PALUBA
April 27, 2024, 01:56:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Руска и Америчка авиотехника, поређења.  (Read 56103 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #60 on: July 25, 2009, 08:22:54 pm »

Quote
Znam da je X - 29 tehnoloski demonstrator , ali sam isto tako obavesten da su strukturalna opterecenja zbog negatvne strele krila prekinula eksperimentisanje na njemu . Inace sto ne bi ameri predstavljali njegovu " supermanevribilnost " kao sto rade sa F - 22 , i kao sto rade Rusi sa svojim avionima ?? A svi znamo koliko ameri vole marketing !
Letna ispitivanja na ovom avionu su vršena od 1984. do 1992. godine. Rezultati testova su pokazali funkcionalnost naprednog sistema upravljanja avionom putem digitalnih komandi, superkritični aeroprofil, kao i sam koncept obrnute strele krila. Obrnuta sterla krila je dala određene prednosti u letu na velikim napadnim uglovima gde je kritična tačka na daleko većem napadnom uglu poređeno sa konvencionalnom strelom krila, a i manji je talasni otpor. Međutim, cena izrade i održavanja aviona sa ovakvom koncepcijom je daleko veća od benefita koje pruža, a koji se kod aviona sa pozitivnom strelom mogu postići upravljanjem vektorom potiska i naprednijom pogonskom grupom. Kada se došlo do ovih zaključaka, i kada su ispitane još neke eksperimentalne tehnologije, prekinuti su dalji radovi na ovome, a avioni u smešteni u muzeje (dva aviona su napravljena). Do sličnog zaključka su došli i rusi, samo nekih 10-15 godina kasnije, tako da su se i oni odlučili za klasičnu aerodinamičku koncepciju, a po dostupnim informacijama, PAK-FA će najverovatnije ličiti na F-22.
Svrha marketinga je da se proda nešto, obzirom da amerikanci nemaju proizvod koji bi reklamirali letovima X-29, demonstrativni letovi bi bili nesvrsishodni.

Quote
Za ovo u redu , moj propust . Ali MiG - 21 je napravio bum u lovackoj avijaciji ( kao i jos neki naredni migovi ) ; mlazni je lovac koji je proizveden u najvecem broju primeraka ikada , u najvise ratnih sukoba ucestvovao , u najvise ratnih vazduhoplovstava sluzio ... a sta je postigao F - 102 ??
Govorio si o razvoju u domenu aerodinamike i vazduhoplovne tehnike, nisam rekao da je ejdan od ova dva aviona bolji ili lošiji, samo sam naveo činjenicu da su amerikanci pre rusa koristili delta krilo na serijskom avionu.

Quote
Sto se tice " zdrave " vazdusne struje pri velikim napadnim uglovima , to je u praksi najbolje postignuto na MiG - 29 , i Su - 27 ; i tu se slazu svi svetski strucnjaci . A oblik i polozaj uvodnika vazduha kod ova dva aviona je vrlo slican , takoreci isti .
Nije sporno, ali ostaje činjenica da su to rešenje primenili godinama nakon amerikanaca na F-16.

Quote
I sada dolazimo do famoznog F - 117 , koji je po meni jedan veliki blef ( svaka cast smanjenju efektivne odrazne povrsine ) !
Prvi blef je ime ! Zasto uopste taj avion ima oznaku " F " ?? Ne da nije F , nego nije ni F/A , jer nema nikakve mogucnosti niti naoruzanje za misije vazduh - vazduh . Manevarske karakteristike obzirom na oznaku F su smesne , a nema ni motore sa dodatnim sagorevanjem ( zbog steltnosti , tj manje IC uocljivosti ) . Mozda je napravio neki pomak u tehnologiji materijala . A bas je dobro sto smo ga mi oborili , pa svi znamo kako i cime smo ga oborili . Na polju aerodinamickih resenja nije napravio pomak .

Ime očigledno nije dato po pravilniku iz 1962. o dodeli naziva avionima, F, B i A (lovci, bombarderi i jurišnici, respektivno). Kodni znak prototipa koji je leteo u Nevadi je bio "117", a jedan inžinjer koji je radio na avionu je rekao kako su vrhunski piloti koji su bili potrebni da testiraju avion, bili lakše privučeni nazivom "F" od "B" ili "A", pa je tako na prvom uputstvu za letenje na naslovnoj stranici stajalo F-117A, i tako je i ostalo. Obzirom da je avion bio pod velom tajne za javnost, jasno je zašto se nisu trudili da menjaju ovo i prilagode pravilniku.
Rusi ne pokušavaju da kopiraju F-117A, ali pokušavaju da kopiraju tehnologije upotrebljene na F-117A. Ovo je svakako revolucionaran avion, jer iako je aerodinamički loš, on je napravio revoluciju u smislu uočljivosti što mu je dalo prednost u odnosu na druge konvencionalne bombardere na bojnom polju. Nakon njega, sve zemlje koje se bave razvojem borbenih aviona, stavljaju steltnost među prve tt zahteve. Pa je tako jedna od osnovnih karakteristika aviona pete generacije steltnost, a tu se i rusi slažu i tvrde da će njihov PAK-FA takođe biti steltan poput F-22 i time ispuniti sve uslove da se nazove avionom pete generacije.

Quote
Vrhunski stelt podrazumeva da se oruzje nosi unutar trupa letelice ( F - 117 , i F - 22 ) , a to nemaju ni Rusi , ni Rafale , ni Gripen , ni Eurofighter . Kako za sada stvari stoje ispada ( bar sto se aviona tice ) da je stelt koncepcija dozivela svoj vrhunac '91. u pustinjskoj oluji , i da je vreme stelta proslo .

Svi avioni koje si naveo su četvrte generacije, a čak i rusi prave avion koji će moći da nosi oružje u trupu, da ima "S" oblik uvodnika kako bi smanjio raadrki odraz koji stvaraju lopatice kompresora, razvijaju premaz koji treba da apsorbuje radarsko zračenje, pa čak rade i na razvoju plazma generatora koji bi trebao da potpuno ukloni avion sa radarskog ekrana kada se uključi, mada su od ovog poslednjeg godinama, ako ne i decenijama daleko, jer razvoj sporo ide i ima dosta problema koje je jako teško, ako ne i nemoguće rešiti poznatim tehnologijama.
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #61 on: July 26, 2009, 06:06:45 pm »

Quote
Međutim, cena izrade i održavanja aviona sa ovakvom koncepcijom je daleko veća od benefita koje pruža, a koji se kod aviona sa pozitivnom strelom mogu postići upravljanjem vektorom potiska i naprednijom pogonskom grupom
Ovo meni lici na izgovor jer krilo obrnute strele pruza manju radarski odraz ( a znamo koliko ameri polazu nade na stelt ) . Drugo i na avion sa krilima obrnute strele se moze postaviti motor vektorisanog potiska ( kao kod Berkuta ) , pa dobiti jos bolje manevarske sposobnosti . I mada su i X - 29 , i Su - 47 samo tehnoloski demonsratori krilo obrnute strele daje niz prednosti : vece nosece mogucnosti , povoljnije opstrujavanje , manji aerodinamicki otpor ... A iako sam obavesten da je kod amera na X - 29 bilo u pitanju strukturalno opterecenje ( mogli su da nastave testiranja , a ne da avione stave u muzej ) , citiracu " Aeromagazin " u vezi X - 29 " amerikanci nisu mogle da se izbore sa aerodinamickom divergencijom . Nisam primetio da takve probleme ima Su - 47 .

Quote
F-117A. Ovo je svakako revolucionaran avion, jer iako je aerodinamički loš, on je napravio revoluciju u smislu uočljivosti što mu je dalo prednost u odnosu na druge konvencionalne bombardere na bojnom polju. Nakon njega, sve zemlje koje se bave razvojem borbenih aviona, stavljaju steltnost među prve tt zahteve. Pa je tako jedna od osnovnih karakteristika aviona pete generacije steltnost, a tu se i rusi slažu i tvrde da će njihov PAK-FA takođe biti steltan poput F-22 i time ispuniti sve uslove da se nazove avionom pete generacije.
Nijedan avion nije steltan koliko F - 117 , niti ce skoro biti . Njegova efektivna odrazna povrsina je 0,025 m2 . Vec sam ranije rekao da F - 22 nije steltan koliko F - 117 ( kod koga je sve podredjeno steltu ) . Postoje nivoi steltnosti , ali mislim da se nece zrtvovati supermanevarske karakteristike u korist steltnosti , napravice se neki kompromis . A ako je na radaru vidjen F - 117 ... zakljucite sami .

E, sad generacije aviona . Ova podela je poprilicno nejasna . Rusi nisu pravili avione cetvrte generacije , nego su ih izveli iz aviona trece generacije ( MiG - 29 , i Su - 27 ) . A amerikanci su koliko mi je poznato preskocili cetvrtu generaciju i odmah iz trece ( F - 15 , F - 16 ... ) otisli u petu . Tu postoje genetacije 4+ , 4++ i sl. Sve je meni jasno oko " S " uvodnika i ostalih mera steltnosti ali proci ce mnogo vremena pre nego neji avion bude steltan koliko F - 117 , a bude imao zavidne manevarske karakteristike . Itd. , itd.I da jos jednom citiram " Aeromagazin " : Manevarske karakteristike F - 22 samo su priblizne onima koje su vec postignute sa modernizovanim Ruskim avionom Su - 27 " .
Nego hocemo li da uporedimo vec jednom Tu - 160 sa nekim americkim strategijskim bombarderom  Wink
 
« Last Edit: July 26, 2009, 06:42:56 pm by Dylan Dog » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #62 on: July 26, 2009, 07:32:56 pm »

Amerikanci su problem divergencije rešili upotrebom kompozita, kao i rusi posle njih, tako da iako sam i sam vlasnik Aeromagazina koji si citirao, sumnjam u tačnost te konstatacije, jer se nigde drugde ne pominje, barem nisam uspeo da pronađem pretražujući internet.
obrnuta strela krila daje pre svega bolje manevarske sposobnosti, ali i nešto manji talasni otpor u odnosu na pozitivnu strelu, maeđutim, cena je velika, a isti efekat se postiže ugradnjom vektorisanja potiska, tako da nema potrebe imati oba sistema. Obrnut strela ima smislakod aviona koji nemaju mogućnost ugradnje vektora potiska, ali danas to nije problem. Dokaz da je to rešenje prevaziđeno je i rusko povlačenje sredstava za dalje ispitivanje, iako je suhoj još neko vreme radio na tome da pokuša prodaju inostranom kupcu, nije naišao na povoljan odziv. Čak i sami rusi su se odlučili za koncept pozitivne strele u kombinaciji sa vektorisanjem potiska.

Navodi se u medijima, a i proizvođači tvrde da B-2 ima manju RRP od F-117A, ja ne znam da li je to tačno, jer avion jeste većih dimenzija, ali to su tvrdnje koje teško da mogu da proverim. Steltnost je određeni nivo smanjene radarske i svake druge uočljivosti, znači u celom elektromagnetnom pa i zvučnom spektru, u odnosu na avion četvrte generacije. To znači da avion pete generacije mora da ima značajno manji nivo uočljivosti u odnosu na prethodnika, recimo F-22 možda nema tako malu odraznu površinu od F-117A, ali svakako ima daleko manju od F-15 ili Su-27, što treba da mu omogući da ga protivnik kasnije uoči. Pogrešno je mišljenje laika da kada se kaže stelt, da je avion potpuno nevidljiv, samo je manji za radar i samim tim može bliže prići radaru pre nego ga ovaj detektuje. Svakako da se kod borbenih aviona namenjenih vazdušnim borbama mora balansirati između manevarbilnosti i steltnosti, ali kada se govori o toj generaciji aviona svakako se mora reći da su tu amerikanci u prednosti više od jedne decenije ispred rusa, čiji prototip još uvek nije poleteo, iako se to očekuje pre kraja ove godine.

Avioni tipa F-16, F-15, MiG-29 i Su-27 su četvrte generacije, po klasifikaciji koju sam koristio, i koja se najčešće koristi na internetu po nekom mom utisku, samo da ne bude zabune, i u buduće ću je koristiti, da me neko ne bi razumeo pogrešno:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fighter_aircraft#Jet-powered_fighters

Tu ima i navedeno šta je to 4+ ili 4.5 generacija, dakle avioni četvrte generacije kod kojih su ugrađene neke osobine aviona pete generacije.

Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #63 on: July 26, 2009, 08:18:26 pm »

Quote
obrnuta strela krila daje pre svega bolje manevarske sposobnosti, ali i nešto manji talasni otpor u odnosu na pozitivnu strelu, maeđutim, cena je velika, a isti efekat se postiže ugradnjom vektorisanja potiska, tako da nema potrebe imati oba sistema.
Osim ovoga sto si naveo obrnuta strela daje vecu nosivost , i dolet , i manju radarsku uocljivost ( moguce da sam jos nesto propustio ) . Ne znam da li ima potrebe , ali Su - 47 Berkut ima oba sistema .

Quote
proizvođači tvrde da B-2 ima manju RRP od F-117A
Po podacima koje ja imam ( " Glasnik RV i PVO " ; potvrdjen jos nekim izvorima ) efektivna odrazna povrsina F - 117 je 0,025 m2 ; B - 2 ima 0,1 m2 ; F - 22 ima 0,5 m2 .

Quote
Svakako da se kod borbenih aviona namenjenih vazdušnim borbama mora balansirati između manevarbilnosti i steltnosti, ali kada se govori o toj generaciji aviona svakako se mora reći da su tu amerikanci u prednosti više od jedne decenije ispred rusa
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/GaUxabw562s?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
A Rusi su u prednosti u manevribilnosti bez obzira na generacije aviona . One menevre i figure sto postize Su - 37 nije postigao , a najverovatnije ni nece postici F - 22 , a F - 35 sigurno nece . i tu je prednost vise od jedne decenije .

Triplan ( knanardi , krila , rep ) sa vektorisanim potiskom je najmanevribilniji avion današnjice ..
Quote
Steltnost je određeni nivo smanjene radarske i svake druge uočljivosti, znači u celom elektromagnetnom pa i zvučnom spektru
Steltnost je odredjeni nivo smanjenja radarske ,akusticke , vizuelne , toplotne uocljivosti , a mozda i jos ponesto
« Last Edit: March 01, 2015, 12:32:19 pm by Рашо » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #64 on: July 27, 2009, 01:49:33 am »

Jedini Su-37 je pao pre nekoliko godina, ali stoji da su u manevrima više postigli, međutim moraš primetiti da je akcenat u modernim vazdušnim borbama na bačen na borbe koje se vode na srednje daljine, gde je bitno ko će prvi koga uočiti, a tu steltnost daje presudnu prednost, jer će stelt avion ranije imati svog nesteltnog protivnika na radarskom ekranu i samim tim ranije moći da ga napadne, bez obzira što protivnik može teorijski imati i naoružanje većeg dometa. U dogfightu je presudna uvežbanost pilota, jer i F-22 ima vektorisani potisak i sigurno je da može da postigne isto što i Su-30MKI u dogfightu (navodim ovaj avion pošto je to trenutno jedini ruski u serijskoj proizvodnji koji ima vektor potiska, iako nije u ruskom RV, a i ikustva američkih pilota protiv njega su slična kao protiv F-22). Ne zaboravi da su amerikanci ispitivali vektor potiska još osamdestih na demonstratoru X-31, a posle i na modifikovanom F-18.

Quote
Quote
Steltnost je određeni nivo smanjene radarske i svake druge uočljivosti, znači u celom elektromagnetnom pa i zvučnom spektru
Steltnost je odredjeni nivo smanjenja radarske ,akusticke , vizuelne , toplotne uocljivosti , a mozda i jos ponesto
To upravo i piše gore, ceo elektromagnetni spektar podrazumeva i svetlost i IC i emisije aviona u vidu radio komunikacije, radarske emisije i td.
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #65 on: July 27, 2009, 09:51:44 am »

Quote
Jedini Su-37 je pao pre nekoliko godina
Pronasao sam sinoc na netu da je napravljeno 2 primerka , sto nije toliko ni bitno , cisto ne verujem da Rusija sada nema nijedan Su - 37 .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Quote
Ne zaboravi da su amerikanci ispitivali vektor potiska još osamdestih na demonstratoru X-31, a posle i na modifikovanom F-18.
X - 31 se proslavio koliko i X - 29 , mada je imao potruno drugacije vektorisan potisak od F - 22 . Imao je 3 ploce iza mlaznika pod uglom od 120° , sto znaci da se potisak nije mogao vektorisati samo gore - dole ( kao kod F - 22 ) , mada i metoda kod X - 31 nije najsretnije resenje . Nisam cuo za vektorisan potisak na F - 18 ( sto ne znaci da se nije desilo ) , ali sam cuo za F - 15 S/MTD na kome je proban vektorisani potisak :
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pazi ovaj vektorisani potisak ; MiG-29 OVT :
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/CVFFa9IRYso?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

I jos nesto ... smatram da u temi gde se poredi aviotehnika , tj. tehnoloska dostignuca treba izbegavati pojmove kao sto su : prototip , operativna upotreba , serijska proizvodnja i sl. Jer uporedjujemo krajnja tehnicka dostignuca nama poznata . Naravno to je samo moje misljenje .



* 3.jpg (24.32 KB, 350x255 - viewed 98 times.)

* 4.jpg (26.22 KB, 350x209 - viewed 111 times.)

* 5.jpg (36.89 KB, 350x205 - viewed 131 times.)
« Last Edit: March 01, 2015, 12:33:22 pm by Рашо » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #66 on: July 27, 2009, 02:24:48 pm »

Na žalost samo jedan Su-37 sa serijskim brojem 711, ako si imao priliku da dođeš do drugog izdanja "Borbeni avioni" Aleksandra radića on se nalazi na koricama, a srušio se 19. decembra 2002. godine, pilotirao je Yuri Vashuk, katapultirao se uspešno. ne verujem da je bilo nekog koga je to više pogodilo od mene tada uključujući njegove tvorce, baš sam voleo taj avion i bio oduševljen tehnologijama implementiranim u njega. Inače u to vreme su predstavnici ruskog RV odbacili ideju vektorisanog potiska za svoje ideje, smatrajući da bi obuka za letenje na takvim avionima bila suviše komplikovana za većinu pilota. Isto tako većina displeja i još neki delovi avionike u tom avionu su bili poreklom iz Francuske, uglavnm Thales i Sagem (touch screen ekrani i sl.), međutim opet je procena bila da bi bolje bilo imati nešto klasičniji kokpit sa kombinacijom LCD ekrana i klasičnih instrumenata. Tako je to primenjeno kod tadašnjeg predloga prototipa pod nazivom Su-35 (sada ne mogu da se setim serijskog broja) a i konačni izgled Su-35 koji se upravo definiše postojećim programom koji demonstriraju prototipovi 901, 902 itd. je predviđeno da vektor potiska bude samo jedna od dve opcije, mada obzirom da su uklonili kanare, pretpostavljam da će vektor potiska biti prioritetna opcija, ali obzirom na prethodno izrečene stavove u ruskom RV, nisam 100% siguran u to, videćemo nakon uvođenja posle 2012. godine.
Što se tiče vektora potiska kod amerikanaca, oni su ga ispitivali još od osamdesetih sve do kraja devedesetih, na F-18, F-16:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ne znam za ostale, ali X-31 je često učestvovao na aeromitinzima i oduševljavao prisutne neverovatnim manevrima neviđenim do tada, svojstvenim avionima sa vektorom potiska.
inače moje je mišljenje da je dvodimenzionalni vektor potiska sasvim dovoljan za svaki borbeni avion iz prostog razloga što se manevar u toj ravni aviona najčešće koristi, dok kod trodimenzionalnog je moguće i po "Z" osi (vertikalnoj osi) skretati sa ili bez promene pravca leta, što je bilo korisno za dogfight pre nego su uvedene rakete kratkog dometa koje se kontrolišu takođe vektorom potiska i koje mogu da gađaju ciljeve koji se nalaze i iza aviona koji ih ispaljuje bez potrebe da avion menja pravac leta. Uvođenjem ovih raketa, gubi se potreba za ovim. Amerikanci su se odlučili za 2D iz prostog razloga što im je to omogućilo da konstruktivno bolje reše sakrivanje mlaznika posmatrano iz donje polusfere, čime su smanjili IC odraz koji se vidi iz tog pravca, na uštrb smanjenja manevarskih sposobnosti oko vertikalne ose, što je po meni racionalna odluka. A da su posedovali tehnologiju 3D vektorisanja pokazuje ti i slika iz 1994. koju sam stavio iznad, tako da nije bilo problema u tom smislu.

Evo nekih snimaka, načinjeni početkom devedesetih:

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/XZQDwRKHCSQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/xZ8WCzhDWXI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Ne bih rekao da su jedni ili drugi napredovali više u toj oblasti, tehnologija je ista, uz razliku što su je kod F-22 amerikanci redukovali na 2D iz razloga koje sam pomenuo. Primeti još da u ruskom RV nema ni jedan avion sa vektorom potiska, jedini koji to za sada imaju su Indijci (od korisnika ruske tehnike), a Su-30 MKI je prvi avion sa vektorom potiska koji je ušao u upotrebu jedne zemlje, mislim čak i pre zvaničnog uvođenja F-22, ako se ne varam za vremenski redosled uvođenja, valja proveriti.

EDIT: Zaboravih sliku motora sa F-16 da vidiš koliko je to slično onome što se upotrebljava kod ruskih aviona:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 6.jpg (104.53 KB, 480x611 - viewed 108 times.)

* 7.jpg (95.31 KB, 480x391 - viewed 104 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 10:13:36 am by Broker, Reason: ubačene slike u atačment » Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #67 on: July 27, 2009, 03:55:10 pm »

Quote
Na žalost samo jedan Su-37 sa serijskim brojem 711, ako si imao priliku da dođeš do drugog izdanja "Borbeni avioni" Aleksandra radića on se nalazi na koricama, a srušio se 19. decembra 2002. godine, pilotirao je Yuri Vashuk, katapultirao se uspešno.
Srusio se , tacno . Ali gresis dexy , postoji i " 712 " , iliti T10M-12 :

Su-37, 1, constructed 2: 711 (AL-31F), 712 (AL-31FP). 711 crashed
http://www.warfare.ru/?lang=&catid=255&linkid=1607
In 1996 rebuilt to 2nd prototype of Su-37. Engines AL-31FU with thrust vectoring control and radar N011M from NIIP get in year 1996. Only one photo known! Aircraft was used by Sukhoi OKB as testbed until 2003, when was handed to Russkiye Vityazi, repainted and renumbered to 2.

Su-37  
Type  Multirole Fighter  
Manufacturer  Sukhoi  
Maiden flight  2 April 1996  
Status  Prototype  
Number built  2  
Developed from  Sukhoi Su-35

Quote
... a Su-30 MKI je prvi avion sa vektorom potiska koji je ušao u upotrebu jedne zemlje, mislim čak i pre zvaničnog uvođenja F-22, ako se ne varam za vremenski redosled uvođenja, valja proveriti.
A pre obojice su usli u upotrebu britanski Harrier , Sea Harrier , i americki AV - 8 Harrier ; ali to je sasvim drugacije vektorisan potisak . Britanci su jos '82. isprobali , i to uspesno , vektorisan potisak u dog - fightu .
« Last Edit: March 01, 2015, 12:36:23 pm by Рашо » Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #68 on: July 28, 2009, 03:18:38 am »

Vidim pominjete ruski odgovor na F-117. Zapravo, Rusi su se ovime pozabavili još krajem 80.-ih. Avion koncepcijski sličan F-117 je MiG-37B "Ferret E". Nigde na netu ne mogu da pronađem nešto o ovom avionu, verovatno je ostao na papiru ili eventualno prototipu. Znam je da imao mogućnost nošenja V-V raketa (ili je trebalo da je ima). Nemam ni jednu fotku aviona, ali imam maketu koju sam kupio i sklopio još '94.-te. Slikaću je čim odem kući (mada je u dosta lošem stanju od tolikih godina), pa ću okačiti fotku da vidite otprilike o čemu se radi.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #69 on: July 28, 2009, 01:15:52 pm »

Avion o kojem govoriš je plod mašte dizajnera firme za proizvodnju maketa pod imenom Testors. Oni su pre toga napravili maketu F-19 Stealth koja je postala hit u svetu, da bi nakon godinu ili dve napravili i nešto što bi po njima bio "ruski odgovor". Uradili su ga u saradnji sa Italerijem i nazvali MiG-37, koji se naročito proslavio zbog toga što je po izgledu bio sličan avionu F-117A, ali je maketa počela da se proizvodi godinu dana pre prvog javnog predstavljanja F-117A (1987. maketa, 1988. predstavljanje F-117A javnosti, barem po rečima ljudi sa jednog maketarskog foruma, ja nisam maketar pa nisam ni upućen u to toliko).

Quote
Srusio se , tacno . Ali gresis dexy , postoji i " 712 " , iliti T10M-12 :
Bravo, ovo nisam znao, da li imaš ideju kada se pojavila informacija o drugom primerku, pretpostavljam relativno skoro, pošto poslednji put kada sam jurio informacije po netu o ovom avionu svuda se govorilo o unikatnom primerku, a na većini sajtova ta informacjia još uvek stoji.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #70 on: July 28, 2009, 06:33:08 pm »

Vektorisani potisak je tehnologija koju je i zapad i istok usvojio i najvećim delom istražio još pre 20 i više godina i tu odavno nema tajni ni za jedne ni za druge. Razlika je u tome što su amerikanci shvatili da u eri sverakursnih visokomanevrabilnih raketa v-v koje možeš lansirati u bilo kom pravcu, nije presudno uperiti nos aviona u metu da bi lansirao raketu, gubeći pri tome drastično kinetičku energiju i postajući laka meta. Rusi su u svemu tome prepoznali dobar marketinški potencijal i sada već godinama unazad prodaju tehnološki nerazvijenim zemljama fore s najboljim sportskim avionima na svetu, što svakako izgleda impresivno, ali ne i toliko korisno.

Daleko je korisnija osobina nadzvučno krstarenje, velika brzina penjanja ili operativni plafon leta. Niska radarska uočljivost i smanjen IC potpis u kombinaciji s ovim prethodno navedenim presudne su odlike borbenih aviona V generacije. Ali daleko ispred svega, to je SA (Situation awareness) čija je osnova sadržana u principu "videti i ne biti viđen". Da su amerikanci hteli 3D vektorske mlaznice na F22, odvano bi ih ugradili, jer su istu tehnologiju usvojili pre 20 godina. Ali, godinama su analizirali i shvatili da to baš i nije od neke koristi, za razliku od principa navedenog u prethodnoj rečenici.

A da je MiG-29 već 30 godina najbolji sportski avion na svetu - to niko ne može da ospori.
Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #71 on: July 28, 2009, 07:33:06 pm »

Quote
Vektorisani potisak je tehnologija koju je i zapad i istok usvojio i najvećim delom istražio još pre 20 i više godina i tu odavno nema tajni ni za jedne ni za druge. Razlika je u tome što su amerikanci shvatili da u eri sverakursnih visokomanevrabilnih raketa v-v koje možeš lansirati u bilo kom pravcu, nije presudno uperiti nos aviona u metu da bi lansirao raketu, gubeći pri tome drastično kinetičku energiju i postajući laka meta.
Vektorisani potisak ne sluzi samo za usmeravanje aviona radi lansiranja rakete vazduh - vazduh . Vektorisani potisak :
- skracuje duzinu poletno - sletne staze
- mora da se koristi kod aviona sa vertikalnim poletanjem i sletanjem
- koristi se prilikom manevrisanja u vazduhu . To mogu biti i manevri radi izbegavanja neprijateljskih raketa
- omogucuje manevre i letne figure , koje nisu ostvarive bez vektorisanog potiska
- pruza mogucnost da manji brodovi postanu nosaci aviona
Seti se kako su britanci '82. u ratu na foklandima koristili vektorisani potisak ! Britanci su sa avionima Harrier , i Sea Harrier sa vektorisanim potiskom oborili 31 Argentinsku letelicu , bez da su u vazdusnim borbama izgubili ijedan avion !

Quote
Rusi su u svemu tome prepoznali dobar marketinški potencijal i sada već godinama unazad prodaju tehnološki nerazvijenim zemljama fore s najboljim sportskim avionima na svetu, što svakako izgleda impresivno, ali ne i toliko korisno.
Ako Kinu i Indiju , koje su najveci kupci Ruskih aviona svrstavas u tehnoloski nerazvijene zemlje , obzirom da je svaka razvila sama atomsko oruzje , a Kina i lansira ljude u svemir ...
" Prodavanje fore " su poslovi reda velicine stotina miliona $ , ili vise milijardi $ , i tu marketing bez argumentovanog kvaliteta ne igra nikakvu ulogu . Niko uzalud ne ulaze toliki novac .
" Prodavanje fore " je , po meni , bio pre par godina posao za juznokorejskog novog lovca , kada su se oni odlucili za F - 15 , a u ponudi je bio i Rafale , i jos neki lovci . Francuzi su zucno protestovali tvrdeci da politika , a ne kvalitet prodaje avione .

Quote
Daleko je korisnija osobina nadzvučno krstarenje, velika brzina penjanja ili operativni plafon leta
Pogledaj temu FAI rekordi :, pa ces videti da Su - 27 drzi svetske rekorde u brzini penjanja , i plafonu leta za lovacke avione .

Quote
Ali daleko ispred svega, to je SA (Situation awareness) čija je osnova sadržana u principu "videti i ne biti viđen"
Rusi poseduju raketu R - 37 , koja se vec proizvodi , a namenjena je bas za avione koji " gledaju " : E - 3 AWACS , E - 8 JSTARS , E - 2 Hawkeye ... Raketom R - 37 su vec na testovima oboreni ciljevi na daljinama od 300 km ( to je izvedeno '94. ) , a maksimalni domet je 400 km ! Glavni nosilac ove rakete ce biti MiG - 31BM .

Quote
A da je MiG-29 već 30 godina najbolji sportski avion na svetu - to niko ne može da ospori.
Da ! Najbrzi je lovacki avion na nadmorskoj visini nivoa mora .
Max level flight at SL 1500 kph.
« Last Edit: August 03, 2009, 10:36:23 am by Dylan Dog » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #72 on: July 28, 2009, 08:33:14 pm »

Quote
Vektorisani potisak ne sluzi samo za usmeravanje aviona radi lansiranja rakete vazduh - vazduh . Vektorisani potisak :
- skracuje duzinu poletno - sletne staze
- mora da se koristi kod aviona sa vertikalnim poletanjem i sletanjem
- koristi se prilikom manevrisanja u vazduhu . To mogu biti i manevri radi izbegavanja neprijateljskih raketa
- omogucuje manevre i letne figure , koje nisu ostvarive bez vektorisanog potiska
- pruza mogucnost da manji brodovi postanu nosaci aviona
Seti se kako su britanci '82. u ratu na foklandima koristili vektorisani potisak ! Britanci su sa avionima Harrier , i Sea Harrier sa vektorisanim potiskom oborili 31 Argentinsku letelicu , bez da su u vazdusnim borbama izgubili ijedan avion !

Za sve nabrojane tačke se koristi samo jedna ravan, tj. dovoljan je 2D vektorisani potisak, 3D je nepotreban za ove nabrojane, ne iskorišćava se.
« Last Edit: July 28, 2009, 09:06:57 pm by dexy » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #73 on: July 28, 2009, 08:46:09 pm »

Quote
- skracuje duzinu poletno - sletne staze
- mora da se koristi kod aviona sa vertikalnim poletanjem i sletanjem
- koristi se prilikom manevrisanja u vazduhu . To mogu biti i manevri radi izbegavanja neprijateljskih raketa
- omogucuje manevre i letne figure , koje nisu ostvarive bez vektorisanog potiska
- pruza mogucnost da manji brodovi postanu nosaci aviona

Od svega ovoga, samo prva stavka je od značaja - prilično velikog.
Izbegavanje neprijateljskih raketa - ni jedan avion nije manevrabilniji od rakete v-v nove generacije. Jedini manevar izbegavanja rakete je okrenuti se i bežati dalje i više, s nadom da raketa neće imati dovoljno kinetičke energije da stigne cilj. To naravno podrazumeva sposobnost nadzvučnog krstarenja. Šta ti vredi 2M  kad se za 4min takvog leta pretvaraš u jedrilicu (najbolje iskusili piloti Argentinskih Daggera u Folklandskom ratu). Naravno, suština svega je ne dozvoliti da neprijatelj lansira prvi. Amerikanci se već decenijama rukovode upravo tim principom. Rusi imaju sjajne mašine, ali nemaju efikasan sistem čiji su oni samo jedan segment. Avion je jedna karika u dugačkom lancu elemenata koji čine sistem lovačke avijacije, a najvažnija odlika takvog sistema je da čovek za komandama letelice bude svestan svog okruženja. Izvoditi manevre na aeromitinzima od kojih zastaje dah je je cirkuska predstava. Videti, a ne biti viđen, napasti, a ne biti napadnut - to je fora na koju se dobija rat.

Quote
" Prodavanje fore " je , po meni , bio posao za juznokorejskog novog lovca , kada su se oni odlucili za F - 15 , a u ponudi je bio i Rafale , i jos neki lovci . Francuzi su zucno protestovali tvrdeci da politika , a ne kvalitet prodaje avione .

Sve je politika. I kad Veneculea kupi Su-27.
Južna Koreja zna da im Francuzi neće biti tu ako izbezumljeni vođa severnih sunarodnika pritisne dugme posle čega ništa više neće biti isto.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #74 on: July 28, 2009, 11:12:17 pm »

Avion o kojem govoriš je plod mašte dizajnera firme za proizvodnju maketa pod imenom Testors. Oni su pre toga napravili maketu F-19 Stealth koja je postala hit u svetu, da bi nakon godinu ili dve napravili i nešto što bi po njima bio "ruski odgovor". Uradili su ga u saradnji sa Italerijem i nazvali MiG-37, koji se naročito proslavio zbog toga što je po izgledu bio sličan avionu F-117A, ali je maketa počela da se proizvodi godinu dana pre prvog javnog predstavljanja F-117A (1987. maketa, 1988. predstavljanje F-117A javnosti, barem po rečima ljudi sa jednog maketarskog foruma, ja nisam maketar pa nisam ni upućen u to toliko).
Heh, da, u pravu si potpuno. Sećam se i F-19 koji je ličio na nešto između SR-71 i F-117 ako me sećanje dobro služi. Na samoj kutiji je napisano čak i koji motori pokreću MiG-37 i još neke TT karakteristike. Ali ipak je to bio plod mašte nekih ljudi. Puno ti hvala što si mi razrešio ovu misteriju, preko 15 god. se cimam da saznam nešto o ovom avionu da bih na kraju saznao da je sve laž! Grin
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.