PALUBA
April 27, 2024, 06:49:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 [91] 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1331669 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1350 on: June 22, 2011, 07:12:09 pm »

Ja se jedino sječam, da je bilo velikih problema sa šamotnom oblogom, kada se je raspala. Popravljalo se u Šibeniku.
Inače, KOAV 68 bio je zakon za grijanje.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1351 on: June 22, 2011, 07:19:05 pm »

.........A bogami kada se bunda položi između dva bloka motora lepo je i spavati na toplom. Preko leta kada sve gori ja sam ispod motora u korito broda dovukao gomilu stupe (pucvala) i sebi pripremio ležaj na kome je  bilo dovoljno sveže iako je paluba bila vrela da si mogao ispeći jaje na njoj. Sve ima svojih draži.
Kolega "motorista" možeš li nam malo opisati ovaj, DA KOAV 68 što u prevodu znaci, Kotao Vatrocevni, vodogrevni 68000 kcal.
Šta ima u svom sastavu, kako se pali, čime, šta troši itd?  Onako kako si ga morao uputiti kad ti je Ćano to tražio.. Cheesy
Naravno.
Kotlić je sagorevao dizel u cevima i mao je ventilator na gorioniku. Otvorio bi se ventil za gorivo uputnikom se dao napon za početak rada gorionika i ventilatora. Potom prema treniutnoj potrebi otvarali su se ventili za toplu vodu prema potrošačima i to krmeni prostor, pramčani prostori ili grejanje blokova motora. Takođe se vodilo računa o ekspanzionom tanku kotlića  sada se ne sećam tačno koliki je pritisak bio potreban u ekspanzionom sudu.
Da ne zaboravim pre uklučenja kotlića na palubi se montirao dimnjak na za to predviđen otvor. Kada se plovilo dimnjak se obavezno skidao i postavljao sa desnog boka ispod krmene torpedne cevi u za to predviđeno ležište.
Bila bi velika sramota za krmenog motoristu ako nebi skinuo dimnjak.
Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #1352 on: June 22, 2011, 08:59:13 pm »

koji je bio prijenosni omjer kopče?


di je odgovor ?
« Last Edit: June 22, 2011, 09:00:34 pm by trpe grozni, Reason: Popravljen citat » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1353 on: June 22, 2011, 09:18:52 pm »

Naravno.
Kotlić je sagorevao dizel u cevima i mao je ventilator na gorioniku. Otvorio bi se ventil za gorivo uputnikom se dao napon za početak rada gorionika i ventilatora. Potom prema treniutnoj potrebi otvarali su se ventili za toplu vodu prema potrošačima i to krmeni prostor, pramčani prostori ili grejanje blokova motora. Takođe se vodilo računa o ekspanzionom tanku kotlića  sada se ne sećam tačno koliki je pritisak bio potreban u ekspanzionom sudu.
Da ne zaboravim pre uklučenja kotlića na palubi se montirao dimnjak na za to predviđen otvor. Kada se plovilo dimnjak se obavezno skidao i postavljao sa desnog boka ispod krmene torpedne cevi u za to predviđeno ležište.
Bila bi velika sramota za krmenog motoristu ako nebi skinuo dimnjak.
I naravno slikovna nagrada:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Dimnjak Kotlica u luci.jpg (55.22 KB, 700x467 - viewed 275 times.)

* Dimnjak Kotlica u voznji.jpg (45.17 KB, 700x410 - viewed 271 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1354 on: June 22, 2011, 09:24:38 pm »

koji je bio prijenosni omjer kopče?

di je odgovor ?

Odgovor čeka. Nemamo motorista momentalno na Palubi. Ja imam neki iformacija, ali je pitanje jesu li tačne.
Proizvoljni razgovori kažu da pri max broju obrtaja motora od 2200 osovina sa propelerom se okreće oko 1130 okr.
Koliko je to istina pojma nemam. Kako mi rekli tako i penosim... Huh?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1355 on: June 22, 2011, 10:02:59 pm »

Evo i jednog priloga kome je mjesto na kraju kompletnog topika ali bojim se da ga ne zaboravim. Tužan je kao i svaki početak kraja.
Nazvao sam ga:  Torpedni Čamci u staračkom domu.

Slika je našeg kolege "Barbakana", a kao prilog je bila na sasvim drugom mjestu i za drugu namjenu.
Sjećanje  kolege “FF” sa tog posta na prikaz na slici.

".....Zanimljiva slika, datira verovatno iz perioda 1993-95 kada je Arsenal bio prepun ratnih brodova……………….Desno od podmornice vide se tri torpedna čamca - u produžetku ih ima još više - upravo ovako ih ja pamtim - kao sardine napakovani pramcem prema obali - bilo ih je sigurno 10-ak zbijenih jedan uz drugi. Jedan je imao veliki bočni trim, poprilično se nagnuo u stranu i naslonio na susedni brod."

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da istinito sjećanje i podudara se sa mojim. Mjesecima sam prolazio pored njih u Arsenalu tj. MTRZ Sava Kovačević u Tivtu. Može se reći i godinama. I dok naša omladina zamišlja da ode u svemir, oni odoše u legendu...
Hvala obojici na doprinosu istoriji JRM.


* Staracki dom za TC-jcee.JPG (55.36 KB, 683x417 - viewed 253 times.)
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #1356 on: June 22, 2011, 11:25:44 pm »

Kako napraviti RC TČ-jac Šeršen u razmeri 1:200, kompletno uputstvo (na ruskom)
____

Ćiro u pravu si za broj obrtaja propelera. Švabe navode 1200o/min pri 2200o/min motora, na bivšim TČ-jcima u DDR.


« Last Edit: September 12, 2011, 10:35:55 am by ORIĆAREB, Reason: popravak linka » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1357 on: June 23, 2011, 05:52:47 am »

Podsjetimo se na požar koji je bio na TČ-221, sredinom 70-tih godina. Desio se u MTRZ Šibenik. Požar je buknuo u drugom mornarskom prostoru. Uzrok požara bilo je pregrijavanje gramofona, koji su mornari ostavili na krevetu. Požar se brzo proširio po prostoru. Kod gašenja se iskazao I. motorista sa TČ-216, koji je isto bio u remontu. Na brzinu su izolirali (zatvorili nepropustna vrata između I. i II. mornarskog prostora, te spustili poklopac koji je pokrivao ulaz u II. mornarski prostor (ulaz iz BOC-a). Sistem za gašenje je aktivirao I. motorista sa  TČ-216. Požar je bio brzo ugašen, šteta je bila prilična, jer je bilo oštečeno i nekoliko snopova kablova koji su išli po desnom boku unutrašnjosti broda. Mislim, da je bio to jedini veči požar na tom tipu brodova.
Kada je bio požar ugašen, uprostor su ušle starješine i radnici MTRZ. Oni koji nisu imali zaštitne maske imali su problema sa disanjem, čini mi se, da jih je nekoliko potražilo i pomoč kod doktora. Požar je pokazao, da je smjesa, koja se pušta u prostor u kojem je požar, efikasna i dobro djeluje, ali je jako otrovna. Čak ni zaštitne maske koje su bile onda u upotrebi nisu zaštitile one koji su bili u dodiru sa plinovima koji su se stvarali kod požara. Smjesa se je zvala ŽS i bila je sovjetske proizvodnje. Kemijski sastav neznam, zato očekujem, da se javi koji mašinac, da nam objasni.
Postoječi sistem za gašenje požara zadržan je, sa malim preinakama, promjenjena je smjesa koja gasi požar. Počeo se upotrebljavati halon. Stanica za punjenje boca halonom i održavanje sistema, u Lori, preuzela je Tehnička radionica, koja je školovla ljude sa taj posao i dobila rez. djelove i kontejner sa halonom.
Sistem za gašenja požara na brodu bio je standardan. U svim prostorijama bile su mlaznice, kroz koje je ulazilo sredstvo za gašenje. Prostorije je bilo moguče hermetički zatvoriti. Brod je bio podeljen određeni broj zona. Ventilska stanica za upuštanje sredstva za gašenje bila je na palubi broda, između krmenog djela nadgrađa i krmenog topa sa desne strane. (sačekajmo, da Orićareg postavi sliku, na kojoj če biti vidljiva ta ventilska stanica).

To bi bilo sve što ja znam. Molim još kojeg mašinca, koji su bili zaduženi za ispravnost i kontrolu tog sistema, da dopune ovo moje pisanje.
  
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1358 on: June 23, 2011, 07:41:21 am »

Kako napraviti RC TČ-jac Šeršen u razmeri 1:200, kompletno uputstvo (na ruskom)...

http://hobbyport.ru/ships/pr_206.htm
____

Ćiro u pravu si za broj obrtaja propelera. Švabe navode 1200o/min pri 2200o/min motora, na bivšim TČ-jcima u DDR.

Bravo "Pera" , za nagradu moraću obraditi mog drugara "Duju" da ti preko veze nabavi bar jedan TORPEDIĆ za onaj tvoj
"Mini TČ". Kakav bi to bio torpednjak bez torpeda..  Grin Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1359 on: June 23, 2011, 08:53:43 am »

.......Podsjetimo se na požar koji je bio na TČ-221, sredinom 70-tih godina. Desio se u MTRZ Šibenik. Požar je buknuo u drugom mornarskom prostoru. Uzrok požara bilo je pregrijavanje gramofona, koji su mornari ostavili na krevetu. .......

Evo i slike smještaja stanice za gašenje požara. Kasnije je to sve kako reče "Duje" zamjenjeno korištenjem
Halona koji je bio manje opasan po zdravlje ljudi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Interesantan je uzrok požara. Mornar je imao plastični gramafon u koji su se gurale male muzičke ploče, slično kao današnji CD. Gramafon je bio na baterije i naizmjenični napon 220V. Ali "borci ko borci" nešto su vjerovatno improvizirali i taj nesretnik gurne gramafon u utičnicu, a tog momenta ga zovne starešina i on istrči napolje iz prostora ostavivši sve to tako na licu mjesta. Pošto je na brodu bilo napajanje jednosmernim naponom 220V, a bila je improvizacija počne da se grije ulazni trafo u gramafonu do faze usijanja i paljenja pošto se radilo o plastici. I na kraju, sve je to bilo na krevetu sa posteljinom te sve otišlo u vražju babu. Požar....
Posle svega, šta? Zna se ko je mornar, zna se čiji je gramagon. Nemožeš ga sad streljati.

Završilo se riječima: - Mitre, Mitre, pazi drugi put -.

U nekom drugom sistemu i drugom vremenu "Mitar" bi završio u buvari. I konačno, K-dant flote je posle toga naredio da se izbace svi radio prijemnici - tranzistori sa brodova i portabl gramafoni. Bez muzike molim, ali naravno samo neko vrijeme.....Balkanska posla. Grin Wink



* Stanica za gasenje pozara.jpg (57.06 KB, 700x467 - viewed 221 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1360 on: June 23, 2011, 04:33:00 pm »

.......Podsjetimo se na požar koji je bio na TČ-221, sredinom 70-tih godina. Desio se u MTRZ Šibenik. Požar je buknuo u drugom mornarskom prostoru. Uzrok požara bilo je pregrijavanje gramofona, koji su mornari ostavili na krevetu. .......

Evo i slike smještaja stanice za gašenje požara. Kasnije je to sve kako reče "Duje" zamjenjeno korištenjem
Halona koji je bio manje opasan po zdravlje ljudi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Interesantan je uzrok požara. Mornar je imao plastični gramafon u koji su se gurale male muzičke ploče, slično kao današnji CD. Gramafon je bio na baterije i naizmjenični napon 220V. Ali "borci ko borci" nešto su vjerovatno improvizirali i taj nesretnik gurne gramafon u utičnicu, a tog momenta ga zovne starešina i on istrči napolje iz prostora ostavivši sve to tako na licu mjesta. Pošto je na brodu bilo napajanje jednosmernim naponom 220V, a bila je improvizacija počne da se grije ulazni trafo u gramafonu do faze usijanja i paljenja pošto se radilo o plastici. I na kraju, sve je to bilo na krevetu sa posteljinom te sve otišlo u vražju babu. Požar....
Posle svega, šta? Zna se ko je mornar, zna se čiji je gramagon. Nemožeš ga sad streljati.

Završilo se riječima: - Mitre, Mitre, pazi drugi put -.

U nekom drugom sistemu i drugom vremenu "Mitar" bi završio u buvari. I konačno, K-dant flote je posle toga naredio da se izbace svi radio prijemnici - tranzistori sa brodova i portabl gramafoni. Bez muzike molim, ali naravno samo neko vrijeme.....Balkanska posla. Grin Wink


Na brodu je postojalo napajanje sa kopna 220 AC i "220 DC, takođe već sam napomenuo da su postojali ispravljač i pretvarač struje u krmenom prostoru tako mislim da je uzrok pregrevanja gramofona i kasnije paljennje bila neobučenost posade. U svim prostorima su postojale utičnice sa jasno naznačenim naponom i strujom koja se iz njih dobijala. Ja nisam bio električar ali za toliko se sećam. A Mitar je sigurno zaslužio buvaru. Što se muzike tiče mi smo redovno koristili brodski razglas pa smo imali i muziku a mnogi su u to vreme televizor u boji videli po dolasku u vojsku.
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #1361 on: June 23, 2011, 05:02:31 pm »

Kako napraviti RC TČ-jac Šeršen u razmeri 1:200, kompletno uputstvo (na ruskom)...

http://hobbyport.ru/ships/pr_206.htm
____

Ćiro u pravu si za broj obrtaja propelera. Švabe navode 1200o/min pri 2200o/min motora, na bivšim TČ-jcima u DDR.

Bravo "Pera" , za nagradu moraću obraditi mog drugara "Duju" da ti preko veze nabavi bar jedan TORPEDIĆ za onaj tvoj
"Mini TČ". Kakav bi to bio torpednjak bez torpeda..  Grin Wink

Blagodarim, barba Ćiro!  Cheesy
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1362 on: June 23, 2011, 06:40:17 pm »

Pošto smo otprilike zaokružili pogon na TČ-jcu, iako bi se moglo još toga puno reći, ali nam trebaju sagovornici,  da se zaključiti sledeće:

•   Brod se pogoni sa tri glavna motora M503A svaki snage 4000 konja što ukupno prestavlja
     snagu od 12 000 konja.
•   Napajanje broda sa jednosmernim naponom 220V obezbeđeno je sa tri dizel generatora svaki snage
     od 28 KW što ukupno prestavlja izvor od 84 KW snage.
•   Prenosni omjer kopče je takav da za 2200 o/min glavnog motora, broj obrtaja propelera sa osovinom je 1200 o/min.
•   Maksimalni broj okretaja glavni motora je 2200 o/min.
•   Brod može da ukrca 38 tona dizel  goriva.
•   Potrošnja goriva je oko 1 tone na sat vožnje.

Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #1363 on: June 23, 2011, 07:10:44 pm »

stavi onda da je prijenosni omjer kopče 1.83/1.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1364 on: June 23, 2011, 07:53:50 pm »

stavi onda da je prijenosni omjer kopče 1.83/1.
Hvala "Gazda", upravo si ti stavio. Mogao sam i ja, ali moraš priznati da sam stavio samo brojčano ovako, masu običnog svijeta
nebi dobili pravu prestavu o čemu se priča. A ja uvijek bilo šta da prilažem prvenstveno mislim na njih. Naravno za "High Level"
tipose to je opterećenje, ali baš me briga.....
Logged
Pages:  1 ... 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 [91] 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.