PALUBA
March 28, 2024, 05:08:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Borbeno vozilo pešadije M80 i M80A  (Read 225271 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #15 on: November 28, 2008, 08:34:36 pm »

.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (66.02 KB, 640x424 - viewed 540 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 03:18:30 pm by Broker » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #16 on: March 15, 2009, 11:08:41 pm »

...Licno sam  dosta vremena, igrom slucaja, proveo bas u tom BVP-u...to o cemu pricate je u stvari "Vidra", baza je ista kao i M80(A), s'tim sto je umesto topa 20mm (inace M-55) ubacen top od 30mm...pri tome, ubacen je u stabilizator, nesto kao na T-55 (na T-55 je inace STP-2 "CIKLON"), PRI CEMU TAKODJE NEMA ODZIV U REALNOM VREMENU...serije su 10, 11 i 12, pri cemu su prve serije sa "Hispano - Suiza" motorima, a novije sa " Mercedesovim"... konstruktivne razlike su znatne, mada spolja nema razlika, sem nekoliko (to znaju pravi oklopnjaci i oni koji su radili bas na transporterima)...
   Pumpe o kojima pricate sluze za izbacivanje prodrle vode i ima je svako odeljenje ponaosob...napaja se preko unutrasnjih izvora energije, a samo plovljenje je izuzetno rizicno...napomenuo bih samo jednu stvar - GUMA NA SPOJU VALOBRANA I OKLOPNOG TELA, ukoliko popusti i napravi se prostor izmedju njih u toku plovljenja, dolazi do pobadanja i propadanja prednjeg dela vozila o potapanja istog..zatapanje lukova, dihtunga i guma je sve OK, ali ovo su neke od prakticnih stvari koje se UCE SAMO JEDNOM...negde imam i klip kada smo plovili bas sa ovim cudima..cim ga nadjem, okacicu ga na sajt...tu je trebalo da bude jos i plovljenje sa TZI, TNM i M-84, ali je neko spomenuo da to vec spada u domen naucne fantastike, tako da su igrom slucaja, u zadnjem momentu odustali...mada....
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #17 on: March 15, 2009, 11:17:48 pm »

Malo je neozbiljno da ne postoji rezerva napajanja pumpi, svi akumulatori su u istom prostoru čijim bi plavljenjem postali neupotrebljivi. Kakva je procedura za izlazak iz poplavljenog BVP-a, ako je uopšte razmatrana takva supozicija... postoje li neki "samospaasi" ili slično?
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #18 on: March 15, 2009, 11:41:05 pm »

Malo je neozbiljno da ne postoji rezerva napajanja pumpi, svi akumulatori su u istom prostoru čijim bi plavljenjem postali neupotrebljivi. Kakva je procedura za izlazak iz poplavljenog BVP-a, ako je uopšte razmatrana takva supozicija... postoje li neki "samospaasi" ili slično?

..........................

  Kao prvo, izvori napajanja su, kao sto rekoh, interni, sto znaci da koriste akumulatore iz vozila..akumulatori se nalaze odmah iza vrata - postoje leva i desna, a izmedju njih su akumulatori, pri cemu su podignuti na odredjenoj visini, tako da u slucaju ulaska vode ostaju suvi...kada je bilo plovljenje, najgora stvar koja je mogla da s edesi je upravoona koju sam pomenuo, i na probi se upravo i desila...na srecu, svi smo bili profesionalci i snasli smo se odmah...od opreme za "samospasavanje" se koriste "prsluci", ali oni vise smetaju nego sto koriste, jer umnogome ogranicavaju pokrete ruku i mogucnost plivanja...u slucaju prodiranja vode, ukljucuju se pumpe za izbacivanje vode, u zavisnosti od toga u kojem je odeljenju doslo do prodiranja (kad dodje do ulaska vode, preko kolena u sedecem polozaju, nepisano pravilo je da se pocinje sa planom "B"!!!)....
  Ukoliko je vozilo pocelo da propada, prva stvar je otvaranje desantnih lukova i napustanje vozila preko istih...ukoliko to, iz bilo kog razloga nije moguce, tj. ukoliko se vozilo isuvise brzo potopi, mora se sacekati da se VOZILO U POTPUNOSTI POTOPI I DA DODJE DO IZJEDNACAVANJA PRITISKA, pa tek onda pristupiti napustanju vozila...ovo je malo zajebaniji scenario,ali igrom slucaja imao sam prilike da ga proigram , i verujte mi na rec- NEMOJTE TO DA RADITE KOD KUCE!!!
   Sve u svemu, nikada ne bih radio na BVP-u, ni po koju cenu, jer se u mnogo dokazalo da je kao prevozno sredstvo pesadiji od tacke A do tacke B solidno,u odbrani, kao podrska ili u bilo kom defanzivnom obliku, ali u napadu, za klinc, manevar i sadejstvo sa pesadijom u bilo kojoj  vrsti napada ili bilo kakvih ofanzivnih dejstava koje pisu u prirucnicima je NULA...
Zato, moj tenk mene ceka, a i ja njega, a mi zajedno cekamo neko bolje vreme...NASE VREME!!!
 
Logged
Bosske
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #19 on: March 22, 2009, 10:54:43 pm »

pa evo da se nadovezem,,,pumpe su toliko jake da izbacuju mnoooogooo vode u minutu i pokusavali smo kantama da zalivamo da vidimo koliko ce da izbace i skoro da nismo mogli kantama od 20litara da stignemo da ubacujemo koliko one izbace,,,
sto se tice napajanja,,,pa ne mogu da vjerujem da se postavljaju takva pitanja,,,,ili ja nisam upucen,,,,
izvori napajanja u vozilu su 4 olovna akumulatora, i da su potpuno pod vodom,,,pumpe ce da rade jer je voda veoma slab da ne kazem nikakav provodnik jednosmjerne struje,,,pa nema sanse da moze ista da se dogodi,,,,a i da udje voda do akumulatora, to znaci da je usla do pola vozila i vozilo je tada vec potonulo,,,tako da ne treba razmisljati o tome,,,
ionako kad pliva samo luk vozaca i iznad njega je iznad nivoa vode...i to kad je prazan,,,pun jos nisam vidio da je neko spustio u vodu,,,
ali to je sporedna stvar,,,,inace koliko nedostataka ima na njemu,,,to je prica za sebe, i ja se pitam da li bi se upustio igdje sa njim,,,,nekako mi sigurnije pjesaka,,,
gusjenice lako spadaju,,,elevator koji uvodi municiju za top je preuzet sa francuskog miraza, koji uvodi metke kroz krilo, a ovdje vuce odozdo, pa jadan nema snage, pucaju opruge, mnogo zastoja,,,nisam imao priliku u karijeri da ispalim 20 metaka bez zastoja sa njim,,,
nisanska sprava,,,jako losa,,,magli,,,pravi probleme, ima lufta u polugicama koje sprezu spravu sa kolijevkom,,,
motor,,,jedina svijetla tacka,,,zmaj,,,naravno govorimo o 10v003,,,mercedesu, dok je hispano slabasan iako je turbo prehranjivanmotor,,,
mitraljez odlican,,,samo kolijevka mu se mora potkajlati jer ima luft,,,ali to se lako da rijesiti,,par drvenih klinova i radi ko zmaj,,,ali to je pkt,,,rus je to smislio...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #20 on: March 22, 2009, 11:03:37 pm »

U mornarici sam navikao da postoji rezerva za sve, čak i brodska instalacija ide i po levom i po desnom boku (rezerva ako te pogode u bok i oštete instalaciju)... zato sam postavio pitanje oko rasporeda izvora napajanja.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #21 on: March 22, 2009, 11:11:03 pm »

..pozdrav za Bosske-ta...sto se tice BVP-a, covek koji poznaje stvari...
Logged
Bosske
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #22 on: March 22, 2009, 11:40:51 pm »

pa ovdje nema rezervne varijante,,,,ako te pogode,,,nece ti trebati nista,,,
i cijela instalacija ide sredinom vozila,,,
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #23 on: April 10, 2009, 02:14:06 am »

... za "Rade"-ta posto je postavio pitanje, a i zato sto sam obecao da cu pronaci klip o plovljenju ... pa da cisto vidite kako to izgleda ... mada, dok ne sednes unutra i ne probas, nista ...

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/skguU2x-2iA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: July 25, 2010, 03:19:06 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #24 on: June 18, 2009, 11:41:15 am »

Evo jedne koju sam konačno našao na HD ....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2.jpg (53.22 KB, 640x426 - viewed 553 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 03:19:36 pm by Broker » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #25 on: June 18, 2009, 04:45:59 pm »

U mornarici sam navikao da postoji rezerva za sve, čak i brodska instalacija ide i po levom i po desnom boku (rezerva ako te pogode u bok i oštete instalaciju)... zato sam postavio pitanje oko rasporeda izvora napajanja.
Rade u pravu si. Uvjek mora postojat rezerva (barem mene su tako učili)
Pozdrav
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #26 on: June 18, 2009, 04:51:32 pm »

Bosske, čitam, da poznaješ stvari, pa me interesuje, dali je istina, da su u ova vozila Jugosloveni ugrađivali mercedesove motore?(ne u sve-cijena). Čini mi se , da sam takvu informaciju čuo na jednom od TT zborova. Hvala za odgovor.
Pozdrav
Duje
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #27 on: June 18, 2009, 05:37:33 pm »

Bila je varijanta i sa Hispanom, ali se nije pokazala kako treba pa je zamenjena Mercedesom. Barem sam takvu varijantu čuo od kolege oklopnjaka.
« Last Edit: June 18, 2009, 05:44:09 pm by Rade » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #28 on: June 18, 2009, 06:29:34 pm »

Koliko je meni poznato, BVP M-80 ima motor Hispano-Suiza HS 115, a BVP M-80A ima motor OM403 kojeg je po licenci Mercedesa radio FAMOS.

Edit:
Zaboravio sam da dam komentar na nešto što je napisao Bosske. Voda jeste provodnik struje, kako jednosmerne tako i naizmenične. Destilovana voda ne provodi struju, jer u njoj nema minerala. To znači da ako bi voda potopila akumulatore, došlo bi do kratkog spoja.
« Last Edit: June 18, 2009, 09:55:58 pm by Bandzi » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #29 on: June 19, 2009, 01:46:34 am »

... kao sto rece @bandzi ...

 ... prve serije su bile sa Hispano motorima (Hispano-Suiza), pri cemu se nisu pokazali kao srecno resenje za BVP kao koncept ... slabija snaga motora, neadekvatna sasiji, tezini, sama geometrija motora pripada prethodnoj generaciji motora , slicna onima koji su se koristili na "peglicama" , iliti na OTM60 ... oklopnjaci znaju o cemu pricam ...
... duge serije su pocele da se rade sa Mercedesovim motorima, tacnije FAMOS, po Mercedes licenci , kao sto neko vec rece ...
  Razlike mogu da se vide i vizuelno, prvenstveno po brojevima, a zatim i po konstrukcionim razlikama na kupoli ... zatim u zavisnosti od antenskih postolja moze se zakljuciti koji su radio uredjaji unutra, ali se sada ne moze govoriti o prepoznavanju vozila na taj nacin , jer su u sve transportere poceli da ubacuju sve vrste RU ... srecom, pre nekoliko godina Hispano su izbaceni iz upotrebe, tako da sada "Mecke" caruju ... 
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.