PALUBA
April 27, 2024, 04:12:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 [92] 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1331586 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #1365 on: June 23, 2011, 09:12:21 pm »

ma,većina nas je ovdje tehničkih struka,razumjet ćemo na ovaj ili onaj način Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1366 on: June 23, 2011, 09:55:08 pm »

Slatka voda za higijenu i piće

Duje je već ranije napisao:
"Originalni tank za vodu bio je iz jednog dijela - volumen 800 litara). Sjećam se, da je pitur majstor Bura u MTRZ- Šibenik ušao u njega i bojadisao unutrašnjost. Tank je bio aluminijski. Kasnije su taj tank zamjenili novim, koji je bio isto aluminijski ali iz tri djela koji su bili međusobno povezani, volumen je ostao isti. To je bio jedini tank za pitku vodu , iz njega je išla i za sve praone-lavandine. Ako se tko sjeća, "špine"-slavine na lavandinima bile su na pritisak, kada si podigao ventil voda je curila, čim si pustio, voda je stala. To je bilo pametno rješenje radi ograničene količine vode.
Ta količina vode bila je predviđena za 5 dana, tolika je bila i autonomnost broda. Za pitku vodu imali smo i dvije bačvice drvene volumena 30 litara, koje su bile smještene u krmenom kolozijonom prostoru.  Na čepu bačve, bila je lančićem pričvrščena čaša za piće. Bilo je još nekoliko (čini mi se 4 kom) tzv. "bidona" za vodu koji su bili smješteni u prostorima za življenje. Bidoni i bačve za vodu su se prije vožnje obavezno punile".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I da dodam: U principu voda iz tanka se i nije pila. Bar mi starešine na našem brodu. U prostoru mornarske praone i praone u nadgrađu bile su i WC šolje, ali nikad se to nije koristilo. Brod je bio brz i vožnje relativno kratke pa i nije bilo potrebe za korištenjem.



* Slatka voda za higijenu i pice.JPG (68.83 KB, 949x507 - viewed 239 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1367 on: June 23, 2011, 10:34:42 pm »

Slika razvoda slatke vode je OK. Još ti rade vijuge.  Wink Prvom prilikom moram napisati kako smo  u Zeleniki (1976.godine) izveli kupanje toplom slatkom vodom u pramčanoj praoni, iako je službeno u prani tuširanje bilo morskom vodom i praktično nije se koristilo.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1368 on: June 24, 2011, 06:43:56 am »

Pravo da kažem oficirske i starešinske praone ja  se ne sečam. A ona tona nafte na sat vožnje bila je optimalna poraba (na 1500 obrtaja)koja je rasla sa višim brojem obrtaja.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1369 on: June 24, 2011, 07:03:51 am »

Slika razvoda slatke vode je OK. Još ti rade vijuge.  Wink Prvom prilikom moram napisati kako smo  u Zeleniki (1976.godine) izveli kupanje toplom slatkom vodom u pramčanoj praoni, iako je službeno u prani tuširanje bilo morskom vodom i praktično nije se koristilo.
Čekam ko zapeta puška.. Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1370 on: June 24, 2011, 07:32:43 am »

Zbog ograničene količine vode- 800 litara, kao što smo več pisali, sistem za kupanje na brodu bio je napravljen samo sa morskom vodom. U stvari, koliko se sječam, bio je više u  RBKO svrhu. Samo kupanje mornara nije se vršilo na brodu. No, kako smo bili na jednom od gađanja u Zeleniki 1976. godine, a zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta morali  ostati smo duže nego što je bilo planirano. Prateči brod bio je PB Vis, koji smo koristili za drge stvari, za neku higijenu nije bio predviđen.
Kako smo od dosade, radi čekanja da se vrijeme popravi, puno sjedeli u krmi broda i svašta raspravljali, pala je ideja, da bi bilo dobro da se okupamo. Kako na brodu nisi mogao ništa postiči bez zezanja i prigovora, da je netko nesposoban, ovaj put smo mašince napali da nam nisu sposobni organizirati toplu slatku vodu za kupanje. I onda mogu, ne mogu, netko kaže, da može (imali smo vanjski hidrant na obal za potrebu pitke vode)
Nakon raznih ideja, mašinci su pristali, ali pod uslovom, ako naprave, da jim platimo piče. Naravno da smo se složili.
Naročito se je angažirao II. motorista-što se tiče rada, same izvedbe. Neznam, točno kako su to sve prespojili, ali su hlađenje pomočnog motora  izveli direktno slatkom vodom sa hidranta, (inače je morska voda hladila tekučinu za hladene, a ona motor).  To su nekako prespojili na sistem u pramčanu praonu. Sve u svemu, mašinci su zaradili piče, a mi kvalitetno kupanje.  Ne sječam se, dali smo to ikada ponovili.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1371 on: June 24, 2011, 07:47:01 am »

....... Ne sječam se, dali smo to ikada ponovili.
Cheesy
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1372 on: June 24, 2011, 08:44:34 am »

Duje,gde su bile oficirska i starešinska praona?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1373 on: June 24, 2011, 09:47:04 am »

Duje,gde su bile oficirska i starešinska praona?
Kolega "Mornar" očito izgleda da moja skica nevrijedi, dok je ne razumiješ. Ili je vjerovatno nesporazum u terminima. U oficirskim i starešinskim prostorijama nisu bile praone u smislu kupatila, nego, kako kaže Duje Lavandini - Lavaboi za umiti se i oprati ruke. U ofuicirskim prostorijama bila je skroz ozadi u hodniku iza Radio kabine, a u starešinskim u ulaznom hodniku kraj ulazni vrata Kuhinje.

Nego usput ništa mi ne odgovori o signalnim srestvima gde sam te pitao na ovom postu 1348.

Čekam ko zapeta tandžara....
« Last Edit: September 12, 2011, 10:33:03 am by ORIĆAREB, Reason: popravak linka » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1374 on: June 24, 2011, 05:22:09 pm »

Aaaa, lavandina se sečam.Nije mi bilo jasno jer sam se kao kantinjer stalno muvao po krmenim prostorijama a centralne prostorije sam čistio po rasporedu.
Što se tiče signalnih sredstava. Poruke se davalo i primalo sa signalnim zastavicama preoko dana i kad je blizina to pustila a na daljinu i noću signalnim reflektorom Morsejevim abecedom.
Na brodu je bio i  komplet signalnih "jarbolnih" zastavica, kode su bile zastavice za sva slova, brojke a i zastavice za posebne prilike, ako se slučajno brodmo vozilo neku važnu ličnost. Bilo ih je skoro za sve moguče prilike, da ne nabrajam, od npr. komandanta divizijona, preko admirala,generala, političara do predsednika  republike....
Dizanjem kombinacija zastavica moglo se obavještavati šta se brodom dešava, recimo borbena uzbuna, vežbovna borbena uzbuna,PNHBO uzbuna itd.......
Možda bi neko drugi znao više o svetlima na jarbolu, ja znam samo za lučka i sidrena svetla.   
 
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1375 on: June 24, 2011, 05:26:00 pm »

Duje,gde su bile oficirska i starešinska praona?


Orićareb ti je napisao, vjerovatno je stvarno riječ o terminima ili o tome što netko razumije pod pojmom praona. Mi smo je tako zvali, iako to ne zaslužuje sa svojom "opremom".
Za "praonu" u podoficirskom prostoru (do tanka sa slatkom vodom) znaš. Imala je samo slavinu (štedljivu) i "lavandin" kako kažu Dalmatinci.

Sutra mogu opisati kako se je "čistilo" začepljene odvode sudopera u kuhinji. Mislim, da je bio u jedno od čiščenja umješan i moj prijatelj Orićareb, možda se i sjeti. Inače, to je bila jedna od "operacija" snalaženja na TČ, naravno uz plačanje piča, ako uspije, a uspila je. Kao kod kupanja u Zeleniki.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1376 on: June 24, 2011, 05:34:08 pm »

Sutra mogu opisati kako se je "čistilo" začepljene odvode sudopera u kuhinji. Mislim, da je bio u jedno od čiščenja umješan i moj prijatelj Orićareb, možda se i sjeti. Inače, to je bila jedna od "operacija" snalaženja na TČ, naravno uz plačanje piča, ako uspije, a uspila je. Kao kod kupanja u Zeleniki.
Moram priznati "Stranče", ovde mi je zakazalo "kefalo". Tvoje sjećanje će mi možda "refreš-irati memory", 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1377 on: June 24, 2011, 05:46:13 pm »

Aaaa, lavandina se sečam. Nije mi bilo jasno jer sam se kao kantinjer stalno muvao po krmenim prostorijama, a centralne prostorije sam čistio po rasporedu........
Eto vidiš, kako se ono kaže, kad se složna braća slože, sve se može, sve se može....
Da, mislim da si ti jedini kao signalista mornar bio u IV BO u nadležnosti Radiotegrafiste starešine. I bio si zadužen za čišćenje oficirski prostorija i radio kabine, zar ne? Na brodu je bio centralni razglas preko koga se iz radio kabine moglo glasom komunicirati i puštati muzika po odobrenju.
Sjećaš li se sa koga je prijemnika puštana muzika? Mislim koja marka, tip? Obično vi mornari zapamtite te detalje koje ja kao starešina obično propustim, jer vi ste jedna godina u JRM i kvit, a ja i slični 15-20 god. pa se to različito doživljava..
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1378 on: June 24, 2011, 06:16:13 pm »

Sutra mogu opisati kako se je "čistilo" začepljene odvode sudopera u kuhinji. Mislim, da je bio u jedno od čiščenja umješan i moj prijatelj Orićareb, možda se i sjeti. Inače, to je bila jedna od "operacija" snalaženja na TČ, naravno uz plačanje piča, ako uspije, a uspila je. Kao kod kupanja u Zeleniki.
Moram priznati "Stranče", ovde mi je zakazalo "kefalo". Tvoje sjećanje će mi možda "refreš-irati memory", 
Evo i jedna mala fotkica, TČ-215 malo obrađena i još ne viđena u ovakvom obliku. Prvenstveno za mog drugara "Duju" jer znam da on očajava što nema nijedne slike "petnaestice" u prvom planu, pa da ga malo obradujem. I ostali mogu naravno da uživaju, čak je poželjno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Uskoro će mo sa njim u "Veliki remont" pa je red da se malo "šepuri". Cheesy


* Torpedni Camac TC-215.jpg (117.65 KB, 528x523 - viewed 167 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1379 on: June 24, 2011, 09:41:46 pm »

Opet replika za Duju ,tek sad zapazih da  pise 30 tona goriva u tankovima sto sigurno nije tacno ,36 tona i da prihvatim  a ni litar manje .Mozda je to na nekom brodu bilo manje ali na tc-217  i 216 gde sam ja stazirao ,bar 36-38 tona.Posto na toj tabeli ima i drugih greski i ovo je pogresno.Ljudi pisu pa i grese.

Tu si u pravu. Danas sam dobio potvrdu, da je bila max. količina goriva između 37 i 38 tona. Male razlike su bile između TČ. Takva količina se je izbjegavala radi postizanja brzine. Prema mojim saznanjima, maksimalno su se punili krmeni tankovi i potrošni tank, a lijevi i desni pramčani tankovi što manje. To se je radilo radi glisirajuče forme trupa. Brod na ravnoj kobilici nije mogao postizati maksimalne brzine, jer je došlo do pregrijavanja motora kod maksimalnih brzina. Ako se je več moralo puniti u pramčane tankove, onda se je pokušalo što prije dopunjavati srednji pramčani (potrošni) tank.
Logged
Pages:  1 ... 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 [92] 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.