PALUBA
March 28, 2024, 09:32:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 105   Go Down
  Print  
Author Topic: Ministarstvo odbrane Republike Srbije - aktivnosti  (Read 321842 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #105 on: June 03, 2009, 06:14:02 pm »

Činjenica je da postoji "brisanje iz vojne evidencije" za odredjenu sumu novca (lično sam luo u čekaonici doma zdravlja kako se prijatelj hvali drugom prijatelju kako je sinu "odslužio" vojsku), ali legalizacija, odnosno uspostava institucije otkupa vojnog roka?
Da li će sirotan, pošto ne bude imao para da plati školarinu u budućnosti morati da ide da služi vojni rok iz istog razloga, dok će klinci sa kešom ići u škole, legalno izbei vojsku...?
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #106 on: June 03, 2009, 06:36:13 pm »

Da li će sirotan, pošto ne bude imao para da plati školarinu u budućnosti morati da ide da služi vojni rok iz istog razloga, dok će klinci sa kešom ići u škole, legalno izbei vojsku...?
A danas je situacija da klinci sa kešom nelegalno izbegavaju vojsku, i da posle toga bez problema napreduju u državnoj službi i na političkoj sceni. I šta je lošije u predlogu u odnosu na sadašnju situaciju?

Mislim da bi trebalo dodati neke stvari, npr ko otkupi vojni rok ima ograničenje za radna mesta u državnoj službi, a ko služi legalno može da ima plaćeno školovanje (fakultet), zdravstveno osiguranje u nekom periodu i sl.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #107 on: June 03, 2009, 08:26:21 pm »

Mislim, da sam več jednom napisao, da ne treba previše žurit sa profesionalnom vojskom. To je dobra stvar, ali i puno košta. Svi koji misle da je jeftinije griješe.
Kada je vojska profesionalna, onda nema vremena za čiščenje kruga, seljenje namještaja iz kancelarija, dežurati na kapiji, stražariti itd. Profesionalac se mora obučavati i usavršavati, a ne kupiti pikavce i skupljati lišče u kasarni. Na takve probleme smo naišli mi u SV. Može govorit ko šta hoče, ali tako je bilo. Kako je sada neznam.
A to, da bi neko plati, da ne služi vojni rok (dok je sistem obaveznog služenja),nije dobro. Koliko platit? Svi isto ili u odnosu na VED koji mu je određen?!
Neznam, odlučit čete sami, neka vam je sa srćom.
Pozdrav
Duje
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #108 on: June 04, 2009, 02:49:04 am »

Ako će te pare ići direktno vojsci i to sve, ja sam za. Bar će profesionalni vojnici imati bolje uslove za rad, a i mi koji hoćemo regularno da odslužimo, bar da ne blejimo po kasarnama, nego da naučimo nešto korisno.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #109 on: June 04, 2009, 08:14:11 am »

Министар Шутановац разговарао са делегацијом Министарства одбрамбене производње Пакистана

04/06/2009
Министар одбране Драган Шутановац разговарао је данас са делегацијом Министарства одбрамбене производње Исламске Републике Пакистана, коју је предводио државни министар Sardar Saleem Haider Khan.

На састанку је било речи о унапређењу билатералних односа Србије и Пакистана, сарадњи у области војног школства, као и могућностима да одбрамбене индустрије успоставе сарадњу и размотре могућност заједничких пројеката на пољу развоја наоружања и војне опреме.

Извор: Сајт М.О.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #110 on: June 06, 2009, 03:54:30 pm »

06.06.2009
Заменик начелника Генералштаба Војске Србије, генерал-потпуковник Младен Ћирковић, примио је јуче генералног секретара за политику одбране МО Краљевине Шпаније Луис Мануел Куеста Сивиса са сарадницима. Пријему је присуствовао и амбасадор Краљевине Шпаније у Србији његова екселенција Иниго де Паласио Еспања.

Генерал Ћирковић је госте из Шпаније упознао са тренутним стањем у процесу трансформације и реорганизације Војске Србије. У разговору са генералним секретаром Сивисом, генерал Ћирковић је изразио и захвалност због принципијелног става Шпаније у вези са једнострано проглашеном независношћу „Косова“. Током разговора је закључено да је предстојећа посета шпанског начелника Генералштаба Београду потврда да су међусобни војни односи у узлазној путањи.

Генерални секретар Сивис је затим одржао предавање на тему „Улога Шпаније у мировној мисији на Косову и Метохији“ које је организовао Институт за стратегијска истраживања. 

Извор: Сајт В.С.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #111 on: June 11, 2009, 01:39:00 pm »

Quote
Македонија и Србија воено ќе соработуваат
   Коментари (9)   
10.06.2009 13:25
Зоран Коњановски
 

Македонија и Србија потпишаа денеска Договор за соработка во одбраната и изразија подготвеност за „развој на добрососедски односи и отворен дијалог за јакнење на меѓусебната доверба“.

„За оваа година веќе имаме план за соработка, која ќе ја реализираме во голема мера “, изјави по потпишувањето на Договорот македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски, не изнесувајќи повеќе детали.

Министерот Коњановски, на заедничката прес конференција со неговиот српски колега Драган Шутановац истакна дека евроатлантските процеси се заеднички приоритети на Македонија и Србија.

„Македонија ја поддржува Србија во овие процеси и ги нуди своите искуства за досегашниот тек на интегрирањето“, посочи Коњановски.

Српскиот министер за одбрана посочи дека одбранбената соработка е од суштинска важност за целиот регион.

„Без оглед што живееме во држави кои се одвоени со административни граници, постојните невоени безбедносни ризици се заеднички, и.затоа нашата соработка треба да биде поцврста во насока на справување со сите прекугранични закани“, изјави Шутановац.

Тој посочи дека на средбата со Коњановски биле отворени прашања за воено - економската соработката.

Посочувајќи дека српскиот извоз на оружје и воена опрема лани достигнал околу 400 милиони долари, Шутановац истакна дека Србија и нуди на Македонија соработка во воената индустрија.

„Убедени сме дека можеме да го најдеме својот партнер за овој вид соработка во Македонија и заедно да настапуваме на трети пазари“, изјави Шутановац.

Тој додаде дека Србија на Македонија и ги нуди и капацитетите на Воената академија за студирање на питомци,

Во врска со Косово, Шутановац на заедничката прес конференција изјави дека Србија се залага за мирно решавање на „овој проблем“.

„Сакам да нагласам дека Македонија и Србија не се согласуваат во врска со решавањето на косовскиот проблем, но, она за што се согласуваме е дека секое решение треба да биде безбедно по граѓаните на регионот и заеднички интерес е тоа да се решава на мирен начин, токму како што и Србија се обидува да го реши“, изјави Шутановац.

Српскиот министер за одбрана денеска е во официјална посета на Македонија, во рамки на која попладнево ќе биде примен од претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Никола Груевски.

Izvor http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109837

Kratka sadrzina :
Ministar Sutanovac dosao u poseti ministra Konjanovski i potpisali su sporazum o saradnji u odbrani. Isto tako ministar Sutanovac je izrazio zelju da dodje do saradnje u oblasti vojne industrije izmedju Makedonije i Srbije.
Takodjer ministar Sutanovac je ponudio i akademiju u Srbiji za skolovanje makedonskih oficira.
Srpski ministar je primljen od precednika Makedonije Ivanova i premijera Gruevskov.
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #112 on: June 23, 2009, 08:16:39 am »

  23.06.2009.

  Mинистар одбране Драган Шутановац, са сарадницима, посетио је данас Војну академију, Војномедицинску академију и Универзитетско село у новобеоградком блогу 67. како би сагледао достигнути степен припремљености ресурса из система одбране за 25. летњу универзијаду. У изјави за медије, министар Шутановац констатовао је да је систем одбране испунио свој задатак и да је велики део посла везан за Универзијаду завршен квалитетно и на време. Шутановац је рекао да са становишта Министарства одбране и Војске Србије Универзијада може да почне.

  Министар је изразио наду да нова поликлиника коју је ВМА опремила у Универзитетском селу неће имати пуно посла током Универзијаде. Он је оценио да поликлиника испуњава стандарде какви су поштовани током Олимпијаде у Пекингу и додао да је неопходан велики труд и стручност да би се такав посао квалитетно урадио. Шутановац је подсетио да се више од 1.500 припадника МО и ВС ангажује на пословима везаним за Универзијаду, те да ће око 900 припадника МУП-а бити смештено у објектима Војне академије и Војне гимназије. То, према речима министра одбране, говори да је систем одбране један од најзначајнијих партнера и суорганизатора Универзијаде.

  Шутановац је рекао да ће медицинска опрема и возила коју су новинари имали прилику да виде остати у власништву Војномедицинске академије и осталих војномедицинских центара. Он је нагласио да је стадион Војне академије опремљен најсавременијом атлетском стазом за потребе Универзијаде и да је у том смислу јединствен међу сличним војним спортским објектима у Европи.

  Небојша Илић, председник Извршног комитета Универзијаде захвалио се министру Шутановцу и Министарству одбране због помоћи у организацији тог великог такмичења и на чињеници да су у делу посла који је поверен систему одбране не само поштовани, него и премашени стандарди.

  Војномедицинској академији поверена је здравствена заштита учесника Универзијаде. У том циљу, у Универзитетском селу, опремљена је поликлиника размештена у 15 просторија централног објекта, а лекарски тимови ВМА налазиће се и на 44 позиције где ће се одржавати такмичења и тренинзи (Београд 33, Вршац 1, Нови Сад 1, Инђија 2, Стара Пазова 1, Зрењанин 1, Смедерево 2, Лазаревац 2, Обреновац 1). Поликлиника и лекарске екипе које ће на теренима бринути о здрављу спортиста опремљене су најсавременијом медициском опремом. У поликлиници има осам специјалистичких служби са лабораторијом, дневном болницом и изолатором. Поред наменских средстава у износу од 192 миниона динара Војномедицинска академија уложила је 126 милона динара из сопствених прихода док је из буџета додато још 37 милиона.

  На атлетском стадиону Војне академије одржаваће се тренинзи атлетичара, а у Спортском центру ВА такмичара у џудоу. У том циљу потпуно је реконструисан стадион на коме је постављена тартан стаза (трећа у Београду после стадиона Ц.Звезде и Партизана), а у Спортском центру постављен је нови систем климатизације. Реконструкцију атлетског стадиона финансирала је ПД «Универзијада Београд 2009» у износу од 129 милиона динара. Војна академија из сопствених средстава издвојила је 3 милиона за уређење трибина.За радове у спортском центру издвојено је 8 милиона динара.

  У кругу касарне Војне академије у току су завршни радови изградње терена за стреличарство на коме ће се одржавати и тренинзи и званична такмичења. Процењена вредност радова износи 50 милиона динара.

  Систем одбране пружаће и логистичку подршку Универзијади. Уговорено је услужно прање и достављање 22.000 комплета постељине и 99.000 компета пешкира. Универзијади ће бити уступљено 60 шатора за спортске објекте у Београду. У Војној академији и Војној гимназији биће смештено 900 припадника Министарства унутрашњих послова који ће се ангажовати на Универзијади. Војска Србије ставиће на располагање систем веза између санитетских, спортских и пратећих објеката за Универзијаду где год то буде технички могуће.

  Министарство одбране и Војска Србије за припрему и одржавање Универзијаде ангажује 1.592 припадника (официра, подофицира, војних службеника и намештеника, студената Војне академије, професионалних војника војника на редовном и цивилмом служењу војног рока и слушалаца школе резервних официра). За протоколарне активности ангажује се Репрезентативни оркестар Гарде и студенти Војне академије.

  Извор: Сајт Војске Србије

 
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #113 on: July 01, 2009, 05:26:22 pm »

01.07.2009
Министар одбране Драган Шутановац, у пратњи начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковника Милоја Милетића, посетио је данас Технички опитни центар, јединствену интервидовску научноистраживачку установу у Војсци.

Током посете, министра су са организацијом, делатностима, начином рада и постигнутим резултатима те установе, упознали начелник Управе за развој ГШ ВС генерал-мајор Божидар Форца, и директор Техничког опитног центра пуковник Горан Стојановић.

Министар Шутановац обишао је лабораторије за електронику, метрологију и за мототехничка и средства речних јединица у три сектора те установе.

Данашња установа настала је пре три године обједињавањем опитних центара Војске Србије, тако што су у састав Техничког опитног центра КоВ интегрисани Ваздухопловноопитни и Морнарички опитни центар. То је модерна научно стручна институција у области испитивања и оцењивања квалитета средстава НВО, метролошког обезбеђења система одбране, која је својим радом потврдила оправданост формирања и стекла репутацију у Министарству одбране, наменској индустрији, деловима цивилне индустрије, научним и стручним институцијама и организацијама у земљи.

Готово сва техничка средства која се налазе у оперативној употреби ВС прошла су кроз испитивања и верификацију у ТОЦ-у. Резултати завршних и верификационих испитивања и оцењивања средстава НВО, верификације секундарних еталона и научноистраживачког рада преточени су у више од 7.000 докумената које је израдио ТОЦ у виду елабората, извештаја, пројеката, метода испитивања, стандарда одбране, атеста и разних научних и стручних радова. Просечно се годишње у ТОЦ-у еталонира више од 1.200 еталона и мерила Војске Србије, а на полигону Никинци изведе око 200 опита и изда више хиљада протокола.

Компетентност ТОЦ-а потврђена je стеченим сертификатима о акредитацији код Акредитационог тела Србије и добијеним овлашћењима код надлежних институција Републике Србије.

У првој половини ове године у тој установи спроведена су фабричка и развојна испитивања авиона ласта-95, завршна испитивања комплета војничке маскирне униформе М03, противавионског топа 40 мм Л/70 бофорс, и верификационо испитивање оптоелектронских средстава за опремање војне полиције.

Извор: Сајт Војске Србије
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #114 on: July 02, 2009, 12:33:21 pm »

2. jul 2009.
Beograd -- Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da je 63 odsto bivših pripadnika vojske, koji su učestvovali u programu pomoći višku kadra, našlo novi posao.

Na prezentaciji Projekta poverilačkog fonda za pomoć višku vojnog kadra u Domu garde u Topčideru, Šutanovac je rekao da je veliki broj bivših pripadnika sistema odbrane, zahvaljujući tom fondu, uspeo da se reintegriše u civilni život i to bez troškova angažovanja državnih organa.

"Da je to tačno, govori podatak da je u periodu od 2006. do 2009. godine u okviru projekta potrošeno nešto više od šest miliona evra pomoći. Od toga je 72 odsto uloženo kao direktna pomoć korisnicima a ukupan procenat zapošljavanja polaznika projekta je oko 63 odsto", rekao je Šutanovac.

Ministar je naglasio da je, posredno, i budžet Srbije imao koristi od tih investicija jer se u tom periodu na ime poreza prikupljenog od novozaposlenih bivših pripadnika vojske u državnu kasu slilo takođe oko šest miliona evra.

On je zahvalio donatorima, naročito Norveškoj, na pomoći koju su pružili i ocenio da je rešavanje pitanja viška vojnog kadra veoma značajno u širem procesu reforme sistema odbrane.
 
Izvor: Beta 
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #115 on: July 02, 2009, 06:04:35 pm »

Презентација о утицају Пројекта Поверилачког фонда за помоћ вишку војног кадра

02.07.2009.
У Дому гарде у Топчидеру данас је одржана презентација о утицају Пројекта Поверилачког фонда НАТО-ПзМ за помоћ вишку војног кадра у Републици Србији (NTF). Презентацији су присуствовали министар одбране Драган Шутановац, државни секретари у Министарству одбране Игор Јовичић и Зоран Јефтић, заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Младен Ћирковић, представници дипломатског и војнодипломатког кора земаља донатора и Мисије Међународне организације за миграције - IOM за Србију као извршног агента у поменутом пројекту.

Министар одбране Драган Шутановац том приликом рекао је да поред значаја који Пројекат има у погледу регионалне стабилизације и подршке реформи система одбране не треба заборавити и његову социјалну и економску димензију у подршци реинтеграције лица којима је престала служба у оружаним снагама.

„Да је то тачно говори податак да је у периоду од 2006 до 2009. године у оквиру Пројекта утрошено око 6 милиона евра донаторске помоћи од чега је 72% уложено као директна помоћ корисницима као и да је укупан проценат запошљавања корисника Пројекта «ПРИСМА» око 63%“ – рекао је министар Шутановац.

Министар је рекао да се такво мишљење јавности свакодневно потврђује угледом Војске у друштву, али и настојањем менаџмента Министарства одбране да достигне високе стандарде у целокупном систему одбране. Шутановац је додао да проблем реинтеграције оних којима је престала служба у оружаним снагама, а посебно професионалних војника, свакако представља важан део реформског процеса и планиране професионализације Војске.

„Захваљујући Поверилачком фонду, значајан број бивших припадника система одбране успешно је реинтегрисан у цивилни живот, наглашавам, без трошкова ангажовања државних органа надлежних за ту проблематику“, истакао је министар одбране.

Амбасадор Краљевине Норвешке Хакон Бланкенборг нагласио је да је Програм преквалификације вишка војног кадара успостављен као помоћ Поверилачког фонда Нато и Партнерствва за мир систему одбране Републике Србије. Амбасадор је нагласио да поменута помоћ није имала за сврху било какав утицај на правац и ток реформи већ да је она базирана на основу потреба и интереса система одбране Србије. Бланкенборг је истакао да је одређен број земаља донатора имао искуства са сличним транзиционим процесом и да је отуд свест о потребама да се из једног, како је рекао хладноратовског система, успостави нови ефикасан систем одбране способан да одговори савременим изазовима и претњама безбедности. Он је даодао да овакви пројекти могу значајно оптерећивати национални буџет, те да је значајно да та средства буду употребљена у друге, ургентније сврхе.

Заменик шефа Мисије Међународне организације за миграције за Србију и руководилац НТФ Пројекта Ђанлука Роко одржао је презентацију у којој је детаљно објаснио аспекте четворогодишњег рада. Премa његовом речима, Програм који се примењује у Србији веома је добар и примењив и у другим државама региона. Роко је нагласио да се од сваког евра који је уложен кроз разне видове помоћи лицима која су напустила војну службу или започела самосталан посао 1,83 евра враћа у државну касу што представља значајну корист за буџет. Он је подвукао да међу корисницима средстава Поверилачког фонда постоји веома изражен позитиван став о Пројекту НТФ, који надопуњује национални Програм подршке у промени каријере професионалних припадника Војске Србије (PRISMA). Програм финансира шеснаест земаља које предводи Краљевина Норвешка, из заједнички креираног Поверилачког фонда у коме су Италија, Данска, Холандија, Шпанија, Аустрија, Велика Британија, Чешка, Луксембург, Словачка, Словенија, Финска, Исланд, Пољска, Бугарска, Мађарска.

До сада, више од 4.650 бивших официра, подофицира и цивилних лица на служби у МО, односно ВС, користило је услуге индивидуалног саветовања и регистровало се за помоћ у регионалним канцеларијама IOM-а у Београду, Нишу, Новом Саду и Краљеву. Њих 2.977 добило је бесповратну финансијску помоћ за започињање или проширење сопствене делатности, помоћ за финансирање краћих специјалистичких курсева, или пак помоћ у форми субвенције на зараду код познатог послодавца. У склопу ових активности отворено је 2.247 нових микро и малих предузећа, а 382 бивша припадника система одбране запослило се у већ постојећим фирмама у Србији. Од недавно, могућност коришћења помоћи имају и бивши професионални војници односно војници по уговору.

Извор: Сајт М.О.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #116 on: July 06, 2009, 02:42:39 pm »

06.07.2009
Koju ocenu biste sebi dali za prvih godinu dana?

- Ne želim da se samoocenjujem, ali mislim da ceo tim Ministarstva odbrane dobro radi svoj posao. Rejting Vojske Srbije raste u svim istraživanjima, odbrambena industrija uspela je da izbaci novi proizvod poput „laste", radili smo na povećanju ugleda Vojske i jačanju poverenja.

Pripremili smo sedam zakona i dve strategije iz naše oblasti, interesovanje za vojne škole je veoma veliko, a ove godine kreće i prva grupa studenata na Medicinskom fakultetu VMA. Dosta ulažemo u diplomatsku ulogu Ministarstva i Vojske, svuda nas primaju na najvišem nivou, dolaze nam najveći svetski zvaničnici, i potpredsednik SAD je posetio naše ministarstvo.

Šta je, po vama, najbolji rezultat Vlade u prvih godinu dana?

- I da je neko drugi ministar odbrane, rekao bih da je to ekspanzija odbrambene industrije. Namenska industrija je uspela da ostvari izvoz od 400 miliona dolara, što je u uslovima krize i opšteg pada izvoza i prodaje ogroman uspeh. A uspeh je utoliko veći što je to uradila industrija koja je pre 10 godina bila uništena.

Izvor: Press
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #117 on: July 06, 2009, 02:44:29 pm »

06.07.2009.
Na konferenciji za novinare nakon razgovora sa rumunskim ministrom odbrane Mihajom Stanišoarom, Šutanovac je rekao da Srbija ima najbolje bilateralne odnose u regionu sa Rumunijom, koji su naročito snažni zbog principijelnog stava te zemlje prema problemu Kosova.

"Moderan svet počiva na međunarodnom pravu i mi smo ubeđeni da svojim principijelnim stavom to samo štitimo", rekao je Šutanovac i dodao da Srbija izuzetno ceni i podršku Rumunije za viznu liberalizaciju jer zna da je ta podrška iskrena.

On je rekao da je svom kolegi preneo nezadovoljstvo zbog najavljenog smanjenja broja vojnika u Kforu i ocenio da u pokrajini ne treba smanjivati strano vojno prisustvo već da treba povećati prisustvo policije zbog izuzetno razvijenog organizovanog kriminala.

"Kfor garantuje bezbednost i stabilnost na Kosovu i Metohiji, ali ono što je podjednako važno a nije prepoznato od međunarodne zajednice je borba protiv organizovanog kriminala", rekao je Šutanovac i dodao da Kosovo nije ugroženo vojno već zbog kriminala, korupcije, trgovine narkoticima, naoružanjem i ljudima, kao i zbog ilegalnih migracija.

Šutanovac je rekao da je bilateralna vojna saradnja dve zemlje na izuzetnom nivou, ali da postoji mogućnost da se unapredi u oblasti vojnog školstva, obuke i razmene iskustava koje Rumunija ima u oblasti učešća u međunarodnim mirovnim misijama.

Odgovarajući na pitanja rumunskih novinara, Šutanovac je rekao da je svetska ekonomska kriza pogodila i srpsko ministarstvo odbrane, zbog čega je vojska morala da se odrekne programa modernizacije i nekih infrastrukturnih projekata.

Poverenje u Vojsku Srbije, dodao je on, ipak je svake godine sve veće što pokazuje i podatak da su ove godine na jedno slobodno mesto u Vojnoj akademiji konkurisala četiri kandidata iz civilstva, dok je 2006. godine na 10 mesta konkurisao samo jedan kandidat koji je srednju školu završio u civilstvu.

Rumunski ministar je rekao da će njegova zemlja vrlo rado sa Srbijom podeliti svoja iskustva iz oblasti pridruživanje EU, Partnerstva za mir i iz oblasti učešća u mirovnim misijama i ponovio da Rumunija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

On je rekao da će rumunski vojnici ostati u sastavu Kfora i da će Rumunija nastaviti da se zalaže za poštovanje Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244, kao i za to da Misija Euleks ostane statusno neutralna.

Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac će danas razgovarati u Bukureštu i sa ministrom spoljnih poslova Rumunije Kristijanom Djakoneskuom.

Izvor: Beta
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #118 on: July 09, 2009, 02:58:58 pm »

9. jul 2009.
Beograd -- Američki zvaničnik Tomas Kantrimen kaže za B92 da je dobra saradnja oružanih snaga SAD i Srbije važna za dobre odnose između dve države.

Tomas Kantrimen, zamenik pomoćnika Sekretara za vojno-politička pitanja u Stejt departmentu i dobar poznavalac Srbije, razgovarao je u Beogradu sa ministrima unutrašnjih i spoljnih poslova, Ivicom Dačićem i Vukom Jeremićem, i sa državnim sekretarom u ministarstvu odbrane Dušanom Spasojevićem.

U intervjuu za B92, Kantrimen kaže da je dobra saradnja uspostavljena između oružanih snaga SAD i Srbije, važna za ukupne dobre odnose između dve države.

On dodaje da uprkos činjenici da u Srbiji ne postoji spremnost za ulazak u NATO, saradnja sa američkom vojskom može i dalje biti dobra.

Izvor: B92
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #119 on: July 12, 2009, 03:00:08 pm »

Šutanovac: Kriza usporila i Vojsku

12. jul 2009.
Beograd -- Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže da je pripremljen set zakona za reformu sistema odbrane, ali da je ekonomska kriza usporila proces modernizacije Vojske.

"Ekonomska kriza ugrožava sistem odbrane i ceo sistem bezbednosti, jer ne možete raditi modernizaciju i reforme sistema ukoliko nemate adekvatna sredstva. Mi smo, pri tom, jedina vojska na prostoru Evrope koja je imala tu nesreću da se 1999. sukobi sa NATO-om i da se, praktično, od tada još nismo 'oporavili' u meri u kojoj je to neophodno", ocenio je on.

"Ne krijemo da smo u problemima", rekao je ministar, ali je naveo da nijedan dinar za odbranu iz budžeta "ne odlazi negde uzalud", već se planski troši u nastojanju da se sistem rehabilituje sredstvima koja su na raspolaganju.

Prema njegovim rečima, za modernizaciju sistema odbrane u svakoj zemlji neophodna su velika ulaganja.

"Ukoliko neko misli da modernizacija sistema odbrane može da se uradi tako što bi samo došao neki moderniji ministar na ovu poziciju, a sistem imao manje para nego sada, odmah ću da vam kažem da to nije način. Niko, pa ni prijatelji, neće besplatno dati naoružanje i vojnu opremu", rekao je Šutanovac.

On ocenjuje da uprkos takvoj situaciji borbena gotovost vojske nije ugrožena.

"Naša operativna sposobnost je na visokom nivou, ali nije zavidna", ukazao je ministar odbrane.

Šutanovac je objasnio da ona "nije zavidna iz prostog razloga što imamo probleme sa naoruzanjem i vojnom opremom koja se dugi niz godina nije zanavljala, što su nam vozila prosečno veoma stara, što je oprema za vojno zdravstvo, ”a sve zbog decenijskih neinvestiranja u opremanje i modernizaciju".

"I, kao što građani Srbije znaju, praktično poslednji, još uvek moderni avioni, kupljeni su 1988. godine, što je zaista daleka prošlost", rekao je on.

Šutanovac smatra da je i u uslovima krize njegov resor uradio veliki posao u oblasti zakonodavnih i strateških dokumenata, da je pripremio nove zakone neophodne za reformu sistema, uključujući novi zakon o Vojnoobaveštajnoj i Vojnobezbednosnoj agenciji, čijim će se konačnim usvajanjem u skupštini zaokružiti zakonodavna reforma.

Srbija će po prvi put imati usvijene Strategije nacionalne bezbednosti i odbrane što pored već usvojenog Strategiskog pregleda odbrane predstavlja veliki iskorak.

Zakonom o VOA i VBA predviđeno je i formiranje Generalnog inspektorata, sa ciljem pune demokratske kontrole rada tih službi.

"U ovom trenutku ne postoji adekvatna kontrola rada VOA i VBA. Praktično, radimo po sistemu poverenja. To poverenje je nekada na višem, nekada na nižem nivuo, ali trenutno ne postoji nijedan način, nijedan instrument koji bi ministar mogao da upotrebi kako bi došao do saznanja šta se zaista dešava u tim službama", rekao je Šutanovac.

Prema njegovim rečima, prva reagovanja na predloge zakona o radu VOA i VBA ukazuju da su oni "više nego dobri".

"Kritike su uglavnom bile političke prirode i nisu se odnosile na suštinu problema koji postoje trenutno u tim sistemima. Novim zakonom dobićemo osnovu za bolji i lakši rad pripadnika tih agencija, kao i svih onih koji treba da kontrolišu rad tih službi", ocenio je ministar odbrane.

On je ukazao da su najveći broj kritika izneli bivši pripadnici vojske koji su se tek sada, kao aktivisti nevladinih organizacija, civilnog društva, osmelili da kažu kako treba ostvariti civilnu kontrolu rada vojske, umesto da su sa predlozima u tom pravcu izašli dok su bili aktivni u sistemu odbrane.

Ministar je naveo da je nastavljen proces stanogradnje i da je dodeljeno više stotina stanova pripadnicima vojske, što je bio veliki problem dugi niz godina.

"Nastavili smo sa opremanjem Vojske Srbije savremenom opremom, u meri u kojoj nam sredstva data budžetom to dozvoljavaju. Nastavili smo sa reformama u oblasti vojnog školstva i vojnog zdravstva", kazao je Šutanovac i podsetio da se na VMA od ove godine po prvi put školuju studenti medicine, a profesori sa VMA će napokon imati priznata nastavno naučna zvanja.

U jednogodišnji značajan "učinak" ministrarstva, Šutanovac je uvrstio i "rekordno povećanje" izvoza naoružanja i vojne opreme u proteklih godinu dana.

Prema njegovim rečima, izvoz od 400 miliona dolara je rekordan, u odnosu na proteklih 18 godina.

Kad je reč o otvaranju naše kancelarije u Briselu, on je rekao da je Ministarstvo odbrane ispunilo sve zahteve i da je preostalo da Ministarstvo spoljnih poslova predloži ambasadora koji će biti naš predstavnik.

"Mi već imamo spremne ljude koji će raditi u okviru vojnog dela kancelarije. Očekujem da već u avgustu dobijemo i ambasadora, tako da do kraja godine, praktično, uspostavimo kancelariju, kao i sve zemlje članice Partnerstva za mir", kazao je Šutanovac.

Na pitanje o tome šta je u "negativnom bilansu" rada njegovog resora u protekloj godini, Šutanovac je rekao da je to nezavršetak vojne baze na jugu Srbije.

"Nama se desio peh da je izvođač koji je na tome radio zapao u dugove, pa smo pre izvesnog vremena morali da promenimo izvođača i pokrenemo novi postupak, kako bismo uspeli da u toku ove godine završimo bazu", rekao je Šutanovac.

Prema njegovim rečima, vojna baza na jugu Srbije biće najmodernija i najsavremenija vojna baza u celom regionu, rađena po najvišim standardima, a tako nešto nije postojalo ni u bivšoj Jugoslaviji.

"Očekujem da ova baza ima međunarodni karakter imajući u vidu da želimo da je proširimo i da napravimo poligone za terensku pripremu naših vojnika koji će se upućivati u mirovne misije", kazao je ministar odbrane.

Prema njegovim rečima, "ideja je da do kraja sledeće godine, ukoliko ekonomska kriza ne bude veća, a očekujemo da neće biti, privedemo kraju proces profesionalizacije. U ovoj bazi, kao i u ostalim, biće smeštena profesionalna vojska".

Šutanovac je veoma značajnim ocenio prisustvo Vojske Srbije na tom prostoru.

"Država mora da bude prisutna na kriznim područjima, a svi koji učestvuju u tome moraju da imaju odgovarajuće uslove za rad. Želja nam je da pripadnici naše vojske ne spavaju u iznajmljenim objektima, već da imaju smeštaj kakav je neophodan za jednu savremenu i modernu vojsku", ocenio je Šutanovac.

Na pitanje o tome šta se dešava sa vojnom imovinom, Šutanovac kaže da nije nikakva tajna da Vojska Srbije, odnosno Ministarstvo odbrane, raspolaže velikim brojem nekretnina koje nisu potrebne Vojsci Srbije.

Ukazujući da je vrednost nekretnina u svetu, pa i u Srbiji, u proteklih godinu dana dramatično pala, Šutanovac je rekao da ovo nije trenutak za prodaju imovine.

"Ukoliko bi ove godine pokušali da forsiramo prodaju nekretnina, bojim se da bi izgubili dosta novca", naveo je ministar odbrane i poručio da nikome ništa besplatno neće biti dato.

Rešenje leži u adekvatnoj zameni imovine pre svega sa lokalnom samoupravom, kazao je ministar odbrane.

Šutanovac je naveo da je reč o imovini države Srbije i Vojske Srbije, a ne njegovoj ličnoj, i da će insistirati na tome da svako ko želi da raspolaže tom imovinom mora da plati adekvatnu nadoknadu.

"Zbog toga sam, inače, ušao u sukob sa velikim brojem predsednika opština u Srbiji koji svoje ideje razvoja gradova baziraju pre svega na zemlji koja pripada vojsci, a koju bi oni želeli da dobiju besplatno", zaključio je Šutanovac.

Izvor: Tanjug
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 105   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.