МиГ-29
<< < (2/229) > >>
Bane:
Kao što rekoh, lično nisam impresioniran "29"-kom, iako sam fan aviona iz radionice MiG-a. Ako se porede 1-na-1, mislim da je Su-27 nešto kompletniji lovac za prevlast.

machak:
Ја сам се при изношењу мишљења ограничио на категорију "лаких ловаца" у које спада, нпр F-16. Су-27 бих поредио са F-15, у категорији "средњих ловаца", а МиГ-31 са F-14 у категорији "тешких ловаца". Можда ће ова подела деловати чудно, али пронашао сам је пре 10так година у једној анализи о савременим ловачким авионима у додатку "Новог Гласника".
Bane:
@Rade: Tek sam sad primetio...

@Machak:

Ta podela je pravljena isključivo po praznim težinama aviona, ali čini mi se da nije poštena.

MiG-31 vs. F-14
Lovac presretač protiv mornaričkog lovca za prevlast koji je toliko zasatareo da je penzinoisan (čini mi se da samo Iran još uvek leti na F-14 aparatima).

MiG-29 vs. F-16
Donekle dobro poređenje - lovac za prevlast u vazduhu protiv višenamenskog lovca, mada Rusi već neko vreme koriste "29" takođe kao višenamenski lovac. Ovo je pre svega zbog nedostatka novih aparata, a ne zato što je odjednom otkriveno da je MiG-29 dobar i u ostalim zadacima. Rusi nemaju lovca ispod 10t koji bi spadao u istu grupu kao F-16-ica. Ipak, treba imati u vidu da je F-16 pravljen kao izuzetno jeftin aparat sa jednim motorom koji je trebao da se pravi lako, i koji bi pre svega bio dobar izvozni proizvod.

Su-27 vs. F-15
Mada je američki avion nešto manji i lakši, ovo je pravo poređenje jer je primarni zadatak oba aparata prevlast u vazduhu. Pošto Rusi nemaju noviji aparat, u istu klasu spada i F-22.
machak:
МиГ-31 је такође поприлично матор, мада га Руси и даље модернизују и предвиђају му перспективу, a F-14 је избачен јер га је заменио Super Hornet. Код Американаца се иначе много брже врше и серијски реализују модернизације, док се код Руса то много килавије ради због недостатка пара и обично дуго остаје на прототиповима.

Што се тиче 29ке, она је модернизацијом већ постала вишенаменски авион, као и F-16. То се  уосталом десило и са већином других авиона те генерације.

F-16 је свакако најбољи једномоторни авион у својој класи и доказао се много пута у разним улогама, како ловачким, тако и ловачко-бомбардерским.
Bane:
Quote from: machak on January 07, 2008, 10:13:38 pm

МиГ-31 је такође поприлично матор, мада га Руси и даље модернизују и предвиђају му перспективу, a F-14 је избачен јер га је заменио Super Hornet. Код Американаца се иначе много брже врше и серијски реализују модернизације, док се код Руса то много килавије ради због недостатка пара и обично дуго остаје на прототиповима.

To je i najveći problem Rusa... Oba vodeća biroa su imali dosta dobre prototipove aviona s početka 90-tih godina, i nijedan još uvek nije ušao u upotrebu. Ne samo u inovacijama, nego kad se pogleda i broj aparata u upotrebi, Rusi mnogo, ali mnogo zaostaju za Amerikom. Mada, većina američkog vazduhoplovstva je namenjena odbrani od vazdušnog napada sopstvene teritorije, dok se Rusi u odbrani uglavnom oslanjanju na raketne PVO sisteme. Mislim da je baš zbog ovoga velika razlika između raketnih PVO sistema ruske i američke proizvodnje, naravno u korist Rusa.

Quote from: machak on January 07, 2008, 10:13:38 pm

Што се тиче 29ке, она је модернизацијом већ постала вишенаменски авион, као и F-16. То се  уосталом десило и са већином других авиона те генерације.

To je isto zanimljivo. Padom SSSR-a, prestala je potreba za avionima striktne namene, pa sad skoro više niko ne pominje kako ima lovca ili bombardera samo za određene zadatke. Jedino se Ameri još uvek busaju da je F-22 lovac za prevlast, ali je samo pitanje vremena kad će i njega proglasiti višenamenskim lovcem.

Quote from: machak on January 07, 2008, 10:13:38 pm

F-16 је свакако најбољи једномоторни авион у својој класи и доказао се много пута у разним улогама, како ловачким, тако и ловачко-бомбардерским.


Apsolutno!
Navigation
Message Index
Next page
Previous page