PALUBA
April 29, 2024, 05:37:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni čamci klase OSA I  (Read 365052 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #315 on: September 15, 2011, 09:07:42 am »


 
 Tačno Istria 052! Zbog zaboravljenog bokobrana bi pola flote zbijalo šale s K-dantom. A da su se brzo motali šatori, jesu.
To sve stoji, momci. Ja mislim da se ovde radi o RČ za Egipćane, to je jedno. Oni su drugačijih shvatanja.
Drugo, treba se staviti u njihovu kožu tamo na tom klimatskom području.
I treće, naravno da za RČ/TČ brodove tende i šatori ne dolaze u obzir, velika brzina, sve bi se pokidalo..... Undecided
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #316 on: September 15, 2011, 07:03:34 pm »

zna li itko dali je ovo na slici HPIM1313 kompas marke "plath" ili koji drugi?
Može biti da je Gradus 2. To  je nekad bila tajna svih tajni.
RČ-jac je imao žiro-magnetni kompas Gradus 2. Sad da je bio neka tajna nisam upoznat, znam samo da se normalno proučavao kao i ostali kompasi, bar od 1973 dalje.
Ovi kompasi su za razliku od čistih žirokompasa brže spremni za rad. Žirokopasu je potrebno,ako nema prisilnog dovođenja u meridijan(Arma-Brown), oko 4-5 sati da je spreman za rad.
Kod ovog kompasa su obijedinjene dobre strane magnetskog i žiro-kompasa. Magnetski kompas daje preko pojačala zvrku precesioni momenat i dovodi ga u meridijan. Spremnost kompasa za rad(uključujući sinhronizaciju) je 8-10 minuta, a zavisno od obučenosti poslužioca i manja.
To je naročito značajno kod brodova koji obzirom na svoju ulogu moraju biti spremni da isplove u svega nekoliko minuta.
Koga interesuje sve o ovom kompasu ima ga u Terestičkoj i elektronskoj navigaciji (Benković,......),uključujuči šeme.
U svakom slučaju sada ne predstavlja krik tehnike, pošto danas postoje druga rešenja.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #317 on: September 15, 2011, 08:15:47 pm »

zna li itko dali je ovo na slici HPIM1313 kompas marke "plath" ili koji drugi?
Može biti da je Gradus 2. To  je nekad bila tajna svih tajni.
RČ-jac je imao žiro-magnetni kompas Gradus 2. Sad da je bio neka tajna nisam upoznat, znam samo da se normalno proučavao kao i ostali kompasi, bar od 1973 dalje.
Ovi kompasi su za razliku od čistih žirokompasa brže spremni za rad. Žirokopasu je potrebno,ako nema prisilnog dovođenja u meridijan(Arma-Brown), oko 4-5 sati da je spreman za rad.
Kod ovog kompasa su obijedinjene dobre strane magnetskog i žiro-kompasa. Magnetski kompas daje preko pojačala zvrku precesioni momenat i dovodi ga u meridijan. Spremnost kompasa za rad(uključujući sinhronizaciju) je 8-10 minuta, a zavisno od obučenosti poslužioca i manja.
To je naročito značajno kod brodova koji obzirom na svoju ulogu moraju biti spremni da isplove u svega nekoliko minuta.
Koga interesuje sve o ovom kompasu ima ga u Terestičkoj i elektronskoj navigaciji (Benković,......),uključujuči šeme.
U svakom slučaju sada ne predstavlja krik tehnike, pošto danas postoje druga rešenja.
Korektno "ML". I objašnjenje također. O tajnosti bi mogli razglabati, ali ukratko. Nikad to nije bila tajna od pojave na ovim prostorima.
Neki drugi odnos prema dokumentaciji i sličnom se tumače i tumačilo se kao neko posebno čuvanje tajne, a ustvari radilo se o tome da  se sve trebalo i moralo evidentirati radi toga da bi se znalo gde je i da se ne rastura. Da se to nije tako radilo ko bi to sačuvao. Raznijelo bi se na sve strane. Poslije samo koji mjesec ili nešto više nigde ni papirić nebi se našao.
Pa zar nismo svjedoci koliko se knjga i časopisa otuđilo iz javnih biblioteka ili sličnih ustanova bez obzira na evidenciju, jer je slaba disciplina.
Tako bi bilo i u JRM  i na brodovima da se nije pazilo koliko se moglo, evidencijama, ličnim zaduženjima, kontrolama idt...Naravno vodilo se računa i o tome, da o dotičnom srestvu netrebaju informacije onom ko to ne koristi ili nema ama baš nikakav doticaj stim. To je sva priča.... Wink
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #318 on: September 15, 2011, 09:54:29 pm »

zna li itko dali je ovo na slici HPIM1313 kompas marke "plath" ili koji drugi?
Može biti da je Gradus 2. To  je nekad bila tajna svih tajni.
RČ-jac je imao žiro-magnetni kompas Gradus 2. Sad da je bio neka tajna nisam upoznat, znam samo da se normalno proučavao kao i ostali kompasi, bar od 1973 dalje.
Ovi kompasi su za razliku od čistih žirokompasa brže spremni za rad. Žirokopasu je potrebno,ako nema prisilnog dovođenja u meridijan(Arma-Brown), oko 4-5 sati da je spreman za rad.
Kod ovog kompasa su obijedinjene dobre strane magnetskog i žiro-kompasa. Magnetski kompas daje preko pojačala zvrku precesioni momenat i dovodi ga u meridijan. Spremnost kompasa za rad(uključujući sinhronizaciju) je 8-10 minuta, a zavisno od obučenosti poslužioca i manja.
To je naročito značajno kod brodova koji obzirom na svoju ulogu moraju biti spremni da isplove u svega nekoliko minuta.
Koga interesuje sve o ovom kompasu ima ga u Terestičkoj i elektronskoj navigaciji (Benković,......),uključujuči šeme.
U svakom slučaju sada ne predstavlja krik tehnike, pošto danas postoje druga rešenja.
Istina  Smiley
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #319 on: October 04, 2011, 06:26:45 pm »

Odlazak ex RC 308 iz Arsenala za Egipat, 10.maja 2007.


* Odlazak 1.JPG (147.73 KB, 800x600 - viewed 110 times.)

* Odlazak egipatskog broda iz Arsenala.JPG (111.62 KB, 800x600 - viewed 114 times.)

* Egipatski ratni brod isplovljava iz Arsenala.JPG (109.57 KB, 800x600 - viewed 133 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #320 on: October 04, 2011, 07:20:47 pm »

Odlazak ex RC 308 iz Arsenala za Egipat, 10.maja 2007.

Sto ce mu remorkeri???!!!  Roll Eyes
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #321 on: October 04, 2011, 08:25:53 pm »

Ko če se zaj...... sa spregom!! Cheesy A uračunato je i u cijenu prodaje.
« Last Edit: October 04, 2011, 08:34:45 pm by duje » Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #322 on: October 04, 2011, 08:49:02 pm »

Ko če se zaj...... sa spregom!! Cheesy A uračunato je i u cijenu prodaje.
Ma najbolje da novi brod olupaju o mandraće nekadašnjeg "arsenala".
Inače svaki brod po pravilu bilo da je novogradnja ili remontovan mora iz luke da izađe u pratnji remorkera, odnosno lučkog pilota. Tako je svuda!!!
Prethodni komentar, nažalost, nije na mjestu Sad
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #323 on: October 04, 2011, 08:51:23 pm »

Odlazak ex RC 308 iz Arsenala za Egipat, 10.maja 2007.

Sto ce mu remorkeri???!!!  Roll Eyes
Pretpostavljam da jednostavno u svoj toj situaciji, oni koji su vodili kompletan taj posao, a to tad nije bio Tivatski Arsenal,
nisu htjeli da riskiraju kod isplovljenja i uplovljenja. Cilj je bio završiti posao u roku i kurtalisati se obaveze.
Za neupućene, MTRZ Tivat kod tog posla, jedino je pružao usluge kao bilo ko sa strane, i nije odgovarao za kompletan taj posao.
Nadam se da sam u pravu.... Smiley
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #324 on: October 04, 2011, 09:33:02 pm »

Quote
Sto ce mu remorkeri???!!!  Roll Eyes
Quote
Pretpostavljam da jednostavno u svoj toj situaciji, oni koji su vodili kompletan taj posao, a to tad nije bio Tivatski Arsenal,
nisu htjeli da riskiraju kod isplovljenja i uplovljenja. Cilj je bio završiti posao u roku i kurtalisati se obaveze.
Za neupućene, MTRZ Tivat kod tog posla, jedino je pružao usluge kao bilo ko sa strane, i nije odgovarao za kompletan taj posao.
Nadam se da sam u pravu.... Smiley
Ako ratni  brod isplovljava za luku baziranja iz neke remontne ustanove, podrazumjeva se da je prosao primopredajna ispitivanja koja ukljucuju i probne voznje u kojoj se provjeravaju i hodovi motora napred i krmom, zaustavni put iz raznih rezima napred ka raznim rezimima krmom, tako da Komandant mogao uvjeriti kako "hvataju" motori.
Pitanje je bilo cisto pomoracko, u praksi bivse JRM rijetko se vidjalo da neki ispravan brod isplovljava uz pomoc remorkera.

Naravno, zavisi od zahtjeva Komandanta ratnog broda, ugovora za izvodjacem radova, propisima zemlje domacina o obaveznoj pilotazi nad brodovima iznad odredjene GRT i slicno, a remorkeri su naplatili svoju nadoknadu..
« Last Edit: October 04, 2011, 09:44:52 pm by ORIĆAREB, Reason: Ubacivanje u quote » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #325 on: October 04, 2011, 09:42:34 pm »

Ako ratni  brod isplovljava za luku baziranja iz neke remontne ustanove, podrazumjeva se da je prosao primopredajna ispitivanja koja ukljucuju i probne voznje u kojoj se provjeravaju i hodovi motora napred i krmom, zaustavni put iz raznih rezima napred ka raznim rezimima krmom, tako da Komandant mogao uvjeriti kako "hvataju" motori.
Pitanje je bilo cisto pomoracko, u praksi bivse JRM rijetko se vidjalo da neki ispravan brod isplovljava uz pomoc remorkera.

Naravno, zavisi od zahtjeva Komandanta ratnog broda, ugovora za izvodjacem radova, propisima zemlje domacina o obaveznoj pilotazi nad brodovima iznad odredjene GRT i slicno, a remorkeri su naplatili svoju nadoknadu..
Naravno "Istria..." u svemu si u pravu što se tiče doba koje ti i ja pamtimo.
Ovoga puta zadnji RČ-jci krenuli su za Egipat sa još mnogo zaostali poslova koje je trebalo uraditi, a nije se stiglo. To je ostavljeno, koliko ja znam za kasnije da se uradi u Egiptu. U pravu si, pogon je bio ispravan, ispitan i na njemu su i otišli prema svojoj budućoj matičnoj luci. Zašto remorker, ja lično ostajem pri onom šta sam već napisao u prethodnom postu.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #326 on: October 04, 2011, 10:09:52 pm »

ljudi moji o čemu vi pričate
Bio sam tamo kada se to dešavalo...U velikom mandraću "Arsenala" tada je još bilo puno vojnih brodova. posada koja je vozila RČ je bila egipatska i tek završila obuku. (Je li tako ORIĆAREB?). Ja da sam vlasnik tih brodova , kao što je u tom trenutku bila vlada Egipta, nikada ne bih dao tim "žutokljuncima" da izvedu brod iz luke. Ne zbog štete koje bi naneli RM Egipta, nego zbog para koje bih morao da dam RM SiCG ako bi se zabili u neku olupinu u vel. mandraću Arsenala ili ako bi oštetili komad operativne obale. Kada su uplovljavali u egipatske luke isto su ih uvodili njihovi remorkeri!!!
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #327 on: October 04, 2011, 10:16:06 pm »

ljudi moji o čemu vi pričate
Bio sam tamo kada se to dešavalo...U velikom mandraću "Arsenala" tada je još bilo puno vojnih brodova. posada koja je vozila RČ je bila egipatska i tek završila obuku. (Je li tako ORIĆAREB?). Ja da sam vlasnik tih brodova , kao što je u tom trenutku bila vlada Egipta, nikada ne bih dao tim "žutokljuncima" da izvedu brod iz luke. Ne zbog štete koje bi naneli RM Egipta, nego zbog para koje bih morao da dam RM SiCG ako bi se zabili u neku olupinu u vel. mandraću Arsenala ili ako bi oštetili komad operativne obale. Kada su uplovljavali u egipatske luke isto su ih uvodili njihovi remorkeri!!!

eto razloga, nalog narucioca radova.. nije lose.. neka remorkeri naplate porez na neznanje
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #328 on: October 04, 2011, 10:21:42 pm »

Remorkeri su kao i u svakoj luci naplatili porez na znanje,
ali svoje  Cool
Ovo je bilo malo off , aj' se vratimo na RČ Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #329 on: October 04, 2011, 10:26:28 pm »

Ma sve jasno ko dan. Remorkeri korišteni jer se nije imalo povjerenja u Egipatsku posadu.
Gotova priča...... Wink
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.