PALUBA
April 27, 2024, 08:35:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1331403 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1320 on: June 21, 2011, 07:12:46 am »

Havala ivo dodajem 4000
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1321 on: June 21, 2011, 10:53:34 am »

Milanče, ti si onih 4000 obrtaja samo čuo a ja sam jih kao signalista i vidio
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1322 on: June 21, 2011, 11:24:22 am »

Milanče, ti si onih 4000 obrtaja samo čuo a ja sam jih kao signalista i vidio
Ajde ti nama, blago meni, kolega "MORNAR" kad budeš od volje malo opiši šta si sve kao signalista morao da radiš na TČ-jcu.
S čime si bio zadužen kao signalista, šta si morao koristiti za signalizaciju i sl. To bi bilo interesantno narodu. Malo nam opiši
ona razno razna svjetla na jarbolu. To bi i "Milanče" vjerujem sada voleo da sazna...samo napred, čekamo.. Wink 
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #1323 on: June 21, 2011, 01:26:30 pm »

Milanče, ti si onih 4000 obrtaja samo čuo a ja sam jih kao signalista i vidio

Teško Mornar, radi se o 4000 konjskih snaga a ne obrtaja. Ako se dobro sećam, najveći broj obrtaja motora M 503 A2 bio je 2200 o/min.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1324 on: June 21, 2011, 01:34:47 pm »

Milanče, ti si onih 4000 obrtaja samo čuo a ja sam jih kao signalista i vidio
U vožnji sam imao običaj da ponekad izađem kroz vrata iz mašine iza krmenog topa i uz kafu i nešto hladno gustiram brazdu iza broda.
Uvek su mi bili zanimljivi gliseri koji su išli za njihove pojmove brzo a mi prolazili pored njih kao pored seljačkih kola.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1325 on: June 21, 2011, 01:37:08 pm »

Milanče, ti si onih 4000 obrtaja samo čuo a ja sam jih kao signalista i vidio

Teško Mornar, radi se o 4000 konjskih snaga a ne obrtaja. Ako se dobro sećam, najveći broj obrtaja motora M 503 A2 bio je 2200 o/min.
2200 o/min i to to blombe. a 3x 4000 KS je samo mali broj ljudi mogao da proba sa palube ili mašine skoro da je svejedno. Snaga se osećala i gore i dole.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1326 on: June 21, 2011, 03:50:21 pm »

Milanče, ti si onih 4000 obrtaja samo čuo a ja sam jih kao signalista i vidio
U vožnji sam imao običaj da ponekad izađem kroz vrata iz mašine iza krmenog topa i uz kafu i nešto hladno gustiram brazdu iza broda.
Uvek su mi bili zanimljivi gliseri koji su išli za njihove pojmove brzo a mi prolazili pored njih kao pored seljačkih kola.
Meni jahtica ide 28kn normalnom brzinom i kada idem "uz" neki teretnjak, izgleda, kao se jedva mičem, traje godinama da je predžem. Na 21 metru to je velika brzina, na 50 ne više a na 120 metara uopšte ne.

Ali opet, sa 12.000 ks napram mojim 2.000 ks nije ni čudo, da je brzina kakva je. O potrošnji ne bi, več mene srce boli, dok gledam potrošnju.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1327 on: June 21, 2011, 03:54:33 pm »

Milanče, ti si onih 4000 obrtaja samo čuo a ja sam jih kao signalista i vidio
U vožnji sam imao običaj da ponekad izađem kroz vrata iz mašine iza krmenog topa i uz kafu i nešto hladno gustiram brazdu iza broda.
Uvek su mi bili zanimljivi gliseri koji su išli za njihove pojmove brzo a mi prolazili pored njih kao pored seljačkih kola.
Meni jahtica ide 28kn normalnom brzinom i kada idem "uz" neki teretnjak, izgleda, kao se jedva mičem, traje godinama da je predžem. Na 21 metru to je velika brzina, na 50 ne više a na 120 metara uopšte ne.

Ali opet, sa 12.000 ks napram mojim 2.000 ks nije ni čudo, da je brzina kakva je. O potrošnji ne bi, več mene srce boli, dok gledam potrošnju.
samo tona na sat
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1328 on: June 21, 2011, 04:00:22 pm »

Milanče, ti si onih 4000 obrtaja samo čuo a ja sam jih kao signalista i vidio
U vožnji sam imao običaj da ponekad izađem kroz vrata iz mašine iza krmenog topa i uz kafu i nešto hladno gustiram brazdu iza broda.
Uvek su mi bili zanimljivi gliseri koji su išli za njihove pojmove brzo a mi prolazili pored njih kao pored seljačkih kola.
Meni jahtica ide 28kn normalnom brzinom i kada idem "uz" neki teretnjak, izgleda, kao se jedva mičem, traje godinama da je predžem. Na 21 metru to je velika brzina, na 50 ne više a na 120 metara uopšte ne.

Ali opet, sa 12.000 ks napram mojim 2.000 ks nije ni čudo, da je brzina kakva je. O potrošnji ne bi, več mene srce boli, dok gledam potrošnju.
samo tona na sat
120 litara
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #1329 on: June 21, 2011, 07:59:20 pm »

Vulgarno, bučno, smrdljivo, vibrirajuće, čađavo i skupo.  Grin

Ja sam za cijelu prošlu sezonu, a bio sam na moru oko 30 dana, potrošio 75 l dizela, računajući i korištenje motora kao agregata za punjenje baterija.

JEDRA!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1330 on: June 21, 2011, 08:45:04 pm »

Vulgarno, bučno, smrdljivo, vibrirajuće, čađavo i skupo.  Grin
Ja sam za cijelu prošlu sezonu, a bio sam na moru oko 30 dana, potrošio 75 l dizela, računajući i korištenje motora kao agregata za punjenje baterija.
JEDRA!
Ajde dobro, momčine pošto smo se malo razmahali, nije zgoreg, ali da se vratimo temi i "TČ - brodovima". Cheesy
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #1331 on: June 21, 2011, 10:46:34 pm »

Veoma los kvalitet slike , mislim da su torpedni čamci  pokusao sam malo da popravim sliku da se bolje vidi  ali to je to [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* torpedni čamci.jpg (34.78 KB, 604x453 - viewed 208 times.)

* Copy of torpedni čamci.jpg (55.53 KB, 604x453 - viewed 218 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1332 on: June 21, 2011, 10:55:02 pm »

VEZA GLAVNI MOTOR – PROPELER


Pokušaću objasniti vezu Glavni motor – propeler i usput da razjasnimo neke od pojmova koji se koriste, a zbunjuju neupućene u pogonsku problematiku TČ –jaca. Tokođer koristićemo se skicom koja je krajnje pojednostavljena i zadatak joj je, da nam prestavi problematiku slikovno koliko je to moguće.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Glavni motor pogoni propeler pomoću osovine koja se proteže od mašinskog odjeljenja pa sve do spoja sa propelerom. Na tom putu osovina prvo prolazi kroz Statvenu cijev te kroz jedan ili dva Skroka koji je drže i koji su zavareni za korito broda. Statvena cijev je također učvršćena za korito broda, a unutar nje su specijalni gumeni ležajevi sa određenim oblikom pletenice i time je ostvareno brtvljenje da nebi ulazila morska voda u mašinski prostor. Takav oblik ležajeva se hladi strujanjem morske vode. I u Skrokovima su također gumeni ležajevi hlađeni strujanjem mora. Za vrijeme remonta broda obavezno se skidaju osovine i propeleri te utvrđuje stanje gumenih ležajeva i po potrebi mjenjaju novim.

Između motora i osovine je Prekretna kopča. Njen zadatak je da po potrebi omogući spoj motora sa osovinom  ili da ga prekine. Tokođer omogućuje zakretanje osovine na jednu ili drugu stranu bez obzira  na okretanje motora i time omogućuje preko propelera kretanje broda napred ili krmom. Upravljanje takvim radom Prekretne kopče ostvaruje se preko Serne koj služi za upravljanje motorima iz mašinskog odjeljenja, sa Komandnog mosta ili sa Signalnog mosta.

Dosad je već u nekoliko navrata rečeno da TČ-jci raspolažu sa tri glavna motora. Iz toga poizilazi da imaju i tri propelera. Lijevi Glavni motor se okreće u lijevo kao i njegova osovina i propeler u hodu napred. Desni Glavni motor u desno sa svojom osovinom i propelerom. Srednji Glavni motor sa svojom osovinom i propelerom također se okreću u desno. Kad sva tri rade i vozi se uzmimo napred da nebi došlo do “izbijanja” zbog ovog trećeg propelera unapred je kormilarski uređaj podesen u suprotnu stranu te time omogućeno normalno upravljanje brodom.


* Veza motor-propeler.jpg (59.71 KB, 949x477 - viewed 205 times.)
« Last Edit: June 21, 2011, 11:09:50 pm by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1333 on: June 22, 2011, 05:38:31 am »

Za vrijeme remonta broda obavezno se skidaju osovine i propeleri te utvrđuje stanje gumenih ležajeva i po potrebi mjenjaju novim.(piše Orićareb)

Vađenje osovina bio je dosta složen posao. Obično je posada sudjelovala, skupa sa radnicima MTRZ, u tom poslu. Po dva mornara sa motkom dužine cca 1,5m stala su sa svake strane osovine. Mornari, sa tim motkama su bili na rastojanju od cca 1m. Majstor je poslije odspajanja osovine (vratila) od kopče sa viljuškastim ključem polako okretao osovinu lijevo-desno. Mornari si vukli prema nazad i prihvačali osovinu na motke, dok nije osovina potpuno izašla iz statvene cijevi i skrokova. Na kraji su je iznjeli ispod broda na mjesto gdje ju je mogla prihvatit dizalica.
Izvlačenje je nekad išlo lako, a i namučili smo se ponekad. Sve je zavisilo od istrošenosti ležajeva i usaglašenosti onih koji su sudjelovali u izvlačanju. Kao što je napisao Orićareb, ležajevi su bili gumeni (unutrašnjost po kojoj je klizila osovina). Guma je bila ljevana u unutrašnjost mesingane cijevi i bila sa vijcima učvrščena na skrok. Prema mojoj procjeni bili su dužine cca 300mm.
Postupak vračanja osovina išao je obrnutim putem, s tim, da je bio još teži, jer su ležajevi bili novi.  
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #1334 on: June 22, 2011, 06:20:51 am »

koji je bio prijenosni omjer kopče?
Logged
Pages:  1 ... 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.054 seconds with 23 queries.