PALUBA
April 27, 2024, 02:53:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni čamci klase OSA I  (Read 364552 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #795 on: October 28, 2014, 08:28:07 pm »

E moj Janezek....ti bi izbacio najbolju stvar koju je Jugoslavija nabavila, Ka 25... 
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #796 on: October 28, 2014, 09:29:21 pm »

Da je Juga ostala, sigurno bi smanjenje najviše zadelo baš JRM. Ali i bez mnogo utjecaja na odbrambenu moč mogli bi s smanjenjem snaga uštedjeti na sledeči način :
- umjesto 24 osa i seršena - 6 RTOP 411
- izbaciti sve fiksne topove u kazematama te uvjesti nekoliko pokternih avtomatskih topova TON te M46 kalibra 130mm
- posle raspada Njemačke dokupiti tamo još barem 2 - 3 lansera BROM
- izbaciti 3 podmornice klase Heroj te umjesto njih izgraditi 2 novi suvremeniji
- izbaciti 6 helikoptera K25 te umjeto njih nabaviti još 2 Ka 27 i 6 Mi14 - ukupno bi bilo tako 16 protivpodmorničkih helikoptera
- izbaciti sve stare patrolne brodove te možda nabaviti još 3 patrolna brodova klase Mirna. Umjesto fiksnih sonara na ovim brodovima kupiti barem 6 tegljenih sonara.
- modernizirati fregate klase Kotor - staviti na njih protivpodmorničke torpede, AK630 umjesto AK230, RBS 15 umjesto Styx, bolji sonar
- prenamjena fregate klase Knoni u veliki patrolni brod - izbaciti krmeni top i osa PVO te styx-ove te ugraditi helikoptersku ploščad sa hangerom. Umjesto ruskih motora ugraditi samo 2 disel motora Pielstik kakva su bila na klasi Kotor. Vršna brsina ovih brodova bi bila oko 22-24 čvora. Manjena ovih brodova bi bila očuvanje ekonomskog pojasa. Možda kupiti još 2 broda od koje zemlje, koja jih je izbacivala 90 godina.
- umjesto pomočnih transportnih brodova izgraditi seriju od 6 PO brodova
- izgraditi oko 6 desantnih brodova klase silba. Stare DTM (oko 6 komada) samo za polaganje mina.
- klasu una modernizirati po projektu, kako su uradili hrvati sa Velebitom.


Ostale stare pomočne brodove izbaciti iz naoružanja. Izbaciti iz naoružanja i školski brod Galeb te komandni brod VIS.
Da je Juga ostala mornarica bi bila u stečaju i pomalo se gasila. Štrajkovi su bili već 88. godine u najvećim kombinatima ( Borovo) i kriza posla je bila na vidiku. S time dolazi i manji priljev novca itd. Bila je inflacija i smanjivao se pomalo u proračunu dio kolača za vojsku. Ovako, kom opanci kom obojci.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #797 on: October 28, 2014, 09:38:12 pm »


Kad već maštate, a što nema veze sa stvarnošću, onda i moje mišljenje.
JRM bi bila još jača i snažnija i prevazilazila bi u svakom pogledu sve današnje
MORNARICE na istočnom dijelu Jadrana. Bajjj..... marinero
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #798 on: October 30, 2014, 10:08:57 am »


Janezek dobro si to razmišljao i napisao. Sa svim se slažem samo ona sa helikopterom na KONIJU mi ne odgovara.
Naime naša obala in naše more Jadransko (kad govorim naše mislim na cjelokupan akvatorij bivše juge)  po mome netreba fregatu sa helikopterom. A i neznam kako bi se brod obnašao sa tim teretom na krmi.


Samo oko helipada na Koniju - izraelski brod SAAR 5 je manji i ima hangar i helikopter. Ako gledamo koni sa strane, hangar bi bio u dužini od topova AK230 do kraja lansera OSA (radara), da dalje bi bio na krmi prostor za sletanje helikoptera. Ka25 bi sigurno mogao da poleti sa ovakvog broda, moža bi Ka 27 imao problema. Sigruno bi mogli staviti gazelu te možda neki helikopter klase super dolphin.

Inače ovo što sam pisao je stvarno moja mašta.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #799 on: October 30, 2014, 10:54:50 am »


Kad već maštate, a što nema veze sa stvarnošću, onda i moje mišljenje.
JRM bi bila još jača i snažnija i prevazilazila bi u svakom pogledu sve današnje
MORNARICE na istočnom dijelu Jadrana. Bajjj..... marinero
A ko bi je financira? Iz kojeg proračuna bi se novci namaknuli? Otišla je jaka mornarica u Boku i što onda nije još ojačala. Imala je jedinstveni savezni proračun.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #800 on: October 30, 2014, 11:29:57 am »


Kad već maštate, a što nema veze sa stvarnošću, onda i moje mišljenje.
JRM bi bila još jača i snažnija i prevazilazila bi u svakom pogledu sve današnje
MORNARICE na istočnom dijelu Jadrana. Bajjj..... marinero
A ko bi je financira? Iz kojeg proračuna bi se novci namaknuli? Otišla je jaka mornarica u Boku i što onda nije još ojačala. Imala je jedinstveni savezni proračun.

Maštamo, moj "brodarski", maštamo. A u mašti je sve dozvoljeno.... Grin
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #801 on: October 30, 2014, 12:04:18 pm »

Maštamo šbbkbb.......
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #802 on: October 30, 2014, 02:25:06 pm »


Kad već maštate, a što nema veze sa stvarnošću, onda i moje mišljenje.
JRM bi bila još jača i snažnija i prevazilazila bi u svakom pogledu sve današnje
MORNARICE na istočnom dijelu Jadrana. Bajjj..... marinero
A ko bi je financira? Iz kojeg proračuna bi se novci namaknuli? Otišla je jaka mornarica u Boku i što onda nije još ojačala. Imala je jedinstveni savezni proračun.

Флота се повукла у Боку, али буџет који је био на располагању није био једанк савезном буџету. 1990 Словенија је јавно објавила да неће уплаћивати новац за ЈНА, а не знам на шта је тај буџет личио крајем 1991 или 1992 године.

Ја се Бродарски са вама слажем да је било проблема у финансирању државе. Ти проблеми су пратили развој привреде од 1945 до 1991 иако неки тврде да то није тако. На последњем састанку који се одржао између Тита и СИВ-а 1979 године, Веселин Ђурановић је изнео да би динар морао да девалвира јер се држава задужује и да се морају да се смање расходи укључујући и армијски буџет. Бранко Мамула је тада одговорио да до смањења не сме да дође јер Армија има доста пројеката који не трпе одлагање (М-84 нпр.). Никакав договор није постигнут.

Већ 1981 се састаје Крајгерова комисија која само констатује очајно стање, а 1983 СФРЈ иде у технички БАНКРОТ који није јавно објављен да не би дошло до поремећаја у друштву. Милка Планинц која је била задужена да спасе државу и буџет је касније признала да никада није имала стварни увид у стање савезног буџета и да су прави податци од ње били скривани. Почиње пар-непар, редови, бонови и сл. Штрајк у Борову је дошао пред крај приче и ту све већ све полако назирало.

Да је ЈНА била у финансијској кризи говори податак да је пројекат РТОП 411 Сергеј Машера прво био отказан због недостатка материјалних средстава па онда поново започет на јуриш. Пројекат НА је највећим делом финансирла Србија, а поред ње је учествовала СР БиХ. Хрватска је сва своја средства уложила у М-84. Питање је да ли би пројекат НА био уопште завршен због таквог односа република према њему. ЦГ, МАК и СЛО нису уопште учествовале у финансирању.

РМВЈ или ти ЈРМ на умору није могла да опстане са толиким бројем пловила јер су две републике морале да вуку за шест под санкцијама и блокадом. То је било немогуће. Ја исто заступам тезу да би ЈНА морала да се одрекне дела технике и људства јер распадом СССР-а и ВП-а нестала је тензија која је постојала у Европи. Смањио би се број тенкова, све застареле ПТ самохотке би изашле из употребе, јастребови и г-2 би такође ишли у расход.

Ракетни чамац ОСА би се нашао, заједно са шершеном, на листи за одстрел без обзира на број бродова који је реално био потребан за одбрану обале. На крају крајева Италија је већ имала носач авиона.

Поздрав
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #803 on: October 30, 2014, 02:35:09 pm »

А сад да се вратим на срж теме...

Raketenschnellboot Projekt 205 in Volksmarine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 205.jpg (24 KB, 502x371 - viewed 121 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #804 on: October 30, 2014, 02:41:30 pm »

Za doprinos vraćanju na suštinu teme, jedan Osa RM Sirije, taktički broj 24....


* osa sirijska.jpg (471.58 KB, 1632x1340 - viewed 121 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #805 on: October 30, 2014, 02:45:49 pm »

Још један из ДДР-а.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 725.jpg (53.96 KB, 616x480 - viewed 148 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #806 on: November 01, 2014, 07:02:15 pm »


Janezek dobro si to razmišljao i napisao. Sa svim se slažem samo ona sa helikopterom na KONIJU mi ne odgovara.
Naime naša obala in naše more Jadransko (kad govorim naše mislim na cjelokupan akvatorij bivše juge)  po mome netreba fregatu sa helikopterom. A i neznam kako bi se brod obnašao sa tim teretom na krmi.


Samo oko helipada na Koniju - izraelski brod SAAR 5 je manji i ima hangar i helikopter. Ako gledamo koni sa strane, hangar bi bio u dužini od topova AK230 do kraja lansera OSA (radara), da dalje bi bio na krmi prostor za sletanje helikoptera. Ka25 bi sigurno mogao da poleti sa ovakvog broda, moža bi Ka 27 imao problema. Sigruno bi mogli staviti gazelu te možda neki helikopter klase super dolphin.

Inače ovo što sam pisao je stvarno moja mašta.

Dobar ti je plan ali ja nebi ugradjivao tvrdi hangar vec samo helipad i onu pokretnu rolo zastitu ( nesto kao ono sta imaju na stadionima pred ulazima u svlacionice) naravno od tvrdog materjala. Cisto kao skloniste ali ne kao trajni smjestaj.

Da se vratimo na Ose, sigurno je da bi se vjerovatno dio prodao u trece zemlje (zajedno sa shershenima) ali cinjenica je da bi flota naglo ostala bez velikog broja udarnih brodova i do pojave novih topovnjaca trebalo bi nekako pokrpit rupu.

poz.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #807 on: November 01, 2014, 07:07:17 pm »

Dobar ti je plan ali ja nebi ugradjivao tvrdi hangar vec samo helipad i onu pokretnu rolo zastitu ( nesto kao ono sta imaju na stadionima pred ulazima u svlacionice) naravno od tvrdog materjala. Cisto kao skloniste ali ne kao trajni smjestaj.

Nešto slično su imale ialijanske fregate klase Bergamini iz 60-ih.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1352653857.jpg (979.21 KB, 1750x1343 - viewed 409 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #808 on: November 01, 2014, 08:53:30 pm »

Neznam da li je već bilo na ovom topiku i da li je ono što sam čuo točno.Ne sjećam se dobro,ali mislim da mi je to netko sa RČ pričao,da su te rakete bile pričvršćene za brod,nekim metalnim "zategama-kukama".Pošto se radi o podzvučnim raketama ovo je bilo potrebno dok ne dobije dovoljnu "snagu" da to otkine.Inače da nije bilo toga,navodno bi zbog male brzine,ubrzo pala u more.Te "zatege" su naravno morale biti točno proračunate da se otkinu tek pri određenoj snazi.
Dakle pošto sam ovo čuo iz priče i pišem po sjećanju,zanima me da li je to točno?

Poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #809 on: November 01, 2014, 09:07:15 pm »

Neznam da li je već bilo na ovom topiku i da li je ono što sam čuo točno.Ne sjećam se dobro,ali mislim da mi je to netko sa RČ pričao,da su te rakete bile pričvršćene za brod,nekim metalnim "zategama-kukama".Pošto se radi o podzvučnim raketama ovo je bilo potrebno dok ne dobije dovoljnu "snagu" da to otkine.Inače da nije bilo toga,navodno bi zbog male brzine,ubrzo pala u more.Te "zatege" su naravno morale biti točno proračunate da se otkinu tek pri određenoj snazi.
Dakle pošto sam ovo čuo iz priče i pišem po sjećanju,zanima me da li je to točno?

Poz.

Neradi se o nikakvim kukama ili zategama. U putanju su tzv. "Srezni vijci". Ima negde na Palubi opis i namjena istih.
Toliko od mene.... Wink
Logged
Pages:  1 ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.