Pozdrav svima, vidim da ste bili aktivni, pa ću samo dodati par komentara.
Prvo o poslijeratnom utvrđivanju talijanskih granica. Moji talijanski izvori tvrde da je utvrđivanje granica Italije bilo upravo protutežom nuklearnoj opciji; dakle, bilo je zamišljeno ne kao nekakva dopuna, već kao pokušaj da se
US and A odvrati od korištenja nuklearnog oružja, kao, "pokušat ćemo ih prvo zaustaviti bunkerima"...

Prema Austriji su se koristili objekti građeni (i uglavnom nedovršeni) prije 1942. godine; bilo je dosta utvrđenja koja su bila građena i početkom tridesetih godina, znači upravo objekti "Vallo Alpino", koji su sada bili odgovarajuće modernizirani. Primjeri takve modernizacije postoje na prijevoju Monte Croce Carnico, jedna od tamošnjih utvrda potpuno je uređena i opremljena, za ljetnih mjeseci može se dogovoriti posjet.
U tom smislu, postoji izravni kontinuitet od Mussolinijevog do NATOvskog korištenja.
Noviji objekt koji je moguće posjetiti je npr. Monte San Michele nedaleko Gorice, podzemno zapovjedno mjesto s dosta borbenih položaja okolo.
Naravno, nisu sva utvrđenja iz 2SR bila korištena, ali je bilo primjera gdje su se upravo u alpskim područjima građeni potpuno novi objekti - primjer je autocesta od Udina prema Tarvisiu/Trbižu.
Utvrđenja koja su se nanovo gradila u nizinskim dijelovima razlikovala su se od starih objekata, uglavnom zato jer se radilo o dosta jednostavnijim građevinama. U "starom" Vallo Alpino postoje tipologije gradnje upravo za nizinska područja - primjeri postoje nedaleko od Postojne, uglavnom uništeni ili teško oštećeni nakon rata - ali su oni bili preveliki i preskupi da se kopiraju nakon rata.
Jer, dosta toga se čisto kopiralo: korišteni su npr. isti modeli kupola, ili su se postojeći modeli modificirali za novo naoružanje. Osmatračka kupola je na primjer ostala potpuno ista, bilo da se koristila tridesetih, ili devedesetih godina prošlog stoljeća.
Spominjala su se nekakva njemačka utvrđenja po Italiji, odnosno njihovo uvrštenje u poslijeratne obrambene planove. Odgovorno tvrdim: ništa od toga. Koristila se koncepcija, npr. PT prepreke, i tipovi borbenih položaja, npr.
panzernest (novi talijanski položaji bili su modelirani prema njima), ali nema govora o korištenju nekakvih "njemačkih objekata".
Odnosno, ako ćemo tako, koristili su se npr. i austrougarski objekti, kaverne iz 1SR, neki od kojih su imali neku funkciju u novom sistemu.
Postoje primjeri (vidio sam ih) da su se talijanski rovovi iz 1SR koristili u novom obrambenom sistemu - ima smisla, kad se zna da je nova granica bila bliže
Soškoj fronti...
Spomenulo se da se Vallo Alpino nije gradio prema Švicarskoj. Gradio se. Objekti (nedovršeni, i nikad aktivirani nakon rata) postoje uz dosta graničnih prijelaza.
I još ovo zadnje: tunel koji se otvorio u Rijeci je javno sklonište, i nije imao vojnu namjenu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]