PALUBA
April 26, 2024, 01:17:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-80(U)  (Read 201278 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #60 on: July 29, 2009, 11:38:07 am »

Ne znam kako da dodam sliku sa Google eartha ( kmz), pa da vam malo dočaram kakva je staza u Kini i ostalim zemljama.

Pozdrav

Vlado
Naj jednostavnije da napravis print screen.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #61 on: July 29, 2009, 02:29:50 pm »

Ne znam kako je kod drugih bilo, ali ja sa otkačkom nisam nikada imao problema (naručito sa ovakvim vozačem Cheesy, šalim se), ne samo na mom tenku več koliko znam niko u četi nije imao takve probleme da crkne osigurač ili ode pumpa.
Inače za vreme mog četovanja promenio sam tri vozača. Jedan od njih nas je ostavio, nišandžiju i mene, te sam ga gađao signalnim pištoljem. Zamisli da ti vozač otvori luk i pobegne dok ti je sistem neophodan.

Što se tiče postavljanje kmz fajlova u atačmentu, oni se sada ne mogu postavljati jel ga onemogućava jedan drugi mod na forumu. Sredićemo to čim pre. Jel je atačment zgodan pored kmz fajlova i za postavljanje slika, tekstova, RaR arhiva i drugog materijala.

Edit:
Mod za ubacivanje KMZ i drugih fajlova je osposobljen.


* 1.jpg (70.27 KB, 803x545 - viewed 234 times.)
« Last Edit: July 29, 2009, 09:17:25 pm by Broker » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #62 on: July 30, 2009, 03:57:46 pm »

Postavio sam pitanje da li kada je T-90 u letu dejstvuje iz topa sa njegovim kalibrom ili sa umetnutom cevi manjeg kalibra.
Slike, odnosno screenovi koje sam izvadio iz jednog klipa (malo su mutni ali) sve govore.

Jedna slika prikazuje neverovatan skok tenka T-90, i nešto razmišljam. Ma mora da su oni malo preuredili unutrašnjost tenka. Mislim na to da imaju druga sedišta koja više amortizuju prilikom pada i koja su mekša, takođe mislim da posada nosi nešto nalik zaštitnika, koje mogu da navuku u samom tenku a ne pre publikom. I moguće je da uz ovakve skokove uz sedišta idu i neka vrsta pojaseva, nalik kao kod trkačkih automobila. Pogledaje ovu sliku, pa to kada drosne o zemlju ne da im se utroba pomeri sa mesta nego ne znam ni ja koji izraz da upotrebim. Stvarno svaka im čast. A i za pucanje iz topa u letu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
T-80 puca iz topa u letu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
T-90 puca iz topa u letu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Jasno se vidi gde je projektil

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Za ovaj kao i mnoge druge
skokove svaka im čast


* 10.jpg (55.47 KB, 859x570 - viewed 142 times.)

* 11.jpg (46.23 KB, 1148x535 - viewed 185 times.)

* 12.jpg (66.88 KB, 1124x537 - viewed 145 times.)

* 13.jpg (67.23 KB, 955x688 - viewed 171 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 11:19:25 am by Broker » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #63 on: July 30, 2009, 04:11:13 pm »

A jel pogode oni nešto pucajući u letu ili je to samo predstava za publiku? Interesuje me da li može efikasno da se gađa prilikom takvog kretanja.
Da li neko zna kako su se pokazale gasne turbine na T-80, vidim po netu, a i iz Vladine priče da su u kasnijim modelima ugrađivali dizel motore, neke tri varijante tih motora postoje različite po snazi. Pretpostavljam da im je bilo komplikovano održavati gasne turbine pa su zato počeli da ugrađuju dizele, ili je nešto drugo razlog?
I još jedno pitanje, da li je gasna turbina namenjena T-80 namenski razvijena za ovaj tenk, ili je ugrađena modifikacija motora koji se tada već koristio na nekom vazduhoplovu?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #64 on: July 30, 2009, 04:19:54 pm »

A jel pogode oni nešto pucajući u letu ili je to samo predstava za publiku? Interesuje me da li može efikasno da se gađa prilikom takvog kretanja.

Ne znam pravo da ti kažem, nije vala ništa nemoguće ali sumnjam da može da pogodi recimo siluetu tenka na npr. 1.500 metara. Stvarno ne znam...to i mene živo zanima.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #65 on: July 30, 2009, 04:24:19 pm »

Dobro ja pretpostavljam da ovakvo dinamično kretanje verovatno bi primenjivali u nekom bliskijem kontaktu sa neprijateljm od navedenih 1500 metara, ali mi je svejedno teško da zamislim da bude efikasan čak i pri manjim daljinama, pa me baš zato zanima.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #66 on: July 30, 2009, 06:54:01 pm »

čisto laički, ako bi senzori dovoljno brzo očitali podatke o kretanju tenka, i ako SUV može da ukalkulira dovoljno brzo podatke o kretanju(letu) tenka i ako HW može do dovoljno brzo podesiti, onda ne vidim problem zašto nebi mogao čak i nešto da pogodi..
ali koliko čitam, to više graniči na sci/fi.

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #67 on: July 30, 2009, 07:12:56 pm »

Ja sam gađao i pogađao i prave tenkove u ratu i siluete tenka po raznim poligonima po svijetu na 2000 metara i više. Tenk u pokretu i cilj u pokretu. Moj tenk je imao normalnu vožnja po normalnom terenu, a ne ovu leteću varijantu tenka i gađanja. Kad se snimaju ovakvi EPP spotovi scene se ponavljaju po nekoliko puta dok režiser ne bude zadovoljan.

Daj postavi pun snimak pa da ga malo bolje pogledam.

Koliko se sjećam ruski tenk T80 ima gasnu turbinu, a ukrajinski T80UD ima dizel motor o kojem sam preključe pisao. Nakon raspada SSSR-a fabrike tenkova u Njižnom Tagilu  Uralvagonzavod koji je sada na teritoriji Rusije i  u Harkovu, Zavodi Fomorozov , koja je sada na teritoriji Ukrajine su svake krenule svojim pravcem razvoja. Ukrajinci uglavnom koriste optiku od francuskog Sagema, a Rusi još uvijek od Bjelorusa, fabrike Peleng ili Belomo, tu i tamo od KPB Tula. Bio sam u ukrajinskom T80UD sa Sažemovom termo spravom, a dnevna je bila neka ukrajinsko ruska. Nisu mi dali da fotografišem tenk unutra. To je onaj tenk, prvih 14 slika na  http://s245.photobucket.com/albums/gg53/vladimir16/Pakistan/?start=all

Imam još koju stotinu slika, ali mi se ne da skenirati.

Ima interesantan tekst na

http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/145-1462007/rotank.asp

pa ga pročitajte.

Pozdrav

Vlado
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #68 on: July 30, 2009, 09:56:00 pm »

Koliko sam čuo, rusi planiraju da izbace iz upotrebe T-80 kao i još neke tipove koje drže u rezervi, a što se tiče termo sprava, sklopili su ugovor sa Thalesom o licencnoj proizvodnji, i mislim da su kupili pre toga jedno 100 komada za ugradnju na T-90 i verovatno planiraju i na T-95 kada ga uvedu u serijsku proizvodnju.

http://www.thalesgroup.com/assets/0/93/238/1e5b391b-f14d-4719-ad65-526cdb6b57ef.pdf?LangType=2057
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #69 on: August 02, 2009, 01:10:06 pm »

... kao sto Vlado vec rece, sto se tice ovih EPP skokova, iluzorno je i pomisliti da je moguce ista pogoditi ... to se danima ponavlja u smislu da snimak mora da bude nasminkan do besvesti ... sve ostalo je nebitno ... uostalom, jeste li nekada na nekom snimku videli dejstvo tenka koji dejstvuje u letu na cilj , kao i sam cilj? ... naravno da niste, jer se ovakve i slicne stvari rade u strogo kontrolisanim uslovima, na unapred predvidjenim i pripremljenim terenima i poligonima ... sto se gadjanja realnih ciljeva tice u ovim uslovima, ako cemo opet laicki, kakvi bi to procesori morali da budu koji bi tom brzinom, na taj nacin, i u tim uslovima , procesirali gore navedene podatke? ... o mehanickoj zastiti istih necu ni da pricam ... ona bi verovatno  i mogla da bude resena, ali opet dolazimo do pojma "krajnji korisnici" , a to je faktor koji ni svi naucnici ovog sveta nece moci da prevazidju, ma koliko pametni bili ... narocito ako govorimo o "ovde i sada" ...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #70 on: August 02, 2009, 07:00:39 pm »

Vala bio epp ili ne, ono ipak treba izvesti. I nije tačno Tpku da je iluzorno da ne mogu išta pogodi, pogodiće on nešto, čim se ispali projektil on mora nešto da pogodi Wink šalim se malo Wink.

Ipak i ako je epp, ja im skidam kapu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #71 on: August 02, 2009, 09:15:43 pm »

Nije ovdje problem u procesorima koji to mogu odraditi. To nije problem. Problem je u elektromehaničkim uređajima koji to moraju da odrade. Žiroskopi će to da izmjere, daće podatke elektronici, elektronika će to odmah da odradi i poslati će signal za korekciju greške prema izvršnim elementima. Sad zavisi od vremena reakcije i brzine izvršnog elementa kad će signal greške biti dovoljno mali da se da dozvola za opaljenje. Druga stvar je gdje je glava nišandžije u ovom trenutku. Gleda li on na cilj ili spasava glavu od udarca negdje u unutrašnjosti kupole. Nišandžija je stisnuo komande ili rukohvate i čuva glavu da je ne razbije. Nema ovdje nikakvih traka za vezanje za sjedište. Posada može da izdrži nekoliko minuta u ovakvim letećim tenkovima. Nakon toga jauču i viču na vozača. Svaka kost počinje da boli.

Svi mi gledamo EPP na televiziji. Cilj je da se proda roba. Oni koji kupuju treba da se zavide i da misle da je to nešto dobro. Kad smo 1984 prikazivali svoj tenk Libiji na poligonu Manjača u olupinu tenka koji je bio meta stavili smo bure od 200 litara benzina i neodređenu količinu eksploziva. Vizuelni efekat je bio kao atomska bomba. Roba se je prodala. A gađao je T72. Pisao sam nedavno o njemu OR2. Sad je u Sloveniji. A prikazivan je M84. Ali kupci to nisu vidjeli. Ali isporuka za Libiju nije otišla osim dva tenka. Takozvani L1 i L2. Amerikanci su uslovili ili tenk u Libiju ili Jugo u Ameriku.

Može i Jugo da leti. U filmu Umri muški. Prvi ili drugi dio. Samo šta bude kad sleti.


Pozdrav

Vlado
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #72 on: August 03, 2009, 09:00:52 pm »

Pošto se sve radi i snima u kratkim i kontrolisanim sekvencama, na primer kada T-80 skače na zadnjoj slicu, pa onda tu i ne mora biti niti k-dir niti nišandžija. A kada dejstvuje, opet ne mora biti k-dir u tenku, zar ne?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #73 on: August 03, 2009, 09:22:52 pm »

Kad se kupola mehanički blokira to se uradi sa mehanizmom blokade kupole. Ako se kupola ne blokira, a tenk se vozi, sopstvenim pogonom ili na vučnom vozu, zna da pukne mehanizam blokade kupole. Puknu čivije koje ga drže. Kupola ima 12 tona i kod trzaja zna se desiti da puknu ove čivije. Kod ovakvih skokova takođe znaju pući čivije kojima se fiksira mehanizam blokade kupole. Taj mehanizam se montira sa 6 vijaka, ključ 34, na kupolu. i fiksira se sa dvije čivije koje se buše u sklopu. I kad se kupola blokira ima još malo lufta  gdje se može vrtjeti. I to s napne ručno. Top se blokira sa marševskom kočnicom i on se napne mehanički nakon blokade. I onda se samo sa vozačem izvode ovakvi EPP skokovi. Takođe se sa tenka povade nepotrebne ili moguće leteće stvari.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #74 on: August 05, 2009, 11:09:01 pm »

A kada dejstvuje, opet ne mora biti k-dir u tenku, zar ne?

... a ko onda vrsi opaljenje ? ... ovo me je navelo na pitanje koje je postavio jedan kolega, a zasniva se na glasinama ... da li je tacno , da su u Gruziji, kao i u Ceceniji, tenkovi isli bez posada? ... da su bili nesto kao no man vehicle , i da je njima upravljano daljinsku, najverovatnije preko satelita? 
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.