PALUBA
April 27, 2024, 12:19:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1331500 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1335 on: June 22, 2011, 08:16:58 am »

Ako nekome pade na pamet da sam napravi Shershena, ne treba ništa drugo nego pročitat ovaj topic i dobije sve potrebne podatke. Tongue
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1336 on: June 22, 2011, 09:15:39 am »

Ako nekome pade na pamet da sam napravi Shershena, ne treba ništa drugo nego pročitat ovaj topic i dobije sve potrebne podatke. Tongue
Između ostalog to je i cilj "Sershen" grupe. Samo napred, otvorićemo natjecanje za najoriginalniju maketu.... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1337 on: June 22, 2011, 09:24:34 am »

Za vrijeme remonta broda obavezno se skidaju osovine i propeleri te utvrđuje stanje gumenih ležajeva i po potrebi mjenjaju novim.(piše Orićareb)

Vađenje osovina bio je dosta složen posao. Obično je posada sudjelovala, skupa sa radnicima MTRZ, u tom poslu. Po dva mornara sa motkom dužine cca 1,5m stala su sa svake strane osovine. Mornari, sa tim motkama su bili na rastojanju od cca 1m. Majstor je poslije odspajanja osovine (vratila) od kopče sa viljuškastim ključem polako okretao osovinu lijevo-desno. Mornari si vukli prema nazad i prihvačali osovinu na motke, dok nije osovina potpuno izašla iz statvene cijevi i skrokova. Na kraji su je iznjeli ispod broda na mjesto gdje ju je mogla prihvatit dizalica.
Izvlačenje je nekad išlo lako, a i namučili smo se ponekad. Sve je zavisilo od istrošenosti ležajeva i usaglašenosti onih koji su sudjelovali u izvlačanju. Kao što je napisao Orićareb, ležajevi su bili gumeni (unutrašnjost po kojoj je klizila osovina). Guma je bila ljevana u unutrašnjost mesingane cijevi i bila sa vijcima učvrščena na skrok. Prema mojoj procjeni bili su dužine cca 300mm.
Postupak vračanja osovina išao je obrnutim putem, s tim, da je bio još teži, jer su ležajevi bili novi.  
Svaka čast "Duje", radi ti "kefalo" k'o singerica. Kako se samo sjetiš ovi detalja? Ja to nemogu ni u snu.
Duje je inače moj drug... Grin
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1338 on: June 22, 2011, 09:26:05 am »

Između ostalog to je i cilj "Sershen" grupe. Samo napred, otvorićemo natjecanje za najoriginalniju maketu.... Wink

Ko priča o maketi?  marinero
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1339 on: June 22, 2011, 09:34:52 am »

Između ostalog to je i cilj "Sershen" grupe. Samo napred, otvorićemo natjecanje za najoriginalniju maketu.... Wink

Ko priča o maketi?  marinero
Pa valjda ćeš prvo početi sa maketicom pa onda, zavisno od količine evrića, konačno "isklesati" i jedan čamček... Grin.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #1340 on: June 22, 2011, 09:36:28 am »

Između ostalog to je i cilj "Sershen" grupe. Samo napred, otvorićemo natjecanje za najoriginalniju maketu.... Wink

Ko priča o maketi?  marinero
Pa valjda ćeš prvo početi sa maketicom pa onda, zavisno od količine evrića, konačno "isklesati" i jedan čamček... Grin.

Pa i to ško kažeš, lijepo redom.
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #1341 on: June 22, 2011, 09:46:32 am »

Samo još da okačim torpeda i gotovo  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* miniTC.jpg (28.56 KB, 344x254 - viewed 288 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1342 on: June 22, 2011, 09:49:21 am »

Samo još da okačim torpeda i gotovo  Grin
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1343 on: June 22, 2011, 10:20:05 am »

Milanče, ti si onih 4000 obrtaja samo čuo a ja sam jih kao signalista i vidio
Milanće, moja velika greška, malo sam pobrkao snagu i obrtaje a nije ni ćudo jer sam u mašinu ušao samo dva puta.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1344 on: June 22, 2011, 10:38:47 am »

Milanče, ti si onih 4000 obrtaja samo čuo a ja sam jih kao signalista i vidio
Ajde ti nama, blago meni, kolega "MORNAR" kad budeš od volje malo opiši šta si sve kao signalista morao da radiš na TČ-jcu.
S čime si bio zadužen kao signalista, šta si morao koristiti za signalizaciju i sl. To bi bilo interesantno narodu. Malo nam opiši
ona razno razna svjetla na jarbolu. To bi i "Milanče" vjerujem sada voleo da sazna...samo napred, čekamo.. Wink 

Ovako oko signalista na brodu. Po mome najlepši i najbolji posao na brodu (ne zimi !!!).
Moj posao je bio, da kad se čuje neka od uzbuna pripremim rezervno komandrno mesto za plovbu, znači skinem ceradu, pripremim vojnopomorsku zastavu, dignem zastavicu (slovo Y Huh?), koja je označavala, da se brod sprema za isplovljenje na pola  jarbola i čekam isplovljenje. Ako nije bilo dovoljno mornara pomažem kod isplovljavanja na pramčanom ili krmenom vezu ali to je bilo rijetko. Kad brod isplovi podignem zastavicu Y na vrh jarbola i kod izlaska iz Lore predam zovku broda  Galebu. Kad brod izlazi iz Lore i pospremi se paluba a mornari napuste palubu, skinem zastavicu Y i ponosno podignem vojnopomorsku zastavicu. U vožnji osmatram pućinu i eventuelno raportiram komandantu o događajima. I uživam u vožnji gore na mostu , ne kao neki motoristi iz 57.klase, koji su možda jednom  izašli iz mašine i ćućajući izza krmenom topa jedva šta videli.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1345 on: June 22, 2011, 12:58:02 pm »

..........Moj posao je bio, da kad se čuje neka od uzbuna pripremim rezervno komandrno mesto za plovbu, znači skinem ceradu, pripremim vojnopomorsku zastavu, dignem zastavicu (slovo Y Huh?), koja je označavala, da se brod sprema za isplovljenje na pola  jarbola i čekam isplovljenje. Ako nije bilo dovoljno mornara pomažem kod isplovljavanja na pramčanom ili krmenom vezu ali to je bilo rijetko. Kad brod isplovi podignem zastavicu Y na vrh jarbola i kod izlaska iz Lore predam zovku broda  Galebu. Kad brod izlazi iz Lore i pospremi se paluba a mornari napuste palubu, skinem zastavicu Y i ponosno podignem vojnopomorsku zastavicu. U vožnji osmatram pučinu i eventuelno raportiram komandantu o događajima.......
Evo "Mornar" jedna slike zastavice "Y" koja je imala značenje "Na vez". Baš si me posjetio na lijepe momente.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Više o signalizaciji na linku: Tablica znakova i Semafornih znakova u JRM

Ovo predavanje zovke brodu "Galeb", u čemu se sastojala? Sa čime si je predavao, zastavicom , svjetlom, čime?
Jeli to bio neki znak, kod, šifra vlastitog broda?   "Jantar" bi mogao i više o tome ali ga nema...


* Na vez.jpg (52.24 KB, 600x600 - viewed 212 times.)
« Last Edit: September 12, 2011, 11:05:47 am by ORIĆAREB, Reason: popravak linka » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1346 on: June 22, 2011, 01:50:13 pm »

Milanče, ti si onih 4000 obrtaja samo čuo a ja sam jih kao signalista i vidio
Ajde ti nama, blago meni, kolega "MORNAR" kad budeš od volje malo opiši šta si sve kao signalista morao da radiš na TČ-jcu.
S čime si bio zadužen kao signalista, šta si morao koristiti za signalizaciju i sl. To bi bilo interesantno narodu. Malo nam opiši
ona razno razna svjetla na jarbolu. To bi i "Milanče" vjerujem sada voleo da sazna...samo napred, čekamo.. Wink 

Ovako oko signalista na brodu. Po mome najlepši i najbolji posao na brodu (ne zimi !!!).
Moj posao je bio, da kad se čuje neka od uzbuna pripremim rezervno komandrno mesto za plovbu, znači skinem ceradu, pripremim vojnopomorsku zastavu, dignem zastavicu (slovo Y Huh?), koja je označavala, da se brod sprema za isplovljenje na pola  jarbola i čekam isplovljenje. Ako nije bilo dovoljno mornara pomažem kod isplovljavanja na pramčanom ili krmenom vezu ali to je bilo rijetko. Kad brod isplovi podignem zastavicu Y na vrh jarbola i kod izlaska iz Lore predam zovku broda  Galebu. Kad brod izlazi iz Lore i pospremi se paluba a mornari napuste palubu, skinem zastavicu Y i ponosno podignem vojnopomorsku zastavicu. U vožnji osmatram pućinu i eventuelno raportiram komandantu o događajima. I uživam u vožnji gore na mostu , ne kao neki motoristi iz 57.klase, koji su možda jednom  izašli iz mašine i ćućajući izza krmenom topa jedva šta videli.
Što jest jest ali zima je čudo a i noć nije mnogo bolja kada pada kiša kod mene su se u mašini ekspresnosušile dolamice "onih" sa mosta. A bogami kada se bunda položi između dva bloka motora lepo je i spavati na toplom. Preko leta kada sve gori ja sam ispod motora u korito broda dovukao gomilu stupe (pucvala) i sebi pripremio ležaj na kome je  bilo dovoljno sveže iako je paluba bila vrela da si mogao ispeći jaje na njoj. Sve ima svojih draži.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1347 on: June 22, 2011, 04:52:53 pm »

Svaki brod je imao svoju tzv.zovku ili šifru koje je bila od pet slova. Danju se zovku davalo signalnim zastavicama a noču reflektorom. Zovku je na Galebu odnosno komandrnom brodu luke primio dežurni signlista. Ja sam koji put namjerno dao pogrešnu zovku ali mi je signalista ujek uzvratio "prijem-razumio" Grin
Ista procedura je bilo kod povratka u Loru.
Za Vis ne znam na, Lastovu se zovku davalo na osmatračnicu desno iznad hotela Solitudo na ruti za Jurjevu luku, a u Šibeniku na tvrđavu odmah posle izlaska iz kanala sv.Ante. Za Lastovo i Šibenik neznam kome sam zovku davao jer nisam nikad nikoga vidio zbog udaljenosti.
 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1348 on: June 22, 2011, 06:49:26 pm »

Svaki brod je imao svoju tzv.zovku ili šifru koje je bila od pet slova. Danju se zovku davalo signalnim zastavicama a noču reflektorom. Zovku je na Galebu odnosno komandrnom brodu luke primio dežurni signlista. Ja sam koji put namjerno dao pogrešnu zovku ali mi je signalista ujek uzvratio "prijem-razumio" Grin
Ista procedura je bilo kod povratka u Loru.
Za Vis ne znam na, Lastovu se zovku davalo na osmatračnicu desno iznad hotela Solitudo na ruti za Jurjevu luku, a u Šibeniku na tvrđavu odmah posle izlaska iz kanala sv.Ante. Za Lastovo i Šibenik neznam kome sam zovku davao jer nisam nikad nikoga vidio zbog udaljenosti.
 
Znači da zaključimo. Ispada da je svaki brod JRM imao svoju kodiranu zovku ili šifru od 5 slova. U svakoj luci koja je bila pod jurisdikcijom JRM bio je dežurni signalista na određenom mjestu koji je primao zovku od objekta koji je uplovljavao ili isplovljavao iz luke. Primjer prekrasne pomorske tradicije.
Usput, "MORNAR" sjećaš li se šta si sve od signalni srestava imao na TČ-jcu i gde su bili smješteni za vreme vožnje, te kad je brod bio vezan u matičnoj luci.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1349 on: June 22, 2011, 07:03:28 pm »

.........A bogami kada se bunda položi između dva bloka motora lepo je i spavati na toplom. Preko leta kada sve gori ja sam ispod motora u korito broda dovukao gomilu stupe (pucvala) i sebi pripremio ležaj na kome je  bilo dovoljno sveže iako je paluba bila vrela da si mogao ispeći jaje na njoj. Sve ima svojih draži.
Kolega "motorista" možeš li nam malo opisati ovaj, DA KOAV 68 što u prevodu znaci, Kotao Vatrocevni, vodogrevni 68000 kcal.
Šta ima u svom sastavu, kako se pali, čime, šta troši itd?  Onako kako si ga morao uputiti kad ti je Ćano to tražio.. Cheesy
Logged
Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.