PALUBA
April 29, 2024, 04:11:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Prekomanda  (Read 11769 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #15 on: October 17, 2009, 10:04:17 pm »

A jel imao neko otkomande od Vas, KoV-ovaca ili mornara?

Brok, šta podrazumevaš pod otkomandom? Taj termin se koristio za prekomande vojnika, koliko se ja sećam.
To ti je nesto kao ispomoc!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #16 on: October 17, 2009, 10:05:13 pm »

Evo još jedne sličice o prekomandama.

U avgustu 1992 pita me kf Rajčević hoću li za PKPo u 16. mornaričku graničnu brigadu u Zoganje, iznad Ulcinja. Normalno, kažem hvala, neću. Dobro, hoću dobrovoljce kaže on, i nakon 7 dana ja dobijem naredbu za prekomandu. Pitam ga šta je ovo, a dobrovoljci (a znali smo se još sa torpednih čamaca), kaže dobrovoljci u prvoj fazi, kad ih nema, onda ovako. I šta ću, odem.

Nakon mesec-dva došao ja u Kumbor kamionom, po neko trebovanje i sretnem klasića. Pita me kako to da su me prekomandovali tamo? A ja mu kažem, ćuti, da nisam imao DEBELU VEZU nikad ne bih dobio tu prekomandu, i ostavim ga zbunjenog...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #17 on: October 17, 2009, 10:08:56 pm »

A jel imao neko otkomande od Vas, KoV-ovaca ili mornara?

Brok, šta podrazumevaš pod otkomandom? Taj termin se koristio za prekomande vojnika, koliko se ja sećam.
To ti je nesto kao ispomoc!


O, znamo i mi mornari za to, posebno oni koji su radili u jedinicama istovrsnih brodova. Kolega sa drugog broda se razboli ili je na godišnjem. i ti odvališ mesec dana BG - a umesto njega, pa odmah nastaviš svoju smenu... Torpedne su neko vreme zvali "Palestinci" - kao nemaju kuće, samo pokretne logore kao ti jadni ljudi.

Pisao sam već na nekom topic-u da su me nakon tri i po godine poslali nazad na "Podgorku" kad su jahte vozile naftaše iz OPEC 1988, odrapio 15 dana na Brionima, 18 sati dnevno radio...

A za stanove, ja sam u 14-om... Podstanarskom, naravno, ne računam Pulu gde sam imao svoj stan.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 036


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #18 on: October 18, 2009, 01:15:25 am »

Tako nekako što kaže Nenad.
I mislim da je to još teža varijanta nego prekomanda, znači kažu ti da ostaneš sa stanom i porodicom gde jesi, znači u matičnom garnizonu a tebe bace negde ko zna gde. To bi mu došlo kao teren bez vremenskog ograničenja. Tako i dalje se vodiš u tvojoj matičnoj kasarni, i dalje si na postavljenju na kojem jesi samo što ti nisi tu Smiley, i ko zna kada ćeš se vratiti.
Baš mi je jedan dobar drugar oficir u VS trenutno u takvoj situaciji, samo što on zna kada se vraća iz otkomande i što je vikendom kući u svom matičnom garnizonu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #19 on: October 18, 2009, 05:01:14 pm »

Tako nekako što kaže Nenad.
I mislim da je to još teža varijanta nego prekomanda, znači kažu ti da ostaneš sa stanom i porodicom gde jesi, znači u matičnom garnizonu a tebe bace negde ko zna gde. To bi mu došlo kao teren bez vremenskog ograničenja. Tako i dalje se vodiš u tvojoj matičnoj kasarni, i dalje si na postavljenju na kojem jesi samo što ti nisi tu Smiley, i ko zna kada ćeš se vratiti.
Baš mi je jedan dobar drugar oficir u VS trenutno u takvoj situaciji, samo što on zna kada se vraća iz otkomande i što je vikendom kući u svom matičnom garnizonu.


U Mornarici toga baš i nije bilo, bar ne na takav način. Odrapiš mesec, eventualno dva na drugom brodu i vraćaš se na svoj. Možda i zbog toga što se na svakom novom brodu na koji te prekomanduju pologao ispit za SOFD (samostalno obavljanje funkcionalne dužnosti), barem za mašince, a dok to ne položiš nemaš odgovornost, praktično si putnik a ne član posade. Ali zato u jedinicama gde je bilo više brodova istog tipa, što je najčešće, išao si u zamenu kolege, a to je nekad značilo da se vratiš sa BG ili vožnje od 15 dana ili mesec, odeš kući po čist veš i uvečer opet isploviš, a ponekad, kad se vratiš, red je opet na tvoj brod. Divota!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #20 on: October 18, 2009, 09:41:01 pm »

Откоманда за старешине је "упућивање на привремени рад" (мислим да се то тако стручно каже) до годину дана. То се обично ради као привремено решење за неку, обично новоформирану јединицу која ће бити попуњена са друге стране (из школа, или расформирањем неке јединице), али то у том моменту није могуће. Не рачуна се као прекоманда, али је у суштини исто, осим временског ограничења.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #21 on: April 08, 2011, 10:37:39 pm »

Дуго овај топик није био активан. Ево једне наредбе о премештају, односно прекоманди, како се то популарно звало.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* premestaj rz.jpg (281.21 KB, 1143x1600 - viewed 166 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #22 on: April 08, 2011, 11:04:22 pm »

Ja sam ceo svoj radni vek, od poručnika do potpukovnika, proveo u jednom garnizonu - nisam imao ni jednu prekomandu; počeo sam na Prevlaci, nastavio na Pristanu (u istoj jedinici), i završio sam karijeru u Kumboru.
Prekomandu nikada nisam tražio.
Pred rat, 1989. godine, sam trebao biti prekomandovan u Brodarski Institut, ali su događaji preduhitrili realizaciju tog događaja!
 
Ne znam šta je bolje, biti ceo radni vek u jednom mestu, kao što sam ja bio ili se ''uzdizati'' i po znanju i po položaju, pa menjati radna mesta.
Sve ima svoje prednosti i mane .....
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #23 on: April 08, 2011, 11:10:26 pm »

Eh Lovac, odmah bih menjao svojih osam (8) prekomandi za tvoju nijednu...

Problemi su veliki: žena mi je tri puta davala otkaz na stalni posao, deca menjala škole, učila razne strane jezike, promenio sam 16 podstanarskih stanova, stalno upoznavao nove ljude i stalno morao iznova da se dokazujem.
« Last Edit: April 08, 2011, 11:50:39 pm by Rade » Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #24 on: April 08, 2011, 11:36:18 pm »

Evo malo šale u vezi preomande ako ne zamerate , insert iz filma Karaula
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/1Qj0OQH3bRk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: April 08, 2011, 11:44:04 pm by Boro Prodanic » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #25 on: April 08, 2011, 11:49:03 pm »

Боро зна боље од мене, он је осам пута слушао разлоге због којих мора у прекоманду. Који год били нимало није пријатно ни драго. Осим ако ниси сам тражио. А ја нисам.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #26 on: April 09, 2011, 12:59:27 am »

Moj je otac, prvo oficir KoV-a pa RM-a, od 1945. do 1969. imao više od deset premještaja (uključujući tri više/visoke vojne škole). Kad je trebao dobiti viši čin ako se preseli, glavnokomandujuća u kući je rekla svoje i - otišao je u mirovinu. Wink  
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #27 on: April 09, 2011, 07:45:25 am »

Боро зна боље од мене, он је осам пута слушао разлоге због којих мора у прекоманду. Који год били нимало није пријатно ни драго. Осим ако ниси сам тражио. А ја нисам.

Ni jednu prekomandu nisam tražio, čak sam najmanje jednu uspeo da izbegnem 1983, iz Pule na Lošinj.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.