PALUBA
April 29, 2024, 02:28:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Исповест начелника војне безбедности  (Read 19029 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #15 on: June 07, 2012, 09:39:42 pm »



<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/n4gCZk-e6_I?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: June 07, 2012, 09:46:52 pm by Zeljko11 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #16 on: July 14, 2012, 02:02:20 pm »

Ovaj video je prikazan pre par godina na B92 i sve što je ovaj momak rekao je uglavnom tačno.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #17 on: July 14, 2012, 02:04:56 pm »

Zaboravih reći, ovo je već sve prodiskutovano u temi: https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=4803.0
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #18 on: July 14, 2012, 02:27:01 pm »

Spojene su teme.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #19 on: July 14, 2012, 02:49:52 pm »

Vidjao sam ga dole,u filmu se spominje i moj bivsi staresina.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #20 on: July 14, 2012, 05:05:16 pm »

Hm, hmm.....

Neulazeću u istinitost ili ne ovog filma. Također ni u to ko ga je i s kojom namjerom plasirao.
Ali moram reći jednu stvar s mog stanovišta o karakteru ovog lika koje čitavo vrijeme priča.

Mislim da je ovaj momak bez obzira i na plemenite namjere, ustvari gledajući šta je hteo u
životu, a šta je na kraju uradio, jedan naivac "visokog" ranga.

To što je na kraju napustio sve, nikad mu nebi zamjerio, ali kao nekadašnjem bezbednjaku i obaveštajcu
nemože se oprostiti "istresanje" svega šta mu je na umu. Njima se to nemože opraštati.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #21 on: July 15, 2012, 01:42:55 am »

Quote
Neulazeću u istinitost ili ne ovog filma. Također ni u to ko ga je i s kojom namjerom plasirao.
Ko je plasirao, cim vidim Vreme i B92 okrene mi se zeudac. Nista dobro od njih se ne moze ocekivati.

Da su dokumentarac zapoceli od kraja, sasvim sigurno ga ne bih pogledao celog.
Drugo, ovo sto on prica je jako tesko objasniti cak i ljudima iz ovih krajeva, narucito mladjim narastajima, a o strancima necu ni da mislim.
Po njegovoj celoj prici, sa gledista Veslija Klarka agresija na SRJ je bila opravdana.

Trece, ako je on i samo jednom prilikom primenjivao silu da iznudi priznanje, a tada su bili na odluzenju vojnog roka i pomenuti vojnici, kriv je nego sta je.
Tacno je, kazna je visoka ali je kriv.
Cuj pozoves vojnika sa prijavnice i kazes mu, "odo ja imam neka posla a ti ga ipitaj malo sumnjiv mi je, a ako nece da prica zastrasi ga malo".
Sta to znaci zastrasi ga malo? To moze da znaci sve a ne mora da znaci nista.

I peto, kao sto sam napomenuo, da je dokumetarac krenuo od pozadi, kako je i trebao, pa nesto mi njegova prica mnogo ide na to "ja sam oficir u belim rukavicama iz udzbenika za svaku pohvalu a niko oko mene nije valjao".
Logged
vladakos
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8



« Reply #22 on: September 26, 2012, 12:20:16 am »

Eto i mene Smiley

Slučajno sam naleteo na ovaj forum, pa vidim različita tumačenja moje priče iz filma. Tu sam da objasnim ono što vas zanima, ako vas zanima Wink
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #23 on: September 26, 2012, 11:46:15 am »

Dakle, jedinice MUP kao i N/A jedinice su vrsile kriminalne radnje tokom borbenih dejstava na KiM? To je nacelnik bezbednosti (u cinu porucnika? ) znao i pisao je nadleznima koji nista nisu preduzeli? Da li organ bezbednosti ima pravo da u svojoj zoni odgovornosti preduzme  zakonom propisane mere u sprecavanju vrsenja kriminalnih dela? Ako nema pravo koja je onda njegova uloga i cemu uopste sluzi ta funkcija?

Ako organ bezbednosti nije imao to pravo u ratu odakle mu pravo da u miru ispituje privedene civile? Odakle pravo desetaru da vrsi ispitivanje privedenog lica? odakle pravo oficiru da kaze desetaru - ako treba ti ga zastrasi? Odakle ocekivanje da ce vojnik pred istraznim organima da potvrdi kako mu porucnik nije naredio da iznudi priznanje? I na kraju vec deceniju i jos nesto vise postoji termin "komandna odgovornost". Ovaj termin bi trebalo da podrazumeva bilo kakvu posledicu koju je potcinjnei napravio tokom radnje koju mu ja pretpostavljeni naredio. U konkretnom slucaju neka je tacno da je porucnik naredio desetaru da samo ispita privedenog, posledica tog ispitivanje je premlacivanje i smrt osumnjicenog? Ko je odgovoran? Porucnik kao lice koje je naredilo ispitivanje i desetar koji je to uradio kako nije trebalo.

Mnogo toga je receno u ovom filmu. Mnogo toga je svakako tacno ali se postavlja pitanje odgovornosti i onih koji su znali a osim piskaranja nista nisu preduzeli. Da li treba traziti odoborenje kako bi se zakon prtimenjivao ili se zakon primenjuje uvek i svud od trenutka stupanja na snagu?
Logged
vladakos
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8



« Reply #24 on: September 27, 2012, 12:10:26 pm »

Dakle, jedinice MUP kao i N/A jedinice su vrsile kriminalne radnje tokom borbenih dejstava na KiM? To je nacelnik bezbednosti (u cinu porucnika? ) znao i pisao je nadleznima koji nista nisu preduzeli? Da li organ bezbednosti ima pravo da u svojoj zoni odgovornosti preduzme  zakonom propisane mere u sprecavanju vrsenja kriminalnih dela? Ako nema pravo koja je onda njegova uloga i cemu uopste sluzi ta funkcija?


Da, u činu poručnika sam bio načelnik organa bezbednosti Vojnog odseka u Gnjilanu. Tako se zvalo formacijsko mesto pomoćnika komandanta za bezbednost. Organ bezbednosti ne može da hapsi pripadnike MUP-a, kao ni pripadnike drugih jedinica VJ, iako su u njegovoj zoni odgovornosti. Može samo da podnese krivične prijave i pretpostavljenima ukaže na postojanje krivičnih dela, što sam ja i činio. Funkcija organa bezbednosti u jedinici jeste: sprečavanje delovanja stranih obaveštajnih službi na pripadnike jedinice kao i oticanje podataka, sprečavanje terorističkog delovanja na jedinicu kao i težih oblika kriminala.

Ako organ bezbednosti nije imao to pravo u ratu odakle mu pravo da u miru ispituje privedene civile?

Ispitivanje ilegalnih prelaznika je dužnost organa bezbednosti na granici, naravno bez upotrebe sile i iznuđivanja iskaza.

Odakle pravo desetaru da vrsi ispitivanje privedenog lica? odakle pravo oficiru da kaze desetaru - ako treba ti ga zastrasi? Odakle ocekivanje da ce vojnik pred istraznim organima da potvrdi kako mu porucnik nije naredio da iznudi priznanje? I na kraju vec deceniju i jos nesto vise postoji termin "komandna odgovornost". Ovaj termin bi trebalo da podrazumeva bilo kakvu posledicu koju je potcinjnei napravio tokom radnje koju mu ja pretpostavljeni naredio. U konkretnom slucaju neka je tacno da je porucnik naredio desetaru da samo ispita privedenog, posledica tog ispitivanje je premlacivanje i smrt osumnjicenog? Ko je odgovoran? Porucnik kao lice koje je naredilo ispitivanje i desetar koji je to uradio kako nije trebalo.

Niti je desetar imao pravo da vrši ispitivanje privedenog lica, niti sam ja imao pravo da mu to naredim. Zbog toga sam osuđen na četiri godine zatvora koje sam do pre tri meseca izdržao u KPZ Niš.

Mnogo toga je receno u ovom filmu. Mnogo toga je svakako tacno ali se postavlja pitanje odgovornosti i onih koji su znali a osim piskaranja nista nisu preduzeli. Da li treba traziti odoborenje kako bi se zakon prtimenjivao ili se zakon primenjuje uvek i svud od trenutka stupanja na snagu?

Jednostavno je to kazati, ali u tako kompleksnom okruženju i ratnoj situaciji čak je i piskaranje, kako kažeš, značajan korak. To jeste preduzimanje radnje organa bezbednosti u jedinici, da bi nadležni organi reagovali i sankcionisali kršenje zakona. Očekivati od organa bezbednosti da samostalno hapsi pripadnike MUP-a i drugih vojnih jedinica je, složićeš se, zaista nerealno.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #25 on: September 27, 2012, 12:22:35 pm »

Da li nacelnik organa bezbednosti ima bilo kakvu nadleznost nad jedinicama vojne policije?
Da li ste kao nacelnik organa bezbednosti imali neku sebi podcinjenu jedinicu, neku operativnu jedinicu koja je mogla da obavlja funkciju iz nadleznosti vojne policije? Konkretno mislim na situaciju da ste mogli tamo nekom komandiru voda VP
da izdajete naredjenja, da kontrolisete njihov rad i slicno?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #26 on: September 27, 2012, 12:35:12 pm »

Mlad čovek - čini se da priča iskreno!

Obzirom na čin i položaj, sigurno nije imao pristupa svim informacijama (to se uvek serviralo po nivoima), ali - realno gledano - bio je načelnik za vojnu bezbednost samo za grad Gnjilane, tako da zaključke i odluke na višem nivou trebali su donositi oni na višim položajima!

Poručnik - samo jedna sićušna karika u lancu ..... ipak treba mu čestitati za hrabrost i iskrenost!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #27 on: September 27, 2012, 12:52:31 pm »

Овде су у питању две ствари. Прва, криминалне радње припадника МУП-а и војске (углавном резерввног састава) на коју је "Владакос" указао док је био начелник безбедности војног одсека и друга, када је као начелник безбедности надлежан за граничну јединицу починио кривично дело јер је издао противправно нарађење за  "ислеђивање" једног приведеног лица , а које се завршили са тешком последицама по испитиваног.  Ове две ствари немају везе једно са другом. За ово друго Владакос је суђен и осуђен, и као што рече издржао је казну.

И да је имао јединицу војне полиције, а војни одсек је требао имати вод војне полиције из резервног састав, питање је да ли је могао  да је употреби и спречи кривична дела на терену. Посебно када су у питању припадници МУП-а који су најчешће независно деловали. Осим тога терен је велики и најчешће добијеш информацији о већ завршеном догађају. Зато је он известио надлежне о догађају. По мени правилно. Ја поуздано знам да се скоро увек реаговало на такве информације, посебно према војним командантима у смислу да контролишу јединице, спречавају пљачке, кршења ратног права и посебно злочине и да када се сазна за то приведу одговорне. Да ли се увек то што је наређено контролисало на прави начин, да ли су то сви команданти схватили како треба, питање је које не зависи само од органа безбедности нити га он, посебно на тако "ситној" дужности може решити. Предузео је оно што је било у његовој моћи. И оцењен је као квалитетан официр.

За то што је после урадио је и одговарао.


Logged
vladakos
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8



« Reply #28 on: September 27, 2012, 12:55:53 pm »

Da li nacelnik organa bezbednosti ima bilo kakvu nadleznost nad jedinicama vojne policije?

Da, preko komandira voda VP, kao pomoćnik komandanta za bezbednost, rukovodi vodom vojne policije.

Da li ste kao nacelnik organa bezbednosti imali neku sebi podcinjenu jedinicu, neku operativnu jedinicu koja je mogla da obavlja funkciju iz nadleznosti vojne policije? Konkretno mislim na situaciju da ste mogli tamo nekom komandiru voda VP
da izdajete naredjenja, da kontrolisete njihov rad i slicno?


Imao sam, bio je to vod Vojne policije od oko trideset ljudi koji su pokrivali teritoriju kosovskopomoravskog okruga na kojoj je živelo 220 hiljada ljudi. U to vreme na teritoriji okruga, osim jedinica gnjilanskog Vojnog odseka,  bile su i 175. pešadijska brigada i 52. artiljerijska brigada sa svojim organima bezbednosti i četom, odnosno vodom Vojne policije, uz naravno jedinice MUP-a Srbije.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #29 on: September 27, 2012, 01:18:56 pm »

Pitanje, ako može, za Vladakos-a.

Da li bi snimao ovaj dokumentarni film da nije bilo tog nemilog događaja gde si dao vojniku da malo "pritinske" ovog u pritvoru pa se desilo šta jeste?
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.