PALUBA
April 28, 2024, 05:43:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1332277 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1410 on: June 25, 2011, 09:19:20 pm »

Ispod stepenica kojim se silazilo u predprostoriju mislim da su bili smješteni lanci i oprema za učvršćivanje mina na palubi. (piše Orićareb)

- na lancima su bile složene po potrebi koljevke za krcanje torpeda, ako nije bilo prostora u krmenom kolozionom prostoru

-na pregradi, između predprostora i krmenih sarješinskih prostorija, kod vrata za olaz u malu kabinu bio je obješena patentni produžinač i sjekira (alat grupe BOB).

- između tanka pitke vode i male kabine prema mašini, bile su boce visokog pritiska sa dušikom za topove AK-230.

Moram odma ispraviti zadnju alineju. U tim bocama nije bio dušik, več zrak visokog ritiska, koji je služio za "punjenje" topa AK-230 sa prve tri granate u zadnjak (bubajn sa četri ležišta), dok nisu došli barutni plinovi, koji su "vukli" redenik.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1411 on: June 25, 2011, 09:26:08 pm »

............................................................................
Moram odma ispraviti zadnju alineju. U tim bocama nije bio dušik, več zrak visokog ritiska, koji je služio za "punjenje" topa AK-230 sa prve tri granate u zadnjak (bubajn sa četri ležišta), dok nisu došli barutni plinovi, koji su "vukli" redenik.
Ma ajde, boga ti, niko nije savršen. Te boce mora da su punili mašinci sa onim svojim "kompresorčinom". Samo moraćemo to
provjeriti koliko često i kako. Ako su ove bile ovde kraj krmenog barbeta, morale su biti i za pramčani top. Otkrićemo i to. Grin
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1412 on: June 25, 2011, 09:34:49 pm »

............................................................................
Moram odma ispraviti zadnju alineju. U tim bocama nije bio dušik, več zrak visokog ritiska, koji je služio za "punjenje" topa AK-230 sa prve tri granate u zadnjak (bubajn sa četri ležišta), dok nisu došli barutni plinovi, koji su "vukli" redenik.
Ma ajde, boga ti, niko nije savršen. Te boce mora da su punili mašinci sa onim svojim "kompresorčinom". Samo moraćemo to
provjeriti koliko često i kako. Ako su ove bile ovde kraj krmenog barbeta, morale su biti i za pramčani top. Otkrićemo i to. Grin
Na zahtev artiljeraca iz art kabine se puštao zrak otvaranjem ventila u krmenoj mašini sa live strane motora u visini glave motoriste tačno iznad radnog stola koji je takođe postojao u krmenom motornom prostoru. Inače količina potrebna za artiljerce je bila mala u odnosu ne ostale potrebe.
Nije bilo posebnog ventila za pramčane ili krmene topove tako da je instalacija verovatno bila jedinstvena.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1413 on: June 25, 2011, 09:41:46 pm »

Na zahtev artiljeraca iz art kabine puštao se zrak otvaranjem ventila u krmenoj mašini sa live strane motora u visini glave motoriste tačno iznad radnog stola koji je takođe postojao u krmenom motornom prostoru. Inače količina potrebna za artiljerce je bila mala u odnosu ne ostale potrebe. Nije bilo posebnog ventila za pramčane ili krmene topove tako da je instalacija verovatno bila jedinstvena.
Dovedosmo zrak iz mašine dok si rek'o britva. Prije nego smo se nadali. Cheesy
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1414 on: June 26, 2011, 10:48:47 am »

Dok  nismo kupili televizor u boji imali smo televizor marke VOX proizveden u SSSR-u, došao je zajedno sa brodom.
Prije tog televizor kojeg smo kupili, dobili smo TV u boji na poklon, kao nagradu  za dobar rad i suranju sa MTRZ- Šibenik - poslije velikog remonta. Taj TV smo onda dali u II. mornarski prostor, a sami koristili kupljeni. Dok ga nismo morali zadužiti, bio je dogovor, da če ga dobiti u trajno vlasništvo onaj, koji zadnji ostane na TČ.
TV u boji, mislim "Iskra", dobila je posada završetkom Velikog remonta, kako reče Duje. To je bilo kao znak dobre saradnje, a u stvari zavod je od toga imao i te kakve koristi. Masu poslova je odšljakala posada, uglavnom mornari, a zavod naplatio kao da je on radio. Igre bez granica.
I mislim da je to bio i prvi TV u boji na TČ-jcima. Ispočetka smo ga stavili u starešinske prostorije iz straha da ga "borci" ne razbucaju. A onda smo mi starešine shvatili da ipak to tako neide, mornari ga zaradili, te ga prebacimo njima u mornarske prostore. Mi sebi, skupimo "šolde" i kupimo mini "Gruding" TV u boji. Prekrasan i danas bi mogao egzistirati na tržištu. Bili smo stvarno kolektiv u masu stvari za ugledati se po složnosti. A onda smo navukli na sebe mulj problema od strane nadležnih jer smo "iskočili iz okvira". Prvi brod sa TV u boji pa još i mornari TV u boji. Katastrofa. I nekako smo to ukalupili i poslije su svi malo pomalo se dokopali "Color TV-ea". Eto, nekad nevalja biti i prvi..... Grin Wink
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #1415 on: June 26, 2011, 11:53:13 am »

Dok  nismo kupili televizor u boji imali smo televizor marke VOX proizveden u SSSR-u, došao je zajedno sa brodom.
Prije tog televizor kojeg smo kupili, dobili smo TV u boji na poklon, kao nagradu  za dobar rad i suranju sa MTRZ- Šibenik - poslije velikog remonta. Taj TV smo onda dali u II. mornarski prostor, a sami koristili kupljeni. Dok ga nismo morali zadužiti, bio je dogovor, da če ga dobiti u trajno vlasništvo onaj, koji zadnji ostane na TČ.
TV u boji, mislim "Iskra", dobila je posada završetkom Velikog remonta, kako reče Duje. To je bilo kao znak dobre saradnje, a u stvari zavod je od toga imao i te kakve koristi. Masu poslova je odšljakala posada, uglavnom mornari, a zavod naplatio kao da je on radio. Igre bez granica.
I mislim da je to bio i prvi TV u boji na TČ-jcima. Ispočetka smo ga stavili u starešinske prostorije iz straha da ga "borci" ne razbucaju. A onda smo mi starešine shvatili da ipak to tako neide, mornari ga zaradili, te ga prebacimo njima u mornarske prostore. Mi sebi, skupimo "šolde" i kupimo mini "Gruding" TV u boji. Prekrasan i danas bi mogao egzistirati na tržištu. Bili smo stvarno kolektiv u masu stvari za ugledati se po složnosti. A onda smo navukli na sebe mulj problema od strane nadležnih jer smo "iskočili iz okvira". Prvi brod sa TV u boji pa još i mornari TV u boji. Katastrofa. I nekako smo to ukalupili i poslije su svi malo pomalo se dokopali "Color TV-ea". Eto, nekad nevalja biti i prvi..... Grin Wink
I na PT61 smo imali TV(tada nisu bili u boji) ISKRA 61cm poklon od MTRZ V Skorpik,ali i u prednoj stivi smo imali stol za pig-pong isto od MTRZ-znaci cenili su ljudi doprinos nas posade dok smo bili kod njih!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1416 on: June 26, 2011, 12:15:23 pm »

I na PT61 smo imali TV(tada nisu bili u boji) ISKRA 61cm poklon od MTRZ V Skorpik,ali i u prednoj stivi smo imali stol za pig-pong isto od MTRZ-znaci cenili su ljudi doprinos nas posade dok smo bili kod njih!
Naravno, naravno "momo...", ali imali su i oni koristi od toga. Vraga bi nam prepustili i pinkicu posla da su na tom gubili. Ako ništa imali su bar blagu dobit od prepuštenog posla posadi u odnosi na novčanu vrijednost poklona ili ti nagrada. Dobro mora se tu uzeti u obzir i moralno odgojna komponenta i stav komandnih struktura da ljudstvo broda ne džabalebari i slično.  Uglavnom, slažem se s tobom uzajamna saradnja je bila korektna sve ukupno gledajući. Ah, sve se uostalom moralo nadoknaditi iz istog "džak-a", pa se prilijevalo iz "šupljeg u prazno"...
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #1417 on: June 26, 2011, 12:36:45 pm »

Naravno,podpuno se slazem,a Vi ste daleko upuceniji od mene.Meni kao mornaru nije tesko padao rad na remontu broda MTRZ-vreme brze prolazi ali i dosta s nauci-toliko sam baratao sa pinelom da evo vise od 30 godina sve molerske radove u kuci obavljam sam itd.Moje je bilo da podsetim da se ipak postovao i vrednovao rad posade od strane MTRZ,za razliku od danjanjih vremena i'''nevremena''
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1418 on: June 26, 2011, 12:53:52 pm »

Naravno,podpuno se slazem,a Vi ste daleko upuceniji od mene.Meni kao mornaru nije tesko padao rad na remontu broda MTRZ-vreme brze prolazi ali i dosta s nauci-toliko sam baratao sa pinelom da evo vise od 30 godina sve molerske radove u kuci obavljam sam itd.Moje je bilo da podsetim da se ipak postovao i vrednovao rad posade od strane MTRZ,za razliku od danjanjih vremena i'''nevremena''
A, moj "momo..", svako vreme nosi svoje breme.  Smiley
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #1419 on: June 26, 2011, 02:58:15 pm »

Naravno, naravno "momo...", ali imali su i oni koristi od toga. Vraga bi nam prepustili i pinkicu posla da su na tom gubili. Ako ništa imali su bar blagu dobit od prepuštenog posla posadi u odnosi na novčanu vrijednost poklona ili ti nagrada. Dobro mora se tu uzeti u obzir i moralno odgojna komponenta i stav komandnih struktura da ljudstvo broda ne džabalebari i slično.  Uglavnom, slažem se s tobom uzajamna saradnja je bila korektna sve ukupno gledajući. Ah, sve se uostalom moralo nadoknaditi iz istog "džak-a", pa se prilijevalo iz "šupljeg u prazno"...

Radovi brodske posade u remontu bili su dio tradicije JRM. Imao sam prilike potpisivati radove koje je izvrsavao remontni zavod i nisam sretao npr. ciscenje trupa. Sklon sam tvrdnji da je remont ipak darivao brodove, a da nije fakturirarao za radove koje je izvodila posada, pa i rukovodioci remonta su bili starjesine JRM, imali su osjecaj za potrebe posada.. Remontima tada novac nije bio problem za tako nesto..
Bila su to socijalno osjetljivija vremena..
« Last Edit: June 26, 2011, 06:06:18 pm by Boro Prodanic, Reason: Popravak citata » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1420 on: June 26, 2011, 05:47:15 pm »

Ja sam bio u malom remontu jun/jul 80. tada je posada koliko se secam radila samo poslove koji su bili predviđeni da ih posada radi. Ranije smo spomenuli majstora Buru koji je došao i pregledao kako smo očistili korito i onda on sa svojima ofarbao korito. Mi smo jedino na našu molbu obojili broj sa live strane.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1421 on: June 26, 2011, 08:46:31 pm »

Raspored  krmenih prostorija

Deo broda od zadnje vodonepropusne pregrade s kojom se završava krmeni mašinski prostor pa do krmenog zrcala uvjetno su nazivane “Krmenim prostorijama”. To su bila ustvari tri odvojena prostora i to:
•   Ulazna predprostorija sa malom kabinom i kuhinjom
•   Prostorija za smještaj starešina i
•   Krmeni kolozioni ili sudarni prostor.
Svaki od ovih prostora imao je svoj vlastiti poklopac – otvor na palubi kroz koji se moglo ući u navedene prostorije s time što se u predprostoriju spuštalo nagnutim stepenicama, a u starešinski i kolozioni prostor s okomitim.
..................
Evo baš konkretno kako su izgledali ti poklopci. Na drugoj slici su prikazana vrata između palube i unutrašnjeg prostora. Konkretno su vrata za izlazak iz Komandnog mosta na Signalni most. Ista takva su i između predprostora i starešinskih prostorija i svugde gde su vrata na vodonepropusnoj pregradi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ulazni poklopci sa palube u prostor.jpg (33.28 KB, 715x596 - viewed 151 times.)

* Vanjska vrata - pogled iznutra.jpg (24.62 KB, 715x533 - viewed 156 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1422 on: June 26, 2011, 08:52:47 pm »

"Duje", 
Šta je značilo ovo "U" i "N" na vratima.?  Alchajmer me zaj...va. Huh?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1423 on: June 26, 2011, 08:53:24 pm »

Poklopci sa gornje slike, ulaz u krmene prostorije su sa (prema mom sječanju) TĆ-211. Ostali TČ imali su noviji tip poklopaca-istih dimenzija samo što su bili masivniji i ručice za zatvarane bile su takve kao na vratima na drugoj slici. Držači da poklopac stoji otvoren bili su isto drukčiji. U svakom slučaju to su ti poklopci i vrata.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1424 on: June 26, 2011, 08:58:09 pm »

"Duje", 
Šta je značilo ovo "U" i "N" na vratima.?  Alhajmer me zaj...va. Huh?


Nešto u vezi, kada treba biti poklopac otvoren ili zatvoren ?? Čini mi se, da poklopci i vrata sa oznakom "N" noču zatvoreni.
Svakako nisam potpuno siguran i očekujem da pomoč ostalih "Palubaraca" jer takve oznake su bile i na drugim brodovima.
Logged
Pages:  1 ... 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.