PALUBA
March 28, 2024, 11:00:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89   Go Down
  Print  
Author Topic: Sedma umetnost  (Read 327605 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1275 on: January 20, 2022, 11:44:02 am »

Snima se serija o prstenovima:

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1276 on: January 23, 2022, 10:50:22 pm »

Stariji ratni film.
Snimljen prema istinitim zbivanjima. Vredi pogledati!

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1277 on: January 23, 2022, 10:55:51 pm »

MOTORISTA

Ja sam inače ljubitelj "epske fantazije" i jedva čekam ovu seriju. Pročitao sam i Silmarilion (od početka "Tolkinovog sveta" pa do "Gospodar Prstenova")...
Trebao sam kupiti i "Nezavršene priče", ali ne stigoh (bio novogodišnji sajam knjiga kod nas), sve sutra ću i ...odoše....
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1278 on: January 29, 2022, 10:23:45 pm »

Najnovija produkcija. Za neobaveznu večernju zabavu, bez puno razmišljanja.
Napeta akcija od početka do kraja: 4 dame iz 4 razne obaveštajne službe spašavaju svet od loših momaka.

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1279 on: February 02, 2022, 08:19:40 pm »

Danas je u 90. godini preminula nekad prelepa Monika Viti, jedna od filmskih ikona naše mladosti.



Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1280 on: February 04, 2022, 06:19:06 pm »

Danas je u 73. godini preminula poznata glumica Vesna Malohodžić.



Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1281 on: February 05, 2022, 10:32:40 pm »

Nova produkcija.
Krvavo!!!

Vredi pogledati - ko voli teške krimiće, sa puno krvi.

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1282 on: February 14, 2022, 10:50:21 pm »

Mnogo pucačine, ali je odličan triler, od početka do kraja

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1283 on: February 16, 2022, 10:54:22 am »


Snima se serija o prstenovima:


Gledala sam trejler za seriju Amazonove verzije "Gospodara prstenova" i sve dobro u meni je umrlo
Nina Gavrilović 15.02.2022.

Htela sam da verujem. Stvarno sam htela. Želela sam da zavaram sebe da ću moći ponovo da prošetam Srednjom zemljom u kojoj deo mene živi od osme godine.

Piter Džekson je razumeo da Tolkin nije lepljivi scenario nekog ambicioznog korpo lika koji može da se prošara sa par golišavih ratnica i tri zgodna vilenjaka i uvalja bioskopima za velike pare. Razumeo je dušu dela koje je svet koji ne postoji učinilo stvarnim za milijarde ljudi. Posle njegovog remek dela, triologije "Gospodara prstenova" čak se i Džekson sapleo o specijalne efekte i holivudizaciju Hobita (Taurijel, gledam u tebe).

Dobra serija - nije dovoljno dobra. Tolkin nije bio običan pisac, baš kao što njegov svet nije puka studijska kulisa. Radnja "Prstena moći" kako je Amazon ovlaš nazvao svoj predgovor "Gospodaru prstenova" bazirana je na knjizi "Silmarilion", istoriji nastanka Srednje zemlje i maltene nastanka sveta koji prethodi našem. "Silmarilion" je napisan toliko epski da nije izmislio samo mapu i likove. Izmislio je žanr.

Svaki element, svako mesto, grad i lik u Tolkinovom legendarijumu ima istorijat, ratnik koji se pominje na deset stranica ima porodično stablo koje se prostire vekovima.

Ako vam kažem da je Galadrijela koju ste gledali u izvođenju maestralne Kejt Blanšet lik čija porodica je oblikovala i sjaj i bedu Valinora (Tolkinovog raja za vilenjake) onda morate da razumete da ljudi koji su fanovi znaju ko joj je bio ćaća, ko ujaci, zašto su Silmarili bili zamišljeni po ugledu na sjaj njene kose, zašto se Aragorn uz njenu pomoć zove posle Aragorn Elesar i zašto sam se ja godinama kasnije valjala u bioskopu kada Legolas pita Gimlija šta je dobio od Galadrijele.

- Tražio sam joj jednu vlas sa njene zlatne glave. Dala mi je tri.

Fanovi Tolkinovog sveta znaju da samo od te rečenice može da se napravi film. U njegovom svetu da bi ta fora bila smešna bilo je potrebno preko sedam hiljada godina, par sravnjenih kraljevstava, rodoubilačkih izdaja i to sve pre nego što je u jednoj maloj rupi živeo "Hobit". I tako sam ti ja mučena pustila trejler. I sva nada u meni je umrla.

Jedan "Prsten" da ih uništi sve

Kreću efekti, začudni kadrovi, neka deca u vatri, ćarlija vetar kroz košnje skupih kadrova. Obavezni epski kadrovi ratnika na konjima. Onda vidim plavušu u trejleru. Onda skapiram ko je plavuša u trejleru. I onda? Onda vidim tačno da je Bezos dao tamo neke pare nekim vouk umetnicima koje zamišljam kako pijuckaju parfe od papaje na Sanset Bulevardu i kaže - znate šta treba ovoj Galadrijeli? Oklop! Oklop?! Najmoćnijem biću u Srednjoj zemlji koja je nebeski nobles tri kraljevske loze kalakvendija i koja je bosa išamarala Saurona treba oklop? Evo, domaći ajvar mi se prevrnuo u stomaku a tegla je koštala hiljadu dinara na pijaci.

Patuljci crnci i vilovnjaci sa tarzankom

Ona tegla ajvara u mom stomaku odavno se dezintegrisala u moru žuči. Princeza patuljaka je crnkinja. Izvinite, ali ne. Naprosto prokleto ne. Prvo, žene patuljaka ne samo da nemaju crnu kožu, žene patuljaka imaju bradu! Toliko su slične muškarcima da mnogi misle da ne postoje. Razumem ja trendove, manjine, budžete ali ne razumem da je ikome pri zdravoj pameti i čistoj svesti palo na pamet da to pokuša sa Tolkinovim likovima.

Tolkinov svet je zamišljen kao anglo-saksonski mit. Pobogu, Hobiton je aluzija na Englesku pre industrijalizacije. Zamislite da gledate film o samurajima i dolazi batica Denzel Vošington da onako nabildovan i taman maše katanom. Ili da gledate "Crnog pantera" i da je glavni lik Hju Grant. Pa je l ste bre normalni?

Elronda vam neću oprostiti

Nastavlja se trejler propasti i ja već sad čitam o kastingu i vidim koga su izabrali za Elronda. Elrond Peredel je moj omiljeni lik u knjigama, jer je inače pored Galadrijele jedini lik koji se pojavljuje u svim Tolkinovim delima. Njegovo porodično stablo je zaslužno na ovaj ili onaj način za sve zaplete koje vidite u filmovima, od kraljeva Numenora (baja Aragorn), preko zvezde Earendila (oca mu) kojom Sem mlati protiv Šelobi, do priče o vilovnjačkim prstenovima moći koje je iskovao Kelebrimbor a od kojih je VIlju Gil-galad dao Elrondu koj koji je bio njegov regent a inače ima u sebi krv polubogova preko prababe Melijan...Kapirate me. Valari su napravili posebnu kategoriju besmrtnika zbog njegove porodice. Ne zezate se sa Elrondom.

E pa, dragi moji, Elrond u Amazonovoj verziji izgleda kao tinejdž narkić sa ćoška kome je neko istegao uši. Glumi ga isti glumac koji glumi mladog Neda Starka u "Igri prestola" i ni malo, ali ni najmanje ne liči na Huga Vivinga (filmskog Elronda). Kao prvo, Noldori imaju tamnu kosu. I da - to je bitan detalj jer je Elrond umalo bio njihov kralj.

Kao drugo, vilovnjaci su besmrtni, a po Toliknovom jako preciznom objašnjenu doživljavaju zrelost sa sto godina. Elrond u seriji izgleda kao balavac a u tom periodu knjige ima par hiljada godina. Da li ovako izgleda neko od par hiljada godina? Ne bih rekla.

Vilovnjaci računaju privlačnost partnera po boji glasa i kose i ja na trejleru vidim elfa sa tarzankom, sto ti Feanora nabijem. To vam je ekvivalent toga da u film o predratnom Beogradu ubacite Kineza sa roze pankerskom krestom da vozi fijaker.

Postalo je jasno da će "Amazon" dodati i neke svoje izmišljene likove u najpreciznije napisan svet svih vremena. Na sve to čekali su i da Kristofer Tolkin, sin pisca umre da bi otkupili prava i mogli da oskrnave ovako nešto. I otac i sin se sada sigurno prevrću u grobu.

Ako vam se ne sviđa kako je napisan Tolkinov svet izvolite pa lepo napišite svoj. Postoji razlog zašto su njegove priče večne, a kao što je to napisao jedan tamnoputi mladić na Jutjubu:

"Ja sam ljudi Afro-amerikanac i fan sam Tolkina od detinjstva. Meni je van pameti da na silu ubacujete likove tamne puti u svet koji to nema. Šta, sad ćete za mene da kažete da sam rasista? Ne. Ideja da ćete i nama koji smo druge boje kože vi da objasnite šta treba da nas predstavlja a šta da nas vređa je čist rasizam. Niko od nas ne želi reprezentaciju na ovaj način, molim vas ne radite to", napisao je tip i ima više lajkova na komentaru od samog trejlera.

Posle nepravde koja je učinjena pri ekranizaciji knjige "Točak vremena" mogu samo da predložim da se napravi nastavak u kojem će Frodo ići sa družinom da baci Džefa Bezosa u ključalu lavu Mordora pre nego što se dočepa još nekog kultnog dela i dobijemo istetovirane Ivicu i Maricu kako prave rejv za vešticu koja je postala vegan.

Izvor: www.blic.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1284 on: February 16, 2022, 08:33:17 pm »

Ne može se na osnovu trejlera znati kakav je film.
Ima slučajeva da je trejler odličan, a film nikakav - i obrnuto.

Činjenica je da prilikom odabira filmova koje nameravam pogledati, prvo odgledam trejler (obično nekoliko), pa tek onda uzmem u razmatranje, da li gledati film ili ne.

Međutim, često se desi da promašim.
Zato, na osnovu trejlera, nikada ne donositi sud o nekom filmu.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1285 on: February 16, 2022, 08:41:28 pm »

Lovac

Mogu ti samo reći da je Silmarilion knjiga koja opisuje veoma, veoma dugačko vremensko razdoblje pre "Prstena moći". Pročitao sam knjigu 2 puta i uglavnom nemam pojma da ti sada prepričam, osim nekih veoma, veoma osnovnih crta. Toliko je knjiga vremenski opširna.
Od likova iz Gospodara, javljaju se samo Galadrijela i Elrond (i to ne nešto mnogo). Naravno i Sauron.
Ostali likovi su potpuno novi, neki su pominjani u ovim filmovima koje smo gledali, ali mali broj...

Ako se serija pravi po Silmarilionu, ja ću je pokušati pratiti, jer volim epsku fantaziju i trilogije Gospodar prstenova i Hobit, ali kažem, toliko je to opširno i vremenski dugačko, da se može napraviti serija u 10 sezona, a da ne dođemo ni blizu vremena Gospodara prstenova, odnosno prstenova moći....
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1286 on: February 21, 2022, 08:16:43 pm »

Pogledaš, jeftina uzbudljiva priča, i sutra već zaboraviš šta si gledao...
Ako se želiš išljučiti i pustiti mozak na pašu .... nije loše

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1287 on: February 21, 2022, 08:42:37 pm »

lovac

Odgledao ga. Jednostavan, odličan! 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1288 on: February 26, 2022, 02:02:54 pm »

PUM Seli Kelerman.

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1289 on: March 03, 2022, 10:48:16 pm »

Odmorimo se malo od rata - ovo je nešto strašnije!

Logged
Pages:  1 ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.