PALUBA
April 29, 2024, 01:59:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 105   Go Down
  Print  
Author Topic: Ministarstvo odbrane Republike Srbije - aktivnosti  (Read 325896 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #285 on: October 02, 2010, 02:42:51 pm »

Hoćeš mirnodobski ili ratni sastav?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #286 on: October 02, 2010, 02:44:47 pm »

Pretpostavka je da je vreme D-30.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #287 on: October 02, 2010, 02:56:23 pm »

Ne  razumijem kako vojska, pa tako i Vojska Srbije može biti suvremena ,moderna i jaka činjenicom da će za godinu dana ukinuti vojni rok.Valjda će oslabiti te godine jer proces profesionalizacije traži vrijeme a i ogromne novce za nove ljude i opremu i standard tih budućih profesionalaca.
Šutanovac je političar, a oni u slobodno vrijem djeci kradu lizalice bez ikakvih skrupula.Šutanovac zna da Srbiju neće nitko vojno napasti pa se može razmetati izjavama , u suprotnom bi bio zabrinut i pred odlaskom s ministarske funkcije,pod uvjetom da je odgovoran.
Iako on nije zakuhao tu kašu, 10 000 km2 zemlje  kojoj je on ministar obrane je jednostavno otišlo a da on nije niti pomislio angažman Vojske Srbije. Dakle trebao bi se sramiti, ali ne kao najodgovorniji u priči zašto se Srbija našla u takvoj situaciji.
Pitanje reorganizacije Vojske Srbije je proces koji traje kao i u svakoj vojsci a pogotovo kad odluči promjeniti sustav popune drugim modelom koj ise nije pakticirao 65 godina.
Taj je proces dakle započeo a nikako nije završen da bi se moglo konstatirati to što je ministar napričao o svome ministarstvu.
Pitanje suvremene opreme i naoružanjaje,osim suvremene doktrine i organizacije, bitan činitelj suvremenosti sustava vojske.Tu je Srbija u katastrofalnoj poziciji i to znaju svi koji istini žele pogledati u oči.Bez obzira što je naslijedila ogormne stokove JNA  opreme.
Gotovo 20 godina oni su se koristili ,bez modernizacije i nabavke ključe vojne opreme i oruzja.I tu Vojska Srbije zaostaje za zemljama usporedivim s njom u okruzenju.
Sve što je napisano za Šutanovca može se preslikati i na ministre obrane i zemlje u regiji.
Zaključno, ministar laže sebe i one kojima priča.
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #288 on: October 02, 2010, 02:57:13 pm »

Izvini, mi u inostransvu smo malo priglupi. Šta treba da ti znači D-30, pošto barataš sa stručnim terminima?

Kad dobijem odgovor počinjem sa izradom plana. Za koji dan dobijaš kartu Srbije, sa prstenovima odbrane i za to neophodnu tehniku, raspored snaga, uzimajući u obzir demografsku strukturu Srbije u najužoj povezanosti sa političkim i nacionalnim orijentacijama. Jel' dogovoreno?  Wink
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #289 on: October 02, 2010, 02:59:15 pm »

Hvala ti pobratime iz Hrvatske! Konačno sretoh jednog realistu, a ne iluzioniste i nostalgičare.  
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #290 on: October 02, 2010, 03:02:29 pm »

Izvini, mi u inostransvu smo malo priglupi. Šta treba da ti znači D-30, pošto barataš sa stručnim terminima?

Kad dobijem odgovor počinjem sa izradom plana. Za koji dan dobijaš kartu Srbije, sa prstenovima odbrane i za to neophodnu tehniku, raspored snaga, uzimajući u obzir demografsku strukturu Srbije u najužoj povezanosti sa političkim i nacionalnim orijentacijama. Jel' dogovoreno?  Wink

"D" je vreme napada "-30" je trideset dana ranije.
Niko nije rekao da ste u inostranstvu glupi, nego da imate falinku da bolje znate dešavanja u Srbiji od onih koji su u Srbiji.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #291 on: October 02, 2010, 03:16:44 pm »

AUUUU gde ste vi otsli  Cheesy Oko nekih stvari slazem se i sa Radetom i sa Nesom ali mi nije jasno sta deset hiljada vojnika moze da uradi!!Svi vi znate da imamo problem sa jugom Srbije ako tamo opet izbije neko s..... oni ce da posalju 5 do 6 hiljada vojnika  znaci  osta je nam pola vojske za celu drzavu,kako ce oni to da izvedu nije mi nikako jasno.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #292 on: October 02, 2010, 03:23:50 pm »

Jes' Rade , u pravu si za ove nase sto znaju vise od nas u Srbiji, al' bojim se da je Neso poprilicno blago okarakterisao situaciju koja vlada kod nas.
 Sto se tice vojske i planova, ocigledno da nas politicki vrh nema ni u jednoj gangliji zamisao da se ikad ratuje, vec da vojska bude po svetskom standardu i da koristi stranim saveznicima za ratovanje po svetu.
Sve je cista lagarija i licni interesi ispred svega. U ovoj zemlji odavno nema drzavnika, sve sam politicar. Pretpostavljam da je razlika svima jasna.

 Jedva cekam da vidim taj plan Neso, pretpostavljam da mora postojati i zamisljen protivnik, pravac napada i slicno. Ili je u pitanju plan odbrane od totalnog napada sa svih strana?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #293 on: October 02, 2010, 03:26:10 pm »

AUUUU gde ste vi otsli  Cheesy Oko nekih stvari slazem se i sa Radetom i sa Nesom ali mi nije jasno sta deset hiljada vojnika moze da uradi!!

Zato sam i postavio pitanje koliko nam je po njegovoj proceni potrebno i ljudi, i tehnike i svega ostalog. Pitanje je otvoreno za sve, svi mogu da iznesu svoje procene, samo bez politike, molio bih.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Online Online

Posts: 2 179


« Reply #294 on: October 02, 2010, 04:06:44 pm »

Niko nije rekao da ste u inostranstvu glupi, nego da imate falinku da bolje znate dešavanja u Srbiji od onih koji su u Srbiji.
Rade,

mozda su u poziciji da hladnije glave razmisljaju o problemu.

Naravno, sada su drugacije sigurnosne integracije nego prije 20 godina, ali sve mi se cini da velike sile svode "luckastu" balkansku bracu na nivo ispod kriticne mase posto su dogorocnije ciljevi za ove prostore ostvareni.
Kako se meni cini, desavanja u EX Yu su posluzila kao pilot proba za planiranje krupnijih zahvata Imperije.

Mozda i ja malo jasnije gledam jer radim na teritoriju gdje caruje Superhik, "otimamo siromasnima da bi dali bogatima".

Postujem misljenje Nesino i mislim da nije daleko od realnosti. Samo na nasim prostorima, politicka elitase u sve razumije, cudno mi je da jos nisu postali vodje operacionih timova u bolnicama. Sve ide kako treba (informacija od PR-a), ali pacijent se ne osjeca bas najbolje, na samrti je.
Intresantno je koliko su na nasim prostorima olako izgovara rijec, MPV mojih vremena je bio knjiga iskrenih zelja u odnosu na ovo danas.

Bilo kako bilo, suvremene tehnologije u mogucnosti su predvidjeti stosta, ali moral naroda je teze izmjerljiva kategorija, "daljina koliko ce otici kuglica iskopana iz nosa". Za to sluze razni omeksivaci po principu "kruha i igara" (razne parade, bombardiranje marketingom, informacijama bez stvarne vaznosti,..) sve u cilju sto vise autogolova. Kako se boriti protiv toga iz sadasnje pozicije.. bila bi to interesantna tema za jedan topic.
« Last Edit: October 02, 2010, 06:05:55 pm by leut, Reason: sređen citat » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #295 on: October 02, 2010, 04:08:45 pm »

Istria, kažu 36 000 pripadnika VS je malo za rat. Moje pitnaje je da mi objasne koliko treba vojske i svega ostalog za rat. Pitanje koje će uslediti nakon toga jeste: "Koliki budžet je potreban da se sve to obezbedi?" i slično. Kuka se kako je vojska skupa s jedne strane, a sa druge da je vojska mala i neopremljena. Ta dva plača nisu u sinhronizaciji...
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #296 on: October 02, 2010, 04:26:12 pm »

Evo mene opet.  Grin

"Samo da razjasnim jednu malu stvar, jednu dilemu koja muči sve građane bivše SFRJ koji su na radu u inostranstvu, pa da nastavimo sa tematikom. Mi u inostranstvu pripadamo istom tom narodu, bilo u SLO, HR, BIH, SRB itd. To što mi u inostranstvu vidimo stvari iz nekog drugog ugla je rezultat više faktora. Pratili smo razbijanje Jugoslavije i sve laži koje su je pratile u grob. Na ličnoj koži osećamo mentalitet i način razmišljanja, recimo Nemaca, Engleza, Francuza itd.
Znači u stanju smo da odlično procenimo njihov sledeći korak, a da od sopstvenog mentaliteta ne odmičemo, što je i dobro, izuzev tvrdoglavosti." Čemu znači tolika filozofija sa moje strane?

Evo konkretnog primera. Svi dobro znamo ko je bio Nikola Kavaja. Da su nekada podržali njegovo razmišljanje i pomogli mu da se rešimo onog mašinbravara Tita, SFRJ se nikada ne bi raspala ili barem ne krvavo. Problemi države i vojske bi bili rešeni od stručnih kadrova, a ne od marksista i piroćanaca, i pre svega ne partijskih kadrova. Nama ne trebaju iluzije ili laži, već nam trebaju korektni podaci, ljudi iz struke koji se nisu školovali po inostranim zemljama kao SAD i Nemačka (aludiram na slučaj Šutanovac). Nama trebaju odlučni i sposobni ljudi, koji su spremni da iznesu i gorku istinu ako treba, pa onda da se krene sa racionalnim rešavanjem problema, bez osvrtanja na međunarodne odnose i alijanse.

Predložio bi da otovorimo novi topik sa naslovom: "Neophodne reforme i planovi u reorganizaciji oružanih snaga Srbije". Molio bi nadležne administratore da dozvole i unošenje političkih i socijalnih argumenata, tj. činjenica, pošto su oni polazna tačka za svaku vrstu diskusije i fundament izrade strategijskog plana odbrane bilo koje zemlje.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #297 on: October 02, 2010, 04:33:49 pm »

Nama trebaju odlučni i sposobni ljudi, koji su spremni da iznesu i gorku istinu ako treba, pa onda da se krene sa racionalnim rešavanjem problema, bez osvrtanja na međunarodne odnose i alijanse.

Predložio bi da otovorimo novi topik sa naslovom: "Neophodne reforme i planovi u reorganizaciji oružanih snaga Srbije". Molio bi nadležne administratore da dozvole i unošenje političkih i socijalnih argumenata, tj. činjenica, pošto su oni polazna tačka za svaku vrstu diskusije i fundament izrade strategijskog plana odbrane bilo koje zemlje.

Ovo prvo da bi izveo trebas coveku dobro da platis bar 3 do 5000e mesecno pa da vidis kako ce da rade ali ovde niko nece da da takvu platu.
Drugi predlog mi se nesvidja u vezi politike jer Paluba sluzi bar meni za odmor i uzivanje jer volim da citam sta pametni ljudi pisu,jer ako se pojavi politika ovde ode sve u pm Wink
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #298 on: October 02, 2010, 04:39:57 pm »

Ma jok bre Željko, kud ti ode? Ima da bude sve kulturno i na nivou. Ako hoćeš da izložiš neku tezu, onda mora i sa nečim da je potkrepiš. Neće biti vređanja na nacionalnim osnovama ili političkih govora "a la" Šešelj. Evo otvaram novu temu u rubrici "opšte diskusije" pod nazivom "Neophodne reforme i planovi u reorganizaciji oružanih snaga Srbije".

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #299 on: October 02, 2010, 04:44:08 pm »

Pročitah ovu temu pažljivo, pa još jednom, da nešto ne propustim.

Slažem se sa stavom da je političar - političar, u Dalmaciji kažu "Pošten se čovik ne bavi politikom, vengo nekim poštenim poslom".

Ne slažem se da je mašinstvo 80% teorija - Nešo, evo ima 30 godina od kada sam diplomirao a 9 od kada sam magistrirao na mašinstvu, uveravam te da sam ceo život radio 95% u domenu prakse, a samo možda 5% teorije. Ali, ako si i ti mašinac, možda imaš drugačije iskustvo ili bolje to znaš.

Mora da si ti Nešo imao neki povisok čin u Vojsci kad se tako dobro razumeš u materiju da ćeš sam napraviti plan kružne (?) odbrane Srbije. Jedva čekam taj plan.

Ljudi, zašto mesiti hleb i peći ga kad to pekari bolje rade od nas? Kako da napravim voćni sok ili pivo kad nemam pojma o tome?! Zato ću raditi ono što znam, i neka svako radi ono što zna.

Mada, postoji i kategorija ljudi koju ja zovem, a i jedan moj uvaženi klasić, "UNIVERZALNI SPECIJALISTI" - e, to su ljudi koje sve znaju bolje, i hleb bolje od pekara, i pivo da prave bolje od pivara... Ali, u ime demokratije, neka i njih.
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 105   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.