist komentarišući zahtev Rusije Zapadu za davanje bezbednosnih garancija za neširenje NATO.

Zvanično skandinavsko kraljevstvo ne planira da uđe u NATO, ali nastoji da sačuva ovo pravo. Na sličan način postupa i Finska, koja se nominalno pridržava neutralnosti. Obe zemlje, međutim, ne kriju planove za povećavanje saradnje sa Severnoatlantskim blokom.

Prema mišljenju stručnjaka, Stokholm i Helsinki de fakto vode politiku koja je usmerena na integraciju u vojne aktivnosti Alijanse, iako to pogoršava odnose sa Moskvom i destabilizuje situaciju u severnoj Evropi.


Švedska ne razmatra ulazak u NATO

Švedski ministar odbrane Peter Hultkvist izjavio je na nacionalnoj onlajn konferencji „Narod i odbrana” da su bilo kakvi kompromisi sa Moskvom po pitanju bezbednosti neprihvatljivi.

„Rusija stalno nastoji da jača svoje pozicije kršeći međunarodno pravo. Zahtevi usmereni protiv suvereniteta pojedinih zemalja su potpuno neprihvatljivi“, izjavio je Hultkvist povodom zahteva Rusije da NATO odustane od daljeg širenja.

Pritom zvanični stav Stokholma je da Švedska ne razmatra ulazak u NATO. Švedski ministar odbrane je u intervjuu za „Blumberg“ 10. januara rekao da je najbolja opcija za osiguranje bezbednosti kraljevine da ostane van NATO, ali je istakao značaj jačanja vojne saradnje ove zemlje i SAD.

O tome da nema potrebe da Švedska uđe u NATO istog dana govorila je i premijerka te zemlje Magdalena Anderson. Ona je istovremeno naglasila da kraljevstvo namerava da produbi saradnju s Alijansom, između ostalog i održavanjem zajedničkih vežbi i razmenom informacija.

Hultkvist i Andersonova su o ovome govorili u svetlu razgovora Moskve i Zapada koji su bili u toku. Podsetimo, u Ženevi su se 10. januara sastali predstavnici Rusije i SAD, a 12. januara u Briselu je zasedao Savet Rusija-NATO, dok je 13. januara održan multilateralni sastanak OEBS-a u Beču.

Jedan od ključnih zahteva Moskve je davanje pravno potvrđenih garancija za neširenju NATO na istok. Posle rusko-američkih konsultacija u Ženevi zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov je izjavio da su SAD ozbiljno shvatile predloge Rusije o bezbednosnim garancijama. Kako je rekao, razgovor sa američkim predstavnicima bio je složen i dug, ali istovremeno „veoma profesionalan, dubok i konkretan“. Međutim, po pitanju neširenja NATO nije postignut napredak, primetio je sagovornik.


Izmišljene priče o „ruskoj pretnji“

Inače, za početnu tačku saradnje Švedske i NATO obično se smatra 1994. godina kada je kraljevina postala članica programa „Partnerstvo za mir“. Međutim, najintenzivnija saradnja Stokholma i NATO počela je da se razvija 20 godina kasnije – 2014. godine na samitu Alijanse u Velsu kada je Kraljevina Švedska dobila status partnera sa proširenim mogućnostima.

Švedska vojska u poslednje vreme izvodi intenzivne vežbe sa zemljama članicama NATO i primetno je pojačala vojno-tehničku saradnju sa članicama Alijanse. Jedan od najvećih ugovora o naoružanju bio je ugovor koji je sklopljen sa SAD o isporuci sistema protivvazdušne odbrane „Patriot“. Kraljevina bi trebalo da dobije 12 lansera i više od 200 projektila. Isporuke oružja iz inostranstva počele su u proleće 2021. godine i trebalo bi da budu završene 2023. godine.

Uporedo sa tim, vidno se promenila unutrašnja vojna politika Stokholma. Konkretno, 2018. godine Švedska je obnovila obavezno služenje vojske. Zahvaljujući tome, kraljevina planira da poveća ukupan broj vojnika za slučaj rata sa 55.000 na 80.000 do 2025. godine i na 100.000 do 2030. godine.

Stokholm je takođe počeo da povećava izdvajanja za oružane snage. Do 2025. godine finansijska sredstva za švedsku vojsku povećaće se za 40 odsto. Krajem 2021. godine u intervjuu za „Difens njuz“ glavnokomandujući švedskih oružanih snaga, general Mikael Buden izjavio je da je povećanje izdvajanja za vojne potrebe Švedske samo posledica ruskih akcija.

Osim toga, postepeno se menja odnos švedskog društva prema perspektivi ulaska zemlje u Alijansu. Prema poslednjim podacima istraživačke kompanije Ipsos, i dalje ima više protivnika ulaska kraljevine u NATO, ali postoji tendencija njihovog smanjenja.

Prema decembarskim izveštajima, udeo ispitanika koji su tako odgovorili pao je na 35 odsto. Ovo je najniža brojka od kraja 2014.godine. Udeo švedskog stanovništva koje se zalaže za ulazak u Alijansu porastao je na 33 odsto, a broj neodlučnih je ostao na 32 odsto.

U izjavi za RT, profesor na katedri za integracione procese na univerzitetu MGIMO Lav Voronkov kaže da su na diskusije o mogućem ulasku Švedske u NATO značajno uticali strahovi od mitske „ruske pretnje“ koji su se proširili poslednjih godina.

„Priče o navodnoj ruskoj pretnji su apsolutno izmišljene. Međutim, ova informativna kampanja traje već duže vreme. Sada je većina građana Švedske protiv ulaska zemlje u NATO, ali slične diskusije se održavaju upravo da bi se pre ili kasnije preokrenulo javno mnjenje“, navodi Voronkov.


Uvlačenje u orbitu uticaja

Pored Švedske, protiv davanja bezbednosnih garancija za neširenje NATO je i Finska, još jedna severna država koja nije članica Severnoatlantskog bloka.

Premijerka te zemlje Sana Marin je u novogodišnjem obraćanju građanima zemlje izjavila da Helsinki i dalje ima mogućnost da podnese zahtev za članstvo u NATO. Prema njenim rečima, Finska treba da brani slobodu izbora bezbednosne politike.

Moskva ima negativan stav prema tome da se na njenim granicama pojave još dve zemlje-članice NATO. Krajem decembra portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova upozorila je da ako Švedska i Finska uđu u NATO, Moskva neće ostati bez odgovora.

„Sasvim je očigledno da bi ulazak Finske i Švedske u NATO, koji je pre svega vojna struktura i svakako mu nije na prvom mestu odbrambena agenda, imao ozbiljne vojno-političke posledice koje bi zahtevale adekvatne korake ruske strane“, upozorila je Zaharova.

Prema njenim rečima, Alijansa sprovodi smišljenu politiku uvlačenja Helsinkija i Stokholma u orbitu svojih interesa i politike. Zaharova je napomenula da su Finska i Švedska ne samo aktivnije uključene u vežbe NATO, već su za takve manevre stavile na raspolaganje i svoju teritoriju.

Kao i Švedska, i Finska vodi politiku produbljivanja vojno-tehničke saradnje sa SAD. Tako je decembra 2021. godine finska vlada odlučila da kupi 64 borbena aviona pete generacije F-35 od američke kompanije „Lokid Martin“. Lovci bi trebalo da budu isporučeni između 2025. i 2030. godine. Za ove svrhe, Finska će potrošiti oko 10 milijardi evra.

Smatra se da je Finska i dalje neutralna. Ipak, još 1995. godine u izveštaju parlamentu, finska vlada je isključila pojam „neutralnosti“, iako je samo tri godine ranije prihvatila formulaciju vojnog nesvrstavanja i samostalne odbrane. A 1997. godine vlasti već dozvolile mogućnost da se dobije vojna pomoć spolja.

Prema rečima Lava Voronkova, danas su Finska i Švedska postale „specijalni partneri NATO“ koji su duboko uključeni u vojne i političke aktivnosti bloka.

Ekspert istovremeno podseća da ni tokom Hladnog rata te dve zemlje nisu preduzimale korake koje bi Moskva mogla da shvati kao provokaciju. Prema rečima Voronkova, Stokholm i Helsinki su uzimali u obzir negativno iskustvo u ratovima sa Rusijom i bili svesni teških posledica koje bi konfrontativni kurs imao po njihovu bezbednost.

„Skandinavci su smislili ideju koja se zove severna ravnoteža. Ona se sastojala u tome da se razvija saradnja kako unutar regiona, tako i sa polovima moći oličenim u SAD i SSSR. Međutim, ova uravnotežena politika se više ne vodi. Pritom ulazak u NATO bio bi suprotan interesima Švedske i Finske. Po mom mišljenju, zagovaranje te mogućnosti pretvorilo se u sredstvo pritiska na Rusiju“, konstatuje sagovornik.

Vladimir Štol, doktor političkih nauka, profesor na Diplomatskoj akademiji Ministarstva spoljnih poslova Rusije, kaže za Sputnjik da Finska, posle Švedske, faktički postaje deo Severnoatlanske alijanse. Takva transformacija, kako smatra ekspert, značajno pogoršava situaciju u severnoj Evropi.

„Moskva je uvek pozdravljala pragmatizam Skandinavaca, dajući im trgovinske preferencije. Ali njihova trezvenost je izgleda nestala. Mislim da je primer Švedske, koja je sada faktički duboko integrisana u strukture NATO, bio zarazan za Finsku. Izgleda da elite obe zemlje slabo shvataju koliko takva politika destabiliše situaciju u regionu i da neće imati nikakve koristi od pogoršanja odnosa sa Moskvom“, zaključio je Štol.


izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.