PALUBA
March 28, 2024, 10:01:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Bitka za Arktik  (Read 93501 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #225 on: April 14, 2021, 02:32:27 pm »



Putin: Rusija gradi najmoćniju flotu ledolomaca na svetu


U Rusiji se trenutno gradi najmoćnija flota ledolomaca na svetu, saopštio je ruski predsednik Vladimir Putin na sastanku Upravnog odbora Ruskog geografskog društva.

„Rusija gradi najmoćniju flotu ledolomaca na svetu, uključujući takve divove kao što je ‘Lider’, koje niko nikada ranije nije izgradio“, istakao je Putin.

On je dodao da bi se plovidba Severnim morskim putem u narednim godinama mogla odvijati tokom cele godine. 

„Sve aktivnije se bavimo ekonomskim razvojem Arktika. Severni morski put, kretanje duž njega – juče smo takođe aktivno razgovarali o ovom pitanju sa nekim kolegama“, dodao je Putin.


izvor
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #226 on: April 14, 2021, 02:54:59 pm »


Услед силе природних околности, Русија МОРА имати најмоћнију флоту ледоломаца. Имају их укупно преко 40, од тога 5 атомских. Рута преко Севморпута је убедљиво најкраћа, јер је земља округла - то је питање простог прорачуна дужине пута по ортодроме или локсодроме! Ако се отопљавање настави, то ће бити за Русију велики економски подстицај за развој Арктика. Ја сам велики присталица теорије да је "глобално отопљавање" у највећем делу природни циклус, а да је човеков утицај, мада значајан, ипак секундаран. Можда грешим, али то је моје мишљење.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #227 on: April 14, 2021, 03:23:00 pm »

Slazem se. Matematicar Milutin Milankovic je to formulirao kroz odnos izmedju planeta i sunca. Sada se taj pojam naziva Milankovicevi ciklusi. Ti ciklusi nisu toliko dugi koliko ljudi misle. Recimo prije 100 godina dunav je ledio svake zime, i putovalo se po njemu sankama. A ja ga niti jednom nisam video zaledjenog.

Da dodam, neznam gde je to globalno otopljavanje ali kod mene nije. Sa cime se bavim Aprila 14tog. 

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20210414_080226.jpg (2257.77 KB, 1512x2016 - viewed 3 times.)

* 20210414_080120.jpg (5598.82 KB, 4032x3024 - viewed 4 times.)
« Last Edit: April 14, 2021, 03:31:58 pm by BrankoBananko » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #228 on: April 14, 2021, 04:03:36 pm »

 
Ја, као човек  добрим делом Рус (жена ми је Рускиња), могу рећи само... бљин... бљат (псовка). Данас би у Москви требало да је око 15*С, а ја сам данас ишао по граду замотан у јакну и са капом. Постоје записи из 14. века да је друга половина тог столећа била необично хладна. Друга половина 18. века, је по бележењима била необично топла, што је по некима утицало и на француску револуцију. Лето 1789. је било такво да су људи напросто излудели од врућине и суше, те су своју свеопшту фрустрацију решили да лече дизањем Револуције и клањем господе. Е... јеб...га.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #229 on: April 20, 2021, 07:37:33 am »



Blinken: Arktik - „nova pozornica sukoba“ u budućnosti


Zbog porasta uloge Rusije na Arktiku se može otvoriti „nova pozornica sukoba“, izjavio je američki državni sekretar Entoni Blinken.

„Klimatske promene mogu stvoriti nove pozornice ratnih dejstava. U februaru je ruski gasni tanker prvi put u istoriji plovio arktičkim Severnim morskim putem. Do nedavno, ova trasa je bila prohodna samo nekoliko nedelja godišnje. Međutim, kako se Arktik topi duplo brže od svetskog proseka, ovaj period postaje sve duži“, rekao je Blinken, govoreći o klimi.

Po tvrdnjama državnog sekretara, Rusija „koristi ove promene kako bi pokušala a uspostavi kontrolu nad novim prostorima, modernizuje svoju bazu na Arktiku i gradi nove, uključujući jednu – 300 milja od Aljaske“. Svoje prisustvo na Arktiku, prema rečima Blinkena, povećava i Kina.

Ranije je ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu primetio porast prisustva američkih brodova na Arktiku. Po njegovim rečima, vojno-politička situacija u regionu postaje sve kompleksnija zbog konkurencije vodećih svetskih država za pristup resursima i transportnim komunikacijama. Rusija aktivno gradi Severnu flotu radi jačanja odbrane i osiguranja svojih nacionalnih interesa na Arktiku, naglasio je ministar.

Ministarstvo inostranih poslova Rusije je takođe izrazilo zabrinutost povećanjem američkog prisustva u arktičkom regionu i naglasilo da se Moskva zalaže da on ostane polje za mirnu saradnju.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #230 on: April 21, 2021, 05:14:34 am »

Armada je zaplovila, cilj je zauzeti strateške tačke po svaku cenu
Novosti online 20. 04. 2021.

SAMO nedelju dana od kad je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu posetio komandu Severne flote iz zaliva Kola isplovilo je pet plovila koji su se uputili prema otvorenom moru.



U svom obraćanju u Severomorsku, Šojgu je podvukao da SAD i njihovi saveznici u NATO-u grade pomorske snage duž ruskih granica i da je evidentirano pojačano prisutvo SAD na Arktiku.

- SAD i njihovi saveznici pojačavaju svoju vojne snage na Arktiku, povećavaju intenzitet vojne spremnosti i proširuju i modernizuju vojnu infrastrukturu - rekao je Šojgu.

Pres služba Severne flote objavila je fotografije na kojima se vidi flotila od pet površinskih brodova kako isplovljavaju iz zaliva Kola. Snage koje su isplovile uključuju dve protivpodmorničke korvete klase Griša, tri minolovca i jednu stratešku podmornicu klase Delta-4 iz Gadžijeva, kao i druge nuklearne i dizel-električne podmornice iz baze Poljarni. Severna flota je saopštila da je u pitanju komandna vežba koja se odvija pod vođstvom komandanta mornarice, admirala Nikolaja Jevmenova.

Prva faza vežbe uključuje razmeštanje nuklearnih podmornica i pomorskih snaga na otvorenom moru. Na kopnu, jedinice kopnene vojske premeštaju se u svoja unapred definisana područja, dok su jedinice vazduhoplovstva i PVO počele da se prebacuju na operativne aerodrome na Arktiku. Posebna pažnja tokom vežbe biće posvećena povećanju bezbednosti ruski ekonomski važnih objekata na Arktiku, navodi se u saopštenju flote. Dva pomorska patrolna aviona NATO-a, američku mornaricu P-8A Posejdon i norveški P-3 Orion u ponedjeljak su dočekali ruski borbeni avion MiG-31 iznad Barencovog mora, javila je novinska agencija Interfaks.

Nakon što se strani vojni avion okrenuo od državne granice Ruske Federacije, borbeni avion MiG-31 se vratio u bazu, saopštila je vojska. Istovremeno sa započinjanjem glavne vežbe u regionu Barencovog mora, veliki desantni brod Severne flote "Aleksander Otrakovski" plovi Crnim morem zajedno sa desantnim brodovima prebačenim iz Kaspijske flotile. Takođe, desantni brod Severne flote "Kondapoga" ovog vikenda je primećen na Bosforu kako uplovljava u Crno more. Ministarstvo odbrane postavilo je video snimak koji prikazuje i pomorske snage, protivavionske raketne jedinice i mornaričku pešadiju na poluostrvu Kola.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #231 on: April 21, 2021, 07:05:36 am »



Podmornice i brodovi ruske Severne flote započeli vežbe na Arktiku


Podmornice i brodovi Severne flote Rusije izašli su na more tokom vežbi koje su počele u arktičkom pojasu, saopštila je pres-služba flote.

U saopštenju je navedeno da su brodovi i podmornice napustili glavne baze Severne flote na Koljskom poluostrvu na krajnjem severu Rusije, kao i da je osigurana njihova protivminska zaštita.

„Jedinice protivvazdušne odbrane izvele su povećavanje radarskog polja na Arktiku i dovođenje u povećanu borbenu gotovost protivvazdušnih raketnih diviziona opremljenih sistemima S-400 i S-300 koji su raspoređeni na Koljskom poluostrvu i na arhipelagu Nova Zemlja“, saopštila je Severna flota.


Barencovo more

Istovremeno, flota je dodala da se na Barencovom moru nalaze podmornice, fregata opremljena krstarećim raketama „Kalibar“ ─ „Admiral Kasatonov“, kao i nekoliko brodskih grupa.

„Obalske i kopnene snage Severne flote uvežbavale su dovođenje do najvišeg stepena borbene gotovosti i izlazak u planirana područja u cilju izvođenja manevarske odbrane, traženja i uništavanja diverzantskih i izviđačkih grupa potencijalnog protivnika“, navedeno je u saopštenju Severne flote.

Vežbe se obavljaju pod rukovodstvom vrhovnog komandanta ruske mornarice Nikolaja Jevmenova.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #232 on: April 21, 2021, 07:12:51 am »



Noviteti na Arktiku: Rusija izgradila prvu pistu za sve tipove aviona


Ministarstvo odbrane Rusije izgradilo je na arktičkom ostrvu Aleksandrina zemlja pistu za sve tipove avione, saopštio je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu.

Prema njegovim rečima, dužina piste je 3,5 kilometara, a izgradnja je završena prošle godine.

Piste te dužine nisu bile građene na ruskom Arktiku, pokazuju podaci. Sada će na novu pistu moći da sleću avioni strateške avijacije.

Šojgu je dodao da se privodi kraju i izgradnja aerodroma Temp na arhipelagu Novosibirska ostrva. Istovremeno se za potrebe Treće divizije protivvazdušne odbrane gradi vojni gradić u jakutskom naselju Tiksi.

„Važno je reći da se u Severnoj floti stalno izvode letovi lovačke avijacije sa aerodroma arktičkih arhipelaga. Nastavlja se razvoj vojne infrastrukture na arktičkim ostrvima i obali Severnog ledenog okeana“, rekao je ministar na sastanku kolegijuma.


Arktička ekspedicija Severne flote

Ministar je visoko ocenio rezultate arktičke ekspedicije Severne flote tokom koje su prvi put u istoriji ruske mornarice istovremeno izronile tri nuklearne podmornice u ograničenom području radijusa od 300 metara, probijajući se kroz led.

Podsetio je da je tokom ekspedicije izvršen i let u polarni region sa dopunom goriva u vazduhu dva lovca MiG-31 sa prolaskom preko geografske tačke Severnog pola.

Šojgu je dodao da je posada flote pokazala visoki profesionalnizam tokom kompleksne arktičke ekspedicije.

„U ekspediciji je učestvovalo više od 600 vojnika i civilnog osoblja, oko 200 modela oružja i vojne tehnike. Kako bi ekspedicija bila relizovana izvedeno je 66 uzletanja aviona vojno-transportne avijacije“, precizirao je ministar.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #233 on: April 25, 2021, 09:19:27 am »



Quote
Is the Arctic the Next Superpower Battleground?

Climate change is not just raising environmental concerns in the Arctic.  The fast melting sea ice is opening up more shipping lanes and exposing untapped energy reserves.  All that has opened up a new front for competition between Russia and China on one side, and the US and its allies on the other.  With poorly defined borders and race for resources, is the Arctic set to be a flashpoint for the superpowers?


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #234 on: April 29, 2021, 07:13:28 am »



Ruski tečni prirodni gas s Arktika prodat 20 godina unapred


Zajedničko preduzeće ruske kompanije „Novatek“ i njenih stranih partnera – „Arktik SPG 2“, sklopilo je ugovore na 20 godina o kupoprodaji celokupne količine gasa sa svim akcionarima projekta, navodi se u saopštenju „Novateka“.

Početak prodaje tečnog prirodnog gasa planiran je od 2023. godine, saopštava kompanija „Novatek“.

„Potpisani ugovori predviđaju isporuke tečnog prirodnog gasa kompanije „Arktik SPG 2“ pod uslovima FOB Murmansk i FOB Kamčatka prema cenovnim formulama koje su povezane sa međunarodnim naftnim i gasnim indeksima. Količine isporuka određuju se srazmerno vlasničkim udelima učesnika u projektu“, precizirano je u saopštenju.

Dugoročni ugovori su „jedna od najvažnijih faza u organizaciji spoljnog finansiranja za projekat, a prikupljanje sredstava će biti završeno u toku 2021. godine, rekao je predsednik upravnog odbora „Novateka“ Leonid Miheljson.

Kapacitet postrojenja „Arktik SPG 2“ koji će činiti tri tehnološke linije, iznosiće 19,8 miliona tona tečnog prirodnog gasa godišnje. Proverene i verovatne rezerve nalazišta Utreno, koje će biti resursna baza za projekat, prema standardima PRMS procenjuje se na 1,434 biliona kubnih metara prirodnog gasa i 90 miliona tona tečnih ugljovodonika.

Akcionari projekta su „Novatek“ (60 odsto), „Total“ (10%), „CNPC“ (10%), „CNOOC Limited“ (10%) i „Japan Arctic LNG“, konzorcijum „Mitsui & Co., Ltd.“ i „JOGMEC“ (10%).

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #235 on: May 02, 2021, 10:44:02 am »



Quote
Russia Increases its Military Power in the Arctic against the US

Russia Increases its Military Power in the Arctic against the US. Russian President Vladimir Putin has praised a recent Russian military exercise in the Arctic region showcasing the Russian military's ability to operate in extreme conditions. During the exercise, three nuclear-powered submarines surfaced through the polar ice simultaneously. He also ordered to continue "Arctic expeditions and research in the region to help ensure Russia's security." According to a report, 80 percent of Russia’s natural gas and 17 percent of its oil production comes from the Arctic.

Putin has said Arctic mineral reserves could be worth up to $30 trillion. The region as a whole is seen by observers as a future battleground for both military and economic competition between rival powers.




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #236 on: May 03, 2021, 08:14:42 pm »

понедељак, 03.05.2021.
Миленко Пешић

Велике силе се отимају за благо леденог острва

Нова влада на Гренланду планира да заустави отварање рудника уранијума, али то неће умањити „златну грозницу” због 17 ретких метала без којих нема технолошког напретка у 21. веку

Осмогодишња борба 1.500 становника Нарсака, на јужном делу Гренланда, против отварања рудника уранијума недалеко од локалитета Куџата, који је на Унесковој листи светске баштине, уродила је плодом. Међутим, ова победа није умањила нову „златну грозницу” због драгоценог блага леденог острва без којег нема технолошког напретка у 21. веку.

„Наша земља је у невероватном фокусу спољашњег света. Имамо нешто што се парама не може купити. Учинићемо све што можемо да зауставимо рударски пројекат Кванефјелд”, изјавио је после ванредних избора нови премијер Гренланда Муци Еаде, чија се левичарска странка Инуит Атакатигит (Заједница народа) противи давању концесије аустралијској компанији „Гренланд минералс” с кинеским капиталом.

Жеља да се од загађења радиоактивном прашином сачувају животна средина и станишта Инуита имаће и своју цену. Гренланд ће остати без 200 милиона евра, колико би се годишње од експлоатације рудника сливало у касу ове данске аутономне територије. То би могло да оспори процес даљег осамостаљивања највећег острва на свету, које су од Копенхагена хтелa да купе два америчка председника – Хари Труман и Доналд Трамп. Али и да осујети намере Пекинга да постане главни инвеститор на поларном острву чији се глечери због глобалног загревања све брже топе.

Изборе на Гренланду, који су други пут за 40 година довели на власт левичарску „зелену” странку Инуит Атакатигит, ипак, немогуће је разумети без геополитичког кључа у све заоштренијој борбе великих сила за доминацију у региону Арктика. По процени Америчког геолошког завода, Гренланд је највеће неразвијено налазиште све траженијих ретких хемијских елемената на свету. Испод леда у стеновитом тлу острва на којем живи 56.000 људи налазе се огромне залихе из групе 17 ретких метала који се користе у изради високотехнолошких уређаја, од паметних телефона и ветротурбина, преко свемирских летелица, до најсавременијих система наоружања.

Представници „Гренланд минералса”, који су уложили више од 80 милиона евра у истраживање налазишта Кванефјелд, осим уранијума, вадили би и метале као што су прасеодимијум, неодимијум, тербијум и диспрозијум, без којих је, на пример, немогуће направити батерије за електричне аутомобиле. Због великог улога, инвеститори не одустају од отварања рудника тражећи преговоре с новом владом. За данску професорку Лизелот Одгорд, гостујућег истраживача на Институту Хадсон, долазак на власт премијера Муција Еадеа је шамар Кини, која се надала да ће добити приступ експлоатацији ретких метала на Гренланду. С друге стране, то даје одличну прилику САД и ЕУ да ставе „ногу у врата” Пекингу, који држи монопол у светској производњи ретких метала.

Фридберт Флигер из Атлантског савета, некадашњи заменик министра одбране, за Ројтерс каже да би снажно кинеско присуство на Гренланду могло представљати и безбедносну претњу. Не искључује могућност да присуство кинеских компанија Пекинг искористи као оправдање за неку врсту интервенције на Гренланду. Због оваквог потенцијалног развоја ситуације, Поларна иницијатива за истраживање и политику (ПРПИ) из Лондона позива обавештајну алијансу „Пет очију”, коју чине САД, Велика Британија, Канада, Аустралија и Нови Зеланд, да из безбедносних разлога у фокус стави растућу кинеску потрагу за ретким металима на Гренланду.

Кина, са скоро 90 одсто, држи светски монопол у производњи ретких метала, што вешто користи као потенцијалну „нуклеарну опцију” у трговинском рату против САД. Осим тога, према процени лондонске консултантске фирме „ИХС Маркит”, сама Кина располаже са 37 одсто светских резерви ових ретких елемената. Због овакве неравнотеже у корист Пекинга над контролом драгоцених сировина, чија цена на светском тржишту стално расте, амерички председник Џозеф Бајден је 24. фебруара издао извршно наређење да се направи свеобухватни преглед кључних залиха, укључујући и ретке метале, како ниједна земља не би могла да ове хемијске елементе користи као „оружје” против САД.

Колика је америчка рањивост у овом стратешком домену, говори чињеница да у једином руднику ретких метала у САД, „Маунтин пас” у Калифорнији, капитал има кинеска компанија „Шенге”, која је са 10 одсто сувласник и оспораваног „Гренланд минералса”.

Промена власти на Гренланду за Одгордову из Института Хадсон идеална је прилика да САД и ЕУ сарађују с владом у Нуку на проналажењу алтернативе за кинеску производњу ретких метала. Једна од могућности је да подрже другу, од кинеских инвеститора независну, аустралијску компанију „Танбриз”, која такође планира да отвори рудник ретких метала на Гренланду, али у којем се не би вадио по животну околину опасни уранијум.

„Да би овај пројекат успео, влада у Нуку мора да види да је еколошки одржив и да доноси економску корист Гренланду. За то је неопходан трансатлантски споразум, како би од експлоатације ретких елемената имале користи и Европа и САД”, пише у свој анализи Лизелот Одгорд.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #237 on: May 05, 2021, 07:25:48 am »



Bravo, Rusi: Japanci oduševljeni ruskim „Vitezom“ — pokoriteljem Arktika


Čitaoci sajta „Jahu njuz Japan“ su oduševljeni moćnim ruskim terenskim vozilom DT-30 „Vitez“. Autor članka smatra da je ruski terenac odraz „dalekosežnih geopolitičkih namera Rusije“ na Arktiku.

On je opisao prednosti terenca koji ima funkcije kopnenog i amfibijskog vozila.

Terensko vozilo, koje je stvoreno za vojne potrebe, pokazalo se kao veoma traženo za širok spektar transportnih zadataka, piše autor.

DT-30 je pogodan za rad u složenim uslovima krajnjeg severa, Sibira, Dalekog istoka, Arktika i Antarktika na različitim terenima nepovoljnim za vožnju, poput blata, snega i zemljanog puta, na temperaturama koje variraju od 50 stepeni ispod nule do 40 stepeni Celzijusa.

Prema mišljenju novinara, rusko višenamensko i praktično terensko vozilo odražava „dalekosežne geopolitičke namere Moskve“ na Arktiku, koji se poslednjih godina pretvorio u „goruću tačku na planeti“.
Japanski čitaoci divili su se talentu ruskih inženjera koji su napravili DT-30 i ocenili prednosti „Viteza“.

„Svojevremeno su SAD napravile i široko promovisale vozilo 'Antarctic Snow Cruiser' za korišćenje na Antarktiku. I gde je ono? Amerikanci ništa nisu uspeli, to vozilo se pretvorilo u gomilu metala. S druge strane, Rusi imaju veliko i bogato iskustvo u polarnim uslovima i ekstremno niskim temperaturama. Njima sve polazi za rukom“, napisao je rejisu.

Jedan od čitalaca uporedio je ruskog „Viteza“ sa švedskim vozilima. Kako je rekao, takva tehnika švedske proizvodnje postoji od 1980-ih godina.

„Ali ruski DT-30 ostavljaju mnogo moćniji utisak. Švedski automobili su igračke u poređenju sa njima. Bravo, Rusi! Takva vozila su izuzetno potrebna za osvajanje ogromnog sibirskog prostora“, smatra korisnik bwa.

Nekoliko čitalaca je napisalo da u Rusiji ima veliki broj teško prohodnih mesta, te da joj je takva tehnika potrebna.

izvor/
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #238 on: May 05, 2021, 12:55:23 pm »



Američki portal: Ruski „medvedi“ ozbiljno opteretili američku avijaciju na Aljasci


Ruski strateški bombarderi Tu-95 (prema klasifikaciji NATO-a Bear (medved)) izvode „rutinske“ letove kod obala Aljaske i time stvaraju zabrinutost kod američkih vazduhoplovnih snaga.

Portal „19FortyFive“, pozivajući se na poručnika Dejvida Krama, piše da su zbog ruskih aviona prošle godine poletali američki lovci F-22 „Raptor“, kao i avioni dugog dometa E-3.

Usled toga, jedinice koje se nalaze na Aljaski suočavale su se sa ozbiljnim opterećenjem. Vojna komanda traži načine da severnim jedinicama olakša rad. Konkretno, radi se o slanju lovaca F-16, čija multifunkcionalnost omogućava da prate ruski Tu-95.

„Jasno je da Rusija pokušava da povrati svoj uticaj na svetskoj pozornici. To je takmičenje velikih sila“, rekao je šef severne komande Oružanih snaga SAD, general Glen van Herk, istakavši da je presretanje ruskih aviona postalo mnogo teže.

Tu-95 je strateški bombarder-nosač raketa. Predviđen je za rešavanje udarnih zadataka uništavanja najvažnijih meta u udaljenim vojno-geografskim rejonima i u dubokoj pozadini kontinentalnih pozornica vojnih dejstava uz primenu nuklearnog raketnog oružja.

Tu-95 napravljen je u jeku hladnog rata kao odgovor na stvaranje američkog bombardera „Konver B-36“. Avion je napravljen sa turbopropelerskim motorima, jer su u to vreme samo oni omogućavali da se dostigne domet leta od 12.000 kilometara. Serijska proizvodnja aviona započeta je 1955. godine

izvor
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #239 on: May 05, 2021, 01:10:22 pm »

Medved moze jos 30 godina da ih streca. Zapad im se podmejava a oni polako skracuju zivotni vek americkim lovcima. Nadzivice i te F-16.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.