PALUBA
March 28, 2024, 11:55:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: FN 2000  (Read 81276 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #60 on: June 06, 2011, 09:24:29 pm »

Nisam nikada pucao iz puške bullpup konstrukcije, ne znam kakav je osećaj kada ti zatvarač škljoca ispod obraza koji je oslonjen na pušku. Verujem da nije prijatna muzika za uši!
Šta kažete vi koji ste imali prilike pucati?
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #61 on: June 07, 2011, 01:03:34 am »

Ruzna mi je svaka puska ovog koncepta. Nekako mi je i neprirodna, sto sve ne znaci da je los koncept.
 Poenta je , da li je ovaj tip puske imao priliku da se dokaze u nekom sukobu u ekstremnijim situacijama, kao sto je to bio slucaj sa M16 u Vijetnamu. Tamo je koristena mnogo i u ekstremnim uslovima, pa je mogla da pokaze slabe strane kao i dobre.
 Ovakav tip oruzja po meni je podesan za specijalne jedinice kojima odgovara kompaktno oruzje , velike vatrene moci i koje ce tesko doci u situaciju da se iz njega puca danima bez nekog posebnog odrzavanja.
 Mislim, plastika, pa opet plastika, sve su to savremeni io dobro testirani materijali, ali su uklopljeni sa drugim materijalima u jedan sistem koji bi trebao da radi u ekstremnnim uslovima.

 Interesuje me kako bi bilo da vojnik puzi sa ovom puskom kroz neku veliku travu, siblje sa otvorenim poklopcem od kanala za izbacivanje caura, jos ako je neka caura ostala u kanalu. Ili ako zalegne u blato, prasinu, meku zemlju. Zna se desiti da se puska nasloni ili uvalja u istu.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #62 on: June 08, 2011, 12:58:53 am »

Izgleda da je trend bullpup rešenja prošao. Pogledajte novije modele renomiranih proizvođača...H&K G36, 416, američki XM-8, pa čak i FN-ov SCAR...sve su klasične koncepcije. Rusi takođe ne polažu mnogo na bullpup koncepciju i sem par predstavljenih modela, gotovo i da nemaju takvih pušaka u naoružanju.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #63 on: June 08, 2011, 06:12:54 am »

  Pretpostavljam da je tu bitan faktor i cena. Ako uzimas par stotina pusaka za specijalne jedinice tu nije problem, ali ako hoces da opremis celu vojsku reda desetina hiljada ,cena upada u blizi plan.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #64 on: June 09, 2011, 01:41:52 pm »

Ne verujem da je cena nešto naročito bitan faktor. Ne razlikuje se bullpup koncept suštinski od klasičnog i ne iziskuje ne znam kakvu tehnologiju da bi bio mnogo (ako uopšte?) skuplji.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #65 on: June 09, 2011, 09:02:44 pm »

Voleo bih da čujem iz prve ruke utisak - kako izgleda pucanje iz bullpup puške.
Dugo vremena sam se aktivno bavio streljaštvom, i dan danas obožavam pucanje, ali iz pušaka takve konstrukcija nisam imao prilike pucati.

Opet postavljam isto pitanje: kakav je zvučni efekat kada zatvarač škljoca neposredno ispod samog obraza, kakva je stabilnost puške prilikom rafala (da li beži sa cilja)?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #66 on: June 10, 2011, 12:29:16 pm »

Ne verujem da je cena nešto naročito bitan faktor. Ne razlikuje se bullpup koncept suštinski od klasičnog i ne iziskuje ne znam kakvu tehnologiju da bi bio mnogo (ako uopšte?) skuplji.

-  Bullpup puske su mehanicki slozenije,i zahtevaju "duzi" mehanizam za okidanje. Samim tim i cena i pouzdanost opada.
-  Punjenje je prilicno nezgrapno ,zbog mesta na kome se nalazi okvir
-  U slucaju katastrofalnog otkaza , ekslpozija ce e desiti jako blizu telu i licu. Videli smo kako nekad otpadaju (eksplodiraju) okviri.
-  Pitanje balansa puske,gde je teziste uzmedju rukohvata i ramena kod bullpup dok je kod klasicne teziste izmedju 2 ruke. Iz istog razloga puska vise "skace" pri pucanju jer ima manju masu da je drzi u mestu.

  ETO TOLIKO SAM SE SETIO ZA OVO KRATKO..Smiley
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #67 on: June 11, 2011, 01:46:50 am »

Ja sam mislio na tehnologiju proizvodnje, naravno da je konstruktivno sasvim druga priča. Smiley

Slažem se sa ovim navodima, s tim što je balans verovatno najmanji problem ako se koristi duža cev i potcevni bacač granata. Ipak, ostale mane nije lako eliminisati.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #68 on: June 15, 2011, 10:56:53 pm »

Ja se vodim mislju da sve dok ga svabe/cesi/rusi ne naprave po njihovoj volji i uvedu kao osnovnu ap sa tim mehanizmom, ne bih ga razmatrao uopste, jer moze biti da je sve oko toga jednostavan trend/moda koji se sa vremena na vreme pojavi u nekom obliku u nekom delu vojne tehnike pa se zatim "vreme" vrati unazad i za to postoji ogroman broj primera....Vrema ce pokazati....
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #69 on: June 15, 2011, 11:09:51 pm »

Nešto sumnjam da će Česi, Poljaci, i t.p. nešto u sledećih 100 godina sami progurati kao trend u oblasti smallarms šire vojne upotrebe. A da ponovim, koliko je vremena potrebno da se jedno konstruktivno rešenje jednog modela puške potvrdi u praksi. FN 2000 je u upotrebi već četvrt veka. Mada, to je jedno viđenje, prihvaćeno u samo jednoj od glavnih evropskih armija.Da je puška loša, ne bi je Francuzi uvodili kao osnovnu pušku. Bolja je svakako od onog engleskog čudovišta. Nije u izgledu da je provere konačno provlačenjem kroz potoke krvi. I sigurno je dobro što je baš tako.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #70 on: June 15, 2011, 11:25:25 pm »

Svako ima svoj "bunker" na ovu temu. Ono sto mi smeta jeste globalizacija koja sa sobom nosi misao da je samo bullpup moderno resenje i da je samo puska sa tim mehaniznom "cutting edge". Zbog toga sam i naveo od koga ocekujem da, ako nesto valja to i naprave jer njihovu skolu i proizvodnju naoruzanja ovog tipa veoma cenim,a i ogradio se time sto  sam rekao samo svoje misljenje. Sto se tice dela oko provere u praksi....voleli ili ne, hteli to mi ili ne...provera se desava i traje i sad i trajace.....
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #71 on: June 21, 2011, 06:00:46 pm »

Tako, dobio i ja info oko FN 2000S od dobrog prijatelja i profesionalnog rezervista, koji se bavi ljubiteljsko streljaštvom, poseduje par pištolja i sam puni municiju, tako da recimo da ima iskustva.

Po rečima, glasnost kod pucanja je sličan kao na AK, čuje se samo hod zatvarača. Nije problem glasnost. Koristio je "čepke za uši" koje koristi i kod rekreativnog pucanja. Nije ništa posebno glasna. A trzaj je puno manji nego kod AK, tako da je puška "prijatna" za pucanje. I preciznost je dosta bolja od AK.

I njemu puška lepo sedne u ruke i rame, sviđa mu se i optični nišan (aimpoin). Kaže da kod pucanja ~120 profesionalnih rezervista svaki sa po 45 metaka nije bilo zastoja.

Stvari , koje se u nisu sviđale na pušči ili koje bi mogle biti poboljšane:
Okidanje bi moglo biti bolje (ako zaboravimo škripajuči zvuk kod opajenja), te na Aimpointu bi bilo poželjno, da bi bila ucrtana horizontalna crta, da se ima osečaj, dali je puška vertikalno ili je malo nagnuta. Po rečima to zna brzo da se dogodi kod ležečeg stava.

Prvi osečaj "plastičnosti" kad je dobio pušku bio je čudan, ali posle pucanja nekako to nije više toliko smetalo. Treba se i naučiti, da čaura po opaljenju ne izleti odmah, nego posle par metaka.

LPB


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* 01 FN 2000 S.JPG (199.02 KB, 2592x1552 - viewed 208 times.)

* 02 FN 2000 S.JPG (160.71 KB, 2592x1552 - viewed 200 times.)

* 03 FN 2000 S.JPG (195.02 KB, 2592x1552 - viewed 191 times.)

* 04 FN 2000 S.JPG (160.27 KB, 2592x1552 - viewed 194 times.)

* 05 FN 2000 S.JPG (239.35 KB, 2592x1552 - viewed 182 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #72 on: June 21, 2011, 06:04:05 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB


* 06 FN 2000 S.JPG (209.86 KB, 2592x1552 - viewed 105 times.)

* 07 FN 2000 S.JPG (179.8 KB, 2592x1552 - viewed 92 times.)

* 08 FN 2000 S.JPG (172.99 KB, 2592x1552 - viewed 85 times.)

* 09 FN 2000 S.JPG (173.95 KB, 2592x1552 - viewed 83 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #73 on: June 21, 2011, 06:25:54 pm »

Вероватно је стандард да уз аутоматску пушку следује и нож. Ипак, уз ову пушку он ми као бајонет изгледа слабо употребљив. Покушао сам да замислим како би се пушка добро ухватила за бод и нисам успео. Друго, у сукобу са противником који има калсичну пушку са ножем ова је прилично краћа. Код боорбе са ножем предност има онај са дужом пушком - чији је нож ближи противнику. Наравно и ко је вештији.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #74 on: June 21, 2011, 06:34:17 pm »

Za bajonet kažu, da voli da "pukne", ali kao nož sasvim je upotrebljiv.

LPB
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.