PALUBA
April 30, 2024, 03:13:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 [231] 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1333124 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #3450 on: February 18, 2013, 10:13:13 pm »

livo livo laugh
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #3451 on: February 18, 2013, 10:14:37 pm »


 To sam i rekao Ćiro !? Uglavnom smo vozili u brazdi iza RTOP-a kada smo išli u BG. U toku vožnje smo se malo " igrali" odnosno, vežbali torpedni i raketni napad, art. napad, itd. Tada se vozilo kako je bilo naređeno. Retko smo vozili samostalno. Jedino , naprimer, kada smo išli na čišćenje kingstona u Divulje, u remont Šibenik  ili na Demagnetizaciju. Ostale vožnje su bile po planu i programu vežbe- vožnje. Opet kažem, jedino se pri dugotrajnom voženju malim režimima tražilo " produvavanje" motora  ali je to uglavnom zavisilo i od stanja podvodnog dela broda i čistoće  kingstona, itd , itd.

A ovo je bilo moje pitanje:

Quote
Pitam da li se vozilo samo u brazdi ili se insistiralo na različitim strojevima tokom vožnje...

Nema potrebe da se nerviraš, idemo dalje.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #3452 on: February 18, 2013, 10:46:40 pm »

Ćiro, jeli bila ova:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nema smisla da sad listam čitavu temu, obnevidio bih. Grin


* 211.jpg (71.91 KB, 1262x804 - viewed 179 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #3453 on: February 18, 2013, 10:47:38 pm »

Sve i da je bila, ovakvu lepotu valja ponoviti...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3454 on: February 19, 2013, 06:43:43 am »

Ćiro, jeli bila ova:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nema smisla da sad listam čitavu temu, obnevidio bih. Grin

Torpedni čamac u fazi za artiljerisko gađanje. Topovi okreniti prema cilju, ljudstvo pod
palubom, jedino komadant na signalnom mostu i nišanšija iza CNS sprave.

Prekrasan prizor koji se rijetko više i viđa na pučini Jadrana.... marinero
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3455 on: February 19, 2013, 06:53:10 am »

Dok sam bio na TČ, sam prije vožnje, na osnovu naređenja K-danta ili pom. K-danta, prije vožnje nacrtao na karti sve kurseve od luke isplovljenja do luke gdje se trebalo prebazirati. Kartu je pregledao netko od njih i odobrio (kursevi su bili usaglašeni sa naređenjem za vožnju. Tih kurseva se pridržavalo, jedino ako je trebalo, možda zbog mimoilaženja ili preticanja skrenut, pa onda opet u kurs..... Samovolja nije bila dobrodošla, pa je tako možda i došlo do nasukavanja TČ211 (ne sječam se točno što je bio službeni zaključak). U kakvom se stroju vozilo, ovisilo je i o vođi grupe (komandnom brodu), no, to su usklađivali K-danti prije vožnje i vezom u toku vožnje - ali u skladu sa planom vožnje.
Najjednostavnije je bilo u brazdi, pogotovo ako si bio komandni brod, kormilo u položaj "automat" i vozi. Najduže se vozilo u položaju "automat" od Korčule prema Boki i obrnuto te kad se vanjskom rutom išlo prema Puli i obrnuto.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #3456 on: February 19, 2013, 12:53:40 pm »

Ćiro, jeli bila ova:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nema smisla da sad listam čitavu temu, obnevidio bih. Grin

Torpedni čamac u fazi za artiljerisko gađanje. Topovi okreniti prema cilju, ljudstvo pod
palubom, jedino komadant na signalnom mostu i nišanšija iza CNS sprave.

Prekrasan prizor koji se rijetko više i viđa na pučini Jadrana.... marinero

Da li je moguće da je fotografija nastala tokom gađanja ciljeva u vazduhu? Da li se vazdušna meta ikada gađala preko sistema MR-104 ili samo preko CNS?
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #3457 on: February 19, 2013, 01:23:26 pm »

Duje,kako je reagovalo kormilo kad je na automatu,je li samo izbacivalo ako se da otklon,ili je zadržavao automat do nekog stepena ili kako?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3458 on: February 19, 2013, 01:30:43 pm »

Duje,kako je reagovalo kormilo kad je na automatu,je li samo izbacivalo ako se da otklon,ili je zadržavao automat do nekog stepena ili kako?

Kormilo je za držalo brod u zadanom kursu. U režimu "automat" mogle su se vršit korekture za 1 stupanj (više puta ali u razmaku vrijemna. U vrijeme dok sam ja bio za kormilom, nije se smijelo kormilo zakretati za veči otklon. Inače se u režimu "automat" vozilo samo  na "otvorenom". Kod vožnje među otocima i kod guščeg "prometa" nije se smjelo voziti u tom režimu. Kormilarac je sam birao režim vožnje, normalno uz poštivanje propisa.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3459 on: February 19, 2013, 01:42:29 pm »

Ćiro, jeli bila ova:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nema smisla da sad listam čitavu temu, obnevidio bih. Grin

Torpedni čamac u fazi za artiljerisko gađanje. Topovi okreniti prema cilju, ljudstvo pod
palubom, jedino komadant na signalnom mostu i nišanšija iza CNS sprave.

Prekrasan prizor koji se rijetko više i viđa na pučini Jadrana.... marinero

Da li je moguće da je fotografija nastala tokom gađanja ciljeva u vazduhu? Da li se vazdušna meta ikada gađala preko sistema MR-104 ili samo preko CNS?


Fotografija je nastala (prema mom mišljenju) za vrijeme vježbe nišanjenja - pračenja ciljeva u zraku. Kad je bilo bojevo gađanje, brodovi su vozili u koloni, a ne paralelno.

O gađanju preko Ris-a na ciljeve u zraku je več pisano u ovoj temi. Koliko ja znam, preko Risa-a nije gađano na ciljeve u zraku (metu je vukao avion, površina mete manja nego rukavac), tako da nebi bilo sigurno za avion koji vuče metu). I kad se je gađalo preko CNS-a gađalo se samo onda kad je avion bio skoro u visini "broda". Nikako u doletu ili odletu. Kad sam bio sa TČ223 na gađanju (K-dir III BO bio je na bolovanju), K-dir II BO "pustio" je kratki rafal, kad je avion bio več u odletu, pilot je prekinuo vježbu i odletio u Mostar. To se dogodilo tako brzo, da nije prekinut strujni krig paljbe. Inače se je strujni krug paljbe prekidao, da nebi slučajno došlo do naknadnog pucanja, ako artiljerac nije ispalio svu municiju.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3460 on: February 19, 2013, 06:54:56 pm »

Zahvaljujem svima na odgovorima, znao sam da negdje imamo zasebnu temu

Uređaj za legitimisanje NIHROM

a imamo i malu temicu o RIS-u.

Artiljerijski brodski radar "RIS"

Premda je sve to ovdje na shershenima ljepo razrađeno.

poz.

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3461 on: February 19, 2013, 06:57:40 pm »

I sve se nešto mislim, dali je moguće da nigdje po svijetu nema niti jedan izloženi primjerak.
Kako mi se čini nisam vidio niti jednog na temi ili mi to ne možemo pronaći.

Ispričavam se ako sam u krivu.

poz.

Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #3462 on: February 19, 2013, 07:17:57 pm »

I sve se nešto mislim, dali je moguće da nigdje po svijetu nema niti jedan izloženi primjerak.
Kako mi se čini nisam vidio niti jednog na temi ili mi to ne možemo pronaći.

Ispričavam se ako sam u krivu.

poz.



Ako ga ima negdje izloženog, tipujem na jugoistočnu Aziju i Koreju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3463 on: February 19, 2013, 07:25:48 pm »

I sve se nešto mislim, dali je moguće da nigdje po svijetu nema niti jedan izloženi primjerak.
Kako mi se čini nisam vidio niti jednog na temi ili mi to ne možemo pronaći.

Ispričavam se ako sam u krivu.

poz.

Ups, evo i mene.   Grin

Ako mislis na Nihrom, nema ga nigde. Inace je i nemoguce, pa i jako tesko naci bilo sta od ruske tehnike
iz perioda 50-tih i 60-tih godina.
Moglo bi se mozda naci na nekom od VPBR-ova u nekom cosku, ali kako... Undecided
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3464 on: February 19, 2013, 07:32:26 pm »

Ne, mislio sam na brod ili bar komandni most u nekom muzeju.

poz.
Logged
Pages:  1 ... 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 [231] 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.