PALUBA
April 16, 2024, 04:53:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: G 36 i verzije  (Read 29067 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 972


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #15 on: May 29, 2010, 02:46:02 pm »

G-36KV са колиматорским нишаном Aimpoint CompM4, предњом ручицом, тактичком лампом са интегрисаним ЛОЦ у рукама припадника 63. падб:


Ne pitam za ime, niti nadimak, samo jel poznajemo čoveka sa slike. Smiley
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #16 on: May 29, 2010, 03:08:00 pm »

Slike novih pusaka G-36 u naoruzanju spec br. VS

Slike prezuzete iz Aprilskog broja Kalibra


* IMG_1672-1.jpg (170.78 KB, 742x473 - viewed 133 times.)

* IMG_1671-1.jpg (356.95 KB, 733x1045 - viewed 150 times.)

* IMG_1672-3.jpg (267.13 KB, 821x548 - viewed 140 times.)

* IMG_1672-4.jpg (233.5 KB, 735x534 - viewed 133 times.)

* IMG_1673-1.jpg (210.82 KB, 788x616 - viewed 137 times.)
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #17 on: May 29, 2010, 05:09:59 pm »

Quote
Ne pitam za ime, niti nadimak, samo jel poznajemo čoveka sa slike. Smiley
Не познајемо га сви, ја сам га додуше упознао.  Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 972


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #18 on: May 29, 2010, 06:12:24 pm »

Quote
Ne pitam za ime, niti nadimak, samo jel poznajemo čoveka sa slike. Smiley
Не познајемо га сви, ја сам га додуше упознао.  Smiley

Ok, ok, razumeli smo se. Smiley
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #19 on: May 29, 2010, 09:34:48 pm »

Evo i teksta uz slike G-36 iz spec brigade

http://www.kalibar.rs/code/navigate.php?Id=108&editionId=34&articleId=135

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #20 on: June 10, 2011, 10:45:33 am »

Princip rada G36

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/nWxSuj2ks-c?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #21 on: July 15, 2011, 05:48:34 pm »

Просто ми се чини да су све мањкавости ове пушке заправо - мањкавости калибра у коме је рађена.
А нарочито се испољавају при коришћењу најкраће верзије пушке, тј. G36 C. Мислим на оно чувено својство експандирања зрна 5,56х45мм на циљу, до којег из пушака са краћим цевима једноставно не долази након 50м од уста цеви. Кад је изашао раније поменути број часописа Одбрана, нисам сигуран, али мислим да су и тамо потврдили ту информацију.
Тако да та командо, тј. 36ц варијанта, више је примерена кратким растојањима, већ ви о томе више знате (противтерористичке операције) итд.
У немачкој армији је било жалби на нишан, јер има тенденцију да "магли".
Иначе, мој фаворит. Узео бих га пре HK416. Мада, што се структурне чврстине пушке тиче, просто, то чуда мора добро да се нагази у трупи, па ће се видети. Можда у томе лежи разлог за нешто конвенционалнији избор извиђача у виду Хеклерове (одличне) рецензије М-16. Као и цена.
Можда има неки падобранац да нам да инфо из прве руке.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #22 on: July 15, 2011, 06:11:53 pm »

Usvajanje pušaka G 36 i HK 416 je čisto politička odluka i nikakve veze nema sa nekim specijalnim testiranjima. Neko (zna se ko) po svaku cenu hoće da usvoji kalibar 5,56 mm mimo volje stručne javnosti. Prema tome ni padobrance ni specijalce niko ništa nije pitao.
Posle Drugog svetskog rata je važilo pravilo i rusko g...o je slatko jer je rusko e sad u srpskom ministarstvu odbrane važi pravilo i NATO g...o je lsatko jer je NATO.
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #23 on: July 15, 2011, 08:31:56 pm »

Нећу да скрећем са теме, али с обзиром да су у контексту опремања ВС ове две пушке повезане, чини ми се да је битно да укажем на још једну разлику:
Хеклерова Г36 се ради искључиво у калибру 5,56х45мм, док је 416-тица прича другачија. Заправо, по мени, један од основних разлога зашто болешљива М16 у овом или оном облику опстаје у рукама војске САД јесте та флексибилност система, што може да се на њу намонтира све и свашта, али још битније, може да се изврши конверзија на друге калибре, као рецимо на 6,5 грендел (који ме је бар онако на папиру одушевио), или 6,8 СПЦ (продукт Ремингтона, на сличан "калуп", мада мало гори).
То може доста да значи.
И на крају, решење за ВС је FN SCAR, јер може да пуца са 7,62х39. И сви задовољни, добар део вас и ја који се кунемо у 7,62х39, али и они који оће НАТО стандард. И готово! (наравно да нисам озбиљан за ово задње)  Grin
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #24 on: July 23, 2011, 06:56:54 am »

Просто ми се чини да су све мањкавости ове пушке заправо - мањкавости калибра у коме је рађена.
А нарочито се испољавају при коришћењу најкраће верзије пушке, тј. G36 C.
Тако да та командо, тј. 36ц варијанта, више је примерена кратким растојањима, већ ви о томе више знате (противтерористичке операције) итд.
Најкраћу верзију (G-36C) је одабрао батаљон за ПТ дејства, с обзиром да им треба што краће оружје, а свакако би је користили на краћим растојањима.

Верзију са средњом дужином цеви (G-36KV) је одабрао 63. падб јер им је потребна краћа пушка због извођења падобранских скокова, али са задовољавајућим балистичким карактеристикама на даљинама до 300 метара. Почетна брзина зрна је око 850 m/s.

Quote
У немачкој армији је било жалби на нишан, јер има тенденцију да "магли".
Што се тиче нишана, наши су одабрали верзије са интегрисаном Пикатини шином на коју стављају Aimpoint CompM4.


Logged
AlexGreat
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13



« Reply #25 on: July 25, 2011, 12:58:18 am »

Po forumima sam citao da je H&K 416 vise policijska puska dok je G36 bas vojnicka..odnosno da je 416 vise osjetljiva na vanjske utjecaje..pa je za malo "cisce" poslove. Molio bih vas za misljenje...
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #26 on: July 25, 2011, 12:53:26 pm »

416 je u osnovi američka M-4, ali bitno dorađena i budžena. Prevazišla je svoj uzor u svakom pogledu, ali neke boljke ipak nisu mogle da budu eliminisane u potpunosti. Tako je 416 postala znatno pouzdanije oružje, ali ipak ne i savršeno pouzdano. S druge strane, G36 za osnovu ima stari dobri Kalašnjikov sistem. Ostalo je šminka, ali glavni delovi puške koriste princip rada koji se dokazao kao najpouzdaniji u poslednjih 60+ godina. Sad ako pogledaš kako i kada policija upotrebljava oružje, a kako i kada vojska - biće ti malo jasnije zašto su vojni kriterijumi za odabir streljačkog naoružanja bitno različiti od policijskih. Ovo je bilo vrlo, vrlo pojednostavljeno i laički pojednostavljeno objašnjenje. Naravno da to može neko stručniji da ti objasni do detalja, ali suština je tu. Smiley
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #27 on: July 25, 2011, 03:43:58 pm »

Quote
S druge strane, G36 za osnovu ima stari dobri Kalašnjikov sistem. Ostalo je šminka
Основ поузданости јесте свакако систем позајмице барутних гасова, али не бих рекао да је остало баш пука шминка. То је пушка модерног дизајна чију конструкцију пре свега одликује примена најсавременијих материјала, што утиче на одличну антикорозивну заштиту и релативно малу масу. Модуларност, обостране команде, смо већ помињали. Не знам да ли је споменуто да се, поред осталог, може веома једноставно и без алата подесити да, када нестане муниције, затварач остане у задњем, или у предњем положају, по жељи. Провидни оквири се веома лако могу качити један на други, бочно.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #28 on: July 25, 2011, 05:00:55 pm »

Vidis Machak, tu se ne slazem stobom, licno smatram da je mehanizam najbitniji deo oruzja, a da su sve ostalo nijanse.
Antikorozivna zastita, moderni laki materijali i providni okviri i sine mogu da se urade i na bilo koji drugi klon sistema AK, i opet ce to ostati sistem Kalasnjikova.
Ako zelisn nesto stvarno revolucionarno na pusci, onda to mora biti puska sa sistemom koji je bolji od AK sistema, a kosta priblizno isto, a to se za sada josi uvek nije pojavilo. Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #29 on: July 25, 2011, 05:27:10 pm »

Да видимо то о чеми се води дискусија:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Аутомати и пушке ХК о којима је овде реч

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Аутоматска пушка ХК Г-36 (варијанта коју користи ПТ батаљон Специјалне бригаде)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ХК 416. Јасно се уочава да се у основи ради о варијанти америчке пушке М-16


* DSC08064rz.jpg (515.83 KB, 1200x900 - viewed 212 times.)

* DSC08069rz.jpg (499.79 KB, 1200x900 - viewed 211 times.)

* DSC08068rz.jpg (513.72 KB, 1200x900 - viewed 208 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.