PALUBA
April 20, 2024, 03:12:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-80(U)  (Read 199853 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #330 on: October 26, 2020, 08:22:44 am »

Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #331 on: November 02, 2020, 08:10:02 pm »

Автоматскиот полнач кај т-80

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/IwAR3hgdBTq?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

www.youtube.com/watch?v=YT9xqF_4R9c&fbclid=IwAR3rzVF03CVP7tcmweCxE_dET0b0l2-FW9tauXmhGtGIkUnnb_Vj08V-SIM
Logged
Andrei_bt
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 204



« Reply #332 on: December 03, 2021, 05:35:12 pm »

Bio sam ovdje svo vrijeme ispitivanja. Ovo se je dešavalo u Pakistanu, pored grada Bahavalpur, u pustinji koja se zove Taksila. Rađena su paralelna ispitivanja tenka T80UD iz Ukrajine, tenka koji smo mi napravili zajedno sa Kinezima, T85-III u fabrici tenkova u gradu Bao Tau u Kini i tenka Al Khalid koji je napravljen u fabrici tenkova u Taksili, HRF, odnosno HIT, kako se sada zove. Ovdje se vidi dio moje ekipe i tenk koji smo napravili. Ovdje su bili Ukrajinci, Pakistanci, Kinezi, mi iz bivše SFRJ i Francuzi. Na tenku Al Khalid mjenjač je bio francuski. Nisam siguran, ali mislim da je bio neko iz firme Sagem zbog termovizije. Francuz. Na jednom dijelu snimka vidi se monitor koji prenosi sliku sa termovizijske kemere nišandžije do komadira. Sad kad sam vidio ovaj snimak sjetio sam se da je taj monitor otkazao.

Sjećam se dobro ovih Ukrajinaca. Bilo ih je iz vojsle i iz fabrike tenkova. Stalno su nešto slavili. Dan fabrike, dan tenkista, dan Ukrajine, itd, a svodilo se na to da im treba neko piće. Viski. Brzo sam našao vezu u Bahavalpuru i redovno sam im pribavljao viski. A Ukrajinci piju kao Rusi. Moglo se je dobro zaraditi na švercu. Moja ekipa, zajedno sa kineskom je bila smještena u Bahavapuru, a ukrajinska u hotelu u nekom nacionalnom parku, dvije stotine kilometara daleko od nas. Odnosno svaka ekipa je bila daleko oko 100 Km od poligona Tamawalla, samo sa različitih strana. U jednom dijelu snimka vide se nosorozi. To je zbog toga što su Ukrajinci bili smješteni u nacionalnom parku u kojem je bio zološki vrt.

Mislim da sam već pisao da sam gađao iz tenka koji smo napravili u Kini i da sam od osam zrna koje sam ispalio šest sam progurao kroz istu rupu na meti. I sve veoma blizu centra mete.  I vraćam se nazad do naše tende, a svi, baš svi Ukrajinci, se postrojili i čestitaju mi na jako dobrom gađanju. Međutim, sutradan je jedan njihov pukovnik, vidi se na snimku, došao u naš hotel, prešao je oko 200 Km u jednom smijeru, po vrelom avgustovskom suncu u pustinji, i pitao je mene ko sam i kao tako dobro gađam. Nisam mu htio odgovoriti, pa je tokom razgovora postajao sve neprijatniji, te me je kraju uhvatio za majicu i počeo galamiti "Ko si ti. Mi o tebi nemamo nikakve podatke".  Jedva sam ga se nekako rješio, ali nakon tog mog gađanja nisu više bili isti prema meni. Bio sam im sumnjiv. I to veoma.

Dok smo ovo radili viđao sam ovoga momka koji je ovo snimao sa videokamerom sa VHS kasetom. Onom velikom i često sam mislio ima gdje ovaj snimak. Hvala Andreju na ovom snimku. Međutim, ovo je dosta isječeni snimak i volio bih pogledati punu verziju. Na ovom se snimku ja ne vidim, ali su me Ukrajinci stalno snimali, naročito nakon onog mog gađanja. Kod jednog gađanja Ukrajinci nisu imali ključ za TF zrno, pa sam im posudio svoj. Odnosno, pitali su me imam li taj ključ. Normalno, jer sam puno puta bio na gađanjima, pa sam se spremio.

Itd, itd.



Pozdrav

Vlado

Здраво Vladimir Ivanović!
Можете ли ми показати фотографију кинеског тенка који се такмичио са Т-80УД. Ја не могу да их нађем. Хвала.








Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #333 on: December 03, 2021, 07:09:52 pm »

Evo slika tenka T85-III. Ima ih još, ako treba mogu da pošaljem.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Pozdrav

Vlado


* serb_tank (2).png (714.36 KB, 1000x636 - viewed 22 times.)

* Power pack 1000 KS, Pakistan.jpg (191.79 KB, 1050x694 - viewed 13 times.)

* T-85-3-1.jpg (54.11 KB, 669x540 - viewed 8 times.)

* T85-III.large.jpg (99.64 KB, 800x424 - viewed 5 times.)

* Rucak u prirodi.jpg (220.76 KB, 972x685 - viewed 43 times.)

* 19.jpg (412.15 KB, 1818x1228 - viewed 9 times.)

* 27.JPG (300.14 KB, 1818x1228 - viewed 14 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #334 on: December 03, 2021, 09:29:31 pm »



Je li ovaj tenk ima dizel, kinesku licencu MTU-396? MTO je više i glomaznije.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #335 on: December 03, 2021, 11:17:03 pm »

Sastavljen je od dijelova M84A. Motor je V46-TK, 1000 KS, sa Pala, SUV je Čajevački i još dosta dijelova je domaće.


Međutim,



The Type 96 Main Battle Tank (MBT) was developed from the Type 85-III, which was mainly aimed at the export market. The Type 96 has some minor modifications. Sometimes it is referred as the the Type 88C or ZTZ96.

Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #336 on: December 04, 2021, 11:43:52 am »

https://www.paluba.info/smf/index.php?action=dlattach;topic=4579.0;attach=862755//

Mislim da je ovo je šasija tenka na koju je trebalo da bude ugrađena MPG 1000 koja je napravljena u 14 Oktobru Kruševac.
Kinezima su isporučene 2 grupe koje su testirane u Kini i Pakistanu.
U toku testiranja su stradala 2 ili 3 motora pa je posao propao a kinezi profitirali.

Na slici se vidi da su Kinezi ugradili gumene usmerivače kako bi sprečili mešanje vazduha (topao -hlaan) ali očito nije bilo dovoljno jer sam ja tada tvrdio da takav položaj turbina nije efikasan.
Na slici se vide i neki od majstora iz 14 oktobra vredni su to bili momci, bilo je tu i mojih kolega u stručnoj ekipi ali je svima manjkalo iskustva za ovakve nastupe.
Mislim da je poseban problem bio nedostatak iskusnog vođe tima koji bi predupredio posledice a ne čekao kvarove.
Umesto da se izvrše ozboljnije provere i analiza MPG grupa je nakon sastavljanja i kratke provere poslata u Kinu gde su se zajedno naši majstori i kinezi praktično obučavali.

 Đuro Đaković je tenkove koji su išli na prikaz na ino tržiušte dodatno testirao i slao najiskusniju ekipu koja je već unapred znala gde bi moglo biti problema pa je u svakom trenutku vodila računa o tome zato se nisu dešavali nikakvi kiksevi.
M-84A je otišao prvi put u Pakistan sa uočenim nedistacima ali je to ekipa znala da prati pa je rezultat tog testiranja bio da su Pakistanci dugo hvalili i tražili tenk sa tim performansama.
To je bio i razlog što su Kinezi došli kod nas da zajedno radimo tenk za Pakistan.
Nešto sam naučio radeći sa Arapima a to sam primetio i kod Kineza zbog čega se treba opreznije postavljati u saradnji sa njima ako mislite da uspete!

Ostali prikazani tenkovi nemaju naš motor.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #337 on: December 09, 2021, 01:12:17 pm »

Za  Andreja

Tražim neke slike po računaru za Stefana iz Njemačke, pa nađoh još slika o tenku T85-III koji smo radili u Kini za pakistansko tržište.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* Bao tou prototipska radiona.jpg (141.8 KB, 816x665 - viewed 7 times.)

* chinambt45gk.jpg (627.07 KB, 1653x2592 - viewed 4 times.)

* chinambt51le.jpg (633.27 KB, 1653x2592 - viewed 12 times.)

* Nešo i ja, pustinja Pakistan, power pack 1000 KS.jpg (196.46 KB, 1180x779 - viewed 7 times.)

* post-4-82359-Type85III_1.jpg (170.95 KB, 819x1084 - viewed 5 times.)

* post-4-82489-Type85III_2.jpg (180.59 KB, 819x1112 - viewed 11 times.)

* Tip 85 III motor.jpg (31.12 KB, 260x615 - viewed 11 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #338 on: December 09, 2021, 05:53:40 pm »

https://www.tanks-encyclopedia.com/coldwar/China/type-85-mbt.php
 
Type 85-III prototype. Credits: sinodefence.com
The Type 85-III (1995)
The Type 85-III MBT developed by Norinco was conceived as an export version intended for Pakistan. It had a more powerful, 1,000 hp diesel engine and the same 125 mm smoothbore gun developed on the H/M. Engine failures in trials directed for the Pakistani Army led it to reject the model. However these engine problems were later fixed by Norinco, which in 1995 added to the package an ERA upgrade. However this model was still largely a 2nd generation design that did not fared well against western or Russian designs and therefore the Army rejected its production. However this became a standard upgrade for the earlier Type 85s (including the Pakistani Type 85-IIAP). The III also served as a basis to develop the Type 96 MBT. 
Type 90-IIM MBT. The Type 90 was directly based on the Type 85-III of 1995.
Users & active service
The Type 85 were mostly used by the Chinese PLA divisions, with few exceptions:
- Around 200 type 85s were shipped to Sudan (and not Type 80s contrary to what Wikipedia states) according to a photo showing a military parade in Karthoum. They saw action against Southern Islamic militias during the second civil war (1983-2005).
- 300 Type 85-IIAP are in service with Pakistan, built under license by the Heavy Industries Taxila.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #339 on: December 09, 2021, 10:07:33 pm »

Motor podsjeća ne neku verziju V46. Transmisija i hladnjaci su potpuno drugačiji nego na verzijama T-72.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #340 on: December 09, 2021, 10:10:43 pm »

Motor podsjeća ne neku verziju V46. Transmisija i hladnjaci su potpuno drugačiji nego na verzijama T-72.

Pa motor je V46-TK napravljen na Palama u Famosu. Ostatak je napravljen u Crvenoj Zastavi u Kragujevcu i u 14-tom oktobru Kruševac.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #341 on: December 09, 2021, 10:31:13 pm »

Je li transmisija sa dva mjenjača i multiplikatorom kao na T-72?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #342 on: December 10, 2021, 07:20:38 am »

Je li transmisija sa dva mjenjača i multiplikatorom kao na T-72?


Sve je isto, pošto se radi o domaćoj modularnoj pogonskoj grupi MPG-1000. Na zapadu se takav sklop naziva "Power Pack". Konstruisano prvenstveno radi lakše i brže zamene moto-transmisionog sklopa u slučaju potrebe. Na YU tenkovima nema ugrađenih power pack-ova, već su moto-transmisioni elementi ugrađeni klasično, postavljaju se i vade zasebno.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #343 on: December 10, 2021, 09:49:22 am »

Je li transmisija sa dva mjenjača i multiplikatorom kao na T-72?
Ako mislite na MPG 1000 transmisija je ista kao na M-84A (manje izmene u odnosu na T-72) stim što su rzdvojeni bočni prenosnici i dodata mogućnost poluautomatskog i automatslog upravljanja.
Ova grupa je rađena po uzoru na MPG za T-55 sa delovima MTO za M-84A uz neke izmene koje sam predložio mom rukovodstvu na početku samog projekta.
Iako sam im nudio (garantovao) da u našoj režiji realizujemo projekat oni su posao prepustili Razvoju 14 oktobra a iz moje službe uzeli 4 inženjera.
Moja aktivnost se svela da napišem tehničko upustvo za grupu a pratio sam i realizaciju u proizvodnji preko tehnologije koju sam vodio.
Pri realizaciji projekta kod izmene položaja nekih sklopova pojavio se jedan problem nudio sam da se uključim u rešavanje ali su me prebacili na drugi projekat PLAMEN S.
Zanimljivo je da kada sam početkomm 98 dok sam bio na slobodnim danima otišao privatno u Kuvajt od tadašnjeg direktora dobio poziv da se hitno vratim zbog projekta MPG sa koga sam predhodno pomeren.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #344 on: January 27, 2022, 12:50:08 am »

Украински т-80 некаде во источна Укарина. Звукот на гасната турбина на т80  потестува на м1 абрамас или на период од 70 тите кога двете супер сили ставале гасни турбини за новите тенкови за 80 тите .

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/49yzRjqVSGM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.