PALUBA
April 24, 2024, 06:23:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 105   Go Down
  Print  
Author Topic: Ministarstvo odbrane Republike Srbije - aktivnosti  (Read 324692 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #90 on: April 30, 2009, 03:10:22 pm »

Nema prave kontrole VBA

30.04.2009.

Uveli ste unutrašnju kontrolu i u VBA?

- Uvodimo inspektorate u okviru Vojne policije, VBA i VOA, koji do sada nisu postojali a deo su sistema u demokratski uređenim društvima. Mnogo je lakše kada u okviru sistema postoje tri stepena kontrole.


Da li to znači da sumnjate da je bilo zloupotreba VBA?

- U ovom trenutku ne postoji efikasan mehanizam kontrole tih službi. Verujem ljudima koji ih vode, ali je moguće da se zloupotrebe metode i mere tih službi i da se uradi nešto mimo zakona. Potpuno svesni toga, želimo da postavimo generalnog inspektora i demistifikujemo njihov rad i da ministar odbrane, predsednik i Vlada mogu da dobiju informaciju ukoliko je prekršen zakon. Ne sumnjam da ove službe rade po zakonu, ali će svima biti lakše kada se ustanovi i generalni inspektor, jer tada više niko neće moći da paušalno optužuje vojne službe.


Srbija ne šalje vojnike na vežbu NATO u Gruziji. Bilo je prepirke ko je o tome trebalo da odluči?

- Svaka tvrdnja koja nije potkrepljena dokumentima jeste želja da se ili skine odgovornost ili da se zadrži neki nivo popularnosti.


Iz Ministarstva spoljnih poslova poručivali su da su oni hteli da ukinu vežbu u Gruziji, ali da vi to niste hteli?

- Sve što radi Ministarstvo odbrane, postoji u papirima. Način na koji neko nekog optužuje a ne pozove se na odluku, zaključak ne govori o dobroj nameri. Ministarstvo odbrane vodi principijelnu politiku u odnosu na Istok i Zapad. U skladu sa tim je i odluka o neučestvovanju na vežbi u Gruziji.


Da li je važnija Rusija ili NATO?

Obavezuje nas rezolucija o vojnoj neutralnosti. Moramo da nađemo načine za saradnju, a ne najgore moguće razloge za izbegavanje saradnje. U okviru Partnerstva za mir na godišnjem planu nam se nude različite vrste vežbi, seminara... Vojska analizira gde bi trebalo ići, nakon toga ni MO ni Vojska se ne pitaju da li je to spoljnopolitički dobro ili ne. Ministarstvo spoljnih poslova po tom pitanju daje procenu i predlog odluke upućuje Vladi Srbije.

Izvor: Blic online
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #91 on: May 08, 2009, 01:08:07 pm »

08.05.2009.

Министар одбране Републике Србије Драган Шутановац сусрео се данас у Дому Гарде на Топчидеру са министром одбране Републике Бугарске Николајем Цоневим. Двојица званичника разговарала су о унапређењу билатералне војне сарадње, ситуацији у региону и заједничким вежбовним активностима Србије и Бугарске.

– У посети нашем министарству данас је делегација Министарства одбране Републике Бугарске, коју предводи министар Цонев. Као што знате, са бугарском војском имамо јако добру сарадњу и висок степен разумевања. Пре свега, изражавам задовољство због тога што бугарска влада подржава европски пут Србије. Данас смо добили и снажна уверавања да ће подржати и стављање Србије на белу шенген листу, чиме би се практично скинуле санкције са грађана Србије – рекао је министар одбране Драган Шутановац.

Министар одбране нагласио је да је са бугарским колегом разговарао о више видова сарадње у области одбране, као и у области борбе против тероризма и организованог криминала.

– Са великим задовољством саопштавам да ће током године наши припадници ПВО састава учествовати на вежби у Бугарској, где ће после дуже времена старешине 250. ракетне бригаде Војске Србије имати могућност да гађају. Бугарска војска ће угостити једну од најпознатијих ПВО бригада која је оборила F-117. Током ове године планирана је и трилатерална вежба, на којој ће учествовати Србијa, Бугарска и Румунија – истакао је министар Шутановац.

Министри Шутановац и Цонев исказали су и висок степен заинтересованости за сарадњу у области војног здравства.

– Бугарско министарство одбране такође подржава сарадњу Републике Србије у оквиру Партнерства за мир. Данас смо добили уверавања да ће нам помоћи у области образовања, како бисмо успешно окончали професионализацију Војске Србије, што представља један од приоритета нашег система одбране, али и у тренинзима и едукацији за учешће у мировним операцијама – нагласио је Шутановац.

Министар одбране Републике Бугарске Николај Цонев захвалио је српском колеги што је омогућио да делегација његове земље посети Србију.

– Данашњом посетом – истакао је он – интензивирали смо већ добру сарадњу која постоји између наших влада и министарстава. Сарадња јесте битна међу земљама региона и у Европи. Преносим подршку коју Бугарска даје Србији за улазак у Европску унију, али и у активностима Партнерства за мир и мировним операцијама.

Министар Цонев изразио је задовољство због учешћа српских војника у заједничким војним вежбама и позвао министра Шутановца да у току јесени присуствује гађањима на војном полигону у Бугарској. Прихватио је и позив да представници Бугарске учествују са српским ваздухопловцима на овогодишњем аеромитингу у Београду.

Одговарајући на новинарско питање о учешћу припадника Војске Србије у мировној мисији у Чаду, министар Шутановац рекао је – Влада Републике Србије је на јучерашњој седници донела одлуку о учествовању нашег санитетског тима у мировној операцији у Чаду. Тим ће бројати седам медицинских стручњака, а биће упућен у мисију после одлуке Парламента. Желим да нагласим да се ради о мировној мисији Уједињених нација, у којој се, у војном делу, ангажује 36 земаља, а у цивилном, односно полицијском делу 20 земаља, међу којима су и Русија и САД, Аустрија, Француска, али и многе земље Европе и Африке.

Сматрамо да је неопходно да Војска Србије учествује у таквој мировној операцији, имајући у виду да је то једна од њених дефинисаних мисија. Подсећам да је Влада, у време премијера Војислава Коштунице 2006. године, донела одлуку и о учешћу нашег медицинског тима од 28 чланова у мисији у Авганистану, у саставу норвешког контигента. Таква одлука није реализована због промене политике Владе у то време.

Овога пута ће припадници наше војске такође бити у саставу норвешких снага, што јесте наша морална обавеза, јер смо заједнички извели многобројне тренинге и припреме, а од Норвежана смо добили и болницу, која вреди око милион долара. Многе војске света исказале су интересовање да припадници Војске Србије учествују у мировним мисијама, посебно њени санитетски тимови, што говори о поверењу које нам указују. Уверен сам да ћемо акредитацијом Војномедицинске академије и формирањем Војног универзитета развити посебну струку лекара који ће се бавити војним здравством и који ће имати и знања и могућности да учествују у мировним операцијама, што у будућности може бити бренд Србије ван њених граница.

Војска Србије је још увек недовољно искоришћен спољнополитички потенцијал наше земље. Морамо више учествовати у мировним операцијама уколико желимо да подигнемо углед Србије у иностранству. Један од садржаја управо може бити наш војни санитет. У протеклим ратовима на простору бивше Југославије потврдили смо да имамо веома стручне људе, који задатке могу изводити у најтежим околностима. Наше учешће свакако зависи од потреба, а у свету данас постоји више дестинација где се наш систем одбране може ангажовати и допринети миру и стабилности у свету – закључио је министар Шутановац
 
Извор: Сајт Министарства одбране
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #92 on: May 12, 2009, 11:08:08 am »

  12.05.2009.

  Министар одбране Србије Драган Шутановац и његов турски колега Мехмед Веџди Гонул потписали су данас у Анкари Споразум о заштити поверљивих информација и мaтеријала у области војне индустрије.

  Након свечаности потписивања споразума у Министарству одбране Турске, Шутановац је изјавио да очекује да ће сарадња две земље у области војне индустрије бити подигнута на виши ниво и да ће односи две војске и два министарства бити "стуб" добрих односа Србије и Турске.

  Према његовој оцени, постоји простор за унапређење сарадње министарстава одбране Србије и Турске у војном школству и здравству што би требало да омогући и стратешко партнерство и институционално јачање сарадње две земље.

  "Колико год да Србија и Турска имају своје специфичности, те земље имају исте проблеме. Убеђен сам да их можемо решавати кроз сарадњу, а са наше стране постоји спремност за такву сарадњу", рекао је Шутановац и оценио да ће се први резултати данас потписаног споразума видети већ следеће године.

  Министар одбране Турске је оценио да ће потписивањем споразума бити омогућена заштита поверљивих информација војно-индустријске сарадње две земље.

  Гонул је оценио да Србија и Турска, осим историјских веза, имају и јаке економске и културне односе.

  "Иако Турска нема заједничку границу са Србијом, ми на ту земљу гледамо као на суседа, и оберучке прихватамо сарадњу. Залажемо се да та сарадња, осим на билатералном нивоу, буде унапређена и у међународним институцијама", рекао је Гонул.

  Министар одбране Драган Шутановац позвао је, на крају свечаности, свог турског колегу да посети Србију у септембру.

  Шутановац ће данас разговарати са председником Турске Абдулахом Гулом и начелником Генералштаба оружаних снага Турске генерал-потпуковником Илкером Башбугом. Министар ће сутра посетити Команду специјалних снага турске војске након чега ће завршити посету Анкари

  Извор: Сајт Министарства одбране Републике Србије
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #93 on: May 13, 2009, 11:30:29 am »

  13.05.2009.

  Шутановац: Добро је што Турска није поднела поднесак

  Министар одбране Драган Шутановац изјавио је да је признање једнострано проглашене независности Косова и Метохије један од највећих проблема који утиче на односе између Турске и Србије.

  "С друге стране, Турска није поднела поднесак Међународном суду правде чиме је показала добру намеру да даље не угрожава интересе Србије, односно да не утиче на рад суда", рекао је Шутановац агенцији Бета након састанка са председником Турске Абдулахом Гулом и оценио да се ради "о добром сигналу" из те земље.

  Он је оценио да је питање Косова проблем који две земље тренутно не могу да реше, али да то не значи да званичници не треба да решавају друге проблеме на добробит грађана две земље.

  Након разговора са начелником Генералштаба турске војске Илкером Башбугом, Шутановац је оценио да постоји обострано разумевање за повезивање две државе у области одбране и као могуће заједничке пројекте поменуо конверзију аеродрома Лађевци.

  "То би било више него добро јер велики број грађана Србије, пореклом из Санџака, путује свакодневно из Приштине у Истанбул и Анкару", рекао је Шутановац и додао да постоји снажно интересовање за сарадњу у области одбрамбене индустрије.

  Министар је рекао да постоји интересовање Турске за пројекте развијане у Војно-техничком институту у Београду попут тенковских мотора, авиона за обуку или барута који се производи у Лучанима.

  "Убеђени смо да ће се неки од тих планова реализовати и да ћемо већ следеће године имати конкретне резултате", рекао је он.

  Шутановац је подсетио да ће ове године председник Турске Гул посетити Србију, а да ће и начелник Генералштаба Башбуг учествовати на састанку 12 начелника генералштабова који ће бити одржан у Београду.

  Министар одбране Србије почео је јуче дводневну посету Анкари разговором са министром одбране Турске Мехметом Веџдијем Гонулом, након којег је положио венац на маузолеј Кемал паше Ататурка и обишао Војну академију.

  Посету ће завршити данас обиласком Команде специјалних снага Турске.

  Извор: Сајт Министарства одбране Републике Србије
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #94 on: May 17, 2009, 11:48:21 am »

  17.05.2009.

  ВОЈСКА ЈЕ ЈАК СПОЉНО-ПОЛИТИЧКИ АДУТ СРБИЈЕ

  Нема сумње да је Србија најважнији фактор стабилности на Балкану, као што нема сумње да је српска војска најозбиљнија и најјача армија на овим просторима. То је признао и НАТО, а признају и други званичници
.

  После више десетина година, Војска Србије поново се појављује као један од главних адута наше спољне политике. После година ратовања, странчарења и политиканства, Војска постаје један од најјачих стубова добрих односа које Србија гради са осталим земљама.

  То се и те како видело у Турској, где су министар одбране Драган Шутановац и његов колега Мехмед Веџди Гонул истакли да ће односи две војске бити стуб добрих односа две земље. Улога Војске тек ће се видети у редефинисању односа Србије и САД, нарочито током посете потпредседника САД Џозефа Бајдена Београду. Према најавама из САД, управо војна сарадња дојучерашњих непријатеља истиче се као једна од важних карика нових односа Србије и САД.

  - Нема никакве сумње да је Србија један од најважнијих фактора стабилности на Балкану, као што нема сумње да је српска војска најозбиљнија и најјача армија на овим просторима. То признање Војска Србије добила је и од НАТО-а, а такве потврде добијам и од свих земаља са чијим сам званичницима имао сусрете. Подсећам да сам приликом свих посета у иностранству заједно са делегацијом министарства увек био приман од највиших представника државе домаћина, од председника, потпредседника, преко премијера и министара. Све то указује да је Војска Србије повратила међународни углед и да се на нас више не гледа са предрасудама из ‘90-их, већ се на нашу војску са правом рачуна као са најозбиљнијим фактором стабилности Балкана! Тако је било и током недавне посете Турској.

  У Турској сте, поред министра одбране и начелника Генералштаба, разговарали и са председником Абдулахом Гулом. Пре вас у Турску је ишао и министар спољних послова Вук Јеремић. Откуд толико интересовање за Турску?

  - Србију и Турску везује много тога, од економских и безбедносних до рођачких веза наших и турских грађана, преко бројних пријатељских веза које имамо са овом земљом. Турска је велика и моћна сила, како економска, тако и војна. По питању одбране, она је у самом врху војних снага НАТО-а, а турске оружане снаге су међу најозбиљнијим и најцењенијим на свету, а одбрамбена индустрија је у експанзији. Наша војна индустрија жели да са Турском оствари сарадњу у одређеним програмима и то је била једна од тема наших разговора.

  Као један од могућих заједничких пројеката са Турском ви сте навели аеродром „Лађевци" код Краљева?

  - „Лађевци" су један од великих пројеката Министарства одбране и Владе. Жеља нам је да тај аеродром постане цивилно-војни и да грађани целог региона имају могућност коришћења овог аеродрома. Посебно интересантно је да грађани Санџака, који свакодневно путују за Турску, више не лете из Приштине, већ са „Лађеваца". Реализација тог пројекта читавом региону дала би један нови економски импулс. Ка овом аеродрому гравитира око два милиона грађана, а у његовој близини је и велики број туристичких дестинација.

  Турска је највећа земља у овом делу Европе, која још много година неће постати чланица ЕУ. Да ли ови интензивни односи са Анкаром показују да Србија тражи своје место у сарадњи са оним земљама које неће бити чланице Уније?

  - Односи Србије и Турске немају директне везе са плановима Србије у вези са европским интеграцијама. Једноставно, верујем да је свима јасно да нико висе неће моћи да се прикључи ЕУ уколико није остварио висок ниво стабилности у оквиру своје земље, а Турска свакако може да има одређени позитиван утицај на то стање. Такође, Турска је дала пуну подршку нашем европском путу. Они су врло свесни да је питање уласка у ЕУ веома важно за све грађане који живе на просторима бивше Југославије.

  Али откуд Србија и Турска? Зар није природно да сарадник Турске буде Босна, па и чак Косово? Анкара је признала самопроглашено Косово.

  - Какве год појединачне симпатије неко има на Балкану, нико не може да заобиђе Србију. Једноставно, Србија је тако постављена. Свима је јасно да ако желе да граде добре односе са земљама на Балкану морају да имају добре односе са Србијом. Министар одбране Турске Мехмед Веџди Гонул на конференцији за новинаре истакао је да без обзира на то што Турска нема заједничку границу са Србијом, они нас сматрају својим суседом. Председник Турске Гул послао је јасну поруку, рекавши да сви грађани који живе у Србији треба да сматрају Србију својом домовином и да се у складу са тим и понашају.

  Било би лепо да потпредседник САД Џозеф Бајден пренесе такву поруку када стигне у Београд, али то је тешко очекивати. Шта очекујете од Бајденове посете, јер је најављено да ће војни односи САД и Србије бити једна од тема?

  - Не очекујем да потпредседник Америке Џозеф Бајден дође у Београд и поставља услове Србији, напротив. Очекујем да посета буде пре свега пријатељска. Верујем да он жели да ослушне на који начин политичари и јавност у Србији размишљају, пре свега о српско-америчким односима, да ли има простора за сарадњу и поред неслагања око питања Косова. Дубоко сам убеђен да је ово на неки начин пружање руке са жељом да се односи подигну на виши ниво, што је свакако интерес обе стране!

  Очекујете ли притисак на Србију у вези са уласком у НАТО и критику наше одлуке о војној неутралности. Какав ћете став заузети, уколико се отворе ова питања?

  - Не очекујем никакву критику. Наивно је веровати да би у Србију дошла овако важна личност како би нас критиковала! Грађани морају знати да нама у одређеном броју земаља завиде што је Србија на списку земаља које посећује потпредседник САД у првој години свог мандата. Нити могу, нити хоћу да заузмем било какав другачији став од онога који представља државну политику Србије. Нема никакве дилеме да ће ставови свих саговорника бити јединствени. Што се тиче сарадње са НАТО-ом, то је готово увек спољнополитичка тема.

  Како је Војска постала инструмент спољне политике Србије? Да ли се консултујете са министром Вуком Јеремићем?

  - Наравно. Сектор за политику одбране Министарства одбране пред сваки пут у иностранство или посету страног званичника прикупља ставове министарстава који су везани за земљу. Уколико постоје неке специфичности, као што постоје за поједине земље, чујем се са министром Јеремићем. Дешава се да и он мене зове са путовања. Али, уверен сам да то интелектуална елита у Србији мора много озбиљније да ради. Нама недостају озбиљни истраживачки институти какви постоје у великим земљама, где стручни људи, растерећени дневнополитичких дешавања, разматрају стратегију и предлажу решења. Такве институције, такве невладине организације у Србији, нажалост, најчешће представљају само неку политичку странку.

  Значи, нема свађе између вас и Вука Јеремића?

  - Никада није било свађе између мене и Јеремића.


  НИКО НЕ СМЕ ДА БИЈЕ НАШЕ ГЕНЕРАЛЕ

  Недавно је нападнут генерал Радивоје Вукобратовић, а Војна полиција, иако на то нема право, била је принуђена да ухапси човека који га је напао. Како оцењујете овај инцидент?

  - Стање у држави је јако лоше уколико се убијају полицајци, газе саобраћајци, туку генерали. Тиме се шаље порука грађанима да држава нема контролу над ситуацијом, а убеђен сам да у Србији није тако. У случају генерала Вукобратовића Министарство одбране, односно Војна полиција, није прекршило закон, јер је ова акција урађена заједно са МУП-ом Србије. Лично морам да изразим незадовољство због благе казе коју је добио насилник, односно два дана затвора за напад на генерала, али ни то више није ништа ново. Питам чему у таквој ситуацији може да се нада обичан грађанин.

  Извор: Сајт Министарства одбране Републике Србије

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #95 on: May 20, 2009, 06:40:55 pm »

С А О П Ш Т Е Њ Е

20/05/2009
Министар одбране Драган Шутановац разговарао је данас у Дому гарде са потпредседником САД Џозефом Бајденом. Министар Шутановац упознао је саговорника са реформама система одбране, даљим плановима и нашим ставовима по питању евроатлантских интеграција, као и глобалне борбе против тероризма.

Потпредседник Бајден је истакао да САД пружа подршку реализацији реформе система одбране у циљу достизања највиших стандарда.

Саговорници су се сагласнили да Војска Србије у сарадњи са САД и њеним савезницима може представљати кључни фактор стабилности на Балкану и разговарали о значају њеног будућег ангажовања у одржавању глобалног мира у свету.

Иако постоје неслагања по одређеним питањима између две земље, неопходно је успоставити боље односе и квалитетнију војно-економску сарадњу пре свега кроз заједничке пројекте образовања, обуке, тренинга, програма за модернизацију војске и унапређења одличне сарадње коју Војска Србије већ има са Националном гардом Охајо.

Министар Шутановац се захвалио потпредседнику САД Бајдену на средствима која америчка администрација издваја за школовање припадника Војске Србије, уз сагласност да постоји обострани интерес за наставак контаката на највишем нивоу између представника Србије и САД.

    

Сусрет министра Шутановца са потпредседником САД Бајденом

Министар одбране Србије Драган Шутановац и потпредседник САД Џозеф Бајден састали су се данас у Дому гарде на Топчидеру.

Током разговора било је речи о сарадњи Министарства одбране и Војске Србије са оружаним снагама САД, европском путу Србије и проширењу сарадње у оквиру Партнерства за мир, регионалној сарадњи на Балкану, глобалној безбедности и мировним мисијама.

У изјави после састанка министар Шутановац је оценио "да је посета потпредседника САД господина Бајдена Министарству одбране и Војсци Србије свакако израз великог поштовања према Војсци Србије и свим реформским потезима које је Министарство одбране учинило у протеклом периоду".

“Сложили смо се да је војно-војна сарадња једна од основних и најбољих сарадњи између две државе и да у будућности треба да радимо на јачању билатералне војне сарадње као и јачању сарадње у оквиру Партнерства за мир”, истакао је Шутановац и додао да је потпредседник САД изразио жељу да сарадња са Војском Србије убудуће буде на још вишем нивоу и да се искаже у још већем броју заједничких вежби.

Током посете било је речи о регионалној стабилности, уз заједничку констатацију да је Министарство одбране изградило добре односе са министарствима и војскама земаља у окружењу.

Потпредседник Бајден је позитивно оценио чињеницу да се велики број официра и кадета из земаља у окружењу школује на Војној академији у Србији, истичући то као једну од важних стратешких ствари у будућој сарадњи, јер се на тај начин људи боље упознају и везују чвршћим пријатељствима.

Министар Шутановац је истакао да је на данашњем састанку било речи и о глобалној безбедности и ономе што САД раде у свету у жељи да обезбеде мир и стабилност. “Посебно смо истакли наше припреме и будуће ангажовање у мировној мисији у Чаду и том приликом је потпредседник САД исказао поштовање припадницима Војске Србије и медицинским тимовима који ће учествовати у тој мировној операцији”, рекао је Шутановац.

Министар Шутановац је нагласио да је потпредседник Бајден изразио потпуну подршку настојањима Србије да се укључи у европске интеграције. “Он је притом потпуно одвојио питање Косова и Метохије од европског питања Србије, инстистирајући да Србија треба да иде у правцу интеграција као и цео западни Балкан”.

Шутановац је истакао да је изражено обострано задовољство сарадњом у оквиру Партнерства за мир, уз констатацију да та сарадња треба да се прошири. “Господин Бајден је подршку сарадњи дао без икакве намере да врши притисак на доношење било које одлуке Србије везане за наше будуће интеграције”, истакао је Шутановац.

Данашњим разговорима у Топчидеру присуствовао је и начелник Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Милоје Милетић.

Извор: сајт М.О.
 



Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #96 on: May 22, 2009, 10:43:04 am »

  22.05.2009.

  У НАТО кад ми будемо желели

  ДЕФИНИТИВНО може да се потврди да је потпредседник САД Џозеф Бајден дошао у пријатељску посету са жељом да Србија и САД започну нову еру позитивних односа, што је он током посете на свим састанцима више пута поновио - изјавио је за "Новости" Драган Шутановац, министар одбране који је америчког званичника угостио у Дому гарде на Топчидеру. - Бајден је констатовао да су наше две земље током историје готово увек биле савезници и да би желео да тако буде и у будућности.

  * Да ли сте отворено причали о односима НАТО и Србије? Да ли је било захтева за улазак наше земље у НАТО?

  - Потпредседник САД Бајден је јасно нагласио да САД од Србије неће тражити да донесе било коју одлуку у корист своје штете. Он разуме разлоге због чега се нисмо сложили око Косова. Рекао је да су врата НАТО отворена за нас и да је њихова искрена жеља да приступимо Алијанси када се за то испуне услови у Србији, пошто је реч о организацији која повезује САД са Европом и гарантује стабилност са обе стране Атлантика.

  * Наше две војске сарађују одраније, како потпредседник САД оцењује ту сарадњу?

  - Задовољан је и сарадњом између две војске и два министарства. Пожелео је такве односе и на другим плановима. Рекао сам му у шали: "Уступићемо лиценцу бесплатно". Интересовао се и за школовање наших официра и кадета у САД, као и за даље европске и евроатлантске интеграције. За жеље које Србија буде исказивала у оквиру Партнерства за мир, имаћемо њихову подршку.

  * Шта је била ваша порука госту?

  - Разговарали смо о сарадњи, посебно у региону. Одбрана је несумњиво један од значајних стубова повезивања држава. Због тога и инсистирамо на вежбама и заједничким тренинзима, као и разним другим видовима билатералне војне сарадње. Тако се враћа поверење у Војску Србије и у међудржавне односе. Пренео сам му одлуку Владе да наш санитетски тим учествује у мисији у Чаду са норвешким контингентом. Потпуно смо убеђени да наша војска мора да испуњава све три законски дефинисане мисије, да поред одбране земље и помоћи цивилном становништву у случају елементарних непогода, треба да учествује и у очувању глобалног мира у оквиру мировних операција.

  ПОШТОВАЊЕ ПРЕМА ВОЈСЦИ И РЕФОРМАМА

  * ОД наших министара, Бајден се издвојено састао једино са вама. Шта вам то казује?

  - Долазак у Министарство одбране показује висок степен поштовања како према Војсци Србије, тако и према реформама које спроводимо у оквиру министарства. Посебно се поштује то што је у моментима тешким за Србију, Војска показала да је под демократском и цивилном контролом.

  Извор: Сајт Министарства одбране Републике Србије
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #97 on: May 25, 2009, 10:28:03 am »

  25.05.2009.

  Ако се људи иселе, беспредметна је борба за Косово

  Ни на који начин не смемо да дозволимо да због дипломатске борбе грађани на Космету трпе санкције

  На који начин посета потпредседника САД Џозефа Бајдена може да помогне Србији када је реч о Косову и Метохији, будући да САД инсистирају на подршци самопроглашеној независности?

  Потпредседник САД господин Бајден нагласио је да се њихов став по питању независности Косова неће мењати, али је исто тако у говору у Приштини рекао да ће инсистирати да се на Косову изгради цивилно демократско друштво уз максимално поштовање људских и етничких права. Слажемо се да се не залажемо по питању независности. Међутим, сматрам да је неопходно да се КиМ као део Србије развија тако да се успостави владавина права, омогући економски напредак и спречи ширење организованог криминала који по правилу финансира тероризам.

  Али они,ипак,признају самопроглашену независност.

  У школи ђаке уче да, уколико на писменом не могу да реше први задатак, не губе време, већ да решавају остале, па да се касније врате на оно што нису решили и покушају да нађу решење. Сваки одговоран политичар на крају дана треба да сумира колико је задатака решио, у супротном следи: „Седи, пао си!”

  Да ли је могуће одвојити дипломатску борбу за очување КиМ и питања у вези са безбедношћу неалбанског становништва?

  Апсолутно сматрам да је то могуће и неопходно. Ни на који начин не смемо да дозволимо да због дипломатске борбе грађани на КиМ трпе санкције. Косово је Србија онолико колико су грађани који живе на Космету у стању да то спроводе. Ако се иселе, дипломатска борба ће бити беспредметна. Желим да нагласим да, поред дипломатске борбе, ми паралелно морамо да водимо и борбу за бољи живот свих грађана на КиМ, а посебно оних који су најугроженији, односно неалбанаца. На основу онога што је потпредседник САД Бајден рекао, једноставно се долази до закључка да је могућа сарадња по питању бољег живота.

  Да ли сте Ви спремни да преузмете одговорност за решења за која се залажете

  На крају мандата сви ћемо имати проверу од стране грађана шта смо урадили. И као што хирург коме пацијент повери свој живот не може у сваком тренутку да пита пацијента како он мисли да треба да тече операција, тако и политичари морају да преузму свој део одговорности да би на крају та „операција успела”. Ми који смо преузели одговорност, морамо имати јасну визију и сложити се око коначног циља, а грађани указују поверење онима којима верују.

  Плашите ли се да Вас неко опет прогласи за издајника после одвојеног сусрета са Бајденом?

  Све што радим, радим у потпуном убеђењу да, уколико проблеме не буде решавала ова генерација политичара, оптеретићемо нашу децу и децу наше деце. Подсећам да је фраза издајник током деведесетих толико коришћена да је тотално „излизана” и да су сви који су је узимали као аргумент у пукој дневно-политичкој борби за освајање власти на исти начин завршавали – грађани им нису поверовали.

  Да ли сматрате да Вас одвојени сусрет са Бајденом на неки начин издваја у односу на друге људе из политичког врха земље?

  Посета Министарству одбране и састанак са челним људима потврда је да САД уважавају како Војску Србије, тако и све оно што чинимо по питању спровођења реформи и подизању стандарда. Свакако да је ова посета за нас историјска јер се до сада није десило да потпредседник САД посети Министарство одбране. Подсећам да је било доста сусрета представника МО са високим званичницима других земаља, да је премијер Норвешке одржао прес-конференцију приликом посете Србији у МО, као ида су делегације које предводим у иностранству по правилу примане на највишем нивоу. Крајем ове недеље бићемо у посети Аустрији, а први састанак ћемо имати са председником те земље. Одбрана је,пре свега,аргумент спољне политике и логично је да има и посебну пажњу у иностранству, питање је зашто тако није било и раније!

  Да ли постоји одговарајућа координација са другим државним органима?

  Ниједног момента као министар одбране нисам себи дао за право да спроводим неку своју политику. У задатим оквирима, које су дефинисали парламент и влада, настојимо да у координацији са другим државним институцијама на најбољи могући начин промовишемо пре свега нашу земљу, систем одбране али и нашу привреду, културу...
Расправа о стратегији и војној неутралности своди се на дневно-политичке препирке о томе да ли се превише приближавамо НАТО или не.

  Да ли то ствара проблеме у дефинисању испровођењу стратегије?

  Партнерство подразумева заштиту како сопствених, тако и интереса својих партнера. У политичком пријатељству свакопре свега води рачуна о сопственим интересима, ту нема љубави. Министарство одбране инсистира на партнерским односима и због тога смо потписали у протекле две године више споразума о сарадњи у области одбране који омогућавају да на једном партнерском принципу дефинишемо нашу војну сарадњу и остваримо конкретну корист.

  Шта, заправо, значи војна неутралност за Србију која остаје окружена чланицама НАТО?

  Немогуће је изоловано посматрати безбедност било које земље света. Утолико морамо наћи нашу улогу у борби за очување глобалне безбедности. Не можемо да као ној забијемо главу у песак како би нас претње заобишле. Војно неутрална Аустрија нема оптерећење тим питањем у јавности, а у исто време кроз Партнерство за мир остварује пун утицај и штити своје интересе. Свет је постао глобално село, гледано из безбедносног угла и што пре то схватимо то ће нам бити лакше да доносимо одлуке.Да ли је коришћење свих капацитета Партнерства за мир, укључујући и слање војника у међународне мировне мисије, нарушавање војне неутралности?

  Напротив. Учествовањем у програму Партнерство за мир и у мисијама очувања мира у свету наша Војска добија на значају, а Србија показује да жели да буде партнер у тражењу решења за глобалне изазове, ризике и претње што нас сврстава у ред одговорних држава. Ниједна земља у региону не може самостално да се бори против било које врсте организованог криминала, религиозног фундаментализма... Појава екстремно настројених фундаменталиста од којих су неки чак и терористички организовани на простору Србије, не може да се посматра изоловано већу контексту савремених дешавања у свету. Уколико не желимо такву врсту претњи да имамо на нашој територији, морамо да имамо потпуно разумевање за идентичне реченице којесу својевремено изговорили бивши руски и амерички председници Путин иБуш, нагласивши да ће штитити безбедносне интересе својих земаља ма где они били угрожени у свету, како би спречили да те претње дођу унутар граница њихових земаља. Не видим ко то данас у Србији може да оспори,а да при том има осећај одговорности како за грађане тако и за будућност државе.

  Извор: Сајт Министарства одбране Републике Србије
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #98 on: May 25, 2009, 02:07:35 pm »

25.05.2009.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Miloje Miletić posetili su danas vojnike martovske generacije u Centru za obuku Kopnene vojske u Požarevcu.

Sa radom Centra za obuku ministra Šutanovca i generala Miletića upoznao je komandant pukovnik Vinko Markovski. Potom su gosti obišli objekte za smeštaj podoficira i vojnika, Centar za samostalno učenje engleskog jezika i kabinete naoružanja i opreme.

Ministar Šutanovac i general Miletić prisustvovali su i evaluaciji i sertifikaciji obuke i pratili gađanja vojnika iz malokalibarskog oružja.

Tokom posete izveden je prikaz osposobljenosti vojnika u posedanju položaja mitraljezom, minobacačima i artiljerijskim sredstvima, u upotrebi ognja 128 mm, kao i sadejstvu jedinica u napadu.

„Moto ove kasarne da samo obučen vojnik može da pobedi, u potpunosti podržavamo. Ubeđeni smo da ako je vojska dobro osposobljena i ima dovoljno novčanih sredstava u budžetu, vrlo je lako možemo organizovati prema najvišim standardima. Danas smo se uverili da je sve ono što se odnosi na obuku u Centru na visokom nivou“, rekao je ministar Šutanovac posle obilaska vojnika najmlađe generacije na obuci u Požarevcu.

Odgovarajući na novinarsko pitanje o profesionalizaciji Vojske ministar je rekao da se profesionalizacija nastavlja i to jeste prioritet Ministarstva odbrane, kako u ovoj kasarni tako i širom Srbije. „Visok je stepen interesovanja za profesionalnu vojnu službu, ali i za služenje vojnog roka u jedinicama Vojske. Obaramo rekorde i po broju onih koje nakon prijema otpuštamo iz srpske vojske. Za martovsku klasu, na primer, taj broj je ispod pet odsto, što je višestruko manje nego prethodnih godina“, rekao je Šutanovac i dodao da se čine maksimalni napori kako bi se planirani rokovi kada je reč o profesionalizaciji ispoštovali.

„Ali, moram istaći, nažalost, da memorandum Vlade Republike Srbije o 2,4 odsto bruto društvenog proizvoda koji treba da se izdvoji za sistem odbrane ove godine nije ispoštovan. Zato, ukoliko prekoračimo planirano vreme za profesionalizaciju Vojske, najmanje će za to biti krivo Ministarstvo odbrane, odnosno Vojska Srbije“, istakao je ministar odbrane i ponovio da veliko interesovanje za profesionalnu vojnu službu i služenje vojnog roka u jedinicama govori o poverenju koje građani Srbije imaju u Vojsku.

Na pitanje da li se može podići i održati standard pripadnika Vojske ukoliko su izdvajanja za vojni budžet manja, ministar Šutanovac je najpre napomenuo da u sistemu odbrane postoje određeni gubici zbog nasleđenih problema iz prethodnog vremena. „U toku 2009. godine nastojaćemo da rešimo pitanje vojnih ustanova, koje nam troše velika finansijska sredstva. Ono što na taj način uštedimo moći ćemo da usmerimo na poboljšanje standarda pripadnika Vojske. Nažalost, sve to zavisi od visine vojnog budžeta. Pogrešno je ukoliko neko misli da Vojska može sama sebe da izdržava. Ipak, nastavićemo započetu profesionalizaciju i učiniti sve da ove godine makar očuvamo standard pripadnika, koji nije loš onako kako je nekada bio“, rekao je ministar Šutanovac.

General Miletić je istakao da je Vojska Srbije i prošlu i 2009. godinu proglasila za godinu obuke, odnosno da je težište na osposobljavanju pripadnika Vojske za izvršavanje definisanih misija i zadataka. „Obuka jeste oblast koju je Vojska u proteklom vremenu najviše razvijala, posebno tokom transformacije. Način na koji se starešine i vojnici osposobljavaju i uvežbavaju, što se danas videlo, potvrđuje da smo na dobrom putu. Promene u oblasti obučavanja ne odnose se samo na vojničku obuku, već podrazumevaju drugačiji pristup osposobljavanju nego do sada i kada je reč o vojnicima, a ponajviše starešinama Vojske“, rekao je general Miletić uz napomenu da cilj jeste da vojnici u centrima za osnovnu i specijalističku obuku budu dobro pripremljeni za zadatke koje će izvršavati u jedinicama Vojske.

Obuci vojnika na redovnom služenju vojnog roka u požarevačkoj kasarni Centra za obuku KoV i prikazu njihove osposobljenosti prisustvovali su i general-majori Aleksandar Živković, komandant Komande za obuku, Petar Ćornakov, načelnik Uprave za doktrinu i razvoj i Ljubomir Samardžić, načelnik Uprave za logistiku Generalštaba Vojske Srbije.

Danas su se ministar Šutanovac i general Miletić susreli i sa predstavnicima lokalne vlasti – načelnikom Braničevskog upravnog okruga Goranom Petrovićem, gradonačelnikom Požarevca Miodragom Milosavljevićem i predsednikom Skupštine grada Miomirom Ilićem, sa kojima su razgovarali o saradnji Centra za obuku Kopnene vojske i lokalnih vlasti.

Izvor: MO RS
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #99 on: June 02, 2009, 05:53:10 pm »

02.06.2009
Beograd– Ministar odbrane Dragan Šutanovac je izjavio da se ministarstvo na čijem je čelu pridržava odluke Skupštine o vojnoj neutralnosti, ali i podsetio da je Srbija od novembra 2006. član Partnerstva za mir.

Šutanovac je u Skupštini rekao da je vežba u Gruziji, održana od 9. maja do 1. juna, bila organizovana u okviru programa Partnerstvo za mir, a ne NATO-a.

Na pitanje poslanika, ko je doneo odluku o učešću Srbije u NATO vežbi u Gruziji i zašto se ta odluka, koja je povučena, krila od javnosti, Šutanovac je naveo da se u trenutku kada je iz Brisela stigla ponuda za učešće Srbije u vežbi nije znalo gde će ona biti održana.

Šutanovac je naveo da je Srbija najpre prihvatila poziv za učešće, ali da je kasnije zbog političkih razloga i smanjenja budžeta odlučeno da dva oficira ne učestvuju u vežbi u Gruziji.

Ministar odbrane je rekao da je normalno da Srbija ima koristi od učešća u programu Partnerstvo za mir.

Na pitanje poslanika, zašto je Srbija slala oružje u Gruziju, odnosno državu koja se suprotstavila Rusiji, Šutanovac je rekao da niko nije pomagao ničiji režim.

Izvor: Beta
« Last Edit: June 05, 2009, 10:38:57 am by dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #100 on: June 03, 2009, 03:48:19 pm »

03.06.2009.
Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je danas da je ideja o otkupu služenja vojnog roka "uvek zanimljiva", ali i neostvariva zbog ustavnih ograničenja.

Šutanovac je u Skupštini Srbije rekao da bi oni koji imaju novca platili da ne služe vojsku, ali da bi to bilo neizvodljivo jer ustav svim građanima garantuje jednakost.
 
On je ponovio da se proses profesionalizacije Vojske Srbije, koji je započet 2003. godine, sprovodi i u uslovima ekonomske krize, dodajući da očekuje da će biti završen do kraja 2010. godine ili nekoliko meseci kasnije. Šutanovac je dodao da ne može da obeća da će profesionalizacija vojske biti završena do kraja 2010. godine jer to sada, kako je objasnio, ne zavisi od sistema odbrane već od finansijskih sredstava.
Ministar je istakao da se na konkurs za prijem 2.500 profesionalnih vojnika prijavilo između 6.500 i 7.000 kandidata, izražavajući zadovoljstvo velikim odzivom. Prema njegovim rečima, i to pokazuje pozitivan trend u povećanju ugleda Vojske Srbije, kao i povećan odziv kandidata za upis na Vojnu akademiju i u Vojnu gimnaziju.

Izvor: Blic Online
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #101 on: June 03, 2009, 03:53:03 pm »

Šutanovac je u Skupštini Srbije rekao da bi oni koji imaju novca platili da ne služe vojsku, ali da bi to bilo neizvodljivo jer ustav svim građanima garantuje jednakost.
E pazi da nije...
Nego bi nadležni ostali bez novaca, a ovako bi bar svi znali koje su cene, i javno se znalo ko se provukao.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #102 on: June 03, 2009, 04:09:47 pm »

Kako odrediti cenu služenja vojnog roka... odnosno, izvlačenja, tj. izbegavanja služenja vojnog roka.. Ili kako da već to nazovemo?
(Tek sam se probudio... radim na leru Smiley)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #103 on: June 03, 2009, 04:20:35 pm »

To bi bila jeftina karta za bogate ... Oni bi lako isplatili to a sirotinja bi gulila vojni rok ...

Ili bi se udarila jedna tarifa za sirotinju a druga za dobrostojeće  Cheesy
 
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #104 on: June 03, 2009, 06:10:53 pm »

Kako odrediti cenu služenja vojnog roka... odnosno, izvlačenja, tj. izbegavanja služenja vojnog roka.. Ili kako da već to nazovemo?
Pitajte nadležne iz moje jedinice koji su pustili tatinog sina 20. marta iz vojske. (tri dana pred rat).

Opšta je pojava da se izbegava služenje. Ako svi to rade i ubiraju se pare na crno i nikoga ne bole briga za to (čak možeš da budeš i ministar policije iako nisi služio vojsku), onda je krajnje vreme da se to nekako reši - ili da pohapse pola države zbog korupcije.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 105   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.