PALUBA
April 25, 2024, 06:29:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: МиГ-29  (Read 466172 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #180 on: May 11, 2010, 10:04:50 pm »

Ono što  je  bila  prošlost   biće  napredna budućnost !


* Proslost i napredna buducnost !.jpg (274.02 KB, 971x515 - viewed 70 times.)
Logged
Djole fulcrum
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 62



« Reply #181 on: May 11, 2010, 10:19:45 pm »

Na sta konkretno mislis?
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #182 on: May 11, 2010, 11:37:56 pm »

Covek se uvredio na prvu salu!? Svaka cast na znanju i informisanosti, ja rado citam njegove postove jer ima dosta toga da se cuje meni nepoznatog. uopste nisam imao nameru da unizavam necije znanje i ostalo.
 Poenta je da mi taj optimizam koji Dogfight gaji prema buducnosti naseg vazduhoplovstva izgleda kao utopija. Sa tolikom samouverenoscu moze da prica samo neko ko je bukvalno u tim tokovima, a ne "cuo sam od radnika, Ere ,Pere.."
 I ako se covek naljutio zbog toga sto je neshvacen jedan deo njegove prirode posle 11 dana, i sto sam se nasalio , to je vec njegov problem. A da su mu postovi puni optimizma , hvalospeva, svetle buducnosti, jesu. Bar meni tako zvuce.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #183 on: May 12, 2010, 12:07:06 am »

Nije greh biti optimista, pa samim tim nije ni uvreda. Na žalost ljubitelja avijacije sa ovih prostora, dešavanja koja su pogodila vazduhoplovstvo na ovim prostorima kao i trenutna ekonomska kriza ne daju nam mnogo razloga za optimizam.

No da se vratimo na MiG-29, koliko si siguran da će 102 uskoro poleteti i iz kojih izvora, koliko je meni poznato to se neće desiti baš tako skoro, ali možda grešim.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #184 on: May 12, 2010, 06:35:25 am »

Bez etiketiranja u temama, moliću lepo ... dogfight, slobodno piši, bez ustezanja ... merodavan je samo sud vremena ....


Evo vam jedna lepa fotografafija ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2010-05-11_182846.jpg (48.59 KB, 600x449 - viewed 232 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #185 on: May 12, 2010, 06:54:11 am »

Dogfight - ja se izvinjavam ako sam te mojim pisanjem na bilo koji način uvredio. Istini za volju, tvoj optimizam se kosi i s mojim pogledom na tematiku u vezi koje si - zaista tehnički dobro informisan, a li s druge strane ne mogu se oteti utisku da će laik na osnovu tvog pisanja izvući zaključke koji su većini ljudi koji su direktno ili indirektno u vazduhoplovnoj industriji - iskoristiću blagu reč - preoptimistični.

Možda je moje iskustvo zanemarljivo s nečijim drugim, ali primera radi - relativno skoro sam odslužio vojni rok i proveo neko vreme i na Batajnici i na Lađevcima i iz neposredne blizine se uverio u sve slabosti sistema u kome funkcioniše domaće RV. Na stranu što sam i pre toga stekao fina poznanstva s ljudima koji su leteli ili lete na tim mašinama, pa i na ovoj o kojoj se govori u ovom topiku. I svi su oni razočarani stanjem u kojem se nalazi njihova profesija.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #186 on: May 12, 2010, 01:07:18 pm »

U redu je i prihvatam  izvinjenje! Prihvatam svaku  šalu rado. U afektu  sam termin "odicir za moral ...itd" sa iskeženim smajlijem shvatio  kao  provokaciju  i nipodaštavanje a ne uvredu. Više puta sam u ranijim postovima naveo nemar,nabrigu  i  neodgovornost ka našem  vojnom vazdušoplovstvu i šire. Bez odgovornosti  i  tehničke kulture i poštovanja  ne može  se razgovarati  o bilo  kakvoj  modernizaciji  RV Srbije! Tu sam krajnje  kritičan i ono što je crno krstiću  crnim a belo-belim. Govorio sam i  govoriću kao  realni otimista a  nikada nisam pisao  hvalospeve niti  rekao  da je  naša  zemlja trunutno ( kamo lepe sreće) "visoko tehnički razvijena zemlja. I dalje  stojim  iza  toga  da  smo  u  pogledu  razvoja  raketnih  goriva  kroz  istoriju ( raketa Z-V "Vulkan" ... Z-Z ..."Marker") pa i  danas  u  samom  vrhu  zemalja u domenu razvoja  raketnog  pogona.
Vezano za  vazduhoplopvstvo  TV vođena  raketa  nije samo  puki eksponat  na sajmovima niti rađena  isključivo  po principu "copy-paste"  sa uzora  Maverik ...itd. Stručna imena  vezana  za tu  oblast  ne želim  da pominjem  i širim  ovu  tematiku  u nedogled.

Da se  vratim na temu  Mig 29. Tragična pogibija  vrhunskog  pilota  Radeta Ranđelovića kao iskusnog  prekaljenog  pilot-instruktora drastično  je poremetila  uvođenje  novih mladih  pilota na  preobuku  na  Mig 29. Sliku  majora-viteza Dejana  Jankovića( iz fotografije Dimitrija Ostojića) na novom komjuterskim-panoramskom-data link...  savremenom  simulatoru  nisam slučajno  postavio. Izuzeetno  je bitno  koliko  je  pilota  izvršilo preobuku  na Mig-29. Niko  ozbiljan  imena i  prezimena  istih  nebi  stavljao. Imperativ  koji  je nakon  dolaska prvih  remontovanih Migova 29 ( 18101 ...itd) i  dalje važi. Koliko  god  bio osavremnjen  simulator  letenja  ništa  ne može zameniti  živi  let  i  iskustvo u  realnom vremenu  i  okruženju. Kako  posedujemo  samo jedan  operativni  dvosedi-UB-NL-18 ... 18301 čijim  je RD-33 motorima samo  produžen   životni  vek (novi motori  modernijih  varijanti  Mig-29M-SMT, RD33MK  imaju 2,5 puta  duži  životni  vek a RD-43 i do 3 puta  na Migu-35  a prvi  generalni  remont  se pomera  sa 800.h  na maltene  duplih 1500.h) Ponovo se  vraćam na  odgovornost i  tehničku  kulturu!!!  18301. intenzivnovnom  primenom  u trenaži  bez  prethodnog  uvođenja  većeg  broja  novih  guma itd.  pre puštanja  u  operativnu  upotrebu  simulatora  letenja  dovelo  bi  da je isti  više  na  stajanci  nego u  vazduhu  u  aktivnoj  trenaži  pilota (o čemu  je  svojevremena  nebriga i  dovela  da  dva  letna  jednoseda  18101 i 18108  i u direktnoj  sprezi sa  NL-18-18301  budu  prizemljena). Za  naše  uslove  veliki  je novac  dat  za  remont  5. Migova 29  i  potom  puštanja  u  operativnu  upotrebu  modernog  simulatatora  letenja.  Kako  mi  uglavnom  radimo (politićko-vojni vrh zemlje)  po principu  "minut do  12"  , u  međuvremenu  se pitanje   planskog  zanavljanja  tehnike  i  ponovo  pominjem reč:  odgovornost  promenilo!!! U suprotnom  bi  toliki  uloženi  novac u remont i delimičnu  modernizaciju bilo  puko  nenanamensko bacanje  para. Mig-29   i  a  logičnim-hronološkim  nastavkom   Mig-29 i  nove generacije  aviona  na istom  zmaju  nikako  nisu  eksponati  za  muzej.

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #187 on: May 12, 2010, 01:32:44 pm »

@dogfight

Prelepa slika 29-tke
Logged
Djole fulcrum
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 62



« Reply #188 on: May 12, 2010, 02:44:51 pm »

@dogfight da li znas koliko trenutno imamo pilota na 29kama?

Pilot Dejan Jankovic, koji je od skoro na 29ci, svoju preobuku je zavrsio na simulatoru, tako da ce on, a nadam se i ostali, kada stignu gume, biti prioritet sto se tice trenaze u realnom letenju.Gume ce uskoro stici, ne samo za 29ke, vec za celo RV!

Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #189 on: May 12, 2010, 04:27:47 pm »

Na fotografiji D.Ostojica nije major Dejan Jankovic, nego jedan drugi major.
 Problem sa gumama je glupost naseg politickog i vojnog vrha koji su cekali da se gume pocepaju do kraja i pored zahteva iz jedinice da je nabavka neophodna. A problem lezi i u zakonu o javnim nabavkama, gde su propala 2 tendera , pa je tek ovaj treci prosao, tako da je izgubljeno godinu dana. Pare za remont su date, avion sad ima odredjen resurs i ta izgubljena godina zbog necije neodgovornosti je bacen novac.
 Malo oko simulatora. Naravno da simulator ne moze da zameni pravo letenje, ali je izuzetno koristan za obuku i uvezbavanje pilota. Amerikanci kao najjaca sila koriste simulatore maksimalno. Recimo za F 22 ne postoji dvosed varijanta. Pa kako se piloti obucavaju?
 U simulatoru, pa iako nije isto sto i pravo letenje , ocigledno da je dovoljno da se iskusan pilot obuci cak i za potpuno nov tip vazduhoplova.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #190 on: May 12, 2010, 04:37:10 pm »

Quote
I dalje  stojim  iza  toga  da  smo  u  pogledu  razvoja  raketnih  goriva  kroz  istoriju ( raketa Z-V "Vulkan" ... Z-Z ..."Marker") pa i  danas  u  samom  vrhu  zemalja u domenu razvoja  raketnog  pogona.
Vezano za  vazduhoplopvstvo  TV vođena  raketa  nije samo  puki eksponat  na sajmovima niti rađena  isključivo  po principu "copy-paste"  sa uzora  Maverik ...itd. Stručna imena  vezana  za tu  oblast  ne želim  da pominjem  i širim  ovu  tematiku  u nedogled.

Ne dvojim ja da još uvek tu i tamo postoje stručna lica, ali kakva je korist od toga, ako nema konkretnih projekata? Pri tome, ne mislim projekte koji se svode na igranje u Photoshopu i izradu maketa - eventualno nekog prototipa nakalemljenog na 30 godina stare platforme, ili pak na sklapanje uvozne opreme. Sa svime ovim što si ti prethodno napisao ja bih se složio samo uz jednu korekciji - mi smo BILI u samom vrhu zemalja u odeređenim oblastima - pre 20-ak godina. Sada prednjačimo jedino u možda u niskom životnom standardu i neproduktivnoj privredi.

Navodiš primere uspešnih projekata koji su realizvani u domaćim institutima ("Vulkan, "Marker" itd.) Kad je to bilo? Vidi - ja sam imao jednog profu (igrom slučaja - bio mi je i u komisiji za odbranu diplomskog), koji je dan danas jedan od 5 prvih ljudi u oblasti industrijske robotike u svetu. Čovek koji je dobar deo života na jednom japanskom univerzitetu Japance učio o robotima!? Čovek koji je krajem 70-tih bio deo tima koji je napravio prvog industrijskog robota u SFRJ - jednog od prvih u svetu. Od tada je napravio još nekoliko generacija robota. Ali zadnjeg - 1991. godine! Posle toga - mi smo pukli i više nas nema NIGDE na mapi sveta u oblasti industrijske robotike. Nekada je institut "Mihajlo Pupin" bio u ovoj oblasti uzor celom svetu. Gde je danas? Ko je čuo za njega? Isto važi i u vazduhoplovnoj industriji. Današnja srpska vazduhoplovna industrija (Utva) je pacijent na aparatima, koji bi bez pomoći države odavno izdahnuo ako bi samostalno izašao na tržište. Utva nema stručan kadar. Utva ima zastarelu tehnologiju. Utva ima uništenu infrastrukturu. Utva je danas u gorem stanju neko pre 25 godina, a u tih 25 godina ostatak sveta je otišao svetlosnom brzinom napred. Utva ne može da izdrži tržišnu utakmicu bez pomoći države. A država je slaba i nije sposobna da uloži onoliko koliko bi trebalo. A ulaganje nije samo novac. Ulaganje je i školovanje, sticanje iskustva, transfer tehnologija - sve to traje godinama i ne može se rešiti samo novcem - koga uzgred i nema.

Kad sam bio vojnik, dolazio sam iz 98.ab na VTI - nosio sam uzorke avionskog goriva i maziva na analizu. Ja neznam kako VTI izgleda danas, ali 2007. je izgledao avetno, prazno i zapušteno. Čak štaviše - prvi put kada sam prošao kroz kapiju, izgubio sam se u onom kompleksu zgrada i pola sata sam lutao - nisam sreo NIKOGA! Sve zaraslo u korov, sablasna tišina i zaključane zgrade. Meni to nikako nije ličilo na ustanovu u kojoj radi gomila stručnjaka na vrhunskim projektima. Samo katanci na zgradama. Toliko napušteno, da sam mogao komotno izvaditi fotoaparat i slikati sve naokolo:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Drugim rečima, ja bih neizmerno voleo da je relanost takva kakvom je ti vidiš, ali ja to ne vidim naravno kao svaki zaljubljenik izmeđuostalog i u vazduhoplovstvo -i tužan sam zbog toga.



* 1.jpg (97.44 KB, 800x600 - viewed 122 times.)

* 2.jpg (156.42 KB, 800x600 - viewed 130 times.)

* 3.jpg (189.3 KB, 800x600 - viewed 131 times.)

* 4.jpg (197.66 KB, 800x600 - viewed 121 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 11:32:15 am by Broker, Reason: ubačene slike u atačment » Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #191 on: May 12, 2010, 08:54:55 pm »

Druže  FF apsolutno se  slažem sa tobom! U zemlji  ojađenoj  korupcijom, mafijom koja je  metastazirala u  svim porama  ekonomije i života  dostojnog ljudskog  življenja  sa 750.000.gladnih  i  tolikim gaženjem po  elementarnom  dostojanstvu  radnika  i  građana  zemlje "napredujemo"
bože sakloni. Dok se korupcija i mito  ne iskoreni  ne samo na papiru  nego  i  delom "završićemo  u kamenom dobu" !  I ja sam  u najmanju ruku revoltiran  i  tužan zbog istog  da kiptim  a  nemoćan  sam.

Dobro  kažeš  da su  projekti plusfam-perfekt ( v-v "Vulkan"  kada su i japanci bili zainteresovani, a poštujući profesora  o kome znam koga pominješ japanci su tadašnjim  temeljima  naše robotike  otišli svetlosnu godinu ispred ...). Projekti naše TV samonavođene rakete Grom-B , Alas, Bumbar ...itd. od postojećih  izložbenih  modela  sada su  funcionalni  eksponati  sa našim  raketnim  pogonom i  glavama  za  samonavođenje. Sve je to zalud kad je politički  interes i korupcija potpuno bacila  zdrav ekonomski  razvoj  zemlje u 2.gi  plan. I dalje  posedujemo  vrhunske  stručnjake (u nekim  od gore pomenutih  projekata  ima i  moje rodbine). Sa velikim optimimizmom, nakon brojnih  među-državnih ugovora  i  funkcionalno  zavrženih  vojnih  proizvoda pre 13.dana počeo sam  da pišem na našoj Palubi ali vreme me surovo  demantuje, naročito današnja novootvorena "afera  Davinić"  o 6. godišnjem  zakupu  satelita  potpisanom 04.06.2005. od strane bivšeg ministra odbrane Prvoslava Davinića vrednim 405.mil. dolara sa izraelskom  firmom "Imiđset Internenattional" (sateliti "Eros-A"  i  "Eros-B" u funkciji  nadgledanja  juga  Srbije,prevashodno mislim na Kosovo. Svaki potpisan  ugovor  a naročito  međudržavni nikada  ne zastareva! Zar su mislili da će kupovinom UAV "Orbitera" država  Izrael  da nam "progleda kroz prste i otpiše  dug"!?? Uglavnom sud u  Londonu  je presudio  i država Srbija mora  da plati  360.mil dolara  a sadašnji  vojni vrh se koprca kako da isti dug  vrati  u ratama (naravno ako Izrael isto  dozvoli).

Od  tolikog  optimiste, sada  sam  apsolutni  pesimista u  nadi  da  se  korupcija i  mafija  iskoreni!!! Izuzetno sam  revoltiran blago  rečeno i  tužan i  nastaviću  isključivo  kao  posmatrač  aktuelnih  zbivanja i  tokova  u  sferi  vojne  namenske   industrije   i  sistematski  uništavane  ekonomoje  i rasprodaje  zemlje.Nisam  želeo  da se  dotaknem  politike  ali  ista  je nažalost  u direktnoj  vezi sa  krajnjim nipodaštavanjem  i  razaranjem  našeg RV , vojske  i ekonomije generalno.

Držeči se teme Mig 29 u attachu  postaviću neke od  evolucija  kokpita  i  modernijih,naprednih  glasskokpit  varijanti.

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #192 on: May 12, 2010, 09:03:19 pm »

Quote
Uglavnom sud u  Londonu  je presudio  i država Srbija mora  da plati  360.mil dolara  a sadašnji  vojni vrh se koprca kako da isti dug  vrati  u ratama (naravno ako Izrael isto  dozvoli).

Samo mala ispravka - radi se o $36 mil. - što je naravno i dalje prevelik novac za državu kakva je naša. Ali, prodali su Telekom, imaju iz čega da namire.  Lips Sealed

No vratimo se topiku. Jel se zna zvanično kakav je trenutan status zlosretnog 18102?
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #193 on: May 12, 2010, 09:11:02 pm »

Mig  29 i  dallje  napredne  verzije  na istom i  još  tehnološki  naprednijem  zmaju ( nove legure metala i kompoziti),  naročito  daljim  razvojem  i primenom  nove  elektronike  i  novim  generacijama  neba  još  dugo  će  leteti  svetskim  nebom.


* Mig 29 u desnom forsiranom okretu.jpg (139.4 KB, 659x962 - viewed 61 times.)

* Mig 29 SMT i u pozadini Mig OVT.jpg (110.34 KB, 800x533 - viewed 85 times.)

* MIG 29 ...18101- aeromiting Bratajnica 2009..jpg (15.55 KB, 640x368 - viewed 165 times.)
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #194 on: May 12, 2010, 10:04:29 pm »

Dolazak  predugo  očekivanog  Mig-a 18102.  po  rečima  samih  pilota i brigadnog generala  Ranka Živaka komadanta RV i PVO  Srbije očekuje  se sredinom - (početkom  leta ove godine) a  krajem  godine  najavljena  je  kupovina  novog  radara  za PVO  i  novog  raketnog  sistema ( ne znam tačno  kog radara  i  kog  raketnog  sistema  iz koje  zemlje). Dolazak  18102  je izvestan  a  o  izjavi o kupovini   novog  radara  i raketnog  sistema  poučen  prethodnim  pompaznim  izjavama otom-potom. Dok  ne pristingu neverujem. Voleo bih  da me  demantuju!


* Odvojeni komjuterski data...link sa simulatorom Mig 29.ke.jpg (79.18 KB, 720x576 - viewed 69 times.)

* MiG-29K kokpit.jpg (125.64 KB, 517x500 - viewed 74 times.)

* Heroj VITEZ Ljubiša Veličković.jpg (79.83 KB, 461x502 - viewed 59 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.