PALUBA
April 27, 2024, 06:36:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1331358 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1275 on: June 16, 2011, 01:09:06 pm »

Slabo se razumijem u te razno razne "G" tačke što se tiče plovila , ali znam da se TČ prilikom plovljenja znao naginjati bočno i do 45 stepeni i vraćati bez posebni problema pri punom opterećenju. Masu puta toliko se znao nagnuti da je more doslovce po boku bilo na ivici  palube.
@orica.. za jednog pomorca i priznanje da se slabo razumije u G tocku.. ode nam pomorska tradicija u vrazju mater..
.. ili si ti iznimka koja potvrdjuje pravilo.. to bi vec bilo olaksavajuce..
Ma to mi je taktika da isturim bolje znalce ispred mene.... Grin Wink
« Last Edit: June 16, 2011, 01:16:07 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1276 on: June 16, 2011, 01:15:27 pm »

Evo i moj skromni doprinos pogonskom dijelu posade radi boljeg razumijevanja materije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pogonski deo broda.JPG (55.05 KB, 949x407 - viewed 552 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #1277 on: June 16, 2011, 01:19:43 pm »

Quote
Ma to mi je taktika da isturim bolje znalce ispred mene.... Grin Wink


Poznato nam je to podkozarsko rudo.. samo se ti isturaj.. a za G tocku ne brini..
« Last Edit: June 16, 2011, 07:29:01 pm by Rade » Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1278 on: June 16, 2011, 01:44:41 pm »

@orica.. za jednog pomorca i priznanje da se slabo razumije u G tocku.. ode nam pomorska tradicija u vrazju mater.. angel

.. ili si ti iznimka koja potvrdjuje pravilo.. to bi vec bilo olaksavajuce..

 angel


Nadam se, da mu navigaciona svetla idu bolje i da barem zna, na kojem kantunu stoji crveno svijetlo.  marinero
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1279 on: June 16, 2011, 01:52:20 pm »


@orica.. za jednog pomorca i priznanje da se slabo razumije u G tocku.. ode nam pomorska tradicija u vrazju mater..
.. ili si ti iznimka koja potvrdjuje pravilo.. to bi vec bilo olaksavajuce..
Nadam se, da mu navigaciona svetla idu bolje i da barem zna, na kojem kantunu stoji crveno svijetlo.
Samo napred momci, vidim uvatili ste me u đir.
A ako će mo zapravo ja i nisam pomorac već tehničko lice, pa Vam je lako sa ovakvima.
Ja bi bio zadovoljniji kad bi ovom topiku dali malo validniji doprinosss Cheesy
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1280 on: June 16, 2011, 03:19:01 pm »

Jedno stručno pitanje. Dali je torpedni čamac imao neka svetla (lučka, navigacijska.....) na jarbolu? I još me zanima (zbog izrade modela).. dali su osovine propelera izlazili pod istim kutom iz broda?
« Last Edit: June 16, 2011, 03:31:15 pm by MORNAR » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1281 on: June 16, 2011, 03:54:49 pm »

Jedno stručno pitanje. Dali je torpedni čamac imao neka svetla (lučka, navigacijska.....) na jarbolu? I još me zanima (zbog izrade modela).. dali su osovine propelera izlazili pod istim kutom iz broda?

Da na jarbolu su bila svjetla. Samo to bi morao neki signalist bolje znati. Znam da su bila i bijela i plava i crvena. To bi bilo što ja znam.

Koliko se sječam sve tri osovine si izlazile pod istim kutom iz broda u skrokove.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #1282 on: June 16, 2011, 05:02:49 pm »

Dobro ti je ovo Milance ,samo cini mi se da si napisao tri boce po 180 at ,e to nije vec tri boce pod pritiskom 150 bara ali se ne secam koliko litara ili kg su imale.Na bocama su bili ventili za odvodnjavanje to jest izbacivanje kondenzovane vode koja se skupljala hladjenjem komprimovanog vazduha.Vec sam napisao da je kompresor mogao postici i 200bara ali mi smo motore upucivali sa max 150 bara.Sa desne strane motora krmenog mislim da se nalazila ventilska stanica za grejanje gl motora u zimsko vreme preko koav-68,naravno ispod pajola.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1283 on: June 16, 2011, 06:25:41 pm »

Pošto smo se okupili oko pogona malo da se okupimo i sa postovima. Evo već i ranije viđeno, ali malo obrađeno na gomili.
Slika pulta za upravljanje pogonom. Za pultom sjedi II Motorista ispred koga je "Serna" za podizanje broja okretaja glavnih motora. Takva ista se nalazi i u Komandnom mostu i na Signalnom mostu. Moglo se upravljati motorima sa bilo kog od ova tri mjesta. Vide se tri ručke od tri glavna motora. Svaka ručka za po jedan motor. Svakom ručkom motor je mogao da se postavi u stanje "lera", da vozi napred ili da vozi krmom. Guranjem ručki prema napred podizao se broj okretaja Glavnih motora od osnovnog do max broja okretaja.
Stanjem rada motora u vožnji isključivo je naređivao komadant kraj koga je bio I Motorista na "Serni". Prvi Motorista na mostu je bio u permanentnoj vezi sa drugim motoristom u pultu za upravljanje u pogonu. Na slici se također vidi i tabla sa instrumentima kompletnog pogona na brodu. U normalnim uslovima Prvi i drugi motorni prostori su zatvoreni i ljudstvo samo po potrebi obiđe pogon. Mašinci očekujem korekcije i primam kritike... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pult za upravljanje pogonom.jpg (59.12 KB, 485x750 - viewed 341 times.)
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #1284 on: June 16, 2011, 06:56:38 pm »

Nema kritike.Uglavnom tako.Drugi motorista upravlja samo srednjim motorom a I motorista sa levim i desnim.Da bo serna radila morala se pripremiti zavrtanjem ventila sa strane inace bo ulje cirkuliralo u krug i serna ne funkcionise.Kod raketasa je to bio orion.Uglavnom slicni sistemi.Hidraulicni deo sistema za daljinsko upravljanje se zvao serna,kod nas.A orion je bio pneumatski deo sistema za daljinsko upravljanje.Milance pomenu telegrafe.Da oni su se nalazili kod kopce svakog motora i koristili se u slucaju kvara serni.I bilo je slucajeva kada smo i to koristili u vezbovne pa i u radne svrhe.Bio je tu problem oko orjentacije jer motorista gleda telegraf na jednu stranu a onda se okrece prema kopci i to mu pravi zbrku u glavi sta levo sta desno.Ali se sve uvezba.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1285 on: June 16, 2011, 08:01:31 pm »

Jedno stručno pitanje. Dali je torpedni čamac imao neka svetla (lučka, navigacijska.....) na jarbolu? I još me zanima (zbog izrade modela).. dali su osovine propelera izlazili pod istim kutom iz broda?
Naravno "MORNAR" što se tiče svjetala, da ih je imao. Malo prelistaj postove pa ćeš na mnogim slikama to i vidjeti. Svjetla su bila u skladu sa univerzalnim propisima koja su važila za sva plovila na moru. Kasnije jednom prilikom će mo nešto naći i izdvojiti da sad ne brkamo ovde sa pogonskim postovima.
Što se tiče osovina propelera, one su izlazile iz trupa sa svakim završetkom pogona glavnog motora i prolazile kroz "Skrokove" koji su ih pridržavali. E sad, teško je to objasniti bez slike. Mislim, da su na kraju sve tri osovine po dužini završavale u istoj ravni, tako da su propeleri bili poravnati, ali nisam siguran sto posto.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #1286 on: June 16, 2011, 08:07:22 pm »

Ćiro, osovine kroz trup prolaze kroz statvenu cev, a skrok dolazi između statvene cevi i propelera. Sad da me ubiješ ne mogu da se setim da li su bila 2 ili samo jedan skrok. Mislim da su livi i desni motor imali po dva, a srednji jedan skrok.

Propeleri jesu bili u istoj liniji.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1287 on: June 16, 2011, 08:21:29 pm »

Ćiro, osovine kroz trup prolaze kroz statvenu cev, a skrok dolazi između statvene cevi i propelera. Sad da me ubiješ ne mogu da se setim da li su bila 2 ili samo jedan skrok. Mislim da su livi i desni motor imali po dva, a srednji jedan skrok.

Propeleri jesu bili u istoj liniji.

Hvala Boro na dopuni.
« Last Edit: June 16, 2011, 08:27:19 pm by Boro Prodanic, Reason: Popravak citata » Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #1288 on: June 16, 2011, 08:56:14 pm »

Pošto smo se okupili oko pogona malo da se okupimo i sa postovima. Evo već i ranije viđeno, ali malo obrađeno na gomili.
Slika pulta za upravljanje pogonom. Za pultom sjedi II Motorista ispred koga je "Serna" za podizanje broja okretaja glavnih motora. Takva ista se nalazi i u Komandnom mostu i na Signalnom mostu. Moglo se upravljati motorima sa bilo kog od ova tri mjesta. Vide se tri ručke od tri glavna motora. Svaka ručka za po jedan motor. Svakom ručkom motor je mogao da se postavi u stanje "lera", da vozi napred ili da vozi krmom. Guranjem ručki prema napred podizao se broj okretaja Glavnih motora od osnovnog do max broja okretaja.
Stanjem rada motora u vožnji isključivo je naređivao komadant kraj koga je bio I Motorista na "Serni". Prvi Motorista na mostu je bio u permanentnoj vezi sa drugim motoristom u pultu za upravljanje u pogonu. Na slici se također vidi i tabla sa instrumentima kompletnog pogona na brodu. U normalnim uslovima Prvi i drugi motorni prostori su zatvoreni i ljudstvo samo po potrebi obiđe pogon. Mašinci očekujem korekcije i primam kritike... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
ja se sjećam na mostu na desnoj strani, tri poluge naprijed/stoj/krmom iza kojih su bila dugmad najvjerovatnije za dizanje okretaja...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1289 on: June 16, 2011, 09:11:31 pm »

Pošto sam bio za kormilom, pratio sam pripreme za vožnu. Znam, da se je za ozračivanje "serne" koristio ključ broj 13. Prvi motorista je upravljao sa lijevim i desnim motorom, drugi motorista sa srednjim motorom u pultu upravljanja. Broj okretaja (sa time i brzina)  povečavao se je sa guranjem ručica prema naprijed ili nazad. Na ručicama su bila osiguranja. Ako si namjeravao pokrenuti ručice, morao si jih stisnuti u šake, da si uzdužna osiguranja utisnuo u ručicu i tek tada si jih mogao pokrenuti.
Kod dizanja ili smanjenja broja okretaja motora je drugi motorista pratio prvoga. Međusobom su bili u vezi sa unutrašnjom brodskom vezom.
Logged
Pages:  1 ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.