PALUBA
April 29, 2024, 03:38:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni čamci klase OSA I  (Read 364984 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #525 on: November 02, 2012, 04:10:34 pm »

Jos jedna starija fotka ostataka RC 309.


* frs.JPG (583.66 KB, 1335x1010 - viewed 90 times.)
Logged
csepellas
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #526 on: November 08, 2012, 12:00:29 am »

Ja sam 1987 sluzio na RC-301. Komandant broda je bio PF Krasic Dane. Na brodu je bio PK Erceg Tihomir. Brod se zvao Velimir Skorpik 100%. Vise puta sam glancao bakarni natpis na krmi.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #527 on: November 14, 2012, 08:47:03 am »

Šteta, što se tamo oko 1985 godine nije išlo u modernizaciju ovih čamaca. Radare i elektroniku bi mogli zamjeniti sa elektronikom RTOP (osim onog dela sa optronikom i nišanskim radarom, koje top 30mm i ne treba). Tako bi OSA mogla primiti rakete P20, P21 i P22 - možda čak i RBS 15.

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #528 on: November 14, 2012, 10:19:23 am »

Šteta, što se tamo oko 1985 godine nije išlo u modernizaciju ovih čamaca. Radare i elektroniku bi mogli zamjeniti sa elektronikom RTOP (osim onog dela sa optronikom i nišanskim radarom, koje top 30mm i ne treba). Tako bi OSA mogla primiti rakete P20, P21 i P22 - možda čak i RBS 15.



Nažalost, očito nepoznavanje raketne prolematike. Pa i na RTOP pored sve moderne švedske elektronike
koja se navodi moralo se preko posebno konstruisani interface kabineta naravno koristiri kompletan ruski set
elektronike koji inače ide uz navedene rakete koji služi za pred startnu kontrolu i još kakvi postupaka sa
upravljanjem raketeama.
Prema tome ništa se tu posebno nebi dobilo, a da ne spominjem ograničene prostorne mogućnosti RČ.
RTOP su upoređujući je sa RČ-om bile svojevsni raskoš i u pogledu prostora kao i ostalog.
Nije RTOP gledajući izdvojeno Raketni kompleks prestavljalo nešto ekstra u odnosu na RČ. Nešto malo veći domet
rakete i to je sve. Raketni kompleks na RTOP je sila prikom kao takav se tamo ugradio, inače od samog
početka razmišljalo se o Raketama zapadnog porekla koje su su bile kompatibilane sa SUV Švedskog porekla
ugrađenog na RTOP: Toliko..... Wink
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #529 on: November 14, 2012, 10:42:36 am »

Ciro,

Kakav je bio problem uvezivanje AK630 topova u SUV na modernizovanim topovnjacama 401.

Koliko znam to nikada u RM VJ/VSCG nije uradjeno.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #530 on: November 14, 2012, 10:57:07 am »

Ciro,

Kakav je bio problem uvezivanje AK630 topova u SUV na modernizovanim topovnjacama 401.

Koliko znam to nikada u RM VJ/VSCG nije uradjeno.

Stvarno nisam upoznat. To je izvođeno dosta kasnije i ja sam već tada bio van flote.
Nebi hteo da nagađam. Možda se pojavi i neko ko je konkretno upoznat sa tim pa da
nam on kaže. Pričekajmo....
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #531 on: November 14, 2012, 11:11:19 am »

Šteta, što se tamo oko 1985 godine nije išlo u modernizaciju ovih čamaca. Radare i elektroniku bi mogli zamjeniti sa elektronikom RTOP (osim onog dela sa optronikom i nišanskim radarom, koje top 30mm i ne treba). Tako bi OSA mogla primiti rakete P20, P21 i P22 - možda čak i RBS 15.



Nažalost, očito nepoznavanje raketne prolematike. Pa i na RTOP pored sve moderne švedske elektronike
koja se navodi moralo se preko posebno konstruisani interface kabineta naravno koristiri kompletan ruski set
elektronike koji inače ide uz navedene rakete koji služi za pred startnu kontrolu i još kakvi postupaka sa
upravljanjem raketeama.
Prema tome ništa se tu posebno nebi dobilo, a da ne spominjem ograničene prostorne mogućnosti RČ.
RTOP su upoređujući je sa RČ-om bile svojevsni raskoš i u pogledu prostora kao i ostalog.
Nije RTOP gledajući izdvojeno Raketni kompleks prestavljalo nešto ekstra u odnosu na RČ. Nešto malo veći domet
rakete i to je sve. Raketni kompleks na RTOP je sila prikom kao takav se tamo ugradio, inače od samog
početka razmišljalo se o Raketama zapadnog porekla koje su su bile kompatibilane sa SUV Švedskog porekla
ugrađenog na RTOP: Toliko..... Wink

Raketa P15 bila je dosta sklona ometanju, a rakete P20, P21 i P22 su u tome mnogo bolje. Za raketne čamce bilo je dosta pričuvni djelova (motori i topovi od sršena i slično). Modernizacijom boli bi ovezivati ove čamce u sustav STINA, poboljšala bi se protivelektronska borba i ometanje te razgledavanje situacije. Manjim gabaritima elektronike i raketama dobili bi i nešto prostora u ramcu. Možda bi i smanjili i broj posade.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #532 on: November 14, 2012, 11:27:50 am »

Koliko sam ja shvatio probelm je bio u interfejsu izmedju ruske elektornike za top i svedskog SUV-a.

AK230 (na TC, RC, RF) ima svoju elektorniku i radar (pribor) koji ga kontrolisu na RTOP-u nema ruskog namenksog radara za navodjenje nego je to trebalo da se dobije od svedskog SUV-a.

Predpostavljam da su pre pocetka modernizacije (jos u vrem zajdenicke drzave) imali ovo u vidu i imali neko resenje.

Na kraju je sve ostlao na tome da nema $$$ za zavrsetak ovog posla.

Pose je sve krenulo gde je krenulo pa nije bilo $$$ ni za osnovnije stvari.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #533 on: November 14, 2012, 12:24:02 pm »

Koliko sam ja shvatio probelm je bio u interfejsu izmedju ruske elektornike za top i svedskog SUV-a.
AK230 (na TC, RC, RF) ima svoju elektorniku i radar (pribor) koji ga kontrolisu na RTOP-u nema ruskog namenksog radara za navodjenje nego je to trebalo da se dobije od svedskog SUV-a.
Predpostavljam da su pre pocetka modernizacije (jos u vrem zajdenicke drzave) imali ovo u vidu i imali neko resenje.
Na kraju je sve ostlao na tome da nema $$$ za zavrsetak ovog posla.
Pose je sve krenulo gde je krenulo pa nije bilo $$$ ni za osnovnije stvari.

Stvar je vrlo prosta za objasniti, a komplikovana za izvesti. Nikakva ruska tehnika nije bila kompatibilna sa zapadnom i
obratno. Sve što se u tom smislu ugrađivalo na brodove flote JRM moralo se dorađivati i povezivati sa dodatnim interfejs
uređajima namjenski konstruisanim za takvo što. Uglavnom takvo što su konstruisali stričnjaci i saradnici iz
MEZ-a (Mornaričkog Elektronskog Zavoda) u Splitu. To iz razloga jer su jedini bili u toku i najbolje su znali problematiku.
Vjerovatno je sličan problem bio i sa tim novim AK630 topom na RTOP-401. Ukoliko je on ruske proizvodnje, onda nije
mogao biti kompatibilan sa SUV 9LV-202 švedskim sistem i potrebni su bili dodatni interfejs kabineti.
Dali je to naparvljeno neznam...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #534 on: November 14, 2012, 07:19:48 pm »


 Ako se ja dobro sećam šta su ljudi pričali taj krmeni top- AK 630 nije nikada bio ( bar u moje vreme) uvezan u sistem nego se dejstvovalo preko nišanske sprave.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #535 on: November 15, 2012, 12:27:19 pm »

Da taj AK-630 je uvek gadjao preko CNS-a i mislim da je tako i ostlao. Navodno trebalo je uloziti par hiljada USD da bi se to resilo.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #536 on: November 15, 2012, 01:03:33 pm »

Možda ne razmišljam kako treba, ali koja je razlika spojiti 1 ili 100 komada topa AK630 sa SUV 9LV-202?

Kad umrežiš jednog, onda je to prosti copy/paste na ostalih 99.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #537 on: November 15, 2012, 01:56:44 pm »

Krmeni top raketne topovnjače od 57mm bio je sigurno barem v PVO ulozi kontrolisan sa švedskim SUV-om. Pramčani top bio je kontrolisan i sa onim optičkim uređajem švedskog sistema (vjerovatno krmeni top nije bio uvezivan na njega). Pucanje topom moglo se je vršiti i iz kupole.

Krmeni top AK630 vezivan je na ruski CNS, koji ima slični ulogu kao pramčani optički uređaj za top 57mm. Trebalo je jedino još povezati top AK630 sa nišanskim radarom švedskog SUV-a, slično kao je bio povezan top 57mm (algoritam izračuna smeri i visine kretanja topa prilagoditi balistiki topa AK630, a signale komande kretanja poslati topu slično kao što bi uradil ruski CNS). To bi bila funkcija, koju je na OSA-ma imako radarski uređaj RIS.

Idealno bi bio, ako bi umjesto ruskog CNS i na krmi stavio još jedan švedski optički uređaj.

Za Osu sam imao ideju, da bi za topove ostao ruski CNS (ručno gađanje) a u PVO ulozi kontrola švedskim SUV-om.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #538 on: November 15, 2012, 07:05:34 pm »

Nešto mi tu neštima.
Kao prvo ovo bi trebali obrađivati pod temom o RTOP, ali ajde.

Drugo koliko se ja nešto sjećam, ako se ne varam na RTOP upravljanje topovima bilo je izvedeno na sledeći način.

1. Oba topa ravnopravno su upravljana sa SUV 202 sistema, bilo radarski bilo upotrebom optičke kamere u sklopu SUV-a.
Topovi su se mogli na ovaj način upravljati pojedinačno ili skupa odjednom na isti cilj.

2. Svaki top se mogao upravljati i lokalno iz kupole i a nišanjenje je izvođeno sa samog topa u kopoli
sa pripadajućom opremom.

Prema tome na RTOP u prvoj verziji nije bilo nikakvog posebnog nišanskog optičkog uređaja na nadgrađu. To je bilo iz
razloga jer su, kompletna oprema , SUV i Topovi, bili kompatibilni.

Ugradnjom novog AK630 ruskog porekla, isti se nije mogao spojiti na postojeći SUV nego je upravljanje istim izvedeno sa
posebne nišanske sprave (CNS-a) na nadgrađu. Da bi se isti spojijo na Suv 9LV-202 bila je potrebna nadogradnja
dodatni interfejs hardverski kabineta i opreme, što je zahtijevalo i znanja i para. Naravno to se moglo ali je između
ostalog trebalo i vremena, love i znanja. U svakom slučaju to nije nimalo naivan posao i zahvat....Toliko.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #539 on: November 15, 2012, 07:15:05 pm »

Daleko od toga, da bi bilo jednostavno.

Ali koliko vidim treba neke vrste "black box" ili "code converter". A za to treba točna tehnična dokumentacija o "pin layout", signalima na pinovima, polarizaciji, impulzu itd etc.

Može i obrtnim razvojem, ali ipak osnova svega su ljudi, koji razmišljaju slično kao sistem.

Možda glupo pitanje, ali dali je SUV, top 57 i AK630 bili digitalni ili analogni interface? Verovatno analogni, ali nikad se nezna.

LPB
Logged
Pages:  1 ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.062 seconds with 24 queries.