PALUBA
April 29, 2024, 10:00:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 105   Go Down
  Print  
Author Topic: Ministarstvo odbrane Republike Srbije - aktivnosti  (Read 325868 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dizastr2
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86



« Reply #270 on: September 30, 2010, 08:19:07 pm »

Quote
45.000
 


Profesionalni vojnici su i podoficiri i oficiri, pored profesionalnih vojnika...pukovnici i ostali vade prosek. Profesionalni vojnik ima osnovicu plate 22000. Razvodnik izadje oko 25000, deseter 400 i manje dinara vise...ali 45000din (hahaha)! 
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #271 on: September 30, 2010, 08:24:29 pm »

No comment...
Logged
Dizastr2
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86



« Reply #272 on: September 30, 2010, 08:25:52 pm »

Za mladog coveka, neozenjenog i bez dece, sa ovom platom-jedva. Za coveka koji je ozenjen i ima decu-nikako!
P.S. Ovo mislim za profesionalne vojnike...
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #273 on: September 30, 2010, 08:40:00 pm »

Sad sam gledao na sajtu Ministarstva Odbrane i evo sta pise tamo:



У зависности од чина и јединице у којој ради, плата професионалног војника се креће од 25 до 30 хиљада динара. Плате професионалних припадника Војске Србије су редовне.

Радно време је осам часова. У случају потребе за прековременим радом, професионални војник добија новчану надокнаду.

Поред плате, загарантоване су и накнаде путних трошкова за долазак и одлазак са посла и за обилазак породице.

Професионални војник има право на бенефицирани радни стаж. Ова бенефиција зависи од дужности коју војник обавља и креће се у распону од 14 до 18 месеци радног стажа за годину дана рада.

Професионални припадници Војске Србије остварују право на поуздано пензијско, социјално и здравствено осигурање. Здравственим осигурањем обухваћени су и чланови њихове породице, којима је омогућено да се лече у систему војног здравства.

Професионални војници који одлуче да учествују у мултинационалним операцијама, поред редовне плате, имају право и одређене бенефиције и то:
увећање плате (добија се множењем основице која је по важећој регулативи 400$ и коефицијента за чин, који за професионалне војнике износи од 1,90 до 2,10);
увећан стаж осигурања (12 месеци ефективно проведених у мисији рачуна се као 18 месеци);
накнаду трошкова за ризик у служби (добија се множењем основице са коефицијентом до 3,00);
додатке за географске и климатске услове (добија се множењем основице са коефицијентом до 0,70);
накнаду трошкова путовања за једно путовање до места становања за сваких 6 месеци проведених у мисији;
лично осигурање од болести, ризика рањавања, тежих повреда, инвалидитета или смрти, које се обезбеђује на терет надлежног министарства за време учествовања у мултинационалној операцији;
путне трошкове и бесплатан одмор у објектима за одмор и рекреацију по повратку из мултинационалне операције.

Примера ради, минимална плата за професионалног војника са чином десетара, за време учешћа у мултинационалној операцији износила би 880$ (за учешће у мисијама ниског безбедносног ризика, у умереним климатским условима), док би максимална плата за исти чин износила 2280$ (за учешће у мисијама високог безбедносног ризика, у екстремним климатским условима).

Предана и чиста вишегодишња каријера професионалног војника, са националним и међународним искуством, може бити гаранција многим фирмама које желе да запосле људе који су дисциплиновани, имају доказане организацијске способности и богато радно искуство у различитом, често стресном окружењу.




Izvor Ministarstvo Odbrane
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #274 on: September 30, 2010, 08:53:14 pm »

Поред плате, загарантоване су и накнаде путних трошкова за долазак и одлазак са посла и за обилазак породице.


Ovo već zavisi od načina tumačenja propisa od strane personalaca u dotičnoj jedinici i ide po sistemu: sto ljudi, sto ćudi.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #275 on: October 02, 2010, 12:48:02 pm »

Delegacija Ministarstva odbrane boravila u Rumuniji


01.10.2010.

Pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse Ilija Pilipović predvodio je delegaciju Ministarstva odbrane u radnoj poseti Ministarstvu narodne odbrane Rumunije, u periodu od 27. do 29.09.2010. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U delegaciji su bili i direktor Vojnotehničkoh instituta, pukovnik Zoran Rajić i prodekan za nastavu Vojne akademije, pukovnik Boban Đorović.

Tokom posete, gospodin Pilipović i članovi delegacije razgovarali su sa državnim sekretarom za planiranje i politiku odbrane MNO Rumunije, gospodinom Viorelom Oanćom, zastupnikom načelnika sektora za naoružanje bg. Katalinom Moraruom, rektorom Nacionalnog univerziteta Karolom Prvim, general potpukovnikom Teodorom Frunzetijem i predstavnicima odbrambene industrije Rumunije.

Razgovarano je o domenima saradnje u oblastima obrazovanja, razmene eksperata i drugim pitanjima.

Izvor: MORS


* ATT00005.jpg (468.24 KB, 1024x782 - viewed 36 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #276 on: October 02, 2010, 12:56:08 pm »

Srbija dobija savremeni sistem odbrane


01.10.2010.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je danas Tanjugu, povodom odluke Vlade o obustavi obaveze služenja vojnog roka od 1. januara 2011. da Srbija dobija savremeni odbrambeni sistem sa profesionalnom vojskom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Nakon deset godina Srbija dobija savremeni odbrambeni sistem u kome će Vojska Srbije biti potpuno profesionalizaovana i standardizovana po najboljim svetskim standardima a u odnosu na izazove rizike i pretnje koji ugrožavaju bezbednost građana", rekao je on.

Ministar odbrane je istakao da se danas Srbija "svrstava u onaj red zemalja koji imaju savremu, modernu, jaku i brzu vojsku".

"Želeo bih da čestitam svima koji su u tome učestvovali, od ministara koji su bili pre mene do današnjeg kolegijuma, koji je to uradio u poslednje dve godine", rekao je on.

"Činjenica da smo u poslednje dve godine uspeli da poboljšamo status pripadnika Vojske Srbije i da povećamo poverenje među građanima nas je ohrabrila da ovaj posao završimo i pre roka", rekao je Šutanovac.

On je naglasio da je to urađeno "imajući u vidu da smo već u septembru imali odziv od preko 98 odsto (regruta za služenje vojnog roka) što je pre nekoliko godina bilo nezamislivo".

"Duboko verujemo da će u sledećim godinama takođe biti veoma visok nivo onih koji žele da dobrovoljno služe vojni rok i da na taj način steknu određena znanja i veštine koje ne mogu u civilstvu", rekao je ministar odbrane.

Šutanovac je dodao i da je kadrovskim planom definisano da Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije imaju 36.000 pripadnika, kao i još dve hiljade onih koji će biti na dobrovoljnom služenju vojnog roka.

Na taj broj dodaju se i polaznici Vojne akademije kojih je nešto manje od hiljadu, kao i određeni broj pripadnika vojnih i vojno-dohodovnih ustanova koje funkcionišu u sistemu odbrane, rekao je on.

Vlada Srbije juče je donela Odluku o obustavi obaveze služenja vojnog roka kojom je predviđeno da od 1. januara 2011. na služenje vojnog roka budu upućivani samo oni koji to žele.

Vlada je donela Odluku o obustavi obaveze služenja vojnog roka i uputila je Narodnoj Skupštini na razmatranje, saopšteno je posle sednici vlade.

Obaveza služenja vojnog roka u Vojsci Srbije obustavlja se odsluženjem vojnog roka poslednje partije vojnika upućene u 2010. godini, navodi se u saopštenju.

Precizira se da se to odnosi i na regrute koji su zamenili služenje vojnog roka civilnom službom.

Od 1. januara 2011. godine, na služenje vojnog roka biće upućivani samo oni koji to dobrovoljno budu želeli.

Ministarstvo odbrane je 17. septembra, promocijom spotova "Budi profesionalac", zvanično započelo kampanju za završetak profesionalizacije naših oružanih snaga.

Okončanjem tog procesa, od iduće godine, Srbija će dobiti efikasne i moderne oružane snage, koje su po svim međunarodnim iskustvima, mnogo efikasnije i racionalnije od vojski koje se popunjavaju putem regrutnih kontigenata.

Izvor: Tanjug, MORS


* _DSC0310.JPG (82.94 KB, 1024x685 - viewed 91 times.)
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #277 on: October 02, 2010, 01:36:52 pm »

Ovaj Šutanovac izgleda nije pri sebi kad kaže da je Srbija dobila savremenu i jaku vojsku. Savremena u kom smislu? Nove digitalne uniforme i novi šlemovi, a jaka, da nije zbog jake hrane kao što je pasulj? Ja ne znam da li ovaj čovek zna čije je vojske on ministar? Da počnemo da nabrajamo:

- ukinuli su služenje vojnog roka, tako da imamo samo nekih 10-12 hiljada aktivnih vojnika koji bi mogli da brane zemlju. Za slučaj da Srbiju napadne Albanija najverovatnije bi morali da izvrše mobilizaciju, da bi uopšte mogli da se odbrane.
- ratno vazduhoplovstvo postoji samo na papiru. Sem aeromitinga i letećih predstava na promocijama oficira nema veće koristi. Ose i igle su već odavno uništene, jedino što su SA-6 KUB malo umočili u kamuflažne boje, čisto onako radi trenda. Para u stvarnosti ni nema za kupovinu novih borbenih aviona, sem ako ih neko ne pokloni ili proda uz dugogodišnji kredit na 300 godina, pošto je svima poznato kako brzo države Balkana vraćaju kredite. Još kad bi konačno rešili hoće li u NATO ili će sa Rusima. Ja predlažem Osamu Bin-Ladena, pošto je njegova organizacija trenutno jedna od najjačih organizacija i kvazi armija na svetu.  Grin
- tenkovi skoro da i ne postoje. Legendarne T-55-ice, nekih 640 kom., odoše u staro gvožđe, T-72M u kvazi rezervu i za školovanje. M-84 ko' bojagi modernizuju ili hoće, samo ne znam sa kojim parama, kad ni para nije imalo za održavanje veoma bitnog remontnog zavoda u Čačku. Ofarbali ih u neke nove kamuflažne šeme, kao da su im daltonisti stručni konsultanti.


Jedina stvar koju čovek može da pohvali u organizaciji i napretku Vojske Srbije su jedinice Žandarmerije. Međutim današnji političari se suviše mnogo kite tuđim perjem i zaslugama iz prošlosti. Tako vam je to kad neuspeli mašinski inženjer iz oblasti hidroenergetike postane ministar odbrane jedne opustošene, nekada moćne, armije u regionu. Umesto da ostane na Đerdapu, on pravo u fotelju. Samo što je mašinstvo 80% teorija, dok su vojska i sa njom povezani interesi 100% praksa. Ja to moram da znam pošto sam isto mašinski inženjer, srećom sam završio zanat pa stoga znam i odlično praksu.

Znam da se mnogima moje izjave neće svideti. Ja ovde na forumu ne mogu da pričam laži ili da sviram melodiku da bi se nekome svideo. Istina je takva kakva je i ponekad može da bude i gorka i neugodna istovremeno. Svim narodima i pripadnicima vojske bivših republika SFRJ je valjda jedna stvar jasna. Čim otvoreno kažeš istinu i zasmetaš uklone te iz vojske pa kasnije prodaješ stvari po buvljaku. Nakon toga postave, određene partijski podobne ljude, iz sasvim suprotne struke na tako važna i odgovorna mesta. Zato su danas sve armije bivše SFRJ kakve su: neopremljene, zastarele, siromašne i slabe.

Jel' ono beše i Tito, maršal armije, mašinbravar?   Wink
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #278 on: October 02, 2010, 01:42:04 pm »

Sinko, da nisi pao sa kruške? Smiley

Kakve veze ima Vojska Srbije sa Žandarmerijom?
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #279 on: October 02, 2010, 01:48:51 pm »

Nisam pao sa kruške, već sa duda! Grin

Zeznuo sam se što sam napisao ono sa Žandarmerijom, jer sam hteo to da istaknem kao napredak oružanih delova Srbije, iako ona pripada policiji. Pošto si u pravu napretka nema. Eto, uze mi jedini pozitivan aspekt koji sam mogao da iznesem.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #280 on: October 02, 2010, 01:49:52 pm »

Naravno... valjda ti iz Nemačke bolje vidiš dešavanja u Srbiji od nas u Srbiji...
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #281 on: October 02, 2010, 01:51:54 pm »

Pa daj bre Rade, čemu sad to i takvo aludiranje na moj boravak?

Pa znaš valjda i sam da je u Srbiji većina mladića išlo u vojsku što je moralo, a ne što su hteli. Svako zna, da ako vojsku nisi služio, niko ti neće dati dobar posao na neodređeno vreme. Ja nikada nisam video mladiće kako lupaju na vrata kasarne i preskačuči ogradu mole za služenje vojnog roka. Kod mene u Užicu, kasarna 4. Puk, su mladići molili Boga da izađu iz kruga kasarne, da bi otišli do kioska i kupili jednu pljesku. A dalje i da ti ni ne pričam. Ljudi koji su dan danas profesionalci u RV Srbije mi pričaju veoma žalosne priče, koje inače nikada ne bi smele da izađu u javnost, jer u suprotnom to bi ih koštalo glave i egzistencije. Kao što vidiš, ja sam iz Užica otišao u inostransvo i dobro sam obavešten.

Evo sad se setih. Mogli bi ovakve smešne izjave ministara i funkcionera da objavljujemo u rubrici šala i razonode i da dodamo po neku karikaturu. Šta kažeš na to ?
« Last Edit: October 02, 2010, 02:06:07 pm by Nešo » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #282 on: October 02, 2010, 02:33:32 pm »

U ostalim zemljama su verovatno redovi ispred kasarni od regruta koji žele da služe vojsku.
Dobar posao na neodredjeno vreme ne možeđ dobiti ako nemaš škole i ako si neozbiljan, a ne zato što nisi služio vojni rok.
Ipak nisi nešto Bog zna kako obavešten.
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #283 on: October 02, 2010, 02:39:59 pm »

Može da bidne, al' ne mora da znači !   Grin
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #284 on: October 02, 2010, 02:40:38 pm »

Pitanje za Nešu:

Koliko je potrebno ljudstva, naoružanja i vojne opreme ( ne mora baš tačan 100% podatak - dozvoljeno odstupanje od 10%) za sigurnu odbranu države veličine i položaja kao Srbija?
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 105   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.