PALUBA
April 27, 2024, 06:58:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Godisnjica junačke smrti pbb Spasića i Mašere  (Read 109461 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #60 on: January 04, 2011, 03:04:28 pm »

Moram se sloziti da se nedopustivo dugo cekalo sa time da se Spasicu i Maseri da status narodnih heroja. Ono sto meni medjutim, teze pada je cinjenica da je JRM cekala skoro punih 20 godina nakon so su oni proglaseni narodnim herojima da nekom svom ratnom brodu da ime jednog od ove dvojice oficira (RTOP 411 Sergij Masera, RTOP 412 Milan Spasic). Ipak, kasarna JRM u Radovicima kod Tivta izgradjena u prvoj polovini osamdesetih, dobila je ime Milana Spasica.
U svakom slucaju, ono sto zelim reci je da je JRM po mom sudu, nedovoljno polagala paznje na adekvatno valoriziranje u smislu morala, izvanrednih ljudi sa ovog prostora koji su svojim djelima ili herojstvom ostavili golem trag u raznim mornaricama, ali su to na kraju ipak nasi ljudi - pocev od recimo Jerolima Bizantija (zapovjednika galije Sveti Tripun u Lepantskoj bici, preko recimo Antuna Celestina Ivancica do najnovijih primjera poput Aleksandra Berica itd).
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #61 on: January 04, 2011, 03:14:40 pm »

Što se tiče Mašere i Spasića, je li to u južnoslavenskoj vojnopomorskoj povijesti bilo toliko junačkih djela da bi se moglo čekati da se netko dosjeti da ih, recimo zbog dizanja morala u JRM, uvrsti tamo gdje bi samorazumljivosti spadaju?

Iz tvog dosadašnjeg bivstvovanja na forumu, a i čitajući članke o posnoj ishrani u škveru i sl., provlači se nit da si osoba koja sve zna, tako da očekujem da sam daš odgovor na to pitanje koje si postavio.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #62 on: January 04, 2011, 03:24:44 pm »

Pa sta mislite dal je neko njih smeo da predlozi pre 70-ih za narodne heroje,taj koji bi ih predlozio bio bi veoma sumnjiv jer oni  su bili vojnici Kraljevske Vojske sa besprekornom biografiom sto znaci da nisu bili simpatizeri komunisticke partije na ovaj ili onaj nacin.Oni koji su imali dodira na bilo koji nacin sa komunistickom partijom pa cak i preko daljeg rodjaka oni su postali narodni heroji.Jer da su ih proglasili narodnim herojima ranijih godina,znaci da bi priznali da u Kraljevskoj Vojsci  bilo  i casnih ljudi (a nisu pripadali KM-jug) ja koliko se secam u osnovnoj skoli sam ucio da je Kraljeva Vojska bila izdajnicka!!!
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #63 on: January 04, 2011, 03:47:30 pm »

Što se tiče Mašere i Spasića, je li to u južnoslavenskoj vojnopomorskoj povijesti bilo toliko junačkih djela da bi se moglo čekati da se netko dosjeti da ih, recimo zbog dizanja morala u JRM, uvrsti tamo gdje bi samorazumljivosti spadaju?

Iz tvog dosadašnjeg bivstvovanja na forumu, a i čitajući članke o posnoj ishrani u škveru i sl., provlači se nit da si osoba koja sve zna, tako da očekujem da sam daš odgovor na to pitanje koje si postavio.

Jesam samoproglašeni admiral, ali daleko od toga da sve znam, a žao mi je ako sam ostavio takav dojam. (Da, o minifrci kad radnicima nisu davali božiću hranu u splitskom brodogradilištu pisao sam davno, negdje otprilike u doba pobune Matije Ivanića. Što - ima to na Internetu?) Dakle, s pitanjem o Spasiću i Mašeri de facto sam rekao: oni su "po defaultu" MORALI biti ranije proglašeni narodnim herojima. Studija slučaja zacijelo bi pokazala zanimljive detalje, možda i kukavičluka nepotrebnog ili tzv. ketmana. Hm, kao plus proglašenju herojima svakako je bio i njihov "mješoviti"  sastav - analogija s Borom i Ramizom.   
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #64 on: January 07, 2011, 05:22:22 pm »

Navescu jedan primer kako se dodeljivao Orden narodnog heroja, cisto radi poredjenja sa ovim slucajem.

Quote
Fadilj Hodza (visoki drzavni funkcioner u FNRJ i SFRJ)osoba koja je 1932 godina sa Kosova emigrirala u Albaniju, da je tamo zavrsio uciteljsku skolu 1940.godine i radio kao ucitelj (u Albaniji tada kao ucitelj nije mogao da radi niko ko nema njihovo drzavljanstvo), a da je u KPJ primljen 1936.godine (kako je albanski drzavljanin primljen u KPJ i to u vreme kada nije ni bio u Jugoslaviji?). Da se vratio u Jugoslaviju 1944, a da je odlikovan ordenom Narodnog heroja Jugoslavije (za koji podvig?).

Podaci o Fadilju Hodzi su iz Zbornika narodnih heroja Jugoslavije iz 195-i neke godine gde je sam to naveo.

Ako neko ima ovaj Zbornik bilo bi lepo da proveri posto je citat iz potpuno drugog izvora.

Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #65 on: January 07, 2011, 07:40:40 pm »

I za kanonizaciju svetaca u crkvi može se čekati stoljeća, no nije toliki problem u tome, uvjetno rečeno kašnjenju. Evo, kad već spominjete VA, pri sebi imam članak "Narodni heroji" u 6. svesku (Nadvođe - Pirit) iz 1964, str. 71-105. Na listi osoba četiri su rubrike (tj. kolone): redni broj, osnovne personalije i podaci o smrti, te, kao treća rubrika, "Članstvo u KPJ". Što se tiče te rubrike osim točne godine učlanjenja, postoje i modaliteti "pre rata", "oko" neke godine, "član SKOJ-a", "kandidat za člana KPJ", "organizovan" i sl. Ako sam dobro brojao, među do tada 1310 pojedinačnih nosilaca toga odlikovanja (prije toga - zvanja), "neorganizovan"(ih) je deset, a "nepoznato" je za tri osobe. Od poznatijih imena, zanimljivo da za Rudija Čajavca (1911-1942) stoji da je bio neorganiziran (str. 76); no upada u oči da samo jedan posto narodnih heroja, a oni po definiciji imaju socijalnu funkciju uzora, ne samo vojih (ratnih), nisu bili organizirani.

Odlican izvor.. pokazuje da povijest (i kriterije za dodjelu odlikovanja) pisu pobjednici..
« Last Edit: January 07, 2011, 08:16:56 pm by Boro Prodanic, Reason: Sređivanje citata » Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #66 on: January 07, 2011, 09:40:58 pm »

I za kanonizaciju svetaca u crkvi može se čekati stoljeća, no nije toliki problem u tome, uvjetno rečeno kašnjenju. Evo, kad već spominjete VA, pri sebi imam članak "Narodni heroji" u 6. svesku (Nadvođe - Pirit) iz 1964, str. 71-105. Na listi osoba četiri su rubrike (tj. kolone): redni broj, osnovne personalije i podaci o smrti, te, kao treća rubrika, "Članstvo u KPJ". Što se tiče te rubrike osim točne godine učlanjenja, postoje i modaliteti "pre rata", "oko" neke godine, "član SKOJ-a", "kandidat za člana KPJ", "organizovan" i sl. Ako sam dobro brojao, među do tada 1310 pojedinačnih nosilaca toga odlikovanja (prije toga - zvanja), "neorganizovan"(ih) je deset, a "nepoznato" je za tri osobe. Od poznatijih imena, zanimljivo da za Rudija Čajavca (1911-1942) stoji da je bio neorganiziran (str. 76); no upada u oči da samo jedan posto narodnih heroja, a oni po definiciji imaju socijalnu funkciju uzora, ne samo vojih (ratnih), nisu bili organizirani.

Odlican izvor.. pokazuje da povijest (i kriterije za dodjelu odlikovanja) pisu pobjednici..

Naravno, pogreška: umjesto VA trebao sam staviti VE(nciklopedija). Što se tiče pobjednika, osnovica mu je očito mogla biti šira, ali je ideologičnost prevladala, čak do apsurdnosti koja se vidi po tome da je sigurno u KP (ili SKOJ-z) 99 posto proglašenih narodnih herojima. Hm, a u doba rata u omladinskim novinama Ujedinjenog saveza antifašističke omladine Srbije nalazimo: Po Srbiji pozdrav hodi, srećan Božić u slobodi! Valjda je iz redova USAOS-a i druge mladeži diljem  ex Yu koja nije bila u SKOJ-u bilo kandidata za narodne heroje. No ideološka odrednica pokazala se i ovdje jačom od matematike. Uzgred, među narodnim herojima, kao "neorganizovani" je, ako se ne varam, i jedan od nastavnika kragujevačkih đaka.  
« Last Edit: January 07, 2011, 09:45:03 pm by Boro Prodanic, Reason: Sređivanje citata » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #67 on: January 07, 2011, 10:03:39 pm »

Za pocetak, temu ste oterali u offtopick, pa ako se ovako produzi bice brisanja.
Tema ovog topika je 68. godina od junačke smrti PBB Spasića i Mašere, i molio bih vas da se pridrzavate nje.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #68 on: January 08, 2011, 04:48:34 pm »

Za pocetak, temu ste oterali u offtopick, pa ako se ovako produzi bice brisanja.
Tema ovog topika je 68. godina od junačke smrti PBB Spasića i Mašere, i molio bih vas da se pridrzavate nje.



Bravo Trpe. Več mi skoro žao, što sam otišao na groblje u Ljubljani i potražio grob S.Mašere, jer se poslije objavljivanja slika,što nije uzrok komentarima, razvila tema u neželjenom smjeru (barem za mene). No, svako ima pravo na mišljenje, a mi Palubarci se moramo pridržavati statuta.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #69 on: January 09, 2011, 03:31:25 am »

U Grgurevićevoj knjizi o Mašeri i Spasiću, naišao sam na podatak da se njihovi ordeni NH čuvaju u Ljubljani i Beogradu, kod Vide Mašere Birovljev odnosno Ivana Spasića. Bilo bi zanimljivo ako neko može potvrditi taj podatak, obzirom da je Statutom Ordena narodnog heroja propisano da se ordeni poginulih heroja čuvaju u Vojnom muzeju.
Ako  je kome do opšte diskusije o Ordenu NH i nosiocima, neka otvori temu  u Vojnim obilježijima. Imam jedan ONH u zbirci militarie i rado ću prodiskutovati, ali u štivi  Smiley
Sergij & Milan su priča za palubu.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #70 on: April 11, 2011, 02:33:48 pm »

Ako se strogo gleda naslov teme ovo je off topic jer se vec navrsava 70 godisnjica. Pomorski muzej u Kotoru ne zaboravlja heroje....



* Scan1.JPG (251.67 KB, 1834x1090 - viewed 106 times.)

* Scan10001.JPG (152.15 KB, 1838x1075 - viewed 79 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #71 on: April 11, 2011, 09:55:54 pm »

Kad god da se povede rasprava o junaštvu dvojice mladih oficira sa razarača Zagreb - uvek duboko razmišljam o tome, i svaki put postavim sebi pitanje: ZAŠTO?
Pa to su bili ljudi na početku života! Činjenica je da su živeli u teškim i konfuznim vremenima - ali rešenja za probleme uvek ima!

Iz današnje perspektive, deluje neshvatljivo zašto se dvoje mladih ljudi odlučilo na takav čin?
Zašto oduzeti sebi život zbog nečega na šta ne možeš nikako uticati?
Zašto nisu učinili nešto racionalnije?

Nemam ideje kakav motiv ih je naterao da učine takvo delo..... 
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 995


« Reply #72 on: April 11, 2011, 10:09:19 pm »

Eh Lovac, iznenađuješ me...

Verujem da znaš za Termopile, Leonidu i njegovih tri stotine ratnika, odbranu jevrejske tvrđave čijeg se imena ne mogu setiti (mislim Masada?) do poslednjeg deteta, Stevana Sinđelića, nebrojenih heroja koji su svesno žrtvovali sebe u NOB, majora Tepića i hiljade drugih. Zar ne bi sada mogli da razvijemo diskusiju o svima njima, zašto su to učinili? Učinili su zato što su bili heroji, časni i jedinstveni ljudi kakvi se ne rađaju baš često. Svi koje sam nabrojao, kao i mnogi drugi koje nisam, pa tako i Spasić i Mašera.

Častan čovek koji nosi uniformu vojske svoje otadžbine ponekad ima samo taj izbor.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #73 on: April 11, 2011, 10:17:04 pm »

Gledam i gledam..........
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 995


« Reply #74 on: April 11, 2011, 10:20:35 pm »

Gledam i gledam..........

Ne razumem Jadrane, da li nešto nije u redu u mom komentaru?
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.