PALUBA
April 29, 2024, 12:24:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni čamci klase OSA I  (Read 364865 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #450 on: July 24, 2012, 11:01:31 am »

Da dam i ja mali doprinos ovoj temi.

Sredinom devedesetih 3 RČ tipa Osa su rashodovana i prodata privatnom licu.Čini mi se u Bijeloj u Tivtu.Novi vlasnik je imao ideju da skine potpuno nadogradnju što je i učinjeno i da napravi luksuzne jahte.Prvo je u planu bio samo jedan za izradu a po njegovom završetku i prodaji radio bi se sledeći dok bi poslednji, treći ostao vlasniku.Međutim stari balkanski poslovni usud "nedostatak" redovnog finansiranja je sve obustavio.Gola korita sa kojih je skinuto sve nadgrađe kupio je drugi privatnik.Nemam dalju informaciju šta je posle bilo sa tim koritima.Ali mislim da ću uspeti da saznam njihove brojeve pa ću ih postaviti.Možda je jedan od ta tri onaj sa natpisom "Škorpik......." koji negde stoji ogoljen bez nadogradnje.Videćemo. marinero

Pogledaj stranu br.3 ove teme. "Velimir Škorpik" sam slikao u Krilu Jesenice kod Splita (samo korito). Dali je tamo i danas?Huh?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #451 on: July 24, 2012, 12:22:19 pm »

Duje ne znam da li je "Velimir Škorpik" tamo i danas.Kao što ne znam da li je on jedan od ta tri koji su dva puta menjali vlasnika u Tivtu.Jedino sto znam da su ostala tri gola korita sa palubom.Moram da pitam jednog prijatelja koji bi trebao da zna njihove taktičke brojeve.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #452 on: July 24, 2012, 02:23:10 pm »

Da se malo podsjetimo jer ima veze i s današnjom raspravom...

Već sam pisao o tome u Bivšim brodovima HRM pa ću ukratko i ovdje ponoviti.

RČ-301 i RČ-310 rat je zatekao u Šibeniku. Prema većini izvora RČ-301 je bio pred rashodom, a RČ-310 u remontu. HRM je jedan od njih otpisala, dok je drugi uvršten u flotu HRM, isprva kao raketni brod RB-41 "Dubrovnik", a kasnije nakon rekonstrukcije preinačen u brzi ophodni brod minopolagač OBM-41 "Dubrovnik". Po izvorima i zdravoj logici, to je bio RČ-310, najmlađi u klasi.

Međutim, prema gornjoj listi RČ-310 nosi ime "Velimir Škorpik", što bi značilo da je "Dubrovnik" bivši "Velimir Škorpik", ali nije.

To znamo po slikama. Brodarski je slikao "Dubrovnik" u rezanju u kolovozu (augustu) 2010. Na slikama se vidi da brod ima nadgrađe pa čak i ostaci imena broda "Dubrovnik". Brod je u cjelosti izrezan, a prema godišnjem izvješću o stanju u OSRH, brod je tek 2010. nakon otpisa i prodaje predan ugovorenom dobavljaču. S druge strane Duje je u listopadu (oktobru) 2009. slikao "Velimir Škorpik", točnije samo trup broda bez nadgrađa, u Krilu Jesenice. Na slikama su vidljivi ostaci ćiriličnog natpisa "ВЕЛИМИР ШКОРПИК". Isti je u Krilu viđen i krajem prošle godine (2011.)

Dakle, OBM-41 "Dubrovnik" sigurno nije bivši "Velimir Škorpik". Gdje je greška? Ili su brodovima RČ-301 i RČ-310 u gornjoj listi zamijenjena imena, ili OBM-41 nije bivši RČ-310 nego RČ-301.


Evo i, sad je sasvim jasno, netočne liste koju treba ispraviti:

Quote
RČ-301 Mitar Acev
RČ-302 Vlado Bagat
RČ-303 Petar Drapšin
RČ-304 Stjepan Filipović-Stevo
RČ-305 Žikica Jovanović-Španac
RČ-306 Nikola Martinović
RČ-307 Josip Mažar –Šoša
RČ-308 Karlo Rojc
RČ-309 Franc Rozman-Stane
RČ-310 Velimir Škorpik

Pitat ću mog prijatelja on je bio K-dir V BO na OMB-41, možda on zna? Ako saznam javit ću.

Duje, jesi li išta saznao?


Jedan bez nadgrađa je dugo vremena bio vezan na sidrištu 2 kod broda mete Bok i PN 25. Dao bih patiku u vatru da je to bio Velimir Škorpik. Ipak poznam jednog koji je to dokumentirao za vječnost. Samo čekam da objavi tu sliku.

Cekamo, s nestrpljenjem i mi!

Još uvijek čekamo...

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #453 on: August 14, 2012, 10:12:44 am »

Raketni čamac RČ-307 u vožnji. U sastavu JRM kao jedan od pripadajućih deset.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 307 - Raketni Camac.jpg (74.57 KB, 636x504 - viewed 487 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #454 on: August 14, 2012, 04:04:49 pm »

U svojoj zaista odlicnoj tek objavljhenoj knjizi "Ratna luka Šibenik" Darko Gulin objašnjava da je OBM-41 Dubrovnik zapravo ex RC-310 Velimir Škorpik.
 Evo scanove te dvije, za nas u ovoj temi interesantne stranice knjige....


* zarobljeni brodovi2.jpg (153.31 KB, 768x1017 - viewed 201 times.)

* zarobljeni brodovi 3.jpg (140.03 KB, 768x1007 - viewed 204 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #455 on: August 15, 2012, 08:55:18 am »

Dakle po predhodno navedenom kao i po podacima jednog mog prijatelja konačno je razjašnjena sudbina svih RČ tipa Osa JRM.

Tri rashodovana RČ u Tivtu od kojih su ostala samo korita i čija se trenutna lokacija za dva od ta tri ne zna (jedan je u Boncima-Tivat kako je naveo Marinero) imali su taktičke brojeve:

TČ 302 "Vlado Bagat"
TČ 303 "Petar Drapšin"
TČ 309 "Franc Rozman"

Takođe:

TČ 301 "Mitar Acev"
TČ 310 "Velimir Škorpik"

bili su zarobljeni od strane OS RH i isečeni i rashodovani tokom 2010 g. a pretpostavka je da je u životu ostalo ogoljeno korito u Krilu Jesenice-Split TČ 310 "Velimir Škorpik" iako nije jasno kako je moguće da se na trupu nalazio ćirilični natpis "Velimir Škorpik" kako vidimo na postavljenim slikama.

TČ 304,305,306,307,308 su remontovani u Crnoj Gori i prodati RM Egipta gde i danas aktivno plove.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #456 on: August 15, 2012, 09:07:33 am »

................iako nije jasno kako je moguće da se na trupu nalazio ćirilični natpis "Velimir Škorpik" kako vidimo na postavljenim slikama.


Nema tu misterije. Ime broda je bilo po boku lijevo i desno pri krmenom dijelu.
S jedne strane je pisalo latinicom, a sa druge ćirilicom. Bar se ja tako sjećam..
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #457 on: August 15, 2012, 09:15:37 am »

 :zidc Dakle ipak izgleda da je ćirilični "Велимир Шкорпик" ostao misterija....... !
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #458 on: August 15, 2012, 09:18:47 am »

Da li se iko ko je plovio na njima možda seća da je u stvari postojao taj latinično-ćirilični dualizam na bokovima svih TČ?
Ćiro verujem ti da je tako kako kažeš jer i na slici se naziru ćirilična slova.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #459 on: August 15, 2012, 09:21:38 am »

Svi brodovi JRM su na jednom boku isticali ime na latinici, a na drugom cirilicom. Mislim da je to regulirao PBS
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #460 on: August 15, 2012, 09:23:01 am »

 Nikakav dualizam nije postojao, i tada ni sada. Lepo ti čovek kaže. Jedan bok ćirilica, jedan latinica. Pregledaj malo slike po temama i pronaćićeš ovo što te interesuje. Ako neveruješ nama koji smo radili na njima, onda se uveri svojim očima.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #461 on: August 15, 2012, 09:30:56 am »

Da li se iko ko je plovio na njima možda seća da je u stvari postojao taj latinično-ćirilični dualizam na bokovima svih TČ?
Ćiro verujem ti da je tako kako kažeš jer i na slici se naziru ćirilična slova.

Naravno da je natpis bio na svim brodovima. Nije tu niko mogao da bira oću - neću. To je bilo regulisano
propisima, kako, gde i na koji način. Nije to mogla birati posada  ili komadant. To je ozvaničeno sa
višeg mjesta i definisano prije primanja novog broda u flotu. Jedino se nemogu sjetiti na kojim stranama
koje pismo je primjenjeno.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #462 on: August 15, 2012, 09:31:29 am »

KileZr da ne verujem vama ne bih vas koji ste plovili ni pitao.
Ako je na jednom boku Ćirilica a na drugom Latinica onda jeste postojao jezički dualizam.
A po onome što navodite ti i Istria052 takav dualizam natpisa na bokovima je izgleda bio pravilo u celoj RM pa je onda jasno da nema takve vrste misterije vezane za RČ 310 "Velimir Škorpik".
Samo mene i dalje čudi da brod koji je pod imenom "Dubrovnik" 90-tih plovio pod zastavom HRM mogao da ima sačuvan ćirilični natpis na boku i da godinama posle kao takav još uvek stoji na pristanu.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #463 on: August 15, 2012, 09:35:20 am »

Ili RČ 310 zaista nije bio "Dubrovnik" već je "Dubrovnik" bio RČ 301 kako sa razlogom mnogi od vas sumljaju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #464 on: August 15, 2012, 09:39:30 am »

KileZr da ne verujem vama ne bih vas koji ste plovili ni pitao.
Ako je na jednom boku Ćirilica a na drugom Latinica onda jeste postojao jezički dualizam.
A po onome što navodite ti i Istria052 takav dualizam natpisa na bokovima je izgleda bio pravilo u celoj RM pa je onda jasno da nema takve vrste misterije vezane za RČ 310 "Velimir Škorpik".
Samo mene i dalje čudi da brod koji je pod imenom "Dubrovnik" 90-tih plovio pod zastavom HRM mogao da ima sačuvan ćirilični natpis na boku i da godinama posle kao takav još uvek stoji na pristanu.
Ma to je bilo zavareno na boku, pa je valjda ljude mrzilo da skidaju i jednostavno su to prefarbali sivom bojom.
Uostalom i zavod u Šibeniku  je nosio ime "Velimir Škorpik". Neznam kad su ga i da li su ga uopšte Hrvati i mjenjali.
Ma svemu tome lično nisam pridavao pažnju tako da mi je ovo ovako usput.....
Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.