Ivan Sarić

(1/2) > >>

dexy:
U ponedeljak u 20:30h na b92 ce biti dokumentarac o prvom srpskom vazduhoplovcu, inzinjeru i letacu, Ivanu Saricu koji je prvi put poleteo na avionu sopstvene konstrukcije 16. oktobra 1910. godine, konstruisao prvi prototip helikoptera sa dva rotora 1917. 20 godina pre pojave prvog helikoptera u svetu. Konacno da se neko seti da napravi emisiju o ovom coveku koji je svakako zasluzio da ga pamtimo, ne samo mi, vec i ceo svet.

Dreadnought:
Odlično ... Ovo je prava stvar da se ime Ivana Sarića otrgne od zaborava. Biće to sigurno dobra emisija i ovim putem bih želeo da zamolim članove da ko ima mogućnost snimi ovu emisiju ...

Da bi svi znali o kakvom se neimaru i pioniru vazduhoplovstva radi, evo fotografije replike Sarićevog aeroplana.
Replika se nalazi u muzeju Jugoslovenskog vazduhoplovstva u Surčinu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Saric No1

dexy:
Samo jos jednom da podsetim da je emisija veceras.

Dreadnought:



Dokumentarac ...


Quote

PRVI PILOT i VAZDUHOPLOVNI KONSTRUKTOR NA PROSTORU SRBIJE Ivan Sarić (Subotica, 27. jun 1876. — Subotica, 23. avgust 1966) bio je srpski svestrani sportista; atletičar, rvač i jedan od osnivača fudbalskog kluba u Subotici, a isto tako i jedan od najznačajnijih pionira srpskog vazduhoplovstva. Kao poznati biciklista i motobiciklista takmičio se i pobeđivao na mnogim trkama širom Evrope. Završio je trgovačku akademiju, (to je bila srednja ekonomska škola, a u to vreme se zvala trgovačka akademija), živeo i radio kao knjigovođa u svom rodnom gradu.

Pre tačno 100 godina Srbija je postala deo istorije svetskog vazduhoplovstva. Samo sedam godina posle prvog leta braće Rajt, Ivan Sarić, 16. oktobra 1910. godine prvim letom i to avionom sopstvene konstrukcije postavio je temelje vazduhoplovstva u Srbiji. U Muzeju vazduhoplovstva sto godina kasnije, 15. oktobra 2010. godine, svečano je obeležen vek avijacije u Srbiji, dan kada se Ivan Sarić po prvi put vinuo u oblake. Svečanom proslavom i u prisustvu porodice Ivana Sarića obeležen je dan početka razvoja domaće avio industrije, a gde je izložbom, koju potpisuje kustos Mirjana Novaković, kroz zanimljiv pristup prikazan život i delo Ivana Sarića.

Kada se malo bolje pogleda biografija Ivana Sarića onda slobodno možemo izvesti zaključak da nije slučajnost što je baš on pionir u razvoju avijacije u Srbiji. Čovek sa tako puno talenta, sportista, šampion u biciklizmu u tri zemlje, atletičar, rvač, mačevalac, fudbaler; konstruktor prvog domaćeg automobila, motocikla, čamca ... Iz svega navedenog zaključujemo da je konstrukcija prvog aviona bio logičan sled u razvoju događaja, pa tako posle sajma avijacije u Remsu, Sarić donosi tako bitnu odluku za istoriju avijacije Srbije i počinje da projektuje sopstveni avion.

Avion - koji je po svemu bio jedinstven - od drveta, sa lanenim platnom, sa točkovima od bicikla, žicama iz klavira, baštenskom stolicom koja je služila kao sedište za pilota, kacom za mleko, koja je služila kao rezervoar za gorivo. Kao i u sve što je do tada Sarić naumio, to je ostvario, pa je tako konstruisao i prvi domaći avion koji je nosio oznaku Sarić 1. U jesen 1910. godine, tačnije 16. oktobra 1910. godine, negde oko 15 časova uz jak vetar, pred oko 7.000 Subotičana, Sarić 1 poleće sa gradskog hipodroma i sigurno ulazi u istoriju. Ne samo da poleće, već uspešno i leti, pravi 2 kruga i uspešno se prizemljuje. Sarić se ovim uspehom nije zadovoljio, već je nastavio da konstruiše i projektuje nove aviona, Sarić 2 i 3. Ono što je poseban kuriozitet, jeste u tome što je Sarić sam ovladao tehnikom pilotiranja i to vrlo uspešno.

Iako prvi, Sarić nije jedini koji je zaslužan za razvoj avijacije u Srbiji. Zato je potrebno pomenuti i dr Vladimira Aleksića, Edvarda Rusijana, Jovana Jugovića, Miloša Ilića, Vojislava Novičića i druge. Nadamo se da će i budućnosti biti ovakvih pojedinca koji će ostaviti značajan trag u razvoju vazduhoplovstva Srbije.






kosta1961:
Sarićev avion na nekom od aeromitinga

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page