PALUBA
March 29, 2024, 01:46:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77   Go Down
  Print  
Author Topic: МиГ-29  (Read 459971 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1125 on: January 02, 2022, 08:35:57 pm »

Tri preživele originalne 29-ke.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MiG-29.jpg (554.94 KB, 1920x1080 - viewed 51 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1126 on: February 16, 2022, 06:41:39 pm »

Pre kraja izborne kampanje u Srbiji, što će reći pre kraja marta meseca, biće organizovana medijska promocija modernizovanih MiG-ova 29 kako do sada nije urađena, odnosno promotivna fotografija svih 14 aviona u jednoj liniji do sada nije napravljena. Posebno imajući u vidu da se poslednjih dana, kako Tango Six saznaje, na srpskim MiG-ovima mogao videti i novi hardver o kojem do sada nije bilo reči ni u stručnoj javnosti

Elem, najverovatnije se radi o instalaciji raketa V-V sa IC samonavođenjem R-27ET (ET - produženi domet, sa toplotnim samonavođenjem).
Instalacija R-27ET je odlična stvar za naše lovce. Dobija se raketa sa IC samonavođenjem "fire and forget" sa gotovo dvostruko većim dometom od R-73E.

Ipak, smatram da ova modernizacija, što se tiče komponente V-V, neće biti kompletna dok ne vidimo integraciju raketa V-V sa aktivnom glavom za samonavođenje R-77. To je indirektno i najavljeno od strane Ministra odbrane ali i Miloradovića, kada su govorili o mogućnostima modernizovanog MiG-29 da dejstvuje na 2 cilja u VaP jednovremeno (gotovo jednovremeno)...

Evo slika koje sam ja pronašao po bespućima neta:

R-27R, R-27ET i R-73E:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

R-27ET okačena na MiG-29:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I dokaz da je raketa R-27R (sa poluaktivnim radarskim samonavođenjem) aktivna:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* R-27ET slika 1.jpg (51.73 KB, 960x699 - viewed 4 times.)

* R-27ET slika 2.jpg (38 KB, 960x518 - viewed 2 times.)

* R-27R.jpg (34.12 KB, 960x513 - viewed 6 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1127 on: February 17, 2022, 06:27:02 am »

Da li su radari na remontovanim 29-kama kompatibilni sa raketama R-77?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1128 on: February 17, 2022, 07:36:24 am »

Pre kraja izborne kampanje u Srbiji, što će reći pre kraja marta meseca, biće organizovana medijska promocija modernizovanih MiG-ova 29 kako do sada nije urađena, odnosno promotivna fotografija svih 14 aviona u jednoj liniji do sada nije napravljena. Posebno imajući u vidu da se poslednjih dana, kako Tango Six saznaje, na srpskim MiG-ovima mogao videti i novi hardver o kojem do sada nije bilo reči ni u stručnoj javnosti

Elem, najverovatnije se radi o instalaciji raketa V-V sa IC samonavođenjem R-27ET (ET - produženi domet, sa toplotnim samonavođenjem).
Instalacija R-27ET je odlična stvar za naše lovce. Dobija se raketa sa IC samonavođenjem "fire and forget" sa gotovo dvostruko većim dometom od R-73E.

Ipak, smatram da ova modernizacija, što se tiče komponente V-V, neće biti kompletna dok ne vidimo integraciju raketa V-V sa aktivnom glavom za samonavođenje R-77. To je indirektno i najavljeno od strane Ministra odbrane ali i Miloradovića, kada su govorili o mogućnostima modernizovanog MiG-29 da dejstvuje na 2 cilja u VaP jednovremeno (gotovo jednovremeno)...

Evo slika koje sam ja pronašao po bespućima neta:

R-27R, R-27ET i R-73E:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

R-27ET okačena na MiG-29:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I dokaz da je raketa R-27R (sa poluaktivnim radarskim samonavođenjem) aktivna:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ја мислим да ознака ракете ЕТ (ЭТ) не означава повећани домет. Ознака Е/Э најчешће означава експортну верзију оружја, а Т је од тепловаја (топлотна / ИЦ). Р-27 повећаног домета би пре могла бити ER -extended range, рус. Д - даљњаја. у сваком случају жељно чекамо Р-77, која је можда боља од АМРААМа.

Сад сам проверио. ЕТ јесте повећаног домета. ПАРсН Р-27 повећаног домета јесте ЕР. Дакле, делом сам нешто и побркао, а делом и нисам. Уосталом, руски систем означавања врло је компликован, са гомилом различитих индекса, префикса, суфикса, ознака произвођача, ознака "крајњег корисника" у трупи, ознака надлежне управе Генштаба, па ознака за извозну верзију, итд., итд. Наравно, Кубовац је профи, а ја сам само аматер, "љубитељ".
« Last Edit: February 17, 2022, 07:51:07 am by kumbor » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1129 on: February 17, 2022, 08:04:22 am »

Da li su radari na remontovanim 29-kama kompatibilni sa raketama R-77?

Prve verzije Rubina nisu, ali već od verzije MiG-29S, napravljene u veoma ograničenim količinama (svega 2-3 eskadrile), radar N019 Rubin i SUV su modifikovani (digitalizovani) i prilagođeni za projektil R-77. Poenta je u tome da se, pored komunikacije sa raketom, obezbedi razdvajanje 2 cilja u nišanskom polju uz uslov da su ciljevi udaljeni najmanje 10 km i razmaknuti 8 stepeni po azimutu. Tada se raketom R-77 može dejstvovati na 2 cilja simultano.
Dakle i ovde je ta mogućnost dejstva na 2 cilja prilično uslovljena, ali i teoretski i praktično izdvodljiva.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1130 on: February 17, 2022, 10:36:51 am »


Prve verzije Rubina nisu, ali već od verzije MiG-29S, napravljene u veoma ograničenim količinama (svega 2-3 eskadrile), radar N019 Rubin i SUV su modifikovani (digitalizovani) i prilagođeni za projektil R-77. Poenta je u tome da se, pored komunikacije sa raketom, obezbedi razdvajanje 2 cilja u nišanskom polju uz uslov da su ciljevi udaljeni najmanje 10 km i razmaknuti 8 stepeni po azimutu. Tada se raketom R-77 može dejstvovati na 2 cilja simultano.
Dakle i ovde je ta mogućnost dejstva na 2 cilja prilično uslovljena, ali i teoretski i praktično izdvodljiva.


Ma dobro to, nego jesu li na remontovane 29-ke ugrađeni novi radari i SUV?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1131 on: February 17, 2022, 10:47:11 am »



Ma dobro to, nego jesu li na remontovane 29-ke ugrađeni novi radari i SUV?

Ne treba novi radar. Kod remonta 29-tki još pre 10 i više godina odrađena je digitalizacija prijemno-pokazivačkog bloka.
Sada se za modernizaciju radara N019 Rubin (navodi se standard N019M1), navodi da će moći da koristi preciznu municiju za dejstvo na ciljeve na zemlji i da dejstvuje jednovremeno na 2 cilja u VaP-u. To su rekli više puta i ministar odbrane i Miloradović.
Takva modernizacija predviđa ugradnju raketa R-77. Da li je modernizacija i u praksi izvedena, ne znam. Na nekim vazduhoplovima se modernizacija radi i imali smo i izveštaje o tome. Mislim da je na nekoliko jednoseda i završena. Radi se dalje.

Mogu samo da prenesem ono što se govorilo.
Nema preciznog dejstva na ciljeve na zemlji (niti korišćenja R-77) bez modernizacije Rubina.

Da...i jasno je bilo rečeno da se ne ugrađuje novi radar, nego modernizuje Rubin.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1132 on: February 17, 2022, 10:56:41 am »

Hvala!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1133 on: February 17, 2022, 12:17:42 pm »



Ma dobro to, nego jesu li na remontovane 29-ke ugrađeni novi radari i SUV?

Ne treba novi radar. Kod remonta 29-tki još pre 10 i više godina odrađena je digitalizacija prijemno-pokazivačkog bloka.
Sada se za modernizaciju radara N019 Rubin (navodi se standard N019M1), navodi da će moći da koristi preciznu municiju za dejstvo na ciljeve na zemlji i da dejstvuje jednovremeno na 2 cilja u VaP-u. To su rekli više puta i ministar odbrane i Miloradović.
Takva modernizacija predviđa ugradnju raketa R-77. Da li je modernizacija i u praksi izvedena, ne znam. Na nekim vazduhoplovima se modernizacija radi i imali smo i izveštaje o tome. Mislim da je na nekoliko jednoseda i završena. Radi se dalje.

Mogu samo da prenesem ono što se govorilo.
Nema preciznog dejstva na ciljeve na zemlji (niti korišćenja R-77) bez modernizacije Rubina.

Da...i jasno je bilo rečeno da se ne ugrađuje novi radar, nego modernizuje Rubin.

Ja sam pre nekoliko godina pričao uz kafu sa Milanom Popovićem, danas generalom, tada pukovnikom. Naravno, on mi je rekao da su modernizovani tada MiGovi dovedeni na nivo SM. "...A onda to valjda znači motore nove generacije RD-33, radar "Žuk", integraciju novih raketa i tara-para". Naravno da ništa od toga nije rađeno. Pošto je ukapirao da, iako ne znam puno, "pratim gradivo"... oćutao je.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1134 on: February 17, 2022, 12:27:16 pm »


Pošto Srbija ne može, a i ne sme pretendovati na više od osnovne zaštite svog VaP, planiranom modernizacijom mi postižemo upravo to. Mogućnosti dejstva V-Z se poboljšavaju, ali ne do nivoa pravog "multirolea", kako je to moderno reći. A šta smo mi to kupili od vođenih oružja V-Z? Nismo ništa, za sada. Imamo iste H-23, a koliko je ostalo Maverika i koliko je od njih ispravno, to je pitanje. Grom, Grom-B? možda neki opitni primerci.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1135 on: February 17, 2022, 01:12:52 pm »

MiG-29 već sada ima i nov sistem upozoravanja na radarsko ozračenje tipa L-150 Pastelj . Taj sistem dodatno omogućava i implementaciju protivradarskih raketa H-31P. Bukvalno, "samo" ih treba kupiti i "okačiti" na pilon.

Sa druge strane, predviđena je i ugradnja sistema ECM, pominjao se Talisman, ali i neki drugi sistemi.
« Last Edit: February 17, 2022, 01:28:26 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1136 on: February 17, 2022, 01:19:46 pm »



Ja sam pre nekoliko godina pričao uz kafu sa Milanom Popovićem, danas generalom, tada pukovnikom. Naravno, on mi je rekao da su modernizovani tada MiGovi dovedeni na nivo SM. "...A onda to valjda znači motore nove generacije RD-33, radar "Žuk", integraciju novih raketa i tara-para". Naravno da ništa od toga nije rađeno. Pošto je ukapirao da, iako ne znam puno, "pratim gradivo"... oćutao je.

MiG-29SM ima modernizovani radar Rubin N019M1.
Tek verzija SMT ima radar Zhuk....
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #1137 on: January 22, 2023, 03:19:51 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 111_4 29.jpg (29.34 KB, 845x181 - viewed 9 times.)

* 111_3_b1 29.jpg (75.6 KB, 1421x312 - viewed 11 times.)

* 111_2er.jpg (13.47 KB, 587x125 - viewed 148 times.)

* 111_1aasd.jpg (8.9 KB, 530x125 - viewed 148 times.)
Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #1138 on: June 24, 2023, 12:48:20 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Planiram napraviti maketu MIG 29 101 u JRV oznakama ( 1987.-88.).  Buni me sad ta maskirna shema. Zasto mi se cini da su 101  , 102 tj  ti prvi brojevi  u dvije nijanse sive glede maskiranja  dok su "visi" brojevi sivi sa zelenom kamuflazom na gornjim povrsinama i repu ?
Logged
nebkv
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 268


« Reply #1139 on: June 25, 2023, 01:34:43 pm »

Mislim da su nijanse zelene i sive bile iste na svima
Razlika se verovatno pojavljuje zbog samih snimaka,plus je tu i efekat monitora koji ne daju uvek iste boje
Jedino kada bi imali jedan od pomenutih ili oba na istoj fotografiji sa drugim primercima,fotkani pod istim uslovima sto se osvetljenja tice pa da se uoci razlika ako postoji
Logged
Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.