PALUBA
March 29, 2024, 06:05:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenkovski motor V46-TK1 ( 1200 KS)  (Read 26840 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #30 on: June 13, 2012, 03:41:51 pm »

Da li bi primjena common raila na ovom motoru bila moguća i bi li urodila većom snagom?

Laički gledano uz male prepravke bez ikakvih problema bih se mogao ubaciti common rail...

Jedno pitianje, kako utiče povećanje pritiska na diznam na snagu motora?
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #31 on: June 13, 2012, 03:52:50 pm »

Da li bi primjena common raila na ovom motoru bila moguća i bi li urodila većom snagom?

Laički gledano uz male prepravke bez ikakvih problema bih se mogao ubaciti common rail...

Jedno pitianje, kako utiče povećanje pritiska na diznam na snagu motora?
Nisu tu samo dizne u pitanju ima mnogo i do racunara,protokomera,proracuna samog ubrizgavanje goriva u cilindre u sustini comon rail mozes i na Tomos APN-4 da ugradis nije to nikakva novina taj sistem je iskopiran od benzinskih motora nastalih sredinom osamdesetih godina.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #32 on: June 13, 2012, 04:07:32 pm »

Nisu tu samo dizne u pitanju ima mnogo i do racunara,protokomera,proracuna samog ubrizgavanje goriva u cilindre u sustini comon rail mozes i na Tomos APN-4 da ugradis nije to nikakva novina taj sistem je iskopiran od benzinskih motora nastalih sredinom osamdesetih godina.

Dobro mi je to poznato, a zbog druge stvari sam pitao za pritisak na diznam kako utiče na snagu motora...
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #33 on: June 13, 2012, 04:42:32 pm »

Vidi vako stare mehanicke dizne su radile od 120 do 150 bara,danasnje od 200 do 350 ler u zavisnosti od kubikaze i max 1200 do 1800 bara,to sve znas.Ove nove dizne koje rade na 1000 bara mnogo bolje razgradjuju naftu bacaju mnogo finiji mlaz i mogu da u jednom taktu strcnu jednom ili vise puta u zavisnosti od komande kompa i time dobijas mnogo bolje iskoriscenje goriva jer se motor negusi i ne izbacuje plav dim na auspuhu,dok stare dizne mogu samo jednom da ubrizgaju gorivo i ne mogu da se koriguju u radu,njima je predvidjeno npr da im na 2000 obrataja prodje 5 litara na sat i to ti je to.
Sad ovo oko turbina,na motor koji ima izvorno 1000 ks da stavis pojacane turbine bez problema ces dobiti i 1300 ks samo je pitanje koliko ce da traje u eksplataciji tj dali ce klipovi izdrzati jer zbog opterecenja veoma lako dolazi do topljenja istih.Ja sam pre par godina sebi pakovao motor za ulicu  Wink i fabricki je trebalo da  blok motora ima ugradjene mazalice za ulje  pored radilice da bi hladio celo klipa sa donje strane u toku rada naravo kod nas moze bez toga jel nisam nasao originalan blok i za 1500 kilometara sam ga unistio da je trosio 1l ulja na 50 km jednostavno izgoreo je  Grin

Evo ti jedan link pa uci malo  Grin

TEST COMMON RAIL DIZNI

« Last Edit: June 13, 2012, 05:24:56 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #34 on: June 14, 2012, 12:36:46 pm »

Common rail bi bez sumnje poboljšao ovaj motor u svakom smislu, ali uz common rail ide i elektronika. Ja sam više mišljenja da na tenku ne treba preterivati sa elektronikom. Treba je ugrađivati samo u sistemima gde je neophodna.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: December 25, 2020, 02:17:24 pm »

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #36 on: December 25, 2020, 05:20:03 pm »

Ovo pištanje se na V46-6 čuje jer nije priključen filter vazduha, već se vazduh usisava direktno u centrifugalni kompresor. Kada se kućište filtera montira, pištanje se u znatnoj meri priguši.

Kod motora V46-TK se turbo punjači čuju u određenoj meri i kada je filter montiran. Karakteristično za svaki turbo-dizel.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #37 on: December 27, 2020, 12:20:07 pm »

Snimak je iz neke priručne radionice a motor malo više dimi na odušak možda mu uslovi za rad nisu kvalitetno obezbeđeni ili je sam motor prilično izraubovan.
Malo sam prelistao predhodna pisanja u kojima se govori o vazdušnom hlađenju međuhladnjaka vazduha.
Koliko se ja sećam kod testiranja ovog motora na prototipu Vihora 90-91 puno se radilo na traženju povoljnog rešenja za ovaj međuhladnjak kako dovoljno ohladiti vazduh uz minimalne otpore za usis.
Zadnja varijanta je bila da se ugradi nezavistan sistem za vodeno hlađenje (posebna pumpa, hladnjaci..) da li je to kasnije realizovano nisam se interesovao kada je došlo do raspada.
Ćini mi se da sam nešto slično video na indijskom motoru ali to nisam sačuvao.

Ugradnja ovakvog motora u M-84 bez prilično izmena u mototransmisionom delu nema neku svrhu niti bi bila pouzdana.
Problem kod ovog motora je što je rađen od laki legura sa niskim pritiskom sagorevanja pa su Rusi kod svoje novije varijante poboljšali kvalitet materijala da bi pouzdano podigli pritiske sagorevanja.
Drugi problem kod nas, koncepcija prečistača vazduha je manje efikasna pa smo mi zbog toga išli na manji dozvoljeni stepen zaprljanosti ali na sreću čestice pustinjskog peska su krupnije.
Ima još nekih nedostataka koje sam uočio na A- varijanti dali je to primećeno  ili otklonjeno na TK1 motoru nije mi poznato.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #38 on: December 27, 2020, 02:27:13 pm »

Koliko je meni poznato, na motorima V46-TK i V46-TK1 međuhladnjak vazduha (interkuler) je vodeno hlađen, s tom razlikom da je kod V46-TK1 primenjen princip nezavisne cirkulacije i hlađenja rashladne tečnosti u odnosu na motor.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #39 on: December 27, 2020, 05:07:38 pm »

Ovo je modifikovana verzija originalnog V46-TK1 koji je razvijan za tenk Vihor. Neke od izmena su: filteri ulja su postavljeni na gornjoj strani motora radi lakše manipulacije, međuhladnjak vazduha se sada hladi vazduhom umesto vodom, izduvne grane su od prohroma umesto livenih radi smanjenja težine motora. VTI je uradio ovu modifikacija, ali se u Srbiji ne proizvode motori. Po rečima čoveka sa ovog štanda, motori V46-6 i V46-TK se i dalje po potrebi kupuju od FMSN sa Pala. Ova fabrika i dalje radi motore, ali su već duže vreme u teškoj situaciji zbog malih porudžbina.
Moja dilema se odnosila na ovaj deo teksta!
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #40 on: December 27, 2020, 07:31:47 pm »

Ah... očigledno da te 2009. godine nisam imao prave informacije.


Međuhladnjak se na V46-TK1 hladi vodom, ali nezavisno od motora. Evo i zvaničnih podataka o ovom motoru:



* Motor V46-TK1 1.jpg (141.64 KB, 784x1080 - viewed 20 times.)

* Motor V46-TK1 2.jpg (115.93 KB, 784x1080 - viewed 16 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.