PALUBA
March 29, 2024, 06:07:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-80(U)  (Read 196679 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #165 on: February 21, 2012, 05:05:22 pm »

Punjač na T-80 jeste bolji po pitanju vremena potrebnog da napuni top u odnosu na onaj kod T-72, ali ima i svoje nedostatke. Zauzima više mesta u borbenom odeljenju tj. ima manje mesta za komandira i nišandžiju, kao i za smeštaj opreme. Drugi nedostatak mu je nemogućnost prepravke, kako bi mogao da primi dužu potkalibarnu municiju.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #166 on: February 21, 2012, 05:21:59 pm »

nešto mi tu puno dima...
Verovatno zato što nije u pitanju pravi projektil.
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #167 on: February 21, 2012, 09:08:03 pm »

pogledao sam opet snimak...i opet nejasnoća...
ajde dim manje više...
granata je dvodelna?
a ovo gura kao da je jednodelna, odnosno zrno+punjenje se "pravi" negde iza. po zvuku bi se reklo da ima dve operacije.
takodje imam utisak da je snimak malo ubrzan (to je samo utisak)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #168 on: February 21, 2012, 09:41:06 pm »

Naravno da je municija dvodelna, kao i kod T-72. Na tenkovima T-64 i T-80 autopunjač je "jednopotezni" što znači da ugura zrno i punjenje pravolinijski jednim potezom. Ne treba kao kod T-72 da podigne prvo kasetu gore da bi ubacio zrno, pa je zatim vrati dole da bi ubacio punjenje. Nije ništa na snimku ubrzano. Pogledaj malo unazad na ovoj temi, ima još jedan snimak autopunjača T-80 i slika izvađene kupole, pa ćeš videti da je konstrukcija autopunjača na T-80 potpuno drugačija od onog na T-72.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #169 on: February 21, 2012, 10:35:18 pm »

U OT-u ovog tipa ima 28 kompleta projektila. U OT-u tenka T72 i M84 ima 22 kompleta projektila. U ovome AP-u punjenje je dosta brže. Iz jednog poteza. I puno je lakša popuna OT-a. Popuna se radi u visini linije punjenja topa. Popunu rade zajedno nišandžija i komandir  sjedeći na svojim mjestima. Na mehanizmu koji čuva zrno u OT-u ima bravica koju mora komandir za zabravi specijalnim alatom, te da onda spusti komplet zrna u OT. Na T72 se popuna OT-a vrši tako što jedan član posade leži na podu tenka sa strane komandira.

U OT-u zrno stoji ovako.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Punjenje stoji uspravno,  zrno (raketa) vodoravno. Kod opaljenja dance se ne izbacuje vani nego se vraća u OT.
Prostor u kupoli u kojem su smješteni komandir i nišandžija su manji za dva prečnika punjenja, jer se punjenja vrte oko njih u kupoli.

Zbog ovog tipa OT-a razvijena je posebna (kraća) municija .

Onaj dim na snimku je prisutan jer nije bilo dovoljnog pritiska u topovskoj cijevi da izvuče barutne gasove vani kroz prednji otvor topa. Gađa se (opaljuje) sa vježbovnim zrnom, tako da sistem izvlačenja gasova iz topa ne može da nabije dovoljan pritisak u komori koja se nalazi na sredini topa, te nema mlaza iz mlaznica na sredini topa koje usmjeravaju barutne gasove van topovske cijevi.
Ima negdje snimak čeških vojnika koji su opalili iz topa, ali samo sa punjenjem, te nije bilo dovoljnog pritiska u topu da izbaci barutne gasove vani, te su se gasovi vratili u kupolu.

Ovi gasovi su kod ruske municije 125 mm još podnošljivi po mirisu i štipanju za oči. Kod kineske municije počinje brzo da se povraća, a štipa za oči ko suzavac, pa ako ne radi dobro kompresor za izduvavanje, ako su prljave mlaznice i ventilatori u tenku ne rade brzo se počne povraćati. Kod kineske municije dan, dva se ima neki metalni okus u ustima nakon gađanja, a posada smrdi na sumpor danima.
Da su oni Česi opalili ono punjenje sa kineskom municijom puno gore bi se proveli. Kinezi su u svoju municiju ubacili dodatnu hemiju koja čisti top i vrši debakarizaciju topa. Na projektilima se nalazi bakarni prsten koji ima dvostruku ulogu. Kod popune topa bakarni prsten se ureže u ležište zrna i neda da zrno vrati nazad, ako se popuna vrši pri velikoj elevaciji u odnosu na zemlju. Druga uloga je zaptivanje topovske cijevi, tako da barutni gasovi ne mogu prolaziti pored zrna, ako je topovska cijev istrošena. Međuti, nakon izvjesnog vremena nakupi se sloj bakra na unutrašnjosti topovske cijevi. Taj sloj nagriza unutrašnji sloj topa, te se mora odstraniti postupkom koji se zove debakarizacija. Začepi se top sa zadnje strane, naspu se rastvori raznih hemikalija u top, začepi se top i sa prednje strane i top se bućka gore dole pola sata. Hemikalija skine bakar. Ta hemikalija je veoma otrovna i taj postupak mogu da vrše samo posebno obučeni radnici.
Na kineskoj municiji ima posebna dodatna hemija u barutnom punjenju koja smanjuje plamen kod opaljenja, čisti cijev i neda da ostanu tragovi bakra u unutrašnjosti cijevi.

Drugi detalj.

Čim ovaj nišandžija gleda u postupak automata vidi se da mu je to zanimljivo, a iz toga se vidi da je neki početnik, da ne kažem amater.


Vlado


* raketa 9k112.jpg (67.25 KB, 560x500 - viewed 554 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #170 on: February 21, 2012, 11:02:48 pm »

Ako je hemikalija za debakarizaciju veoma toksična, da li je za očekivati da je i hemija koju su kinezi stavili u svoja punjenja toksična, pa i opasna po život posade?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #171 on: February 22, 2012, 09:17:10 am »

Ima dosta Kineza, pa se posljedice hemije lako zamjene.   Roll Eyes Roll Eyes
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #172 on: February 22, 2012, 03:55:24 pm »

Odlična slika Vlado. Dugo sam pokušavao da nađem sliku kasete autopunjača na tenku T-80, gde se jasno vidi "L" konstrukcija kasete i položaj kakav zauzima u tenku.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #173 on: February 22, 2012, 04:44:28 pm »

Na samome laktu ove kasete sa unutrašnje strane nedostaje jedan dio, bravica, koji neda da se kaseta otvori. Ta se bravica zaključava posebnim alatom kod popune kasete prije spuštanja kasete u OT.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #174 on: July 07, 2012, 08:25:34 am »

Mislim da je ovome mesto u ovoj temi.
http://perfectumlab.com/gallery/panorams/tours/military/t80bv/?h=290.04&v=0.69&f=151.00&l=commander&m=view_fisheye
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #175 on: July 07, 2012, 01:16:20 pm »

Доста фин приказ унутрашњости тенка Т80. Међутим, да бих ово гледао морао сам искључити антивирусни програм у рачунару. Аутоматска блокада приступа страници. На овој страници има нешто "неваљало".
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #176 on: July 08, 2012, 02:24:22 pm »

Popravio sam skener. Pa evo malo slika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ukrajinski T80UD, pustinja Tamavala.jpg (195.42 KB, 990x663 - viewed 378 times.)

* Ukrajinski T80UD.jpg (171.58 KB, 986x682 - viewed 365 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #177 on: July 08, 2012, 03:19:18 pm »

Odlična slika Vlado. Dugo sam pokušavao da nađem sliku kasete autopunjača na tenku T-80, gde se jasno vidi "L" konstrukcija kasete i položaj kakav zauzima u tenku.
POVR 9K112 Kobra

Odlican prikaz, hvala BrRisto.
Logged
larry flint
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3


Diamonds are FOREVER!


WWW
« Reply #178 on: August 15, 2012, 08:32:37 pm »

super link imate li neki za Abramsa, Celendzera ili Leoparda?
Logged
MiskoMI
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 71



« Reply #179 on: January 21, 2013, 06:24:11 pm »

Ovo bi trebalo da je neka ranija vartija T-80... Prvi put da vidim "golu" kupolu na osamdesetici

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sliku sam našao na Andreinom blogu
http://andrei-bt.livejournal.com/201230.html


* 50211_600.jpg (58.25 KB, 600x351 - viewed 175 times.)
« Last Edit: January 21, 2013, 06:30:34 pm by SOLARIS 1972, Reason: slika ubačena u atačment » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.