PALUBA
March 29, 2024, 08:17:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Intervju: Nikolaj Conev, ministar odbrane Bugarske  (Read 4496 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: May 08, 2009, 08:04:34 am »

Članstvo u NATO je promenilo Bugarsku

Danas nijedna zemlja nema dovoljno resursa da bi sama mogla da garantuje svoju bezbednost 100 odsto – zato su nam potrebni saveznici na koje možemo da računamo
 

Sofija, maja – Ministar odbrane Bugarske Nikolaj Conev veoma je kvalifikovan za posao koji obavlja: diplomirao je filozofiju, završio vojnu akademiju i komandno-štabnu akademiju, bio oficir do 1992. godine. U Rimu je završio Višu administrativnu školu, u Berlinu Akademiju za administraciju, u Kanadi i Britaniji jezičke škole. Međunarodni je ekspert za marketing i menadžment i član bugarsko-američke trgovačke komore.

U njegovom kabinetu na vrlo vidnom mestu je maketa najnovijeg američkog superlovca F-35. Da li su to Bugari već izabrali novi avion za svoju borbenu avijaciju?

– Nemamo para za novi avion, ali maketu možemo da kupimo, našalio se ministar Conev. Znate, ja sam veliki prijatelj Srba i Srbije, jer kada je bilo ono bombardovanje Srbije od strane NATO-a, pozvao sam neke svoje prijatelje iz Beograda da dođu u Sofiju sa porodicama, da se sklone ispred bombi. Došli su, smestili ovde porodice i onda se vratili u Srbiju. Objasnili su mi da su oni Srbi i da moraju da budu u svojoj zemlji kada je ona u ratu. I ja sam ih vratio do granice.

Pa Vi ste znači pomogli ratni napor Srbije u ratu protiv NATO-a?

– Ispada tako nešto, samo da to ne čuje i američki ambasador u Beogradu.

Kako Bugarska vidi svoju ulogu u NATO-u?

– Već smo pet godina član NATO-a, konstruktivan i predvidiv saveznik i zajedno sa ostalima učestvujemo u formiranju politike Alijanse. Ne samo da smo deo kolektivne odbrane u smislu člana 5. Severnoatlantskog ugovora, već i aktivno doprinosimo mirovnim operacijama koje se odvijaju pod rukovodstvom NATO-a. Bugarska je generator bezbednosti, svojom doslednom politikom podrške proširenja pakta u regionu jugoistočne Evrope, a isto tako i u crnomorskom regionu, radimo na proširenju zone stabilnosti i prosperiteta u čitavoj Evropi.

Da li je vojni budžet Bugarske dovoljno velik da bi Bugarska mogla da ispunjava tu ulogu?

– U principu, novaca za bilo šta nikada nije dovoljno. Da bismo ga imali, moramo prvo dobro da upravljamo. U tom smislu troškove za odbranu moramo da razmatramo kroz pogled menadžera. Efektivnost i efikasnost u naporima i transparentnost, to su naša vodeća načela. Bugarska za odbranu izdvaja oko dva odsto od bruto nacionalnog dohotka čime dostižemo onaj nivo troškova za odbranu koji sugeriše NATO.

Šta je Bugarska dobila i šta, eventualno, izgubila ulaskom u NATO?

– Čovek uvek mora znati šta dobija kada gubi i šta gubi kada dobija. Kada podvučemo crtu ispod računa, rezultat bi trebao da bude ne samo pozitivan već i maksimalno visok što se tiče bezbednosti koju dobijamo. Danas nijedna zemlja nema dovoljno resursa da bi sama mogla da garantuje svoju bezbednost 100 odsto. Zato imamo potrebu za saveznicima na koje možemo da računamo. Istovremeno i mi moramo u svakom trenutku biti spremni da pružimo pomoć savezniku kome je ona potrebna. Na tome je bazirano poverenje. U tome i jeste snaga Alijanse. Članstvo u NATO-u nam daje pristup ujedinjenim mogućnostima svih članica da u slučaju potrebe odbranimo državu, društvo, pojedinca. Zahvaljujući naporima da ispunimo kriterije za članstvo u NATO-u i EU, mi smo uspeli da korenito i nepovratno promenimo ne samo sistem odbrane, već i čitav sistem upravljanja zemljom. Zato je rezultat članstva Bugarske u NATO- u jako pozitivan.

Ko snosi troškove učešća bugarskih vojnika u operaciji ISAF u Avganistanu?

– Troškovi te operacije za Bugarsku vojsku predviđeni su našim vojnim budžetom, koji je i strukturisan na programskom principu. Jedan od programa su i operacije van granica zemlje. Ali u mnogim slučajevima troškovi strateškog transporta i logistike snose druge zemlje koje učestvuju u operaciji ISAF. Ulaganje u tu operaciju gledamo kao na pragmatičnu investiciju u sopstvenu bezbednost, jer je danas prva linija odbrane zemlje daleko van nacionalnih granica.

Koliko vas godišnje košta ta pragmatična investicija u bezbednost?

– Za 480 vojnika u Avganistanu, odnosno za sve misije i za članarinu u NATO- u, to je oko 45 miliona evra godišnje.

Isplati li se biti bugarski vojnik u Avganistanu? Šta ako neko odbije da ide u Avganistan?

– Mi smo potpuno profesionalna vojska, tako da ako neko odbije naređenje da ide u Avganistan, onda mu prestaje služba u vojsci. Materijalno je služenje u Avganistanu isplativo, jer u jednom mandatu, recimo oficir u činu majora može da zaradi od 14.000 do 20.000 evra.

Da li vam SAD daju materijalnu odštetu zbog korišćenja bugarskih vojnih baza?

– Ne, ne iznajmljujemo vojna postrojenja, to su i dalje bugarske vojne baze, pod bugarskom zastavom i bugarskom komandom. SAD plaćaju samo neka poboljšanja infrastrukture, troškove održavanja i za izvršene usluge.



Bugarski poligon za srpsko vazduhoplovstvo

Stižete službeno u Beograd? Hoćete li sada potpisati sporazum o korišćenju bugarskog poligona Šabla za potrebe srpskog vazduhoplovstva i PVO?

– Mi smo to već odavno potpisali, sa naše strane nema nikakvih problema, srpska strana treba to da potpiše. Inače, obožavam srpske paprike u turšiji sa kajmakom, i rakiju viljemovku.

Miroslav Lazanski
Izvor: Politika online
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 24 queries.