Raketa V-Z sa televizijskim samonavođenjem "GROM-B"

(1/2) > >>

dexy:
Raketa sa televizijskim samonavođenjem "GROM-B" je taktička raketa sa principom "ispali i zaboravi", a nastala je kao nastavak razvoja radio vođene rakete "GROM", danas poznate pod nazivom "GROM-A".

Raketa GROM-B izložena na sajmu naoružanja Partner 2009
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovu radio vođenu raketu su počeli da razvijaju stručnjaci vazduhoplovno tehničkog instituta (VTI) krajem sedamdesetih godina sa ciljem da se našoj avijaciji omogući da deluje po tačkastim ciljevima i dobro branjenim objektima od važnosti sa veće daljine. Principski, raketa je slična raketi Kh-23 Grom (NATO kodni naziv AS-7 Kerry) sovjetske proizvodnje koja je u to vreme bila jedna od najrasprostranjenijih medju zemljama članicama Varšavskog ugovora. Sam razvoj rakete "GROM" u VTI je trajao jako dugo, uz velika finansijska ulaganja. Raketa je letela brzinom od oko dva Maha, a vođenje se ostvarivalo po principu linije sa tri tačke, gde je jedna tačka bila pilotovo oko, druga traser na zadnjem delu rakete, a treća sam cilj na koji je pilot navodio raketu.

Raketa GROM-A
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Obzirom da je osamdesetih godina u našu avijaciju ušao domaći jurišni avion J-22 Orao koji je trebao da nosi ovu raketu kao jedno od primarnih sredstava naoružanja, kao i činjenica da je raketa GROM bila prevaziđena modernijim sredstvima koja su se pojavila u svetu, dovelo je do odluke da se nabave televizijski samonavođene rakete AGM-65 iz SAD.

Avion J-22 Orao naoružan raketama AGM-65 Maveric
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Upotreba rakete AGM-65 u našem vazduhoplovstvu je navela stručnjake iz VTI da nastave razvoj rakete "GROM" u pravcu TV vođenja, tako da devedesetih počinje razvoj projekta "GROM-B".
Sama raketa je izvedena u aerodinamičkoj konfiguraciji "patka", krmila pravca se nalaze u nosnom delu, a pogoni je motor na čvrsto gorivo koji joj omogučuje domet od 24km ukoliko se lansira sa visine od 7000m, odnosno 1.5km ukoliko se lansira sa minimalno dozvoljene visine od 200m. Nosni deo rakete je izmenjen u odnosu na projekat "GROM-A" i sadrži kućište u kojem se nalazi CCD kamera kojom pilot može da upravlja pomoću džojstika i da traži cilj, dok se u kabini nalazi monitor na kojem se prikazuje slika sa kamere. U momentu kada pilot uoči cilj, smesti ga u okvir na monitoru pomeranjem kamere, nakon toga "zaključa" i ispali raketu nakon čega raketa po određenom algoritmu putuje do cilja. Ovo je veoma povoljno sa stanovišta pilota koji ne mora da ulazi u zonu dejstva PVO cilja, već se nakon lansiranja može udaljiti što nije bio slučaj sa starijim projektom "GROM-A" gde je celo vreme morao da ima vizuelni kontakt sa ciljem i raketom, da pilotira i istovremeno navodi raketu.
Brzina koju dostiže raketa "GROM-B" je oko 0.8-0.9 Maha, što je značajno manje od rakete "GROM", ali je preciznost neuporedivo veća. Masa bojeve glave rakete "GROM-B" je 105kg, a masa cele rakete je 280kg, i namenjena je za uništavanje pokretnih ciljeva koji se kreću brzinama do 60km/h uključujući i tenkove i oklopna vozila, kao i protiv stacionarnih ciljeva i industrijskih objekata.

Presek rakete GROM-B
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U poređenju sa raketom AGM-65A i B, "GROM-B" je mnogo jeftiniji (procenjeno je da bi koštala oko 75.000 dolara, dok je cena AGM-65B 107.000 dolara), a uz to ima i bolju glavu za samonavođenje, CCD kameru za razliku od kamere sa tehnologijom katodne cevi iz ere sedamdesetih na raketi AGM-65A/B koja se nalazi u našem naoružanju.
Iako je zbog finansijskih problema projekat dosta dugo bio na "ledu", na poslednjem sajmu naoružanja i vojne opreme Partner 2009 su se mogle čuti dosta ohrabrujuće vesti, razvoj rakete se nalazi u finalnoj fazi, i uskoro treba da počnu ispitivanja lansiranja sa aviona, a postoji velika zainteresovanost jednog inostranog kupca, tako da bi početak proizvodnje mogao početi već za 6 meseci do godinu dana.

TT karakteristike rakete GROM-B
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

pvanja:
Malo slika

pvanja:
I jos malo elektornike iz groma

pvanja:
GROM-A lansiranje

gocemk:
веома касно је завршио развој гром-2,

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page