PALUBA
March 28, 2024, 04:38:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Bitka za Arktik  (Read 93480 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #255 on: May 21, 2021, 06:30:24 pm »



Quote
RT goes North | Amid NATO's aggressive rhetoric, we visited the northernmost Russian Army base

With Russia controlling almost a third of the Arctic, it views 'aggressive NATO rhetoric' in the area as a 'particular threat.' The RT crew paid a visit to Russia's northernmost military base ahead of the talks between senior diplomats that were held in Iceland's capital earlier.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #256 on: May 23, 2021, 05:36:27 am »



Američki mediji: „Zastrašujuće“ mogućnosti Rusije na Arktiku


Oružje nasleđeno iz vremena Sovjetskog Saveza učinilo je da Rusija bude spremna za borbu za Arktik, piše američki list „Nešenel interest“. Mogućnosti kojima Rusija raspolaže u tom regionu autor članka je opisao kao „zastrašujuće“.

Kako je naveo, Moskva se još u vreme Hladnog rata spremala da se suprotstavi Zapadu u arktičkom regionu. Stečeno iskustvo i razne vrste oružja omogućili su Rusiji da dobije „smrtonosne“ mogućnosti za slučaj da u Severnom ledenom okeanu dogodi nešto „nezamislivo“.

U prvom redu tu je ruska flota ledolomaca – najveća na svetu. Takvi brodovi postaju sve potrebniji zbog porasta komercijalnih interesa za region, a to Rusiju čini „garantom globalnog pristupa Arktiku“.

Zahvaljujući tome Rusija može slobodno da planira vojnu kampanju, kao i strategiju pristupa resursima u regionu, navodi se u članku.

U najsmrtonosnije oruđe Rusije na Arktiku „Nešenel interest“ je svrstao podmornice „Akula“, nazvavši ih „zastrašujućim“. Nedovoljna skrivenost podmornice u potpunosti se kompenzuje ogromnim arsenalom oružja koje ta podmornica ima na raspolaganju.

Pored toga, nebom iznad Arktika aktivno lete ruski avioni – na primer, lovci MiG-31, napravljeni, kako kaže autor članka, za „lov“ na američke bombardere. Novinar je ukazao na činjenicu da ti avioni imaju odlične radare i da ih odlikuju izuzetne manevarske sposobnosti.

Tu su i bombarderi Tu-95 i protivbrodski avioni Tu-142. Iako avioni Tu-95 spadaju u grupu najstarijih oni odlično funkcionišu na „hladnom arktičkom nebu“.

U članku se pominju i vežbe ruskih specijalaca. Oni su, kako se navodi, obučeni da zauzimaju teško dostupne oblasti, da sprovode obaveštajni rad, kao i da pomažu u operacijama potrage i spasavanja.

Podsetimo, u martu ove godine predsednik Rusije Vladimir Putin naložio je vladi da u roku od mesec dana završi jedinstveni plan za razvoj Arktika.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #257 on: May 23, 2021, 10:48:25 am »



„Njujork tajms“: Rusija zaobišla SAD po vojnom prisustvu na Arktiku


Rusija je, na vreme obraćajući pažnju na klimatske promene, zaobišla Sjedinjene Američke Države u osvajanju Arktika i jačanju svojih odbrambenih pozicija tamo, ocenio je „Njujork tajms“.

List napominje da je ruska vlada „za razliku od Stejt departmenta u administraciji (bivšeg predsednika Donalda) Trampa“ otvoreno priznala postojanje klimatskih promena, usvojivši u oktobru 2020. Strategiju za razvoj Arktičke zone Rusije i osiguravanja nacionalne bezbednosti za period do 2035. godine. Ukazom koji je potpisao predsednik Rusije Vladimir Putin između ostalog se pominje „rast konfliktnog potencijala na Arktiku koji zahteva stalno povećanje borbenih sposobnosti grupa Oružanih snaga Rusije, drugih trupa, vojnih formacija i tela u Arktičkoj zoni“.

„Iako Oružane snage Rusije nemaju mnogo zajedničkog sa liberalnim zapadnim političarima ili ekološkim organizacijama poput ‘Grinpisa’, one dele gledište o tome da se led zaista topi. To im je omogućilo da dobiju prednost nad Sjedinjenim Američkim Državama“, ističe „Njujork tajms“. Istovremeno, prema mišljenju autora, američka arktička strategija „definitivno će se promeniti“ tokom administracije aktuelnog lidera Džoa Bajdena.

Novine se pozivaju na mišljenje analitičara Majkla Koufmana iz Istraživačkog centra CNA, koji pruža usluge mornarici i marincima američke vojske.

Prema njegovim rečima, topljenje leda je „noćna mora“ za Rusiju. „Ono otvara novo bojno polje u slučaju sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama“, smatra ekspert.

Istovremeno, autor članka, koji je na poziv Rusije posetio najseverniji aerodrom u zemlji – Nagursko na ostrvu Aleksandrina zemlja, priznaje da je pažnja Rusije prema Arktiku u velikoj meri diktirana ekonomskim razmatranja. On primećuje interes Moskve za otkrivanje potencijala Severnog morskog puta u uslovima topljenja leda, kao i za osvajanje novih rezervi minerala. Istovremeno, ekspert priznaje da mu se poziv stranih novinara na ruski aerodrom činio kao „demonstracija sposobnosti zemlje“.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #258 on: May 25, 2021, 01:01:35 pm »



Nemački list predviđa Arktiku „sudbinu Krima“


Sjedinjene Američke Države i NATO bi trebalo da naprave strategiju suzbijanja rastućeg uticaja Rusije na Arktiku, u suprotnom će doživeti „sudbinu Krima“, piše nemački list „Velt“.

Rusija, na čelu Arktičkog saveta, planira da ojača pozicije u regionu bogatom prirodnim resursima. Prema mišljenju lista, Moskva je poslednjih godina znatno uvećala vojno prisustvo na Arktiku. Ona je još 2019. godine saopštila modernizuje dvanaest pisti.

U martu iste godine, tri nuklearne ratne podmornice Rusije probile su led na Arktiku i prvi put se istovremeno pojavile na površini. To neće samo olakšati eksploataciju velikih nalazišta prirodnog gasa, već i signalizira pretenzije Moskve na region, piše list.

„Bez obzira na to što SAD krive Rusiju za ‘militarizaciju’ Arktika, administracija Bajdena za sada ne zna, kako da spreči Moskvu u tome“, navodi autor članka.

U članku se preporučuje da se napravi strategija obuzdavanja Rusije u regionu, inače će se Zapad kasno probuditi i biće prinuđen da se pomiri sa faktičkim stanjem, kao što je bilo sa Krimom.

Ranije je Island predao Rusiji dvogodišnje predsedavanje Arktičkim savetom. Jedna od glavnih tema njenog rada u periodu 2021-2023. godine će biti klimatske promene, razvoj ljudskog kapitala i podrška starosedeocima.

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov nazvao je Arktik teritorijom mira, stabilnosti i konstruktivne saradnje. Po njegovim rečima, pozitivna saradnja zemlja u okviru Arktičkog saveta važno je da se proširi i na vojnu sferu.

Ranije je ruska vlada utvrdila novi program razvoja Arktika prema kojem je predviđeno ulaganje od 19,5 milijardi rubalja (oko 250 miliona dolara) u socijalno-ekonomski razvoj tog regiona do 2024. godine, a samo ove godine za tu svrhu biće izdvojene tri milijarde rubalja.

Arktički savet je osnovan 1996. godine. To je međuvladin forum visokog nivoa, koji doprinosi saradnji u regionu, posebno u sferi zaštite životne sredine. U savet ulaze Danska, Island, Kanada, Norveška, Rusija, SAD, Finska i Švedska.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #259 on: May 26, 2021, 11:11:00 am »




Quote
Inside Russia's Arctic military base - BBC News



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #260 on: May 29, 2021, 06:23:44 am »



SAD dale „signal“ Rusiji na Arktiku


Sjedinjene Američke Države su rasporedile bombardere B-1 u vazduhoplovnoj bazi Orland u Norveškoj kako bi dale znak Rusiji, piše američki portal „19fortyfive“.

„Poruka Moskvi bila je kristalno jasna: američka vojska može da sprovodi operacije u strateški važnom regionu Arktika“, navodi se u članku američkog portala.

Postoji mogućnost da su ovi avioni završili svoju misiju u Norveškoj i da se vraćaju kući. Ipak, Američko ratno vazduhoplovstvo je potvrdilo svoje namere da učvrsti svoje pozicije u regionu, poslavši tamo bombardere B-52 „Stratofortres“ radi zajedničkih manevara sa norveškim lovcima F-16 „Fajting falkon“.

Bombarderi B-52 su raspoređeni i u drugim delovima Evrope i Indopacifičkog regiona, navodi autor.

„Brzina, širina primene i borbena gotovost naših strateških bombardera imaju presudnu ulogu u našoj sposobnosti za obuzdavanje potencijalnih protivnika i u signalizaciji naše nepokolebljive podrške saveznicima i partnerima“, izjavio je američki admiral Čarls Ričard.

Moskva poslednjih godina beleži veću aktivnost NATO avijacije pored svojih granica. Ruski lovci često poleću kako bi presreli i pratili avione Alijanse.

Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu je pojasnio da NATO nema samo izviđačke letove, već i vežbe sa simuliranim vazdušnim udarima na teritoriju Rusije. Naglasio je da Moskva nema drugog izbora osim da bude jaka i spremna za borbu i potvrdio da Ministarstvo preduzima sve potrebne mere kako bi to ispunilo.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #261 on: May 29, 2021, 12:04:19 pm »



Mediji: Amerika se sprema za „prvi arktički rat“


Mnoge zemlje vode aktivne pripreme za potencijalni vojni sukob na Arktiku, među njima su i Sjedinjene Države koje su u poslednje vreme više puta revidirale svoju strategiju za taj region, piše američki list „Nešenel interest“.

Autor članka Kris Ozborn piše da „niko ne želi da otvara vatru pored belih medveda i pingvina“, ali Pentagon je zabrinut zbog stvaranja novih strateških mogućnosti za mnoge zemlje zbog topljenja leda.

U članku se podseća da su američki marinci nedavno imali vežbe zajedno sa norveškim vojnicima s ciljem uvežbavanja delovanja u surovim vremenskim uslovima.

Vojni savez Vašingtona i Osla na Arktiku je od velikog značaja za Pentagon koji nastoji da se suprotstavi delovanju Rusije koje ne samo da ima najviše ledolomaca nego radi i na Severnom morskom putu.

„Rusija je podigla vojne baze na Arktiku a imala je i veliki broj vojnih vežbi u regionu, seriju manevara koji su isprovocirali Ameriku da pojača aktivnosti u toj oblasti kako bi se uspostavila ravnoteža strateškog uticaja“, navodi se u članku.

Stvaranje novih vodenih puteva zbog ubrzanog topljenja leda prinudili su Vašington da ubrza napore.

Konkretno, američka mornarica je zatražila od stručnjaka da proizvedu sisteme naoružanja koji mogu da funkcionišu u surovim klimatskim uslovima.

Pribeglo se i izučavanjima gustine vode podvodim dronovima kako bi se bolje razumela temperaturna kolebanja i njihov uticaj na vojne operacije.


Ima li Rusija „previše Arktika“

Danas pravo na Arktik imaju zemlje koje izlaze na Severni ledeni okean — Rusija, Norveška, Kanada, Danska jer vlada Grenlandom, i SAD — preko Aljaske koju je svojevremeno kupila od Rusije. One su 1920. godine potpisale sporazum o korišćenju Arktika, svoju granicu je odredila Kanada, koja je odmah počela i eksploataciju nafte.

Ostale granice pokušale su da reše Ujedinjene nacije 1982. godine donevši Konvenciju o morskom pravu, koju nisu potpisale SAD. Po Konvenciji, odluka se donosi, između ostalog, i na osnovu sastava zemljišta morskog dna, koji bi trebalo da bude isti kao kopno određene zemlje.

Ruski naučnik Anton Čilingarov jedini je uspeo da se spusti na dno okeana i donese dokaze da sporni greben Lomonosova pripada Rusiji. Komisija Ujedinjenih nacija potvrdila je taj nalaz i očekuje se da se na sledećem zasedanju donese konačna odluka kojom će Rusiji pripasti 1,2 miliona kvadratnih kilometara, što čini najveći deo teritorije, sa svim prirodnim bogatstvima na njoj.

Zato na pitanje — na koga je predsednik Vladimir Putin mislio u svojoj već čuvenoj izjavi da će Rusija izbiti zube svakome ko pokuša da joj nešto odgrize, prvo pada na pamet odgovor da su to oni koji smatraju da Rusiji pripada previše Arktika. Tim pre što je 1991. godine Rusija koja ima čitavu flotu ledolomaca, otvorila Severni morski put za međunarodnu plovidbu. To je više nego dvostruko kraći put između Evrope i Azije nego što je Suecki kanal.

A koliko je važan, može se zaključiti ako se samo setimo nedavnog incidenta koji je doveo do blokade kanala i naneo ogromnu ekonomsku štetu zemljama koje su slale svoje brodove na put. Ako se večiti led bude i dalje topio, da bi se prešao put između Evrope i Kine, neće više biti potrebni ledolomci, a to je već ozbiljan izazov za susedne zemlje koje za sada ne mogu da konkurišu Rusiji na tom planu.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #262 on: June 01, 2021, 09:25:25 am »



Rusija objasnila zašto je Severni morski put bolji od Sueckog kanala



Specijalni izaslanik Ministarstva spoljnih poslova Rusije Nikolaj Korčunov rekao je da je incident sa velikim teretnim brodom „Ever given“ u Sueckom kanalu koji se dogodio u martu ove godine pokazao značaj razvoja alternativnih globalnih transportnih pravaca, raznovrsnosti puteva snabdevanja i otkrio je nedostatke postojećih morskih koridora.

„Severni morski put je za 40 odsto kraći od transportne rute kroz Suecki kanal i ima niz prednosti, uključujući i političke. To što je kraći omogućava ne samo da se smanji vreme, nego i troškovi za gorivo, što doprinosi tome da se svede na minimum antropogeno opterećenje životne sredine“, rekao je Korčunov.

On je istakao da Rusija poslednjih godina primećuje pozitivnu dinamiku rasta količine tereta koji se prevozi Severnim morskim putem i razvoja pomorstva. Korčunov dodaje da će to imati pozitivan uticaj na severne teritorije, trgovinu i turizam, a takođe će doprineti povećanju životnog standarda stanovnika Arktika, uključujući autohtone narode.

Kako je rekao ranije ministar za razvoj Dalekog istoka i Arktika Aleksej Čekunkov, najveće azijske zemlje već razmatraju Severni morski put kao na alternativnu preopterećenom Sueckom kanalu. Kako je istakao vicepremijer Jurij Trutnjev, Rusija će učiniti sve da korišćenje Severnog morskog puta bude pogodno, bezbedno, kao i da doprinese smanjenju emisije štetnih materija u okruženje.

Podsetimo, teretni brod „Ever Given“ nasukao se u Sueckom kanalu u martu ove godine i blokirao je taj plovni put na šest dana.

izvor
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #263 on: June 01, 2021, 11:01:49 am »

Sve lepo.. ali kome se plača ledolomce i sve ostale pristojbine za severni put (koji leži u ruskoj ekonomskoj zoni)?

Onako, pitam za prijatelja.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #264 on: June 01, 2021, 12:40:23 pm »


Sve lepo.. ali kome se plača ledolomce i sve ostale pristojbine za severni put (koji leži u ruskoj ekonomskoj zoni)?

Onako, pitam za prijatelja.


Ne znam tačno, al' pretpostavljam vlasnicima usluga tj. rusima. Kao što se za prolazak kroz Suecki kanal plaća za uslugu Egiptu, prolazak kroz Panamski kanal - Panami ...


...


Moćni čuvari ruskih granica i Arktika – danas je njihov poseban dan


U Rusiji se danas obeležava Dan Severne flote, koja proslavlja 288 godina postojanja. Severna flota je peti vojni okrug Oružanih snaga Rusije i jedna od najmoćnijih flota u zemlji koja štiti nacionalne interese Rusije na Arktiku i u drugim rejonima Svetskog okeana.

U zonu odgovornosti Severne flote spadaju Murmanska i Arhangelska oblast, Republika Komi i Nenecki autonomni okrug. Glavna baza flote je Severomorsk.

Severnu flotu čine podvodne i nadvodne snage, armijski korpus Kopnenih snaga, vojska Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane. Severna flota u svom naoružanju poseduje jedinstvene brodove i podmornice.

Mornari Severne flote ne samo da čuvaju granice svoje otadžbine, nego i aktivno istražuju Arktik. Opremljeni su savremenom tehnikom i naoružanjem, prilagođenom za korišćenje na Arktiku. Flota je naoružana jedinstvenim brodovima okeanske zone. Podmornice flote konstantno rešavaju zadatke borbenog patroliranja i borbenog dežurstva u Svetskom okeanu. Brodovi Severne flote učestvovali su u operacijama protiv međunarodnog terorizma u Siriji.

​Današnji praznik Severne flote se poklapa sa početkom novog letnjeg perioda obuke, tako da je posada na svojim položajima. Na fregati „Admiral Kasatonov“ mornari uvežbavaju pripremu broda za bitku i pohod. Posada broda je do sada održala seriju vojnih vežbi, kako samostalnih, tako i sa drugim brodovima i avijacijom Vojno-pomorske flote Rusije.

To je prva fregata serijske proizvodnje projekta 22350, a u toku je gradnja još četiri takva broda. Upravo ta plovila će biti naoružana hipersoničnim oružjem – raketama „Cirkon“.

Severna flota vodi svoju istoriju od eskadrile formirane 1733. godine radi zaštite Ruske imperije.

Praznik Severne flote je ustanovljen 15. jula 1996. godine. Prema tradiciji na Dan Severne flote u svim jedinicama se održavaju svečanosti, a na brodovima ceremonije razvijanja pomorske zastave.

izvor
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #265 on: June 01, 2021, 12:43:29 pm »


Ne znam tačno, al' pretpostavljam vlasnicima usluga tj. rusima. Kao što se za prolazak kroz Suecki kanal plaća za uslugu Egiptu, prolazak kroz Panamski kanal - Panami ...


Pa zato i ispostavio da čista ekonomija pozadi, ništa drugo.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #266 on: June 01, 2021, 12:52:33 pm »




Ne znam tačno, al' pretpostavljam vlasnicima usluga tj. rusima. Kao što se za prolazak kroz Suecki kanal plaća za uslugu Egiptu, prolazak kroz Panamski kanal - Panami ...


Pa zato i ispostavio da čista ekonomija pozadi, ništa drugo.



Pa sve i svuda na planeti kada pogledaš pozadi su ekonomija, novac, resursi, profit i interes u pitanju ...  Wink

A ko veruje da bilo ko u svetu nešto radi iz "humanitarnih", "demokratskih" ili bilo kojih drugih altruističkih razloga, opet imam jedan most u Londonu na prodaju  Grin

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #267 on: June 01, 2021, 12:54:23 pm »



Pa sve i svuda na planeti kada pogledaš pozadi su ekonomija, novac, resursi, profit i interes u pitanju ...  Wink

A ko veruje da bilo ko u svetu nešto radi iz "humanitarnih", "demokratskih" ili bilo kojih drugih altruističkih razloga, opet imam jedan most u Londonu na prodaju  Grin



Grin Grin Grin

Svi su oni isti.. (Kina, USA, Rusija... itd)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #268 on: June 01, 2021, 04:36:42 pm »

Sve lepo.. ali kome se plača ledolomce i sve ostale pristojbine za severni put (koji leži u ruskoj ekonomskoj zoni)?

Onako, pitam za prijatelja.

Занимљиво питање. Северни пут је у међународним водама, 12 наутичких миља од обале, тако да било ко има право да га користи. У реалности, тамо су временске прилике такве да је практично немогуће организовати транспорт без сарадње обалне земље, Русије. Чак и да пошаљеш своје ледоломце испред бродова, увек постоји шанса да ти је ради олује неопходно да се склониш у луку. А то више нису међународне воде.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #269 on: June 01, 2021, 04:46:11 pm »

Бродски превозници ће користити тај "сверени пут" онда кад нађу добар економски разлог. Није препрека то што ће се плаћати ледолонци Русији (плаћа се и Египту, Панами, плаћа се и кад "пилот" уводи брод у луку и др.) већ колико ће то коштати и колико ће пут бити сигуран, проходан током године.
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.