PALUBA
April 28, 2024, 12:55:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Glasanje - najbolji OS  (Read 7390 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 030


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: May 07, 2009, 01:58:27 am »

Link prema sajtu TechReport gde se na svetskom nivou vrši glasanje za (po Vama) naj OS, pa izvolite:

http://techreport.com/discussions.x/16872

Za sada ubedljivo vodi... Smiley ma videćete već i sami po izvršenom glasanju. Vista je očigledno odsvirala svoje...
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #1 on: May 07, 2009, 02:40:18 pm »

... ma kakav Windows ... Linux je mama ... imam ih sve, od "osmice", preko "devetke" i "desetke" (Red Hat) ... pa sve do Ubuntu kompleksa ... Ubuntu, Kibuntu, desktop, server ... ma sve je on-line upgrade, i sto je najbitnije - SVE JE BESPLATNO!!! ... pa gde ces vise ... moj glas definitivno ide za Linux !!!
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #2 on: May 07, 2009, 03:41:26 pm »

Ne znam stvarno zašto svi negoduju zbog Windows Vista operativnog sistema? OK, nije bilo vreme za njega pre dve godine, ali sa sadšnjim hardverom više nego dobro radi. Ja sam se lično grozio kako je izašao, ali sada mi je lično daleko komforniji za rad. Vista ima svetlosnim godinama unapređen rad sa korisnicima u mrežnom okruženju u odnosu na Windows XP, ali i dosta komplikovaniji, pa razni administratori po firmama ne vole da proučavaju uputstva koje je Microsoft obezbedio.

Što se tiče Windowsa 7, samu famu oko njega diže Microsoft, vršeći konstantan marketing preko "nezavistnih" analitičara da će Windows 7 biti ono što je Windows Vista trebala da bude, što je apsolutna laž. "Sedmica" se najvećim delom naslanja na Vistu po svim stvarima - od objektne strukture samog sistema pa do novog načina rada sa hardverom.

Linux jeste OK, ali ni jednu jedinu ozbiljniju firmu nisam video da koristi ovaj sistem kao dominantan, a poslom sam se naputovao uzduž i popreko. Za ovo postoji gomila razloga, uostalom kao i za većinu besplatnih softvera.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #3 on: May 07, 2009, 03:56:52 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* picture1ejb.png (28.36 KB, 306x379 - viewed 83 times.)
« Last Edit: August 17, 2010, 07:51:35 pm by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #4 on: May 07, 2009, 04:15:13 pm »

Po meni vista je prošla kao W2000 , nije se snašla u vremenu baš kao što i Bane kaže. 7-ica je stabilnija sada u beta fazi od viste (doduše bez sp-a da budem iskren) te se od nje očekuje sa pravom da bude ono što je xp bio u svoje vreme. Osim ko nije vezan nekim poslom za vistu (ili veliki fan nadolazećih igara) niko neće preći na nju sada kada se nazire da će 7-ica izaći ove godine a ne kao što su je najavljivali za sledeću. Ovo je u neku ruku i autogol Microsofra jel ta vest a pogotovo ceo OS nije smeo procureti ako su imali iole ozbiljnije planove sa vistom. Ili su i oni svesni da vista ipak nije bio gotov proizvod kad je izašla a negativne ocene po net-u joj ne daju šansu da prodajom ostvari bolji rezultat.

Naravno kakva će 7-ica biti ne možemo suditi na osnovu bete koja je odlična (za betu) ali s obzirom da je vista pretrpela dečije bolesti koje su bile potencijalne za 7-icu te stvari sigurno neće praviti više probleme u novom OS-u. Dakle koliko je god pljuvali ipak će svi morati da se slože da je vista odradila posao da bi 7-ica pokupila profit.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #5 on: May 07, 2009, 05:14:16 pm »

Danas mi je poštom stigao disk Ubuntu 9.04.... Vrlo su ekspeditivni....
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #6 on: May 07, 2009, 09:44:33 pm »

 ... ma jasno kao dan u podne ... Linux je zakon ... narucis postom i stign ena kucnu adresu za nekoliko dana ... a ti komentari oko Viste i "sedmice" su izlizane price ... em je Vista katastrofa u smislu nerasionalnosti kada je u pitanju hardver, jer ga "guta" brez ikakve realne potrebe, i sve decije bolesti koje su se pojavile u Visti sada hoce da izlece vakcinom zvana "sedmica" ... i u marketinskom smislu je to lose odigrano, jer 7-ica izlazi na jesen, ali sav onaj hardver koji je morao biti unapredjen da bi jedan kucni korisnik presao sa XP na Vistu uopste nije zanemarljiv ... mislim da su oni tu negde pronasli racunicu i na taj nacin zaokruzili finansijsku konstrukciju ... sta ce od hardvera biti potrebno za 7, ostaje nam da vidimo ... u svakom slucaju, ja jos imam PIII koji radi pod XP-om i Win98SE ... iskreno , sve sam zivo probao, sve moguce kombinacije, od 3.1, 3.11, preko "95" p asve do Viste, kao i sve moguce kombinacije ... u jednom momentu sam zatekao sebe kako na hardu od 30Gb imam 8 OS!!!

  .. naravno, hard je posle nepunih mesec dana "pukao", ali i dan danas je u zivotu ... u svakom slucaju, po meni je stabilnost nesto sto je kljucno kod bilo kog OS, i milsim da je 98SE najbolji Windows koji ce ikada biti napravljen ... sve ostalo je samo hibrid, i vestacko pumpanje kako bi OS progutao sto vise RAMa, HDD i hardvera uopste ...a zbog cega? igrica? multimedije? ili interneta? sve su to pitanja sa samo jednim odgovorom - Linux je zakon!!!!
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #7 on: May 07, 2009, 11:35:23 pm »

I šta da radi kompanija kad dođe do problema sa Linuxom ili treba promeniti bilo kakva setovanja? TCO za Linux je neuporedivo veći u odnosu na MS Windows. To je i glavni razlog zašto se velike kompanije svuda u svetu ne odlučuju za Linux.

Što se tiče starijih računara i novijih operativnih sistema, stvar je poprilično jasna - ne možeš da uguraš mlazni motor u dvokrilac iz Prvog svetskog rata Wink

Slično kao i sa Linux-om stoje i stvari naprimer sa OpenOffice-om. Jedna naša velika kompanija je na svojih 450 računara rešila da instalira OO umesto MS Office-a. Gutali su nestabilnosti i probleme oko kompatibilnosti, a instalacije im je servisirala jedna čuvenija beogradska firma koja inače servisira besplatan softver. Posle godinu dana su sumirali rezultate i TCO za OO ih je izašao preko 14.000 evra sa svim "emergency" intervencijama i redovnim održavanjem. Sklopili su ugovor sa domaćim MS-om i Office 2007 ih je za prvu godinu sa sve nabavkom izašao oko 11.000 evra. Da ne pominjem da MS ima nekoliko nivoa podrške i da je predviđeno vreme za rešavanje problema manje od četiri časa.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #8 on: May 08, 2009, 12:04:49 am »

Kod mene u firmi (imamo skoro 150 računara), smo rešili stvari tako što smo kod većine korisnika postavili MS Office, a kod onih koji ga ređe koriste (da pogledaju dokument i sl) Open Office.
Ja koristim OO da pogledam neke dokumente, i da napravim poneku tabelu. Imam problema sa kompatibilnošću, ali se snalazim. Ne mogu da zamislim šta bi se desilo kad bi to dali gomili priučenih korisnika...

Na starijim računarima vrtimo i stariji softver. Posle 3-5 godina ih po potrebi menjamo, a SW upgrejdujemo.

Za stabilnost na poslu na Meku ne mogu da se požalim. Vrtim istu instalaciju već godinu dana. Sistem me nije nijednom izneverio, a i programi se retko ukoče - a to jako mnogo vredi.

Većina kućnih korisnika greši jer trpa sve živo na komp - potpuno nepotrebno. Na većini mašina je dovoljan jedan veći paket, uz još poneki program. Ne rade ljudi sve živo... Kad je mašina sa manje programa, naravno da i bolje radi.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 030


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #9 on: May 08, 2009, 10:08:26 am »

Za mene je dovoljno ozbiljna kompanija Google koja provereno koristi svoju distribuciju Linuxa Goobuntu.

Vista nije niti će ikada doživeti procvat prevashodno zbog grameživosti Microsofta. Kako neko može da ti naplati OS i da pri tome za isti nemaš drajvere, jel ste zaboravili možda kada je Vista izašla kako je bilo.
Kod nas (U Bgd-u) se zvanično prezentuje Vista a ovi iz MW već izdali prvi SP, bagovito, bagovito... Čemu žurba...to mi nikako nije jasno.
Uopšte koncept vlasničkog softvera mi se ne sviđa. Ne zato što se plaća, već zato što im izvorni kod nije dostupan. Tačno je ima problema, ali treba uzeti u obzir da je Linux ništa drugo nego hak (kopija) Unixa i da nije pisana u nekoj labaratoriji već na Internetu.
Evo svima najbližeg i najboljeg primera postojanosti Linuxa, Palubin server je na Linux i ne samo Palubin, mnogi srveri su zbog svoje stabilnosti na Linuxu.

Ako pričamo šta koji OS može da izgura od zahtevnih aplikacija to je naravno Mac. Sve one specijalne efekte koje gledamo na filmova tipa Matrix ili BBC-ovih dokumentaraca sa dinosaurusima su rađeni u Mac OS-u i na Mec računarima.

Bane a koji OS je koristila ta firma koja nije mogla da "ugura" OO i te im je TCO tako katastrofalan prem da su išli na free varijantu. Stvarno ne znam o kome je reč ali predpostavljam da su koristili OS za zatvorenim kodom, zato im ceo posao i nije krenulo za rukom.

Na koji OS ja preferriram mislim da je potpuno jasno, naručito kada se pogleda moj potpis. Smiley
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #10 on: May 09, 2009, 07:17:16 pm »

... kao sto neko rece ... ne treba na racunar trpati sve  i svasta ... ne treba kucnim korisnicima sve! ... pa zasto im ne treba? .. pa zato sto ne mogu da imaju sve !!! ... ja licno, da mogu, ugurao bih i Mac OS na Fujicu masinu  ... svakako , Mac masina, u kombinaciji sa Mac OS je vrh, ali koliko ljudi to moze sebi da priusti u finansijskom smislu ... sve ovo pricam sa stanovista apsolutno neukog, priucenog, kucnog korisnika, kome je PIV na 4.0 vrh vrhova ... bilo koji Windows, kao i MS uopste, su samo masina za pravljenje para ... koncept korisnickog softvera je, kako rece admin, totalno apsolutisticka varijanta, jer su krajnji korisnici apsolutno zavisni od tehnicke podrske, ma koliko ona dobra bila ... za mene je Linux zakon, i ne samo zato sto je free, vec zato sto na njemu moze da se radi sve, a ako se u obzir uzme malo sira slika, kada nam Windows bude usao 100% u drzavne, privredne i sve ostale sisteme, cela drzava, i sto je jos bitnije ( da ne kazem gore) svaki pojedinac, bice samo kataloski broj na "Bilijevom" serveru negde u Silikonskokj dolini ... zato , hack the Windows and fuck the Americans ... ZIVEO LINUX!!!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 030


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #11 on: May 09, 2009, 10:01:34 pm »

Živeo GNU/Linux a ne samo Linux. Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* katastrofe.gif (44.38 KB, 382x256 - viewed 97 times.)
« Last Edit: August 17, 2010, 07:52:34 pm by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #12 on: May 09, 2009, 11:50:36 pm »

Mac masina, u kombinaciji sa Mac OS je vrh, ali koliko ljudi to moze sebi da priusti u finansijskom smislu ...
Definitivno Mac mašine jesu skupe kod nas, ali su u Americi po odnosu cene/performansa na nivou vrhunskih brendiranih računara. Čitao sam test o prvom MacBook-u na koji su postavili Windows, radio je brže od brendiranih PC lap-topova.
Treba imati još nešto u vidu: za našeg kućnog korisnika je jedina stavka cena hardvera.
Za poslovnog korisnika tu su cena hardvera, OS-a, softvera, obuke, održavanja i podrške.
Ako radim na mašini koja će nekoliko godina da radi bez zastoja, pogotovo u kritičnim trenucima, onda tako nešto vredi mnogo para! Pad sistema i mašine u kritičnom trenutku može doneti veće gubitke nego što je bila ušteda na hardveru.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 030


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #13 on: May 10, 2009, 12:23:37 am »

Što se ne bi moglo reći da je tako u svim razvijenim zemljama. Možda je neko od Vas ima prilike da gleda na Exploreru kada testa radi voditelj  baca PC i Mec sa prvog sprata, potom ide u radnju kupuje rezervne delove za PC a potom za Mac da bi ih doveo u funkcionalno stanje. Sve u svemu pokazalo se da je i za (taj takozvani test je rađen u V.Britaniji) njih znači Britance Mec ipak skup i nije lako čak ni tamo doći do delova za njega, što je za PC bila šala. O servisiranju hardwera bolje i ne pričati. Na kraju je čak na PC-u uspo da podigne sistem. Ova emisija je snimana pre ove ekonomske krize, tako nije to u pitanju, ma ima ta emisija jedno 3-4 godine sigurno ako ne i više.

Vathra to su mogli da podignu samo Vistu, XP sigurno ne, XP-u treba BIOS da bi se podigao, a na Mecovim mašinama BIOS ne postoji.

Ma dobro, sve u svemu nema najboljeg OS-a i najbolje hardwerske arhitekture, svaki od njih ima predosti ali i mana.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #14 on: May 10, 2009, 12:45:37 am »

Za nove Mekove su skoro sve komponente iste kao na PC-u - memorija, procesori, kartice, HDD, DVD, USB uređaji, monitori...
Problematične su matične ploče, ako crkne nova je odvalj od cene. Ali nam nešto i nisu crkavale. Par napajanja nam je crklo, jer su varničili kablovi.

Često koristimo standardnu tastaturu i miša. Miš se lako uklopi, korisnici su navikli na 2 tastera i točkić, što su tek skoro uveli kod meka (2 tastera i kugla za sve pravce). Sa tastaturom je malo teže, pošto na PC nema taster za otvaranje optičkog uređaja (ne otvara se na taster, nego izbacivanjem ikone diska u smeće), a i nemaju na sebi USB hub. Lepo je rešenje komplet Mac tastatura i miš, miš ima kabl od oko 30cm, što je dovoljno jer se kači na tastaturu.

Opet kažem, za ozbiljne korisnike hardver i OS su nešto o čemu ne uopšte ne treba razmišljati.
Ako moram da mislim da li će i kad da nešto crkne, j...š takav posao, a troškovi rastu.
Kod nas na žalost nema toliko brendiranih PC-a, što bi bilo lepo uporediti.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.