PALUBA
March 28, 2024, 10:53:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... 105   Go Down
  Print  
Author Topic: Ministarstvo odbrane Republike Srbije - aktivnosti  (Read 321605 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1200 on: December 31, 2020, 08:32:24 pm »

четвртак, 31.12.2020.
М. Г.

Стефановић обишао дежурну јединицу ловачке авијације

Министар одбране Небојша Стефановић обишао је на аеродрому „Пуковник пилот Миленко Павловић“ у Батајници дежурну јединицу ловачке авијације ангажоване у систему противваздухопловне одбране, саопштило је Министарство одбране. Овом приликом њему је приказан процес узбуњивања и припреме за полетање такозване „дежурне паре“, пара авиона „миг 29“.

- Снага војске су њени људи, а снага Србије је наша војска. Желим овим момцима и свим другима у систему одбране срећну Нову годину и надам се да ће увек остати овако посвећени и одважни као што су данас - рекао је Стефановић.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1201 on: January 02, 2021, 10:43:42 am »

Reporteri Novosti na zadatku sa pilotima moćnog helikoptera Mi-35
Radoje DRAGOVIĆ 02. 01. 2021.

ZA njih kažu da su na nebu brzi i okretni kao Formula jedan. Stručnjaci za ratnu tehniku ističu da je nabavkom ovih letelica Ratno vazduhoplovstvo Vojske Srbije stupilo u novo, savremeno doba i postalo istinska regionalna sila. Sa helikopterima Mi-35 srpski piloti su se upoznali i srodili - kao da oduvek lete na njima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Čuveni ruski "krokodil", "leteći tenk" ili "nebeska oklopnjača" punih godinu dana je u Vojsci Srbije. Prvi rođendan sa srpskom trobojkom na repu četiri ruska jurišnika dočekuju na redovnim zadacima u 714. protivoklopnoj helikopterskoj eskadrili "Senke". To je bio povod da reporteri "Novosti", zajedno sa ministrom odbrane Nebojšom Stefanovićem, obiđu pripadnike ove jedinice na njihovim dužnostima i na delu pogledaju letelicu koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Tročlanu posadu Mi-35 na pisti aerodroma "Pilot pukovnik Milenko Pavlović" u Batajnici zatičemo dok obavljaju pretpoletni pregled helikoptera. Vazduhoplovni propisi su strogi, odstupanja nema. Svako od članova posade ima svoj zadatak - obilaze letelicu, proveravaju da li je sve na svom mestu, a fizički - dodirom ruke proveravaju sve značajne sklopove.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Gospodine ministre, posada spremna za let - u stavu mirno pred helikopterom na stajanci batajničkog aerodroma vojnički odsečno je referisao major Branko Stanković. Ovaj stameni vazduhoplovac je vođa jedne od posada Mi-35, a komande oklopnog jurišnika deli sa drugim pilotom kapetanom Darijanom Militarom i tehničarom poručnikom Bojanom Tatićem. Oni čine tim koji je u svako doba spreman da se vine na zadatak moćnim helikopterom.

A on je, kažu, za naše uslove, skoro pa čudo tehnologije. Odlikuju ga izuzetne manevarske sposobnosti, čvrst oklop, vrhunska oprema, preciznost... Naoružanje je posebna priča - moćni top kalibra 23 milimetra "u nosu" letelice, radio-vođene rakete "ataka", nevođeni projektili... Žestoka ubojna moć. Sve to, kombinovano sa modernim napadno-navigacionim sistemom i računarom koji garantuje precizan pogodak na svakoj željnoj tački, čini ga nebeskom pesnicom vojske na zemlji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Piloti helikopterske avijacije prvi put su dobili opremu koja omogućava izvršavanje borbenih zadataka u gotovo svim meteo-uslovima, kao i noću.

- Kakva su iskustva sa korišćenjem naočara za noćno letenje? - interesovalo je ministra Stefanovića.

- Vrhunske su. Vidi se čak i senka helikoptera na tlu, stubovi dalekovoda, svi veći objekti potpuno jasno. Naočare su termovizijske, pa su vidljivi i ljudi, vozila... Sasvim nova dimenzija letenja - u jedan glas objašnjavaju piloti.

Vazduhoplovci ne kriju da je letenje na Mi-35 jedinstveno iskustvo, neuporedivo sa helikopterima na kojima su imali priliku da lete. Kažu, to je kao kada se trkački automobil po brzini poredi sa - kamionom. Put do komandi oklopnog jurišnika rođenog u Rostovu na Donu, međutim, nije bio ni lak ni jednostavan. Vodio je preko šestomesečne obuke, uz nezaobilazni ubrzani kurs ruskog jezika.

- Bio je to zaista veliki izazov, ali isplatilo se - kaže nam pilot Stanković. - Svi koji smo prošli obuku za Mi-35 bili smo maksimalno motivisani da do detalja upoznamo ovako moćnu mašinu. To je istinski, rasni, borbeni helikopter, a prilika da se leti na njemu se ne propušta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kapetan Militar i poručnik Tatić dodaju da je svaki let na moćnom jurišniku teškom gotovo 13 tona događaj, ali i da se čovek u njemu oseća podjednako moćno kao i letelica koja ga nosi. Ikonom vazdušnog ratovanja, kako potvrđuje i ministar odbrane, vazduhoplovci su izuzetno zadovoljni:

- Pripadnici Ratnog vazduhoplovstva izuzetno su sposobni i visokoobučeni. S obzirom na to da su oni izuzetno zadovoljni sa Mi-35, verujem da je ovo odlična letelica. Kako mi u šali, kažu jedino što bi promenili jeste da bi voleli da ih imaju na desetine -
kaže Stefanović.

DOBRO PAMTI "MIRAŽ" I SU-30

MINISTAR odbrane Nebojša Stefanović ne krije da mu svaki dolazak na aerodrom "Pilot pukovnik Milenko Pavlović" i razgovor sa vazduhoplovcima predstavlja nesvakidašnje zadovoljstvo.

- Ovde sam dolazio i kao dete. Posebno dobro pamtim veliki aeromiting koji je na Batajnici održan 1997. godine. Rusi su došli sa avionom Su-30, a mogao je da se vidi i francuski "miraž 2000". Bio je to događaj za pamćenje - kaže Stefanović.

BORBA ZA LjUDE, STIŽU VEĆE PLATE

PRIPADNIKE Ratnog vazduhoplovstva, kako naglašava ministar odbrane, čekaju bolji dani i više plate.

- Oni rade izuzetno zahtevan i težak posao, koji samo deluje filmski. Prolaze bezbroj sati složene obuke. Oni su čuvari koji su u svakom trenutku spremni da uzlete i bore se za Srbiju. Zato zaslužuju da im država uzvrati i vodi računa o njima. Primarni zadatak koji sam sebi postavio kao ministar odbrane jeste borba za čoveka. Izuzetno sam zadovoljan što će u ovoj godini dobiti povećanje zarada od pet odsto, koje dobija javni sektor, ali i dodatnih 10 koje smo dogovorili u razgovoru sa predsednikom Vučićem. Naravno, radićemo da to ne bude kraj i da nastavimo sa daljim povećanjem njihovih plata. Bez ljudi, ništa nam ne bi vredeli ni Mi-35, ni "migovi" niti najbolje letelice sveta.

Izvor: www.novosti.rs


* 501.jpg (78.95 KB, 1024x594 - viewed 2 times.)

* 502.jpg (125.71 KB, 596x1024 - viewed 3 times.)

* 503.jpg (107.75 KB, 1024x578 - viewed 3 times.)

* 504.jpg (121.62 KB, 990x1024 - viewed 5 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1202 on: January 06, 2021, 12:33:14 pm »

Ministar Stefanović čestitao Badnji mdan: Država poštuje to što su pripadnici Vojske uvek na braniku otadžbine
Ministarstvo odbrane Republike Srbije 06. 01. 2021.

MINISTAR odbrane Nebojša Stefanović poželeo je danas svim pripadnicima Vojske i našeg naroda, koji obeležavaju Badnji dan, da se u ovom danu posvete svojim porodicama i da ovaj praznik provedu u miru, sreći i blagostanju.

Stefanović je rano jutros isekao badnjak u Dobanovcima, koji je blagosiljao major Stevan Stevanović, vojni sveštenik na službi u Gardi, nakon čega ga je doneo do zgrade Ministarstva odbrane, dok će badnjak u skladu sa običajima u večernjim satima biti unet unutra. 

- Kada kažemo tradicija srpskog naroda, tu nikada ne smemo zaboraviti našu vojsku. Ona je uvek bila uz svoj narod, uvek na prvoj liniji kada god je bilo najteže i u borbi protiv koronavirusa i u vanrednim situacijama i kada god je trebalo biti uz svoje građane, pripadnici Vojske su bili tu. Na današnji dan želim da im posvetimo dodatnu pažnju i da pokažemo da država poštuje to što su uvek na braniku otadžbine - zato što su borci, zato što se trude i zato što su iskrene patriote - naglasio je ministar odbrane. On je poželeo pripadnicima sistema odbrane i njihovim porodicama da ovaj praznik provedu u miru, zadovoljstvu i u toplini svojih domova. 

- Mi ćemo se potruditi da i u ovoj godini učinimo sve što možemo za njih i da pokažemo da poštujemo sva njihova odricanja - poručio je Stefanović.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1203 on: January 08, 2021, 04:57:49 pm »

Stefanović: Vojne vežbe sa strancima od marta ili aprila
VESTI Autor: FoNet 08. jan. 2021

Ministar odbrane Nebojša Stefanović izjavio je da veruje da će se steći uslovi da od marta ili aprila Vojska Srbije počne sa održavanjem vojnih vežbi sa drugim armijama, u skladu sa epidemiološkim merama, jer ranije doneta odluka Vlade o prestanku tih aktivnosti prestaje da važi 8. marta.

Stefanović je, u intervjuu za Sputnjik, ukazao da će to zavisiti i od planova drugih država jer su mnoge od njih u 2020. otkazale vojne vežbe, bez obzira na to da li je Srbija želela da učestvuje na njima ili ne, ali da očekuje da će ova godina biti povoljnija i da će to biti moguće. On je rekao i da se, i pored velikog rada njegovih prethodnika na toj funkciji i dalje oseća da je do 2012. godine bilo vrlo skromno ili nikakvo ulaganje u vojsku i da je „užasno kada dođete u situaciju da vam treba apsolutno sve i da shvatite da vojska nije pripremljena za izvršenje zadataka, a da građani imaju puno poverenje i očekuju da ta vojska uradi sve“.

Na meni je ogroman posao i to nije lako izvesti, ali moj zadatak je da to opremanje bude još efikasnije, da svaki vojnik ima zaštitu, da imamo dovoljan broj i oklopnih transportera i balistike za svakoga, da imamo savremeno pešadijsko naoružanje, da investiramo u domaću industriju i iskoristimo znanje domaćih stručnjaka, istakao je Stefanović. Upitan o najavama vraćanja obaveze služenja vojnog roka, on je naveo da se to razmatra na ozbiljan način već duže vreme i da je želeo da se pokrene proces u kome će se jasno sagledati svi elementi koji utiču na tu odluku – od dužine trajanja vojnog roka, finansijskog aspekta do toga šta dobija vojska.

Za mesec dana ili dva, kao što negde čujem, ne možete kvalitetno da obučite tog mladog čoveka niti vojska može da ima neku korist, jer taman što je nešto naučio mora da ide kući. Dakle, treba nam više vremena i zato slušamo i struku. Naš cilj je da imamo i rezervu. Verujem da ćemo do kraja godine imati odluku ali nije realno da u ovoj godini započne taj proces zato što je pred nama zaista puno posla, objasnio je Stefanović.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1204 on: January 09, 2021, 12:36:33 pm »

Nebojša Stefanović o elitnim jedinicima srpske vojske, tihijm herojima i šta u narednom periodu čeka običnog vojnika
Nebojša Stefanović 09.01.2021.

Ministar odbrane Nebojša Stefanović u autorskom tekstu za "Blic" otkriva sve snage srpske vojske i šta u narednom periodu čeka običnog vojnika.

72. specijalna brigada

Energija i vrhunska obučenost. To su prve dve asocijacije na pripadnike naše 72. brigade za specijalne operacije. Svakako je reč o najbolje opremljenoj jedinici Vojske Srbije, koja pažljivo prati savremene bezbednosne izazove i koja je uvek spremna da reaguje. Jedinici koja je uvek i svuda na visini zadatka i koja je rame uz rame sa najmoćnijim vojskama sveta. Gledao sam kako savladavaju najsloženije prepreke i obavljaju treninge koji su toliko složeni da zahtevaju svu snagu jednog specijalaca, a kamoli običnog čoveka.

Služiti svojoj zemlji u ovako elitnoj jedinici čast je za svakog vojnika, ali ujedno nosi i odgovornost da budete najbolji. Zato njenim pripadnicima moramo ukazati sve poštovanje. Iako mladima danas, kada na našu sreću živimo u mirnoj i sigurnoj zemlji, deluju kao filmska atrakcija, pripadnici 72. brigade su junaci našeg naroda. Branili su svoju otadžbinu kada je bilo najteže ne pitajući šta je cena, pa čak to bio i njihov život.

Dužni smo da pamtimo 24 pripadnika ove jedinice koja su položila život za Srbiju i da se staramo o njihovim porodicama. Dužni smo takođe da kao država kontinuirano ulažemo u opremanje, obuke i bolji standard pripadnika 72. brigade, kako bi nastavili da budu bedem odbrane Srbije od svih mogućih izazova i pretnji i garant mirnog sna svih naših građana. Takođe, poseban kuriozitet je i što sam prilikom obilaska ove jedinice susreo svog imenjaka i prezimenjaka, starijeg vodnika Nebojšu Stefanovića.

63. padobranska brigada

Mukotrpno zasluženo poštovanje. To najbolje opisuje ovu jedinicu Vojske Srbije. U svojoj misiji za čast i za otadžbinu današnji pripadnici vode se visokim kriterijumima koje su ispisivale generacije i generacije njenih pripadnika u prethodnim decenijama njenog postojanja. Danas Srbija svojim herojima ukazuje poštovanje i čuva sećanje na njihova dela, ali i ulaže u modernizaciju i napredak jedinice i obučenost novih generacija njenih pripadnika, što nije bila praksa u nekim prethodnim vremenima.

U narednom periodu ulagaće se u opremu i bolje uslove

Opremanje i poboljšanje uslova rada 63. padobranske brigade će se nastaviti i u narednom periodu, kako bi ovi sjajni ljudi znali da imaju bezrezervnu podršku države u predanoj borbi za sigurnu Srbiju. Podsetiću, u ovom trenutku svetom putuje zastava ove elitne jedinice, koju će do oktobra prenositi iz ruke u ruku njeni veterani. Nakon obilaska Srbije, Evrope i celog sveta, vratiće se u Niš taman za rođendan brigade. U ovom trenutku stigla je u Sloveniju, a na svom putovanju stići će i do Nijagarinih vodopada i do Aljaske, a potom se vratiti svojoj kući, odnosno u Srbiju. Zahvalni smo veteranima Vojske koji su pokrenuli ovu akciju. Кao zemlja i narod ne smemo se odricati svoje istorije i tradicija ukoliko želimo da gradimo bolju budućnost za našu decu.

Vojni avioni i helikopteri

Naše RV i PVO danas raspolažu najnovijim sredstvima, poput modernizovanog MiG-29 i „pancira“, koja ih čine i zavidno opremljenim i za svaki respekt u regionu i što je najvažnije snažnim garantom sigurnosti našeg neba. Tu naravno nećemo stati jer nam slede i nastavak modernizacije aviona "orao", radara P-12 i P-18 i mnogih drugih sredstava, kao i remonti "gazele" i "game", raketnog sistema "neva"...

U RV i PVO naš najveći resurs su ljudi. Piloti, tehničari i drugi zaposleni su tihi heroji koji danonoćno čuvaju naše nebo.

Međutim, kao i u svim našim komandama i jedinicama, tako i u RV i PVO ljudi su naš najveći resurs. Кada upoznate naše pilote, tehničare i druge zaposlene u RV i PVO, ostanete prosto bez teksta. To su tihi heroji naše zemlje koji se neprekidno obučavaju, koji danonoćno čuvaju naše nebo i daju cele sebe da bi naša zemlja bila bezbedna. Ne žale se ni na šta i ne traže čak ni hvala za to što rade, ali im mi dugujemo da im pokažemo da se njihov rad ceni. Кao što volim da kažem, nisu nam dovoljni ni novi avioni ni tenkovi ako za komandama nemamo obučene i sposobne ljude.

Šta čeka običnog vojnika

Nema običnog vojnika. Svaki vojnik je poseban već po tome što je izabrao da služi Srbiji i da svoj život posveti njenoj odbrani. Sve njih u ovoj godini očekuje poboljšanje standarda. Bez zadovoljnog vojnika nema jake i snažne vojske. Zaposleni u Vojsci Srbije dobiće ove godine, pored povećanja od pet odsto za javni sektor, i 10 odsto veće plate.

To uvećanje neće biti linearno, već će najviše dobiti vojnici sa najmanjom platom - vojnici po ugovoru, razvodnici, desetari, mlađi vodnici, pa podoficiri i na kraju oficiri. Veoma sam zahvalan predsedniku Vučiću što je prepoznao važnost toga da se ulaže u plate vojnika. Vojnik štiti državu beskompromisno i ključno je da oseti da država stoji iza njega, obezbedi mu dobra primanja i mogućnost da najpovoljnije reši stambeno pitanje.

Novo oružje i nova oprema

Nastavljamo sa kontinuiranim opremanjem i modernizacijom u skladu sa iskazanim potrebama Generalštaba Vojske Srbije. Zahvalan sam Milanu Mojsiloviću na odličnoj saradnji tokom ova prva dva meseca otkako sam preuzeo resor. Mislim da je izuzetno važno što Ministarstvo i Vojska dišu kao jedno. Značajno mi je da znam šta je to što vojnici misle da je važno i da im je potrebno. U prethodnom periodu učinjeno je mnogo na opremanju, ali svakako da nastavljamo taj proces jer se i bezbednosni izazovi u savremenom svetu ubrzano menjaju. Naše strateško opredeljenje kao zemlje je vojna neutralnost, što znači i da težište u našem opremanju jeste domaća industrija, kako bismo što manje zavisili od uvoza iz inostranstva. U narednom periodu očekuju nas nabavke koje su proizvod domaće pameti, počev od borbenih vozila "miloš" i "lazar", oklopnih transportera BOV OT, oklopnih vozila MRAP, robotizovanih vozila "mali miloš", zatim nabavke "ognja", "nore", PASARS-a…

Naravno, slede nam i nabavke opreme iz inostranstva od različitih partnera kojom ćemo biti još efikasniji i snažniji. Takođe, svi mi u sistemu odbrane zahvalni smo predsedniku Vučiću na dodatnim sredstvima koja će biti uložena u nabavke novih borbenih sistema.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1205 on: January 16, 2021, 04:46:18 pm »

"Vojska je u tom periodu uništena više nego NATO projektilima"
IZVOR: TANJUG SUBOTA, 16.01.2021.

Ministar odbrane Nebojša Stefanović kaže da još nie doneto bilo kakvo konačno rešenje o eventualnom vraćanju obaveze služenja vojnog roka u Srbiji.

On je napomenuo da će se u donošenju odluke voditi isključivo računa o tome da li bi to bilo korisno za Srbiju, njene građane i vojsku.

"Moj stav je da treba da se vrati redovno služenje vojnog roka. Pre svega, zbog jačanja rezervnog sastava, jer mi sada gubimo po dve generacije - generaciju onih koje ne upućujemo na služenje vojnog roka i generaciju koja zbog godina života više ne spada u aktivnu rezervu", rekao je Stefanović u intervjuu za Objektiv. Ukoliko ova ideja zaživi, kaže, svakako da time što će neko doći na služenje vojnog roka neće automatski postati profesionalni vojnik.

"Da li će se po odsluženju vojnog roka odlučiti da započnu karijeru u našim redovima - mi bismo voleli, ali to je odluka koja je na njima", rekao je Stefanović. Najvišse kritika na tu ideju, navodi, čulo se iz redova bivše vlasti, koja je upravljala sistemom odbrane duži niz godina i u čije vreme smo imali ukupno dva aviona koja mogu da polete, i to ako jedan od njih nije na remontu, i koja je pustila da u periodu od 2000. do 2012. svim resursima koje imamo polako istekne rok trajanja, a da istovremeno ne nabavimo ništa respektabilno. Naveo je da pripadnici vojske kažu da je vojska u tom periodu uništena više nego NATO projektilima. Stefanović je rekao da se u velikom broju razvijenih zemalja razmišlja o služenju vojnog roka, a u nekima ono postoji i danas, između ostalog i zbog snalaženja što većeg dela stanovništva u raznim vanrednim situacijama, počev od poplava, zemljotresa…

"Mnogi u regionu su trljali ruke zadovoljni koliko nam je vojska zaista bila slaba, a danas kukaju i besne što je jaka. Imaju pravo da kritikuju, ali mislim da rezultati rada i realnosti iz vremena njihove vlasti i ovog perioda dovoljno govore sami za sebe", naglasio je Stefanović. Ključni ciljevi Ministarstva odbrane u ovoj godini, kaze Stefanović, jesu nastavak modernizacije i opremanja, kako bi vojska bila još efikasnija, snažnija i respektabilna, ne samo u našem regionu već i šire od toga.

"Čujem često kritike da nismo u ratu i slično, ali kapacitet i snaga vojske u odbrani zemlje su upravo ključni u odvraćanju svih onih koji bi i pomislili ne samo da napadnu našu zemlju već i da je ugroze na razne načine. Jaka vojska je garant stabilne zemlje", poručio je Stefanović. Naglasio je da je jedan od ključnih ciljeva za 2021. godinu jeste povećanje standarda vojnika. Naveo je da će najveća povećanja dobiti oni čije su plate i najmanje u ovom trenutku - vojnici, nakon toga podoficiri i najmanja oficiri.

"Zahvalan sam predsedniku Vučiću što smo se izborili za to povećanje, posebno s obzirom na teške uslove u pandemiji kovida. Za nas je takode veoma važan projekat izgradnje stanova koje pripadnici vojske mogu kupiti po cenama koje su znatno ispod tržišnih, koji je predsednik pokrenuo", kaže Stefanović. To je, dodaje, značajan podsticaj i za pripadnike Vojske da ostaju u sistemu odbrane, ali i za mlade ljude da svoju karijeru započnu baš u ovom sistemu. Upitan da li postoje pritisci da se naruši vojna neutralnost Srbije, Stefanović je rekao da je Srbija navikla da živi sa pritiscima i da se na njih ne obazire.

"Kao mala zemlja koja nije u lakoj situaciji i koja mora da se bori za sebe svakog dana, mi razumemo tu vrstu pritisaka i naše je da im se odupiremo", kaže Stefanović. Na pitanje šta je najvažniji bezbednosni izazov u ovom trenutku, ministar odbrane kaže da je to bezbednosna i politička situacija u našoj južnoj pokrajni.

"Kosovo i Metohija je naravno naše najvažnije nacionalno pitanje. Mi situaciju pratimo na dnevnom novou, da bi učinili sve da zaštitimo bezbednost srpskog naroda i našeg duhovnog nasleđa", rekao je Stefanović.

Povodom promene vlasti u SAD i uticaja na Srbiju, Stefanović je naveo da je naš cilj da budemo u što boljim odnosima sa SAD, kao jednom od namocnijih država sveta, baš kao i sa Kinom, sa Nemačkom, sa Rusijom, kao i sa EU, koja je naš strateški cilj. Ministar je naveo da je borba protiv kovida praktično kljucna stvar koja je obeležila celu godinu za nama. Naglasio je da odgovor države i institucija na pandemiju korona virusa pokazao da je Srbija danas stabilna i odgovorna zemlja, koja je adekvatno reagovala u suočavanju sa ovim izazovom.

"Ponosan sam na vojno zdravstvo, koje se snažno uključilo u borbu protiv kovida i dalo svoj maksimalni doprinos u njegovom suzbijanju", rekao je Stefanović.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1206 on: January 21, 2021, 03:53:46 pm »

Ministarstvo negira da bilo ko pritiska vojsku da se vakciniše protiv korone
VESTI Autor: Beta 21. jan. 2021

Ministarstvo odbrane odbacilo je kao neosnovane i zlonamerne tvrdnje Vojnog sindikata Srbije da pojedini komandanti uslovljavaju pripadnike oružanih snaga da se vakcinišu protiv koronavirusa i navelo da su pripadnici vojske, kao i ostali građani, slobodni da sami odluče da li će se vakcinisati i kojom vakcinom.

„Činjenica je da su sve nadležne starešine u VS obaveštene da se vakcinacija sprovodi isključivo na dobrovoljnoj osnovi. Sudeći prema broju prijavljenih lica za vakcinaciju u Ministarstvu odbrane i VS, svest o važnosti imunizacije naših profesionalnih pripadnika je izrazito visoka“, navodi se.

Ministarstvo je u saopštenju navelo da se samo prvog dana za vakcinisanje na Sajmu prijavilo više od 700 pripadnika vojske, a u prvim danima pozivanja već se oko 6.000 pripadnika sistema odbrane prijavilo za vakcinaciju. Dodaje se da pripadnici oružanih snaga vakcinacijom štite sopstveno ali i zdravlje svojih porodica i da doprinose očuvanju operativnih sposobnosti jedinica i komandi, što je njihov „profesionalni i patriotski zadatak“.

„Ističemo da se akcija dobrovoljnog vakcinisanja u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije sprovodi prema uputstvima dobijenim od Uprave za vojno zdravstvo, organizovano u svim komandama, jedinicama i ustanovama, isključivo na dobrovoljnoj osnovi“, navelo je Ministarstvo odbrane u saopštenju.

Izvor: www.n1info.com
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1207 on: January 22, 2021, 12:05:19 am »

сви ми знамо какви су "добровољци" у војсци... Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1208 on: January 29, 2021, 01:13:06 pm »

петак, 29.01.2021.
М. Г.

Унапређење војне сарадње са Јапаном

Министар одбране Небојша Стефановић састао се са амбасадором Јапана у Београду Кацумата Такахиком, саопштило је Министарство одбране.

Саговорници су се сагласили да је сарадњу у области одбране између две земље могуће развијати у војно-војној и војнотехничкој области, као и кроз размену искустава у области војне медицине. Такође, наглашен је значај унапређења сарадње у области отклањања последица природних катастрофа и непогода. Стефановић је упутио позив министру одбране Јапана да посети Србију.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1209 on: January 29, 2021, 02:44:25 pm »

28.01.2021

Министар Стефановић: Снажна војска гарант је стабилности и безбедности Србије

На данашњем реферисању председнику и врховном команданту о резултатима анализе стања, оперативних и функционалних способности Војске Србије за 2020. годину, било је речи и о стању у домаћој индустрији и о томе какве су интенције за набавку опреме, наоружање и технике за војску, истакао је министар одбране др Небојша Стефановић на заседању Народне Скупштине.
 
Одговарајући на питања посланика Акександра Марковића, Стефановић је рекао да можда некоме у овој земљи и у региону, за остваривање њихових циљева, не одговара снажна војска.

- Снажна војска, једнако је снажна Србија. То је предуслов. Да бисте имали инвестицију и економију, да бисте имали могућности и да се бавите јаким селом, морате да имате стабилност и безбедност. Инвеститори када дођу у ову земљу, морају бити уверени да ће она бити безбедна, сигурна земља, која као што то данас чини, чврстим корацима граби напред, има привредни раст и може да гарантује да ће тако наставити у будућности - рекао је Стефановић.
 
Говорећи о набавци опреме за војску, министар Стефановић је нагласио да је тежња  пре свега опремање из домаће индустрије. Разлози за то су бројни, укључујући и тај да не зависимо превише ни од кога споља, ни са Истока, ни са Запада и да развијамо капацитете домаће индустрије како би могла у било којем тренутку да има динамичну, јаку и брзу производњу, способну да производи средства за потребе наше војске, полиције и службе безбедности. Осврнувши се на значај домаће производње, издвојио је оклопна возила „Милош 4x4“, „Лазар 8×8“ и возила Застава Терво која ће служити као оклоп за нашу пешадију. Министар одбране је подсетио и на значај Војнотехничког института, који данас чини најважнију тачку развоја војске. Такође, подсетио је и да је 2005. ова институција доживела велики удар када су преко ноћи отпуштени инжењери и састав био десеткован.
 
- Ми данас имао више од 30 нових средстава која се развију на ВТИ-у. Хоћу да се захвалим људима који су ту из патриотских разлога остали да раде за своју земљу. Један истраживач у Војнотехничком институту, инжењер, има почетну плату плату око 68.000 динара, а за те људе очекујемо да раде на најсложенијим система. Ти људи данас имају боље услове и потрудићемо се да имају још неупоредиво боље, јер хоћемо да задржимо у нашем саставу инжењере који развијају нашу војску. Председник Вучић је успео да нам помогне да плате значајно повећамо и да их ове године повећамо за скоро 9,6 посто за највише официре, до 17,8 посто за војнике и друге људе и трудићемо се да повећамо и за ове истраживаче – поручио је министар Стефановић.
 
Данас се у војсци развијају Норе, очекује се додатно опремање возилима „Милош“, модернизација авиона МиГ-29 и авиона Орао, најавио је министар Стефановић, додавши да ће се у будућем периоду, поред тога што су недавно набављени модерни авиони и хеликоптери, такође, улагати у опремање војника униформама, чизмама, пушкама, свиме што наша војска може да приушти, а што је по светским стандардима.

Izvor: www.mod.gov.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1210 on: January 29, 2021, 02:48:39 pm »

29.01.2021

Министар Стефановић уручио одликовања припадницима Министарства одбране и Војске Србије

Изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић уручио је данас заслужним припадницима Министарства одбране и Војске Србије одликовања додељена Указом председника, поводом прославе Дана Војске Србије и ангажовања на спровођењу мера на спречавању ширења пандемије вируса Ковид-19 и пружања помоћи цивилном становништву.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Данашњој церемонији у Старом генералштабу присуствовао је и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.
 
Указима председника Републике припадници Министарства одбране и Војске Србије одликовани су златним и сребрним медаљама за заслуге и сребрним медаљама за ревносну службу. Министар Стефановић уручио је две златне медаље за заслуге, седам сребрних медаља за заслуге и 15 сребрних медаља за ревносну службу. Честитајући одликованим припадницима у име председника Републике, министар одбране нагласио је да су сви они признања заслужили несебичном љубављу према Србији, пожртвованим радом и безрезервном борбом за нашу земљу. Он је додао да је, као што је и председник Србије, поносан на све одликоване припаднике Министарства одбране и Војске Србије.
 
- Сваки Србин зна шта значи војничко одликовање. Оно се на униформи носи с поносом и као потврда части и достојанства оставља у наслеђе генерацијама које долазе. То није само симбол, већ огромна привилегија, вечити доказ храбрости, пожртвованости и славе. Ова највиша државна одличја признања су свим нашим припадницима и још један су од показатеља важности улоге припадника Министарства одбране и Војске Србије. Она ће заувек остати подсетник да отаџбина не заборавља и никада неће заборавити ваша дела, али и то колико и председник и држава поштују ваша залагања, труд и рад - рекао је министар Стефановић. Одличја која ћете поносно носити говоре и о вама, поручио је министар одбране и додао да су она још један у низу доказа да захваљујући особинама које красе одликоване припаднике они никада не одустају, без обзира на околности и препреке и без размишљања чине  све за добробит наших грађана.
 
- То сте доказали и у борби против новог, суровог, невидљивог непријатеља Ковида-19, са каквим су наша земља, као и цео свет суочени. Ни на трен се људи нису предомишљали. Имао сам прилике то да видим у многим ситуацијама, не само код припадника војног здравства, већ и код осталих који су својим радом показали да су део тима. Овог пута водили смо другачију битку за наш народ и оно што можемо да видимо је да у тој бици побеђујемо, да смо озбиљношћу и одговорношћу, као систем одбране, Република Србија, показали да смо много бољи од других - нагласио је министар Стефановић те поручио одликованима да ће о њима говорити осмеси људи чији су живот спасили, људи којима руководе, њихових породица, деце, унука и пријатеља.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Не постоји ништа хуманије и узвишеније него спасити живот и учествовати у тиму који те животе спашава, односно бити део Министарства одбране и Војске Србије, људи који су свакога дана на бранику отаџбине. Мало је сваког дана рећи хвала за све што чините, али није ми тешко да сваког дана кажем да сте озбиљни, велики људи чије срце куца за Србију и да сте зато прави хероји - поручио је министар одбране и захвалио свим одликованим припадницима за сва часна дела која професионалним обављањем својих дужности чине свакодневно.
 
- Наставите да нижете те успехе, да остварујете циљеве које имамо, да тучете битке за Србију и у томе, као носиоци највиших одликовања, будете узор за све своје колеге - закључио је министар одбране.

Према речима пуковника Станка Перића из Управе за логистику Генералштаба Војске Србије, додела одликовања представља посебан тренутак у каријери сваког припадника војске, а нарочито професионалних војних лица.
 
- Искористиo бих прилику да захвалим својим претпостављенима зато што су препознали мој труд и рад и предложили ме за доделу овакве стимулације у раду. Ово доживљавам као велику почаст и признање за труд и рад који сам уложио у каријери. Такође, захвалио бих својим сарадницима, јер без њихове сарадње не бих ни ја био овде – поручио је пуковник Перић.
 
Међу онима којима су данас уручена одликовања из надлежности председника Републике је и Далиборка Радишић, главна медицинска сестра у Војној болници „Карабурма“.
 
- Желела бих данас да захвалим председнику Републике и врховном команданту Војске Србије на одликовању. Ову медаљу желела бих посветим свим мојим колегама, свом медицинском и немедицинском особљу, јер ово је пре свега медаља за све нас – истакла је Радишићева.

Izvor: www.mod.gov.rs


* 002.jpg (1187.31 KB, 2500x1666 - viewed 3 times.)

* 003.jpg (1013.06 KB, 2500x1667 - viewed 4 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1211 on: January 29, 2021, 05:52:22 pm »

среда, 27.01.2021.
М. Г.

Интензивирати сарадњу Војске Србије и Кфора

Потпредседник Владе и министар одбране Небојша Стефановић састао се јуче са командантом Кфора генерал-мајорем Франком Федерићијем, саопштило је Мионистарство одбране.

Он се захвалио команданту Кфора на заштити српског становништва и светиња на Косову и Метохији. Стефановић је подсетио и да према Резолуцији СБ УН 1244, Кфор представља једину легитимну оружану формацију на Косову и Метохији и да се од њега очекује да обезбеди сигурно окружење за све етничке групе у јужној српској покрајини.

Министар одбране је указао и да се одговорност за безбедност на простору Косова и Метохије не може пренети на друге субјекте и истакао да је трансформација такозваних косовских снага безбедности за Републику Србију апсолутно неприхватљива, с обзиром да то представља кршење Резолуције СБ УН 1244 и Војнотехничког споразума.

Стефановић је истакао и да је неопходно интензивирати сарадњу између Војске Србије и Кфора у борби против тероризма, подсећајући да на КиМ, по извештајима међународних организација, постоје озбиљни проблеми повратника са ратишта и радикализације, што свакако представља претњу по међународну безбедност.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1212 on: February 04, 2021, 06:28:00 pm »

четвртак, 04.02.2021.
М. Г.

Грчка нуди размену искустава о служењу војног рока

У овој земљи од маја обавезни војни рок биће продужен са девет месеци на годину дана

Министар одбране Небојша Стефановић састао се са амбасадором Грчке Јоргосом Диакофотакисом, саопштило је Министарство одбране. Стефановић је изразио опредељење за интензивирање сарадње у области одбране, посебно када су у питању војно-војна сарадња, реализација заједничких војних вежби, као и војноекономска сарадња. Амбасадор Диакофотакис је, имајући у виду актуелно разматрање идеје о обавезном служењу војног рока у Србији, предложио и размену искустава у тој области, с обзиром да он у Грчкој постоји и да ће од маја 2021. године бити продужен са девет месеци на годину дана. Амбасадор Диакофотакис истакао је и подршку Србији у процесу европских интеграција и ангажовању под окриљем Заједничке безбедносне и одбрамбене политике, попут учешћа у борбеној групи Хелброк, као и учешћу у мултинационалним операцијама.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1213 on: February 08, 2021, 02:13:05 pm »

понедељак, 08.02.2021.

Савет за националну безбедност и о „појединим честиткама” за Дан државности

Министар одбране Небојша Стефановић пренео је после седнице Савета за националну безбедност, да је на данашњој седници посебна пажња била посвећена актуелној ситуацији на Косову и Метохији, коју је оценио све сложенијом.

„Разговарали смо о више важних тема, а прва је била актуелна ситуација на територији Косова и Метохије. Разговарали смо о сложеној ситуацији за нас. Сложена је у политичко-безбедносном смислу. Размотрили смо шта предузимају наши државни органи да сачувају безбедност и стабилност на територији јужне српске покрајине”, рекао је он. Истакао је да је намера да се заштити безбедност пре свега српског становништва. Стефановић је нагласио да је ситуација на Косову ио Метохији све сложенија, а да постоје и нове ситуације попут појединих честитки за Дан државности, којима се радују у великом броју политичари у јужној српској покрајини, али никако у централној Србији.

У сарадњни са Кфором, рекао је, намера је да се штити стабилност и безебдност пре свега српског становништва које је угрожено на КиМ, да Србија покаже да је озбиљан партнер и да никакав погром, протеривање или злочине над српским становништвом нећемо дозволити. Указао је да је разговарано и о потребама и инвестирању у безбедносне снага - војске, полиције и БИА. „Анализирали смо шта је то што у наредном периоду треба учинити, које су инвестиције које желимо да изведемо ове и наредне године у набавци савременог наоружања, које ће омгућити да војска и полиција буду добро орпемљени, буду снажније и у могућности да се суоче са новим изазовима”, рекао је он, преноси Танјуг. Министар је рекао да ће држава издвојити додатни новац за опремање копнене војске али и нових средстава за противелектронска дејства, противпожарних хеликоптера за МУП, као и за унапређење животног стандарда припадника снага безбедности, преноси Бета.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1214 on: February 10, 2021, 08:51:49 pm »

„Osnove sistema odbrane Republike Srbije“ – novi predmet u srednjim školama
VESTI Autor: FoNet 10. feb. 2021

Ministarstvo odbrane i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pripremaju "Osnove sistema odbrane Republike Srbije" kao novi fakultativni predmet za učenike trećeg i četvrtog razreda srednjih škola, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

U okviru tog predmeta učenici će saznavati „osnovne stvari o našoj vojsci, o tome kako ona funkcioniše, kako je organizovana“ kao i o tradiciji i istoriji Vojske Srbije. Časovi će počinjati intoniranjem himne Srbije „Bože pravde“, „što ima za cilj jačanje patriotskog duha i identifikovanja mladih sa svojom zemljom“. Nastava za „Osnove sistema odbrane Republike Srbije“ izvodiće se uz pisane materijale, „Pauer point“ prezentacije i priručnik namenjen nastavnicima i učenicima. Predavači će biti razredne starešine, a direktori škola moći će da zatraže pomoć.

„U tom slučaju, neko u uniformi iz našeg teritorijalnog organa odlazi u školu i pomaže razrednim starešinama da izvedu nastavu“, navodi se u saopštenju.

Potpukovnik Milan Krsmanović iz Uprave za obaveze odbrane Ministarstva odbrane izjavio je u emisiji „Svitanje“ RTV Pink da je ovaj predmet bitan za učenike završnih razreda srednjih škola zato što oni „kao punoletni građani već imaju prava i obaveze prema državi, uvode se u vojnu evidenciju, mogu se opredeliti da upišu Vojnu akademiju, mogu da postanu profesionalni vojnici ili da se odluče za služenje vojnog roka“.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Pages:  1 ... 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... 105   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 24 queries.